Pandemia sprzyja nowemu wyścigowi o Afrykę, jej złoża i tereny uprawne - zdjęcie
01.12.20, 13:44fot. yt/wall street journal/pixabay.com

Pandemia sprzyja nowemu wyścigowi o Afrykę, jej złoża i tereny uprawne

12

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa nie osłabił wyprzedaży terenów uprawnych i złóż surowców mineralnych w Afryce. Wręcz przeciwnie, w ostatnich miesiącach proces ten uległ dodatkowemu przyśpieszeniu. W czasie pandemicznego kryzysu zawartych zostało ponad 2100 kontraktów, które dotyczą 79 mln hektarów ziemi.

Dane te ujawnia raport Federacji Chrześcijańskich Organizacji Wolontariatu FOCSIV. Zastrzega on, że z punktu widzenia prawa wszystko jest legalne. Wielkie podmioty finansowe, międzynarodowe koncerny czy poszczególne państwa podpisują kontrakty, na mocy których przejmują na własność lub na wieloletnie użytkowanie tereny czy złoża w Afryce. Kontrakty te są jednak z reguły zawierane ze szkodą dla lokalnej społeczności. Rabunkowa eksploatacja surowców często prowadzi do skażenia środowiska. Nowi właściciele nie uznają też praw tubylców, którzy od pokoleń żyli na danym terytorium, choć pod względem formalnym nie posiadają żadnych aktów właśności. Wszystko to prowadzi do zubożenia i wymuszonych przesiedleń.

Zdaniem Andrei Stocchiero, który przygotował ten raport, proces ten będzie się jeszcze pogłębiał, bo zapotrzebowanie na surowce i pola uprawne stale rośnie.

Fakt, że surowców naturalnych na świecie ciągle ubywa i że zapotrzebowanie na ziemie uprawne stale rośnie, sprawia, że rośnie też międzynarodowa rywalizacja między nabywcami złóż i terenów w Afryce. Co ciekawe są to już nie tylko dawne państwa kolonizatorskie czy kraje bogate, takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwajcaria, Kanada czy Rosja, ale również kraje wschodzące, a w szczególności Chiny, ale także Brazylia czy dawne azjatyckie tygrysy, takie jak Birma czy Singapur. Również te kraje chcą wejść do tego współzawodnictwa i przejąć kontrolę na jak największą liczbą surowców naturalnych. Jest to bardzo silny wyścig, zwłaszcza ze strony Chin, które zawierają umowy z afrykańskimi państwami w sprawie zagospodarowania wielkich obszarów ziemskich w celu wydobycia surowców, zwłaszcza rzadkich, ale także dla produkcji rolnej.


Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (12):

