''Nie dawajcie psom tego, co święte''- Trzy rady Jezusa  - zdjęcie
22.06.21, 08:10

''Nie dawajcie psom tego, co święte''- Trzy rady Jezusa

16

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.

Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują» (Z rozdz. 7 Ewangelii wg św. Mateusza)

 

Ewangelia zawiera dziś trzy rady Jezusa.

Pierwsza: szacunek wobec świętości. Jesteśmy strażnikami tego, co najświętsze, tzn. wiary, sakramentów… Przekazując te tajemnice musimy brać odpowiedzialność za to komu i jak o tym mówimy. Nie możemy narazić świętości na zbezczeszczenie. Dotyczy to też nas samych – czy z szacunkiem odnosimy się do świętości? Także tej świętości powszedniej: naszych przyjaźni, naszej rodziny?

Druga: sprawiedliwe traktowanie wszystkich ludzi. Jesteśmy odpowiedzialni za relacje, które tworzymy; dobrze, abyśmy patrzyli perspektywicznie, jakie będą konsekwencje naszych decyzji.

Trzecia: uświadomić sobie, że nic w życiu nie ma za darmo, a dojście do celu, zdobycie nieba, wymaga wysiłku. Niebo jest nieskończone, ale brama do niego jest wąska. Obyśmy jej nie przegapili.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: 2 Krl 19, 9b-11. 14-21. 31-35a. 36; Mt 7, 6. 12-14

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą

Komentarze (16):

