,,Noc długich noży’’ w partii Gowina - zdjęcie
06.02.21, 12:31Fot. screenshot - YouTube (Wprost)

,,Noc długich noży’’ w partii Gowina

26

Wiele wskazuje na to, że próba odsunięcia Jarosława Gowina i przejęcia władzy w Porozumieniu zakończy się klęską jego przeciwników, którzy źle policzyli swoje szable i teraz zapłacą tego cenę. Już wczoraj większość parlamentarzystów Porozumienia opowiedziała się jednoznacznie za przywództwem Jarosława Gowina. I chociaż Jarosław Kaczyński miał rozmawiać z Adamem Bielanem, to za Gowinem stoją poselskie mandaty, a to z nimi, nie z kwestiami formalnymi, musi liczyć się prezes PiS.

Wczoraj zarząd Porozumienia zdecydował o wyrzuceniu z partii posła Kamila Bortniczuka i europosła Adama Bielana. Ci utrzymują, że decyzja nie ma mocy prawnej, bo obecnie to Bielan, a nie Giertych, pełni obowiązki prezesa. Jednak nie są w stanie przekonać do swojego postrzegania rzeczywistości większości polityków ugrupowania Jarosława Gowina.

- „W partii euforia” – przekonuje w rozmowie z portalem Onet.pl jeden z polityków Porozumienia, komentując sytuację po wczorajszym wyrzuceniu Bortniczuka i Bielana.

Chociaż Bielanowi udało się doprowadzić do chaosu w partii, to wszystko wskazuje na to, że Gowina nie uda się „wysadzić z siodła”. W partii jest obecnie dwóch nieuznających się prezesów i dwa sądy koleżeńskie. Jednak to za Jarosławem Gowinem stoi większość posłów, a w ostatecznym rachunku liczą się sejmowe mandaty, nie przepychanki formalne.

Jarosław Gowin ma za sobą 12 posłów, którzy mogliby w Sejmie blokować inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego najpewniej to właśnie jego stronę w wewnętrznym sporze weźmie lider Zjednoczonej Prawicy.

Konflikt w Porozumieniu rozpoczął się już wiosną, kiedy Jarosław Gowin sprzeciwił się przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w maju. Jego stanowiska nie podzielał Adam Bielan, który był zaangażowany w prace w sztabie prezydenta Andrzeja Dudy. Ostatecznie Gowinowi udało się zażegnać konflikt. Konsekwencją było jedynie opuszczenie partii przez Jadwigę Emilewicz.

Problemy rozpoczęły się na nowo, kiedy Adam Bielan przeprowadził kwerendę dokumentów z kongresu i okazało się, że kadencja Jarosława Gowina upłynęła trzy lata temu, więc zgodnie ze statutem to on, jako przewodniczący krajowej konwencji, a nie Gowin, ma prawo do wykonywania mandatu prezesa.

Bronią Bielana w negocjacjach z Jarosławem Kaczyńskim mogą okazać się jednak pogłoski o zdradzie Gowina, który miał w ostatnim czasie negocjować z liderami opozycji. Wczoraj media informowały, że w styczniu Gowin spotkał się z Donaldem Tuskiem. Wicepremier miał też ustalić wspólne stanowisko ws. referendum dot. aborcji ze Schetyną, Kosiniakiem-Kamyszem i Hołownią.

kak/Onet.pl

Komentarze (26):