rebeliant2020.12.2 0:32
Kiedy ludzkość nauczy się właściwie wykorzystywać złoto ? Po coś ono jest, ale na pewno nie po to, aby obwieszać nim sobie tyłek.
Natalja Siwiec2020.12.2 9:55
Jest dobrym przewodnikiem elektrycznym, ale jest za drogie.
Anonim2020.12.1 23:10
Koronawirus jest słabszym od grypy patogenem i nie licząc starców oraz przewlekle chorych, groźnym jedynie dla wąskiej i niekreślonej grypy osób. Ta grupa to jak zwycięzcy kasady lotto. Marek Posobkiewicz który nigdy nie kłamie, odpowiedział Edycie Górniak półprawdą półironią że niektórzy umrą po szczepionce tak jak po nieszczepionce. Wg mnie to będzie jak wygrana ekstra pensji. Nie wiem czy będą jakieś inne skutki uboczne typu bezpłodność itp. To zweryfikuje czas...... Skoro moim zdaniem najefektywniejszy w walce z wirusem jest brak jakichkolwiek restrykcji społecznych czyli udział obywateli w koronakaskadzie, to też jestem zdania że starcy i przewlekle chorzy powinni zagrać w koronowej ekstra pensji i się zaszczepić. Natomiast koronanazniści jak Barbara, Jahu czy cały PIS którzy w imię jednostkowych pechowców niszczą gospodarkę, cały kraj i zamordowali już 40 tys osób, to by zachować spójność poglądów, powinni być wrogami covidowych szczepień pod jakąkolwiek postacią. Oni nie mają prawa zachęcać do koronaloteriach szczepiennych, ja mam wręcz obowiązek bo tak mi nakazuje statystyka. Umrą pechowcy, reszcie wyjdzie na zdrowie.
Pagnus traditionis2020.12.1 17:00
Informacje zbyt ogólne . Jakie państwa i koncerny jakich państw? Globalizm to współczesna i barbarzyńska forma realizacji idei neokolonializmu.
Co ma większość wartość komercyjną;2020.12.1 15:51
mydło z żyda czy nawóz?
Natalja Siwiec2020.12.1 14:33
Ciekawe ile hektarów zdołał kupić Kościół Powszechny ze stosowną bonifikatą?
Anonim2020.12.1 14:27
Ach cóż za pomysły ma ta Fronda ? Przecież to tylko kapitał chce " zagospodarować " Afrykę . Nawiasem mówiąc żydowski . Przecież Europę Środkową już " zagospodarował " . Oprócz Białorusi . To co ma teraz robić ? Bezczynnie , bezzyskownie siedzieć ? Kapitał musi niezmiennie być w ruchu , bo a nuż by się skurczył . Do tego przecież dopuścić nie można . To byłby koniec świata . A to , że przy okazji zginą miliardy istot i miliony ludzi to przecież nieistotny szczegół .
Lennon2020.12.1 14:05
To coś jak abp. Hoser w Rwandzie. Po trupach do celu.
Jak masz dowody2020.12.1 14:16
na przestępstwa abp Hosera to złóż doniesienie do prokuratury. Jeśli nie to uważaj , bo nie jesteś anonimowy
27:1 vel 40000:02020.12.1 13:53
Jak wynika z analizy money.pl, w listopadzie umarło już ponad 56 tys. Polaków. To kolejny miesięczny rekord. I tylko część z nich zmarła z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. ...............https://www.statista.com/statistics/525353/sweden-number-of-deaths/ https://projektsanning.com/wp-content/uploads/2020/11/Doda-per-dag-1024x631.png https://www.svt.se/nyheter/inrikes/ny-statistik-over-3000-doda-i-covid-19-fran-aldreboenden ..........w Szwecji na podobne procentowo ilosci zakażen odnotowano aż 7 tys zgonów covidowych, w tym 5 tys w domach starców a ogólnie szwedzki gus mówi o braku 4 tys osób.. to znaczy że poza przewlekle chorymi starcami NIE UMARŁ ANI JEDEN SZWED a wunterwaffe PISu zamknac wszystko i wszystkich zabiło ponad 40 tysięcy Polaków poza DPS ..... gdyby Szwedzi pilnowali DPS jak PiS, byli szczepieni BCG i nie byli starsi od nas o 4 lata zgonow było by o wiele wiele mniej
Witamy "księży patriotów" na Frondzie2020.12.1 14:00
Kto pamięta Bolesława Piaseckiego? Działacz ONR-u, po wojnie na usługach NKWD - UB -SB, założyciel kolejnego "polskiego narodowego kościoła" pod nazwa "księża patrioci". Na usługach bolszewizmu oczywiście. "Księża patrioci" pewnie do dzisiaj gdzieś po kątach piją wódkę, może nawet z tymi z Loży Polin. . . . A Bolesław Piasecki? Zamordowali mu syna, za grzechy ojca. A kto? Żydzi nazwiskiem Szyja Szewc, Rodziewicz i chłopcy z SB Kossowski, Toruńczyk i Kostański którzy znaleźli schronienie .... w Izraelu.
lękaj się ciemny ludzie2020.12.1 14:30
żadne katownie UB nie zabiły tyle ludzi co od wiosny PIS oraz ich frondowi pomocnicy jak Jahu czy Barbara - Jezus uzdrawiał prawdą a PIS zabija kłamstwem