,,Nie da się spokojnie patrzeć na tę rzeźnię’’. Niektórzy białoruscy funkcjonariusze rezygnują ze służby - zdjęcie
18.08.20, 17:26Fot. screenshot - YouTube (BIEŁSAT PO POLSKU)

,,Nie da się spokojnie patrzeć na tę rzeźnię’’. Niektórzy białoruscy funkcjonariusze rezygnują ze służby

30

Po brutalnych pacyfikacjach protestów na Białorusi mają miejsce przypadki zwalniania się milicjantów i żołnierzy ze sużby. Kilka takich historii zebrał portal TUT.BY. Byli już funkcjonariusze opowiadają, dlaczego nie chcą uczestniczyć w akcjach przeciw demonstrantom.

Władysław Newdach, były dzielnicowy w Brześciu: "Jeszcze przed wyborami mieliśmy ćwiczenia, wystawiano nas z pałami i tarczami, trenowano rozpędzanie tłumu. (...) Minął tydzień i 8 sierpnia byłem na liście - tych, którzy mieli iść na plac w razie protestów, otrzymałem specjalny ekwipunek. Po tym poszedłem do naczelnika komendy i powiedziałem, że nie chcę w tym brać udziału - zrozumieli mnie i skreślili z listy. Dzień wyborów, 9 sierpnia, spędziłem na komisji wyborczej, od 10-ego pełniłem służbę jako ochrona w budynku komendy wojewódzkiej. 11 i 12 sierpnia zostałem skierowany do pełnienia służby w areszcie śledczym, miałem zajmować się zatrzymanymi, których miałem doprowadzać na rozprawy sądowe. (...) Jak zrozumiałem, padło rozporządzenie z góry - żadnej litości. W pierwszym dniu doprowadziłem na rozprawy gdzieś z 20 osób, z nich 19 zupełnie przypadkowych, którzy nie brali udziału w akcjach i zostali przypadkiem zatrzymani. Typowa sytuacja: “Wyszedłem na ulicę, nie zdążyłem zorientować się, jak zwinęli mnie funkcjonariusze”. Ale najbardziej dotknęła mnie ta historia. Wśród zatrzymanych był inżynier jednego z największych zakładów Brześcia, ma 52 lata, człowiek inteligentny i porządny. 9 sierpnia zaginął jego syn, więc przyszedł na komendę, został przeprowadzony do funkcjonariusza, który pełnił dyżur, ten powiedział, prosze czekać. Mija czas, nie udzielono mu żadnych informacji, więc ojciec pyta dyżurnego znów: “Gdzie jest mój syn?” I mu mówią: “Chodź, pokażę ci”. Przeprowadzili go do celi - oto twój syn, i zamykają za nim kraty. (...) Jedna kobieta została zatrzymana po prostu za to, że miała białe i czerwone kolory w ubraniu. I to było ostatnia kropla, która przelała czarę goryczy. Złożyłem raport o zwolnienie. I natychmiast poleciały pogróżki w moim kierunku. Czytałem, że chcą mi spuścić łomot, i nie mogłem uwierzyć, że to chłopaki, z którymi pełniłem służbę. (...) Nigdy nie chowałem swojej twarzy, pełniłem służbę wzorowo i nie zamierzam łamać prawa, wykonując zbrodnicze rozkazy. (...) Mam takie wrażenie, że żyjemy w czasie wojny, a nie pokoju. Dostajemy zgłoszenia o ranach postrzałowych w twarz, kiedyś z tego powodu bylibyśmy wszyscy w trybie pilnym zmobilizowani, a teraz nikt na to nie zwraca uwagi, ponieważ wszyscy są zajęci tłumieniem protestów. (...) Kiedy ludzie pytali, za co zostali zatrzymani, odpowiadano im “A po ch*** wychodziliście?!” Kiedy rodzice pytali, za co dzieci zostały zatrzymane, odpowiadano: “A po jakiego ch*** puszczaliście?!”. Kiedy zobaczyłem zdjęcia pobitych ludzi, byłem zszokowany. Nie wiem, czym można uzasadnić taką agresję."

