Rak jest uleczalny, choć czasami trwa to dłużej, niż spodziewałby się chory. Wiele pożytecznych substancji pomocnych w zwalczaniu choroby dostarcza dieta. Specjaliści twierdzą, że możliwe wydaje się profilaktyczne działanie wielu przypraw i ziół. Jakich? 

Naukowcy udowodnili, że rak piersi nie lubi przypraw. Szczególnie nie w smak mu z kurkuminą, składnikiem występującym w kurkumie. Dr Sharon McKenna z irlandzkiego Cork Cancer Research Centre przekonuje, że kurkumina zabija też komórki raka przełyku. Co najważniejsze - naukowcy są zdania, że kurkuma zwalcza nowotwory bez efektów ubocznych. Składnik ten przydatny jest również w leczeniu m.in. demencji i zapalenia stawów.

Naukowcy z University of Michigan wykazali natomiast, że z rakiem piersi walczy też zawarty w czarnym pieprzu alkaloid piperyna.
O kurkumie i pieprzu mówią również polscy naukowcy - Janusz Pić i Danuta Pić. Zdaniem Janusza Picia łyżka obu tych przypraw zażywana codziennie doprowadza młode komórki rakowe do samobójstwa. Natomiast duszona cebula ratuje przed rakiem jelit. Jest jeszcze sporadycznie używany w kuchni (jest najdroższą z przypraw) szafran. I on może hamować namnażanie się komórek raka, głównie wątroby. Może też pobudzać ich obumieranie. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych ma także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Zawarte w selerach, karczochach oraz ziołach, np. meksykańskim oregano, flawonoidy zawierają apigeninę i luteolinę. Jak wykazały badania naukowców z University of Illinois (USA), związki te w warunkach laboratoryjnych powodują obumieranie komórek ludzkiego raka trzustki. Naukowcy są zdania, że już sama apigenina powoduje śmierć dużej części komórek dwóch agresywnych nowotworów trzustki.

Natomiast ziołowa herbatka pomocna może być w leczeniu raka piersi. Napar z Fagonia cretica był stosowany już od dawna w leczeniu raka piersi na wiejskich obszarach Pakistanu. Aż do teraz uważano, że herbatka ziołowa jest jedynie ludowym medykamentem. Co się okazało? Naukowcy z Aston University i Russells Hall Hospital (Anglia) przeprowadzili testy w laboratoriach i doszli do wniosku, że ekstrakt z Fagonia cretica rzeczywiście niszczy komórki rakowe w piersi, a przy okazji nie narusza zdrowych tkanek. 

Chińskie przyprawy prosto z pól od dawna stosowane były przy problemach żołądkowych, wymiotach, biegunce i gorączce. Okazało się jednak, że mieszanka Huang Qin Tang składająca się z kwiatów tarczycy bajkalskiej, ekstraktu białej piwonii, lukrecji oraz owoców szakłaku chroni przed szkodliwymi skutkami chemioterapii i może zwiększyć skuteczność leczenia. Podobnie jak zielona herbata powstrzymuje procesy utleniania.

Nowotwór to nie wyrok - przypominają eksperci. Pamiętajmy przy tym, że lekarze mogą wykrywać coraz więcej przypadków nowotworów i coraz skuteczniej leczyć, ale każdy powinien pamiętać, że stan zdrowia zależy przede wszystkim od niego.

Zioła, które walczą z rakiem

W dobie fast foodów i jedzenia byle czego, traktujemy je trochę jak pospolite zielska ogrodowe. A szkoda. Przecież już dawno temu udowodniono, że zioła mogą być nadzieją dla ciężko chorych. Potrafią leczyć nawet nowotwory 

Ziołolecznictwo, czyli fitoterapia to rodzaj kuracji opartej wyłącznie na zastosowaniu leków roślinnych pochodzenia naturalnego. Znana jest ludzkości od niepamiętnych czasów. 
Tradycyjne ziołolecznictwo kojarzy się głównie z suszonymi ziołami, które dostępne są w aptekach, czy specjalistycznych sklepach. Jednak równie dobre efekty co typowe zioła, daje stosowanie soków drzewnych, a nawet dieta oparta na warzywach i owocach. W związku z dobroczynnym działaniem ziół, skuteczną terapię antynowotworową może przepisać kwalifikowany specjalista z dziedziny medycyny naturalnej i uzdrawiania. Nie zapominajmy jednak, że wiele chorób leczy się poprzez stosowanie kilku różnych terapii i kuracji jednocześnie, dlatego nie wolno pomijać medycyny konwencjonalnej.

Pokrzywa

Często traktowana jest jak zwykły chwast, a szkoda. Pokrzywa bowiem to witaminowa bomba, która leczy wiele schorzeń. Przede wszystkim ma właściwości moczopędne, zalecana jest więc przy schorzeniach dróg moczowych. Poprawia pracę wątroby, obniża poziom glukozy we krwi, a także pobudza czynność wydzielniczą trzustki.Warto jej używać przy osłabieniu organizmu i anemii. Ma właściwości bakteriobójcze, dlatego można ją stosować przy trądziku, czyrakach. Zapobiega zatrzymywaniu się płynów w organizmie.
Po wieloletnich badaniach naukowcy "zaprzęgli" pokrzywę również do leczenia raka. Opracowali związek, który należy do tzw. fotouczulaczy, czyli substancji uwrażliwiających komórki na działanie światła. Udowodniono, że pokrzywa jest pomocna w niszczeniu trudnych w leczeniu guzów pęcherza i trzustki. Nie brakuje głosów, że częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych.

