Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni - zdjęcie
10.09.20, 08:15

Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni

5

PIERWSZE CZYTANIE

Miłość jest ważniejsza niż wiedza

1 Kor 8, 1b-7. 10-13

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Wiedza” unosi pychą, miłość zaś buduje. Gdyby ktoś mniemał, że coś „wie”, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga. Zatem jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, które już były złożone bożkom na ofiarę, wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie – jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów – dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. Lecz nie wszystkim dana jest „wiedza”. Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie. Gdyby bowiem ujrzał ktoś ciebie, oświeconego „wiedzą”, jak zasiadasz do uczty bałwochwalczej, czy to nie skłoni również kogoś o słabszym sumieniu do spożywania z ofiar składanych bożkom?

I tak to właśnie „wiedza” twoja sprowadza zgubę na słabego brata, za którego umarł Chrystus. W ten sposób, grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich słabe sumienia, grzeszycie przeciwko samemu Chrystusowi. Jeżeli więc pokarm gorszy brata mego, przenigdy nie będę jadł mięsa, by nie gorszyć brata.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Łk 6, 27-38

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (5):

Jezu przestań kłamać2020.09.10 15:12
Czy polegałbyś na policjancie lub żołnierzu który nadstawia policzek wrogowi? Czy szanowałbyś króla który nadstawia policzek? Nawet bałwan to wiedział i tylko podczas swojego krzyżowania jednorazowo dał się sponiewierać, a wszystkim co za nim idą każe całe życie tak postępować, a podobno odkupił wszystkich bez względu tych swoim krzyżem - Nie mówcie mi o żalu bo ktoś kto mówi żeby 77 razy wybaczać wie że nie ma żadnego żalu.
TO CO PISZESZ, JEST ŻENUJĄCE!2020.09.11 18:35
NIE BLUŹNIJ! ..CZY NIE WIESZ GŁUPCZE, ŻE PAN JEZUS NIGDY NIE KŁAMIE!...... ..JEST BEZ GRZECHU!
Anonim2020.09.10 9:29
Módlmy się także za Żydów wiarołomnych, aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego. Wszechmogący wiekuisty Boże, który od miłosierdzia twego nawet Żydów wiarołomnych nie odrzucisz; wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wybawiony. Przez tegoż Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
XD2020.09.10 11:49
Czy to nie jest grzech pychy myśleć, że wszyscy są zaślepieni poza nami? Poza tym Żydzi to akurat byli pierwsi – katolicyzm wyrósł z judaizmu, więc to akurat katolicy są wiarołomni, heretycko zepsuli cudzą religię i jeszcze prześladują pomysłodawców XD
Kłamiesz!2020.09.11 2:43
"XD"!...Przecież Katolicy wierzą w Boga w Trójcy Świętej, w Maryję!... A wy Żydzi, pomimo, że Jezus istniał, zabiliście Go i nadal w Niego nie wierzycie, że jest Synem Bożym! ..... Wasza pycha was zjada!.... Wy w nic nie wierzycie .....oprócz kasy! ...Tak było za Judasza , tak jest nadal! .... Więc nie masz się czym chwalić!? Durnia z siebie robisz!