sisi z WSI2021.06.22 16:09
w Polsce gdzie jest ponad 8 milionów psów utyskiwanie na nie jest herezją W Polsce szerzy się Kult psa który jest poza wszelką jurysdykcją prawną
glos z ropiejacej euroPY2021.06.22 17:56
Na zachodzie to juz norma ,powstala nowa swiecka religia psy i koty plus mecze plus lgbt i od pewnego czasu slysze ta sama propagande na naszej polskiej ziemi.Zaczynamy juz wchodzic na stroma sciane.Tu gdzie jestem juz zaczynaja domagac sie chrztu dla psa.Jeden wywrotowiec podobno juz sie zgodzil to zrobic.
festyn pod tecza2021.06.22 19:06
Papiez przed pandemia powiedzial ze jednym z najwiekszych grzechow wspolczesnego swiata jest humanizacja zwierzat.We Francji coraz czesciej slychac jak wolaja choc do mamusi syneczku, a dzieci skrobia.
Mikołaj2021.06.24 9:28
Jeśli nie rozumiesz semantyzmów biblijnych, to się nie wypowiadaj !. Psy i świnie są tutaj użyte jako zwierzęta nieczyste , które to określenia są odpowiednikami ludzi .Psy odpowiadają ludziom żyjącym rozwiąźle , a świnie ludziom zachłannym i wyrachowanym .Pierwsi są niegodni poznania prawd i tajemnic Bożych oraz otrzymania sakramentów , a drudzy każdą okazję wykorzystają dla swoich korzyści a na koniec obrócą się przeciw temu , kto roztoczył przed nimi skarby wiary .
Anonim2021.06.22 13:42
Jak czytamy, sprawiedliwie nie znaczy równo i tak samo. Sprawiedliwie to oddawać to, co się każdemu należy.
Darek2021.06.22 15:22
Piszesz o "nagrodzie" i " "karze" za nasze uczynki?
Jawny2021.06.22 12:19
Biblia to też nieprzebrana kopalnia wiedzy o społeczeństwie i życiu w rodzinie, przynajmniej na poziomie przydatnym w polskiej szkole. Jezus żył przecież nadzwyczaj skromnie, umiarkowanie pił, umiarkowanie jadł, nie ulegał pokusom, nie palił, nie łajdaczył się (ponoć nie wąchał nawet cipy), nie był pederastą jak wielu złośliwie twierdzi, no i zginął po bohatersku i bez sensu, jak na człowieka z polskimi korzeniami przystało. Jedyny znak zapytania dotyczy stosunku Jezusa do dzieci. Tego niestety nie wiemy, acz skrzywienie na tym tle księży, może być jakimś istotnym tropem.
chwila zapomnienia?2021.06.22 19:00
co to za belkot lemingu ??
Marek2021.06.22 12:11
Watykan potępił wszystkie Powstania Narodowe . I bynajmnej nie dlatego zwalczał socjalizm , iż było to w żywotnym interesie Polski.
Darek2021.06.22 11:07
Czy rodzice opiekuję się dziećmi od urodzenia za pieniądze? Nie. Czy rodzić poświęca się za pieniądze? Nie. Ile to razy czytałem i słyszałem, że Bóg daje darmo. Nawet wiele razy to sam podkreślał, że wystarczy tylko otworzyć się na Jego działanie. Bóg daje nam życie wieczne za nic. Albo inaczej: dlatego, że nas kocha. Gdyby wysiłek był wyznacznikiem tego czy osiągniemy Niebo, oznaczałoby to naszą zasługę. A tak na marginesie prawie wszystko jest darmo, bo dostajemy to w genach (lub nie): uroda, zdolności, zdrowie, charyzma, talenty. Nawet Wasz współmałżonek. Pokochał Was na początku przez waszego zewnętrze cechy.
Obrzydliwy Fałszywy Prorok2021.06.22 9:17
np. jak te świnie co ukrzyżowały biednego Jezusa - dla tego wszyscy prorocy byli fałszywi - bo rzucali perły pod nogi psów i świń -wspólnoty dzieci ziemskich boga - i co z tego że pies się nawrócił jak wczoraj jeszcze się brudził? A przecież będzie mógł brudzić się jeszcze 777....razy i wracać, dla tego lepiej się nie pokazywać świniom i psom - czyli wspólnocie dzieci ziemskich boga i pisać zgodnie z powyższą nauką i na wzór Pawła listy i komentarze na frondzie i mieć święty spokój.
katolik2021.06.22 8:59
JUZ MORDERCY SSPIS, pseudoznachory straszą , że jest odmiana delta----Abp Gądecki, Jędraszewski, Depo i cały Episkopacie leżcie krzyżem wraz z wiernymi i w Częstochowie błagajcie BOGA, chociaż wiem, ze was na to nie stać, bo nie śmialibyście wystąpić przeciwko SSPIS nazistom, nawet jak mordują, KK zachowuje pokerowa twarz, bo---UWAGA------Naziści SSPIS kłamiąc o napadzie na państwo przez hakera-- chcą wprowadzić stan wyjątkowy albo klęski żywiołowej, jako atak terrorystyczny na państwo, aby mordować Polaków pseudoszczepionkami.
Obserwator2021.06.22 9:43
Trudno wyobrazić sobie głupotę tego tzw. katolika. Jak trzeba być ograniczonym i tępym aby porównywać kogoś do SS.
Pytanie2021.06.22 17:05
A co to niby takiego SS ? Do tej formacji należeli tacy sami ludzie jak żyją teraz. Tylko ideologia i zgubne założenia spowodowały ,że robili to co robili.Poczytaj sobie o eksperymencie Milgrama do czego mogą doprowadzić tgz. autorytety opłacane o skłonnościach socjopatycznych,których teraz nie brakuje.Każdy może stać się mordercą, możesz zaprzeczać i się wypierać ale jak media będą Cię bombardować konkretnymi przekazami i twój przełożony konsekwentnie będzie Ci mówił co masz robić to w końcu będziesz zdolny zabić dla "świętego spokoju" Chyba ,że jesteś wyjątkiem jakim byli Święci.
Mądrość2021.06.22 17:28
Głupotą jest sądzić ,że takie czasy jak w 2 wojnie i takie organizacje jak SS nie mają prawa się już wydarzyć i istnieć. Teraz pytanie jak można nazwać ludzi ,którzy z chęci przejęcia majątku prywatnego i stworzenia powtórnie komuny zamykają gospodarkę i dostęp do służby zdrowia co spowodowało śmierć ogromnej liczby Polaków a nie miało uzasadnienia naukowego i nie spowodowało ,że wirus się cofnął wręcz przeciwnie.Socjopaci, którzy kompletnie nie liczą się z ludźmi, eksperymentują na tkance społecznej, opłacani i kontrolowani przez globalne organizacje i koncerny,których jedynym celem jest władza i chęć jej umocnienia i utrzymania za wszelką cenę.To trzeba być naiwnym i krótkowzrocznym ,żeby tego nie dostrzegać.
proch marny2021.06.22 19:15
prawde mowisz ,patrzac dzisiaj co robia teczowi i lewaccy faszysci wracaja zle wspomnienia.Juz nawoluja do podzynania i palenia kosciolow,jesli tego sie nie zatrzymamy widze teczowy nazizm bis w natarciu.