Jemioła

Celtowie czcili ją jako roślinę odpędzającą złe duchy. Stąd wiara ludzi w magiczną moc jemioły przetrwała do dziś. Nie bez podstaw. Wyciąg z pędów i liści (zawierających duże ilości alkaloidów) stosuje się głównie pomocniczo w leczeniu nadciśnienia, nadpobudliwości oraz miażdżycy. Niektórym pacjentom z nowotworami specjaliści polecają ekstrakt z jemioły (Viscum album), będąc zdania, że wyciągi z jemioły hamują lub spowalniają wzrost guzów i także poprawiają jakość życia pacjentów onkologicznych.
W minionym roku naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii oświadczyli, iż ekstrakt z jemioły może skutecznie wspomóc leczenie osób cierpiących na nowotwór jelita grubego.

Skrzyp polny

Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin na ziemi. Francuska klasyfikacja roślin leczniczych umieszcza to zioło na pierwszym miejscu wśród dwudziestu roślin posiadających nadzwyczajne właściwości. Zawiera bardzo dużo krzemu, który ma ogromny wpływ na nasze nadnercza, nerki, serce, krew, skórę, kości, włosy, paznokcie, naczynia krwionośne i nie tylko. Wielu specjalistów do dziś uważa skrzyp polny za jedyny niezastąpiony i bezcenny środek w przypadku leczenia wielu poważnych chorób. Zioło wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich łatwemu pękaniu, utrzymuje prawidłową elastyczność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości. Picie herbaty na bazie skrzypu polnego zalecane jest chorym na nowotwory, ponieważ w chorobie nowotworowej krzemionka niejako "ucieka" z tkanek zdrowych do chorych.

Rabarbar

Wielu osobom wydaje się kwaśny i niesmaczny. Wato jednak sięgać po rabarbarowe przetwory - kompoty, syropy, marmolady. Kto wie, może już niedługo ekstrakt z rabarbaru będzie lekiem na raka. W tradycyjnej medycynie ludowej rabarbar od dawna był stosowany jako środek przeczyszczający. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Sheffield doszli z kolei do wniosku, że pieczony rabarbar ma silne właściwości antynowotworowe i może być lekiem hamującym rozwój raka. Badacze odkryli, że już po 20 minutach pieczenia - w rabarbarze wzrasta stężenie polifenoli, czyli związków, które niszczą komórki rakowe lub uniemożliwiają ich dalszy rozwój.

WIDŁAK GOŹDZISTY (lykopodium clovatum)

Marskość wątroby i nowotwory złośliwe. Herbatki do picia. Pić łykami jedną szklankę dziennie, nadczczo, 1/2 godz. przed śniadaniem. Później w ciągu dnia ok 2 szkl. dodatkowo, przed jedzeniem.

KŁĄCZE TATARAKU (acarus calamus)

Źuć przy raku płuc, pić herbatkę z krwawnika (2x dziennie). Można też pić herbatki z tataraku - szczególnie przy wrzodzie dwunastnicy, raku jelit. Kiedy żołądek nie przyjmuje 6 łyżek dziennie. Poza tym przy krwawej biegunce, biegunce, bóle żołądka i jelit.

ŚLAZ ZANIEDBANY (matra neglecta)

Złośliwe schorzenia krtani. Herbatka - wyciąg na zimno. 1 łyżkę czubatą zalać 1/4 l wody i pozostawić na noc. Rano podgrzać pod przykryciem.

PRZYTULIA (galium)

Rak języka, we wrzodach rakowych, chorobach skory. Przy raku języka płukać jamę ustną i gardło tą herbatką. 1 łyż. na 1 szkl. wody gorącej, zostawić do naciągnięcia. Na skórę stosować maści z przytuli (świeży sok miesza się z masłem o tem. pokojowej. Gotową maść przechowuje się w lodowce. Złośliwe schorzenia skory - maść z nagietka, podawać również herbatki oczyszczające krew - (nagietek, pokrzywa, krwawnik - mieszać zioła - 1 łyż. na 1 szkl wrzątku. Guzki bolesne jamy ustnej - herbatki z przytuli - płukać.

 NAGIETEK LEKARSKI (calendula officinalis)

Schorzenia nowotworowe - rak skory, naczyniak jamiasty, plamy barwnikowe, starcze, rakowate wrzody, próchnica kości, owrzodzenia ud. Pić co najmniej 3x dziennie-1 łyżeczkę ziół na 1 szkl. wrzątku.

SZCZAWIK ZAJĘCZY (oxalis acetosella)

Rak żołądka, rakowych wrzodach zewnętrznych i wewnątrz. Wyciśnięty sok w sokowirówce, co godz. 5 kropli soku z wodą lub her. ziołową. Zewnętrzne rakowe wrzody - smaruje się świeżym sokiem. Bardzo dobry w chorobach Parkinsona.

 KRWAWNIK (achillea millefolium)

Choroby szpiku kostnego, próchnica kości, zatrzymuje krwawienia płucne przy raku płuc, pobudza wytwarzanie krwinek. Co najmniej 3x dziennie po 1 szkl. 1 łyzeczka zioł na 1 szkl wrzątku. Przy raku płuc rzuć dodatkowo tatarak.

GLISTNIK - JASKÓŁCZE ZIELE (chelidonium ma
jus)

Białaczka, rak skory. Pić co najmniej 2 l. herbatki dziennie, 1łyżeczka na 1 szkl. wrzątku.

kol/Facebook