Szeremietiew: Nord Stream 2 to sznur Putina, na którym on powiesi Niemców - zdjęcie
16.06.21, 10:37Fot. screenshot - YouTube (CBS News, Guardian News)

Szeremietiew: Nord Stream 2 to sznur Putina, na którym on powiesi Niemców

12

Wczoraj na antenie Radia Maryja odbyła się interesująca rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem. Powodem zaproszenia byłego ministra obrony narodowej było zbliżające się spotkanie prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie.

Na wstępie Romuald Szeremietiew pozytywnie odniósł się do efektów zakończonego szczytu NATO, lecz zaznaczył, że po spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych z prezydentem Federacji Rosyjskiej sytuacja może się odmienić. Nikt nie wie, na jakie kolejne ustępstwa zdecyduje się Joe Biden? A to z kolei może skłonić Moskwę do jeszcze bardziej agresywnej polityki wobec państw ościennych.

Najważniejszymi wyzwaniami dla państw NATO jest zwiększenie wydatków na obronność i bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że zagrożenie płynie nie tylko z Moskwy, lecz także z Chin. I tu nie chodzi tylko o zagrożenie militarne, ale coraz bardziej trzeba się bronić przed atakami w cyberprzestrzeni.

Szeremietiew stwierdził, że nazwa sojuszu północnoatlantyckiego niekoniecznie pokazuje, czym on ma być. Przecież NATO bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo nie tylko na północnym Atlantyku, lecz w wielu miejscach świata, żeby lokalne konflikty nie przekształciły się w konflikt globalny. Ciężar funkcjonowania NATO spoczywa głównie na USA, a Europa niezbyt chętnie się angażuje.

Na pytanie o przewidywanie skutki spotkania Putina z Bidenem, Szeremietiew odparł, że nie ukształtowała się jeszcze nowa linia amerykańskiej polityki zagranicznej. Natomiast stosunki USA z Niemcami uległy znacznej poprawie. Polska i kraje Europy Środkowej mogą być przeszkodą...

- W przypadku prezydenta Donalda Trump’a wiedzieliśmy – stwierdził Romuald Szeremietiew – w którym kierunku to zmierza, bo prezydent Donald Trump mówił, dlaczego Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2. Przez ten gazociąg Rosja będzie dostarczała ogromne ilości gazu, dostając za niego pieniądze, z których będzie finansować swoje zbrojenia. To jest złe rozwiązanie i przypomina zdanie, które kiedyś wypowiedział Lenin, iż kapitalista jest tak głupi, że sprzeda komunistom sznur, na którym oni go powieszą. Gazociąg Nord Stream 2 jest, moim zdaniem, takim sznurem. Dziwne, że tego się nie zauważa…

P.J.Z.

Komentarze (12):

prorok2021.06.17 3:49
nord stream 2 to projekt militarny, wystarczy popatrzec na przekroj rury !!!!!!!!!!!!!!! a gaz to tylko sciema !!!!!!!!!!!
Grizzly2021.06.17 11:43
Tamtędy nie popłynie żaden gaz, to hyperloop
a o tym na Frondzie cisza2021.06.16 23:58
Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał dzisiaj wyrok sądu pierwszej instancji i "Gazeta Polska" musi zapłacić 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Musi też zamieścić na swojej okładce ramkę z przeprosinami. Kara dotyczy sytuacji, do której doszło w 2017 r.
Böno2021.06.16 20:27
Na razie na tym sznurze to powiesili i jedni i drudzy nasze interesy gospodarcze. Gaz popłynie czy chcemy czy nie, a jeszcze nam dowalą odszkodowaniami za kopalnię Turów. Tak wygląda rzeczywistość czy się ktoś z nią zgadza czy nie, czy ktoś jest za PiS-em czy też nie. To co nas wzmocnić może to jedność i zakończenie wojny polsko-polskiej, o ile chcemy być suwerennym i znaczącym krajem w Europie i świecie, bo na razie kopią w nas jak w piłkę - z każdej strony, nawet USA.
abcd2021.06.16 20:21
Kupując od Rosjan gaz, zapewniasz sobie nowoczesną głowicę atomową za darmo.
jakie to pisowskie2021.06.16 23:51
kupując amerykański gaz zapewniasz tony czekolady przeznaczone dla głodujących dzieci na Marsie,
kapral FSB2021.06.17 4:23
A wy co? Sputnik wziali?
robaczek2021.06.16 11:37
DUMA Z POTĘGI POLSKIEJ DUPLOMACJI!!!....................................... Becia i Adrian zrobili dobra robote !!! ;] ................................................................... biedne pisiuśki ;]
bogdanus2021.06.16 11:00
"Nord Stream 2 to sznur Putina, na którym on powiesi Niemców". Niemcy myślą że zarobią i uzależnią, podporządkowują energetycznie sobie państwa UE. Naiwniacy nie wiedzą jaka czeka ich przyszłość. Rosja przez swój gaz, będzie mogła zatrzymać gospodarkę całej UE. Przez co Niemcy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa całej UE, trzeba o tym mówić.
tylko ty2021.06.16 23:54
Niemcy to głupki (ciekawe jak mogą być najpotężniejszą gospodarką w Europie) a tylko wy pisowcy najmądrzejsi zalewający Europę krasnalami ogrodowymi i nowym wzorem palet o mobilnych konfesjonałach i kropidłach bojowych nie wspominając, strach się was bać pisowcy
Anonim2021.06.17 3:16
Idioto, Niemcy nie są w stanie zmusić krajów UE do kupna gazu z Rosji. Zresztą sami importują tylko 15 % swojego zapotrzebowania gazowego z Rosji i gdzie tu jest zagrożenie energetyczne ze strony Rosji !!!!!!
Jacuś2021.06.16 10:55
Bardzo dobre spostrzeżenia byłego v-ce ministra Szeremietiewa.