Odbudowa Pałacu Saskiego coraz bliżej! Prezydent przekazał projekt ustawy - zdjęcie
07.07.21, 16:16Fot. screenshot - YouTube (Prezydent.pl)

Odbudowa Pałacu Saskiego coraz bliżej! Prezydent przekazał projekt ustawy

32

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie, inicjując tym samym działania zmierzające do jego odbudowy. Dziś na ręce Marszałek Sejmu RP Prezydent przekazał projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

– Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński – akcentował Prezydent i dodał: – Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym.

1 czerwca 2021 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

 

Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego (Głównego) Wojska Polskiego.

Komentarze (32):

Roman2021.07.8 16:26
Pałac Suski,to coś na co czeka cały naród.Będzie można w nim urządzić wspaniałą perukarnie.
rebeliant2021.07.8 10:07
Tylko pajace budują w kryzysie pałace, gdy ludzie umierają i tracą pracę.
Z Wikipedii2021.07.8 7:27
Pałac ten zakupił w 1713 roku król August II Mocny - syn elektora Saksonii Jana Jerzego III Wettyna i Anny Zofii Oldenburg, córki Fryderyka III, króla Danii.... Obcy rządził w naszym kraju i jego pałac ma być symbolem niepodległości.Brawo Polska!
Też z wiki, brawo Polska!!2021.07.8 9:51
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku w pałacu Saskim ulokowano Sztab Generalny Wojska Polskiego. Działał w nim także zespół pod dowództwem podpułkownika Jana Kowalewskiego, który złamał bolszewickie szyfry, co przyczyniło się do zwycięstwa nad Armią Czerwoną w wojnie z 1920 roku. W 1923 roku przed budynkiem od strony placu Saskiego ustawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Dwa lata później arkady pałacu Saskiego zostały wybrane przez władze Polski jako miejsce lokalizacji Grobu Nieznanego Żołnierza, którego odsłonięcie odbyło się 2 listopada 1925 roku. W latach 1930–1937 pałac Saski był siedzibą Biura Szyfrów – w grudniu 1932 roku trzech współpracujących z nim matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonało w murach budynku pierwszego złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Pałac stał się symbolem niepodległości Polski.
marian2021.07.8 10:09
Dokonania tych trzech matematyków polskich skróciło czas wojny, przynajmniej o 5 lat i umożliwiło zwycięstwo nad Niemcami, które były o krok od wprowadzenia broni, która przechyliła by zwycięstwo na ich stronę! To stało się w murach tego Pałacu. Sasi wybudowali ten Pałac dla nich, naszych wielkich bohaterów nauki!
Portofino2021.07.8 5:58
"Polacy" którzy bez bata nad d... czy to ruskiego, czy niemieckiego żyć nie mogą, już są przeciwni.
Polak2021.07.8 6:17
Wolacy, którzy nie potrafią żyć bez lizania czyiś butów nie mogą się doczekać odbudowy pałacu zagranicznego namiestnika. Polacy wiedzą że Polska nie potrzebuje odbudowy pałacu namiestnika.
Filip2021.07.8 5:42
W Rumunii Nicolae Ceaușescu doprowadził do budowy ogromnego pałacu w Bukareszcie, a po rewolucji w 1989 roku jego budowa została dokończona. W budynku tym obecnie mieści się rumuński parlament. Prawdopodobnie Pałac Saski, Bruhla i kamienice przy ul. Królewskiej zaczną być budowane, a za rządów następnych ekip budowa zostanie zakończona. Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie zostały odbudowane, choć sytuacja ekonomiczna naszego kraju w tamtym czasie była znacznie gorsza niż obecnie. Znaczna część Pałacu Saskiego, Bruhla i kamienic przy ul. Królewskiej zostanie wybudowana do 2023 roku, a następnie władzę przejmie opozycja. Następna ekipa postawiona przed faktem dokonanym nie będzie miała możliwości wycofania się z tego projektu. Jako Warszawiak i miłośnik historii cieszę się z odbudowania tego obiektu, choć być może są inne ważniejsze priorytety. Obiekty te mają być finansowane z budżetu państwa, a nie miasta. Być może w przyszłości wybudowane zostaną Pałace Kronenberga i Karasia.
PiotrS2021.07.8 8:31
Filip, w kontrze stanę trochę, acz to jest wszystko rzeczą gustu. Parlament rumuński (budynek)w zasadzie jest jeszcze nie skończony (ale oczywiście działa i przyznam, ze jest spektakularny, choć wybudowany ogromnym kosztem). A Pałas Saski - no cóż...wg. mnie nie był to ładny budynek. Ostatnio na ile pamiętam użytkowany był przez wojsko (Sztab Generalny) ale... ładne to nie było. Ja bym zostawił plac. Rzecz gustu.
ech...2021.07.8 9:59
Prorokujesz, że po 2023 Polacy zwariują i zagłosują na tzw. "opozycję"? Wiem, jest gorąco, ale napij się wody..
Filip2021.07.8 11:12