 

Arciom Nikulin: pracował jako funkcjonariusz milicji w dziale zwalczającym przestępstwa gospodarcze w komendzie rejonowej w Grodnie: "Tuż przed wyborami znajdowałem się w rezerwie, ale mogła nadejść ta godzina zero, kiedy musielibyśmy wszyscy wyjść z tarczami. Kiedy zobaczyłem to, co było po zatrzymaniach, powiedziałem, że nie godzę się na to. (...) Nie rzucano mi kłód pod nogi, zwolniłem się za porozumieniem stron, spłaciłem już około 6300 rubli (ok 10 tys zł - przyp. red) za to, że nie odpracowałem do końca umowy. (...) Nadeszła niesamowita fala wsparcia, nieznani ludzie pisali i dzwonili, proponowali pomoc - kursy, pracę, wsparcie finansowe, zebrali około 4 tysięcy rubli. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym ludziom. Kiedy oglądam te wszystkie zdjęcia pobić ludzi, jest to po prostu straszne. Rozumiecie Państwo, istnieją standardy prawne, które, moim zdaniem, powinny być przestrzegane wszędzie i przez wszystkich. (...) W kodeksie “O funkcjonowaniu organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” są dokładnie rozpisane sytuacje, w których funkcjonariusze mają prawo użyć środków przymusu bezpośredniego (...)."

 

Vitali Bieliżenko, przez 17 lat zajmował różne stanowiska w komendzie okręgu Pierwomajskiego w Witebsku, m.in. starszy śledczy i zastępca kierownika działu kryminalnego: "TUT.BY zamieszczał artykuł na temat obserwatorów, którzy zostali zatrzymani w szkole, a potem ich zwolniono i przeproszono. To ja ich przepraszałem, ja zwalniałem, dlatego że to naprawde komiczne, kiedy tak bez powodu zatrzymują ludzi, którzy jedynie chcą być obserwatorami. Dalej - nieproporcjonalne użycie siły w stosunku do pokojowych demonstrantów. Zwolniłem się z powodu nieuzasadnionego opuszczania stanowiska pracy 13 sierpnia, nie miałem po prostu innego wyjścia. Muszę zwrócić 6 tysięcy rubli, ponieważ nie pracowałem do końca umowy. Naczelnik komendy wojewódzkiej miał normalne podejście do mojej decyzji, to w porządku człowiek i zawsze przestrzegał prawa, podziękował mi za pracę, dlatego że zawsze pracowałem bez zarzutów, powiedział: “To twoja decyzja, rób, jak uważasz”. (...) Kiedy przywozili zatrzymanych, takich jak tamci obserwatorzy czy zatrzymanych za “nielegalne manifestacje”, mówiłem wprost, że nie będę pisał takich protokołów, mogą to potwierdzić wszyscy, z kim pracowałem, że zawsze byłem przeciwny podobnym sytuacjom. Nie było tak, że czegokolwiek mnie pozbawiono w odwecie, zawsze można powiedzieć “nie”, zawsze istnieje wybór. I teraz zdecydowałem o odejściu ze służby, cała rodzina mnie podtrzymała. Wytłumaczyć, dlaczego funkcjonariusze przejawiają takie okrucieństwo, nie potrafię, ale kiedy zobaczyłem zdjęcia pobitych ludzi, byłem zdruzgotany."

 

