Nowe warunki podróży z Polski do Niemiec - zdjęcie
09.05.21, 09:22Fot. via Pixabay - BlenderTimer / tvjoern

Nowe warunki podróży z Polski do Niemiec

4

Niemcy zaklasyfikowały Polskę jako kraj zwykłego ryzyka zakażenia koronawirusem. Wiążą się z tym istotne zmiany w kwestii podróżowania z Polski do Niemiec.

Dotychczas Polska była zakwalifikowana do kategorii obszarów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Od dzisiaj kwalifikacja ta ulega zmianie. Oznacza to, że osoby podróżujące do Niemiec nie będą musiały posiadać nagatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nie dotyczy to jednak podróży lotniczych.

Obowiązek wykonania testu nie będzie także dotyczył osób zwolnionych z kwarantanny na podstawie przepisów poszczególnych landów. Są to np. osoby odwiedzające w Niemczech lub w Polsce rodzinę pierwszego pokrewieństwa na okres do 72 godzin.

Warto pamiętać jednak, że przy określaniu przepisów wjazdowych bierze się pod uwagę klasyfikację obszaru obowiązującą 10 dni przed wjazdem. Oznacza to, że do 18 maja osoby wjeżdżające z Polski do Niemiec muszą stosować się do bardziej rygorystycznych przepisów wynikających z zakwalifikowania Polski jako obszaru wysokiego ryzyka zakażenia (posiadanie negatywnego wyniku testu na wjeździe). 

Konieczna jest jednak rejestracja wjazdu do Niemiec za pośrednictwem strony internetowej einreiseanmeldung.de. Nie muszą jej dokonywać tylko osoby przejeżdżające przez obszar ryzyka lub przez Niemcy tranzytem i zawodowi kierowcy transportujący towary lub ludzi.

Osoby przyjeżdżające z Polski do RFN nadal będą zobowiązane do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Zwolnieni z niej mogą być przedstawiciele niektórych zawodów, osoby odwiedzające najbliższych krewnych czy pracownicy transgraniczni. Szczegółowe regulacje wprowadzają tu kraje związkowe, a zatem istnieje 16 różnych rozporządzeń w zakresie kwarantanny.

Możliwe jest skrócenie izolacji, ale najwcześniej po pięciu dniach, jeżeli test na obecność koronawirusa da negatywny wynik.

Zmieniły się także definicje osoby zaszczepionej i ozdrowieńca. Takie osoby nie będą musiały poddać się kwarantannie po wjeździe do Niemiec i nie będą objęte zakazem opuszczania miejsca zamieszkania.

Osoby te nie będą też brane pod uwagę do limitu osób przy kontaktach społecznych czy uprawianiu sportu i będą traktowane na równi z osobami przetestowanymi, jeżeli przepisy landowe przewidują dla nich zwolnienia z niektórych obostrzeń.

W zależności od liczby zakażeń w danym powiecie niemieckie landy uzależniają również takie kwestie jak wizyta u fryzjera, kosmetyczki etc od posiadania negatywnego testu na covid lub statusu ozdrowieńca bądź osoby zaszczepionej.

jkg/deutsche welle

Komentarze (4):

lockdown macht frei2021.05.9 13:21
Komu zależy aby COVID19 zrobić "ZWYKŁĄ GRYPĘ"? Ich twórcom - KÖREWSKIM CHINOM! - - - Wszelka zaraza jest od nich: azjatycka grypa, ptasia grypa, świńska grypa, SARS .... Wszystko przychodzi z KÖREWSKICH CHIN! - - - Mają wszędzie swoich płatnych byłych UB-ców jak 𝐦𝐚𝐭𝐢𝐬𝟖𝟗(𝐤𝐚𝐭𝐨𝐥𝐢𝐤), 𝐖𝐚𝐥𝐭𝐞𝐫 - 𝐑𝐚𝐝𝐳𝐢𝐬𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢 - wyjątkowo tępi i wtórni analfabeci. Ale za takie grosze, jaki im płacą KÖREWSKIE CHINY - mają KÖREWSKICH matołów!
lockdown macht frei2021.05.9 13:19
𝐀 𝐜𝐨 𝐮 𝐧𝐚𝐬 𝐬𝐢𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐣𝐞 𝐰 𝐤𝐨𝐥𝐜𝐡𝐨𝐳𝐢𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳𝐞𝐧𝐤𝐢?! 𝐋𝐞𝐤𝐚𝐫𝐳𝐞 𝐮𝐜𝐢𝐞𝐤𝐚𝐣𝐚 𝐝𝐨 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐢 𝐌𝐎𝐖𝐈𝐀 𝐉𝐀𝐊 𝐅𝐀𝐋𝐒𝐙𝐎𝐖𝐀𝐍𝐄 𝐒𝐀 𝐙𝐆𝐎𝐍𝐘 𝐧𝐚 𝐂𝐎𝐕𝐈𝐃 - 𝐓𝐘𝐒𝐈𝐀𝐂𝐄!
lockdown macht frei2021.05.9 9:52
Ochrona granic czy dorazne zamykane szkol, poza zakazem imprez masowych powinny byc jedynym srodkiem jakiego sie uzywa. Na jesien nalezy sie spodziewac kolejnej fali ktora po czasie automatycznie przyhamuje. Zdradzieckie mordy z PiS zrzuca oczywiscie kolejna bombe atomowa z lockdownem a pozniej zaczna dowodzic jak to swietnie sie sprawdzilo. Lockdown mach frei. //////// Przez promowana w mediach izolacje starszych od wnuczkow nie zmarlo dajmy na to 1000 osob. Chwalebne a 5000 pewnie zmarlo bo stracilo staly kontakt z ich innymi koronawirusami. iWszystkie te lockdowny, nadmierne dezynfekcje, maski, sa godne doktora Mengele. To jest cywilizacja smierci.
Onanizm bez granic2021.05.9 9:33
Zaapelujmy do naszych władz by zakazały wjazdu przez granicę niemiecką osób lgbt. To ideologia rodem z cywilizacji śmierci!