Dokonania Jarosława Kaczyńskiego. Politycy z PiS-u doprowadzili do wydania 1,5 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce, po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Politycy z PO nie chcieli wybudować bloku C za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na w wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zmarnowała miliony i nie dokonała żadnych nowych ustaleń. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego rocznie kosztuje polskiego podatnika około 1,5 mln zł. Przemysł stoczniowy przez sześć lat rządów PiS-u nie został odbudowany. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma otrzymać pieniądze z tego Funduszu pomimo PiS-wi, a nie dzięki PiS-wi. Rządzący wielokrotnie złamali Konstytucję i prawo europejskie. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Mamy największą inflację w Unii Europejskiej, a zadłużenie finansów publicznych rośnie jak nigdy do tej pory. Propaganda pisowska do perfekcji doprowadziła umiejętność podawania zmanipulowanych i przekłamanych informacji. Mam nadzieję, że Donald Tusk uratuje nas przed dalszymi szaleństwami Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska i nie jest krytykowany za działania, za które pisowcy krytykują Donalda Tuska. Pod względem korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa PiS przebił wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące. W spółkach skarbu państwa nie zasiadają fachowcy, tylko pisowcy. Naród we wszystkich kolejnych wyborach, musi PiS-wi pokazać czerwoną kartkę i wrócić do normalności.
Filip2021.07.8 5:21
Politycy z PiS-u doprowadzili wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. W 2015 roku Andrzej Duda krytykował wcześniejsze ekipy rządzące za to, że nie chciały wybudować tego obiektu. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Zmarnowane pieniądze wystarczyłyby na wybudowanie Pałacu Saskiego, Bruhla i kamienic przy ul. Królewskiej.
PiotrS2021.07.8 8:32
o, a tutaj niczemu nie zaprzeczę.
6969692021.07.8 4:37
Duda...wstajemy z kolan i pokazujemy co jest ważne... Ci durnie na Zachodzie inwestują w odnawialną energię...elektronikę ...informatykę... elektryczne samochody...wysyłają łaziki na Marsa... uczą młodych a my maseczki i pałac Saski. Dziwi mnie, że nie chcą odbudować cerkwi Aleksandra Newskiego, która znajdowała się w sąsiedztwie na placu Saskim . Taki mały prezent dla Putina!
Polak2021.07.8 4:34
W kraju kryzys ekonomiczny, inflacja ściga się z zadłużeniem które bardziej podbije rekordy, ale dla pisowskiej mafii najważniejsza jest odbudowa pałacu zagranicznego namiestnika - ot, taka niewolnicza natura tych komunistów.
lilianna2021.07.7 22:22
glupi bezsensowny pomysl
Drugi Bóg2021.07.7 21:55
Zrzućcie się Papie na odszkodowanie za zabite dzieci Innuitów w Kanadzie.
Grr2021.07.7 21:00
Generalnie popieram PIS i ZP ale odbudowa tego pałacu to jeden z bardziej jałowych pomysłów politycznych. Pytanie jest: po co to odbudowywać? Co się poprawi w polskim społeczeństwie po odbudowie i wydaniu miliardów złotych?
Pałac Saski2021.07.7 18:15
Nur für Arier! Juden unerwünscht!
Po 11 ...2021.07.7 18:08
Jestem za. Ale pod warunkiem, że Suski zamieszka tylko w części swojego pałacu, a reszta będzie dostępna dla Narodu.
złośliwy2021.07.7 17:44
Kolejna wielka budowa socjalizmu.
Jacek i Placek2021.07.7 19:55
To będzie pałac na miarę naszych możliwości :)
PiotrS2021.07.8 8:33
... że ze słomy?
Detonator2021.07.7 17:01
Przecież Sasi to byli Niemcy i w czasach"saskich rządzili nami Niemcy! Jaka to jest więc niepodległość? Oni sobie jaja robią? Przecież to będzie symbol zależności od Anglosasów właśnie.
Matole,2021.07.7 17:07
poznaj historie pałacu, kto go wybudował i dlaczego nazywa się Pałac Saski. Powiedz Margot, aby ci z dupska swój detonator wyjął, przynajmniej w czasie kiedy trollujesz.
zaciekawiony2021.07.7 17:48
Nazywa się "saski" bo kupił go i przebudował Elektor Saksoński i Król Polski Friedrich August von Sachsen w Polsce zwany Augustem II Mocnym. A Ty znasz jakąś alternatywną historię pałacu bez tego Niemca z Saksonii?
Kto Pałac Saski wybudował?2021.07.7 18:12
Kto był właścielem pałacu zanim został saski?
Matole sameś się okazał Matołem hehe2021.07.8 7:04
Zaciekawiony ci wyjaśnił...
pytajnik2021.07.7 16:46
Niemcy zburzyli pałac, a teraz gdy rusza odbudowa to przysyłają Donka - przypadek?
złośliwy2021.07.7 17:52
W sensie, że przysłali go, żeby dopilnował odbudowy pałacu, który nazwę wziął od właściciela, który go przebudował - Niemca, Elektora Saksońskiego i Króla Polski Friedricha Augusta von Sachsen?
ak2021.07.7 16:35
Ciekawe czy stępka młoteczkiem już przybita ?
Panie Prezydencie,2021.07.7 16:30
zobowiązuje się w imieniu całej rodziny co najmniej JEDEN MILION PLN dotacji na odbudowę.