Anonimowy pracownik Akademii Wojskowej: "Rozumiałem od samego początku, że odpracuję tu pięć lat i nie przedłużę umowy, ponieważ nie widziałem dla siebie żadnych perspektywy w wojsku, - opowiada. - W efekcie nie odpracowałem nawet tych pięciu lat z powodu tego, co się działo przed wyborami. Dwa miesiące przed wyborami dowiedziałem się, że zamierzają użyć 700 studentów Akademii wojskowej do rozpędzania demonstrantów (łącznie mamy około 1,5 tysiąca studentów), wpłynął taki rozkaz. Natychmiast powiedziałem, że nie będę brał w tym udziału, ponieważ uważam, że wojskowi nie powinni bić ludzi. (...) Grożono mi, że zostanę oskarżony o dezercję. Ale wszystko, co się teraz dzieje, nie jest ludzkie. Również nie podoba mi się wszystko, co się teraz dzieje w wojsku po moim odejściu. Jak młodzi chłopcy to odbierają? Po prostu niczego nie rozumieją, byłem taki sam podczas studiów. Nie dociera tam informacja z zewnątrz, zabierają telefony, ale teraz chłopaki potrafią je lepiej chować, niż my, kiedy studiowaliśmy. Ale robią z ludzi zombi w taki sam sposób: ideologowie pracują ciągle, szczególnie przed wyborami, mówią, że potrzebna jest stabilność, zobaczcie, ile wszystkiego Aleksander Łukaszenka zrobił przez te 26 lat, przypomnijcie, w jakim stanie było wszystko w połowie lat 90ch. (...) Nie sądzę, że tych strasznych pobić dokonali studenci Akademii Wojskowej, ponieważ większość z nich to dzieciaki. Prędzej uwierzę, że to poborowi, którzy zwolnili się i wstąpili do OMONu. Ale nikt nie zmusza ich do pałowania ludzi. Jestem przekonany, że żaden dowódca, żaden kierownik nie wydał takich rozkazów. Po prostu to poczucie bezkarności. Dokonali tego raz, nikt ich nie ukarał, więc robią co chcą. Zwolniłem się z wojska miesiąc przed wyborami, ponieważ zrozumiałem, że mogę zostać wciągnięty we wszystko, co teraz się dzieje. Jestem przeciwnikiem obecnego reżimu, który panuje w wojsku, nikt nawet nie przypuszczał, że coś takiego będzie się działo. Odpowiadać za to, co się dzieje, będą młodzi chłopcy, takich przypadków w wojsku jest bardzo dużo, także nie będę zaskoczony, jeśli wielu tych chłopaków później pójdzie siedzieć. (...) Pracuję teraz jako deweloper, uczyłem się angielskiego podczas studiów, ukończyłem kursy IT. Z pensji, którą dostaję, połowa idzie na opłacenie studiów na Akademii wojskowej. Nie da się spokojnie patrzeć na tę rzeźnię, która się dzieje. Wiedziałem, że tak się skończy. Ponieważ - skoro wybory miały być uczciwe - po co przygotowywać się do rozpędzania demonstracji dwa miesiące przed wyborami."

tpol, tut.by, voiceofbelarus.com

Komentarze (30):