omg2021.02.6 23:28
aha, czyli według frondy, wymordowano przeciwników politycznych? czy wy jesteście normalni ?
kosiar2021.02.6 22:23
Tekst z oneta...wszystko wyjaśnia...onet...eh. Jakkolwiek GOwcio to WSIok.
aa2021.02.6 22:15
Niestety najwyraźniej okazuje się, że Gowin to zdrajca, kret z dawnej Unii Wolności i środowiska Tygodnika Powszechnego.
ala2021.02.6 19:21
Gowin to zdrajca!
PRAWDA2021.02.6 19:19
Czy Gowin jest tajnym współpracowniem Tuska ==ale jajajajajaj
tadeusz2021.02.6 18:27
czyli statut partii został zawieszony na gwoździu w WC byle tylko Gowin był ważny. Oni są niewarci funta kłaków
Kaczy się zemścił na Gowinie2021.02.6 18:14
Bielan to człowiek Kaczyńskiego w partii Gowina.
Lesiu2021.02.6 16:59
Giertych! -ERROR.
Otto2021.02.6 16:17
Czy autor tekstu specjalnie użył porównania do nocy długich noży. No bo podczas niej jak mówi boska Wikipedia:)))) Szczególnie interesujący wątek homoseksualny:) Czyżby pobożni socjaliści zostali wyeliminowani przez patriotycznych w tej partii?:) "Ogólnie wydarzenia zostały przedstawione jako oczyszczenie ruchu nazistowskiego z groźnych i zdegenerowanych elementów. Prasa informowała, że niektórych liderów brunatnych koszul zastano „z homoseksualnymi kochankami”, a jeden „został zaskoczony podczas snu, w niezwykle odpychającej sytuacji"[35][36][37][38]. Aresztowania i dymisje trwały w kolejnych dniach i tygodniach, kierowano je głównie przeciwko najbardziej awanturniczym i zepsutym elementom w szeregach SA. Pijaństwo, homoseksualizm, defraudacje, rozpusta, wszystko to, czym w minionych miesiącach brunatne koszule zdobyły sobie publiczną niesławę, było bezwzględnie eliminowane".
Po11...Alojzy Cedzidło "Rosja ...2021.02.6 16:03
Rosja to wielka Cywilizacja. Okiełznała moc atomu i wysłała ludzi w bajeczny Kosmos przynosząc Ziemi wiedzę i nowe technologie. Dzisiaj udowodniła, że również przemysł biochemiczny i farmaceutyka funkcjonują w Rosji na najwyższym, można śmiało powiedzieć, rosyjskim poziomie! A gdzie jest polska szczepionka na COVID-19? Czy będzie działać jak ten przysłowiowy GROT? Polską szczepionką powinna być Rosja! Jak dobrze jest mieć tak wielkiego i mądrego sąsiada, dobrze jest się wtulić w ciepłe futro syberyjskiej niedźwiedzicy!
Po11...proud jew: "Rosja moja Rosja"2021.02.6 15:43
Rosja to wielka Cywilizacja. Okiełznała moc atomu i wysłała ludzi w bajeczny Kosmos przynosząc Ziemi wiedzę i nowe technologie. Dzisiaj udowodniła, że również przemysł biochemiczny i farmaceutyka funkcjonują w Rosji na najwyższym, można śmiało powiedzieć, rosyjskim poziomie! A gdzie jest polska szczepionka na COVID-19? Czy będzie działać jak ten przysłowiowy GROT? Polską szczepionką powinna być Rosja! Jak dobrze jest mieć tak wielkiego i mądrego sąsiada, dobrze jest się wtulić w ciepłe futro syberyjskiej niedźwiedzicy!
Figo Fago2021.02.6 15:57
Wy towarzyszu tak poważnie ? Jestem z wami . Wnioskuję o powrót na swoje miejsce pomnika Dzierżyńskiego Przywrócenie pierwotnej nazwy Pałacu tow. Stalina . Burżuazyjne Katowice zmienić na historyczny Stalinogród.
Cwel2021.02.6 15:37
Pisiory, to o was: suweren. Ogół ludzi myślących niesuwerennie, podążających za przywódcą stada. Gdy ten wyda z siebie głośne „beee”, suweren biegnie, pobrzękując dzwonkami, do urn. Dawniej suwerenem był król, strzygący swych poddanych (a może golący ich – by byli goli). Dziś więcej niezależności od „suwerena” ma królik strzygący uszami.
Alojzy Cedzidło2021.02.6 15:46
Tak , jasne , że tak .Masz " Cwelu " rację . A o co chodzi ?
kosiar2021.02.6 22:24
Cwelu, twoje miejsce jest przy klopie.
Teista2021.02.6 15:03
Mój super naddźwiękowy dżet na razie stoi. Więc Kagan, Cadyk spod Trocin, feran trucker Texas i jeszcze jeden cadyk siedzimy i próbujemy walić konia. Niestety, nie stoi.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.6 14:44
ale się k*rwy gryzą między sobą!
Marek2021.02.6 14:31
Gdyby nie ten kabaret to większość Polaków nawet by nie wiedziała że jest taka partia. Gowin kojarzy się z PIS ,i szkoda bo to oszust jakich mało.On pasuje do PO i młodego gomułki.
Anonim2021.02.6 14:02
Gowin nie powinien być szefem partii wchodzącej w skład koalicji. Gowin nie powinien być w rządzie. Gowin był członkiem PO. Jego poglądy i sposób myślenia jest peowski. Dobrze to odzwierciedla jego syn, który wielokrotnie demonstrował publicznie swoje poglądy na koalicję rządu. Co prawda Gowin, w dużej części wyleczył się z syndromu PO, ale nadal jest skażony tą mentalnością. Nie potrafi kontrolować swoich peowskich negatywnych bezwarunkowych odruchów myślenia. Być może Gowin należy do masonów, a ich skażenie na mózgi członków jest bardzo silne.
fdf2021.02.6 14:01
Gowin jest wrogiem Polski i Polaków. dziś będą o tym gadać w wiadomościach tvp a jutro w info. Eksperci też będą.
katolicka deratyzacja Polski2021.02.6 13:41
Komentarz jest napisany przez zwolennikow Gowina,ktory jest wrogiem Polski. Ciekawe !
Szybka Randka2021.02.6 13:35
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - https://erooo.pl __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Beno2021.02.6 13:27
Niech dojdzie do rozłamu w "Porozumieniu", a wtedy PiS powinien zacząć współpracę, z tymi, którzy opuszczą "Porozumienie", a Gowina odstawić na out i niech idzie tam skąd przyszedł, czyli do PO lub innej partii opozycyjnej, o ile go tam jeszcze zechcą. To właśnie Gowin powinien poczuć "nóż na gardle". Jarku K. jeden ruch i po Gowinie na zawsze.
Po 11 ...2021.02.6 13:23
Kolejna wtopa Kaczki :)))
Japa2021.02.6 15:41
Taaakkk , wtopa ? A na czym ona polega , ta wtopa .? Bo jak na razie 99% komentatorów olewa Gowina ciepłym moczem . Gowin sam prosił o to. Nawet parasola nie rozłożył. Gdyby to i nas nie dotyczyło pewno bym bił brawo.
Konfederata2021.02.6 13:17
Wot i Kaczynskij pozyskal haroszych ludziej