Znajdź lale juz dzis2020.08.19 17:42
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
ladychapel2020.08.19 13:07
– Rozmowa była dobra, była serdeczna. I dużo dłuższa niż planowano – chwalił się polityk Prawa i Sprawiedliwości w porannej rozmowie w Radiu ZET. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o jego wrażenia na temat "Baćki". – To polityk, któremu bardzo zależy na Białorusi, żeby Białoruś się rozwijała. I się rozwija. Bo gołym okiem widać, że Białoruś zmienia się, bo byłem tam chyba 11 lat temu i dokonano dużych zmian – wychwalał ostatnią dyktaturę w Europie. – Przeprowadziliśmy bardzo długą, dobrą rozmowę – dodał Stanisław Karczewski. To już i tak dużo. Za dużo. Ale marszałek Karczewski nie zamierzał poprzestawać na tych pochwałacha i brnął dalej. – Widać, że jest człowiekiem takim... ciepłym.... Jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, w monumentalnej budowli, no takiej przytłaczającej... chwilę czekałem na pana prezydenta... To jest jakieś przeżycie... A więźniów politycznych na Białorusi niema, byli ale nie ma i tutaj nie ma tematu, wie pan – relacjonował polityk, który formalnie był wówczas trzecią osobą w państwie.
biedni Białorusini nie wiedzą,że2020.08.19 11:31
parcie żydów z tzw. zachodu na paśniki takie samo jak chamów ; z deszczu pod unijna rynnę gdzie w Brukseli procz tęczowych flagi czerwone z sierpem i młotem obaczą...
T.2020.08.19 11:25
Białorusini mają już dość biedy, ale nie zdają sobie sprawy że z jednej biedy, wpadną w drugą, którą im szykuje UE i ichni Balcerowicze.
rychu2020.08.19 11:23
Skad was tu tyle ssyny czerwone pachoły kacapow ?
pitu pitu2020.08.19 10:21
Mało kreatywny ten pisarz w wymyślaniu swoich postaci. Wszyscy z jednej kalki - wzorowa służba i wstrząs spowodowany widokiem zdjęć pobitych ludzi. Jak motłoch w to uwierzy to motłoch poniesie konsekwencje, ale dopiero po tym jak usuną "dyktatora" i wprowadzą "wolność" jak w Syrii i Iraku...
Andy Semicki Rabin2020.08.19 10:06
Białoruś, kolejny kraj do rozgrabienia.
GunSheep2020.08.19 8:52
Brzmi to trochę jak Francja za Macrona i Polska za BronTuska
OZ2020.08.19 8:30
Białorusini są wpychani do MAJDANU !!! - sterowanego przez Sorosa i masonerii z zachodu - to im nic dobrego nie przyniesie. Proszę zapoznać się na YOU TUBE :Czy dojdzie do wojny domowej? KŁAMSTWO O BIAŁORUSI | PL1.TV
Elwira2020.08.19 6:36
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Doradca2020.08.19 9:10
Jedź na Białoruś tam OMON-owcy cię zaspokoją. Dodam że mają duże poczucie humoru.
Taka prawda2020.08.19 4:56
MAJĄ ZASADY I HONOR NIE TAK JAK POLSKIE MENDY PSY !!!!
Radyjo Racyja2020.08.19 0:00
https://www.racyja.com
mateusz2020.08.18 23:03
Codziennie nowe wiadomości z niezależnego, białoruskiego portalu TUT.BE https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=ru&sp=nmt4&u=https://news.tut.by/daynews/&usg=ALkJrhgqzdba6dxshreVA1_gCOpo-TEmYw
KapłankaBarbi2020.08.18 21:36
Cały czas trolują Frondę a jest interia, onet lub wp.
Duda-Gracz2020.08.18 23:31
To idź tam trolować, trolico.
Przynajmniej nie pierdzi w tramwajach, autobusach.2020.08.18 20:48
Zdesperowany parch Keller-Krawczyk już jest na wylocie. Nie wie jak na siebie zwrócić uwagę. Jako Elwira, seks kamerki, szybka randka, kretynizacja, oficer LWP, Urszula, Agnieszka, mordechaj, itp., itd. - YEBNIĘTY na dobre! I bardzo dobrze. Niech klika, czasu nie zatrzyma ch.... strzeli wcześniej niż mu się to wydaje.
IV Rzesza Unijna2020.08.19 8:27
pisowski "jasnowidz"?
Elwira2020.08.18 20:07
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Łapy precz od mego kołchozu!2020.08.18 19:25
Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własne KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Mirek2020.08.18 18:49
Białorusin Stanisław Szuszkiewicz , nieżyjący już , powiedział dawno temu : I na naszej ulicy kiedyś będzie święto ! . I to spełniło się . Dzisiaj Białorusini stają się narodem i chcą być niepodległym państwem . Niech żyje Białoruś !!! .
Szybka Randka2020.08.18 18:12
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
verizanus2020.08.18 18:01
Ciekawe czy takie przypadki były wśród kiszczakowych siepaczy?? I co później z nimi było jeśli tacy byli;)
dziwnie te trolle kombinują2020.08.18 17:47
ciekawe przekazy ruskiego trolla patrząc na wpisy poniżej
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.18 17:43
Baćka zaczyna coraz bardziej przypominać Ceausescu, ten sam wzrok, który nie rozumie, że Naród go nienawidzi, kraj który uważa za swoja prywatną własność się zbuntował. A przecież u szczytu potęgi mógł mianować się Carem Białorusi i wszystkie pseudowybory byłyby zbędne. Tylko upadek byłby wtedy bardzie widowiskowy.
Po 11, nie OBOJĘTNY2020.08.18 17:41
Dlaczego PiS nie ratuje Łukaszenki??? Tam atakuje "ulica i zagranica".
babcia2020.08.18 18:05
To leć i ratuj baranie
Nie przejmuj się ,2020.08.18 19:31
kretynie !
Zgadnij kto odpowiada? Twoj byly wafel.2020.08.18 20:42
Żuj jaja POwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów z KO. 🤣🤣 Przygłupie 😂😅 🤣🤣 A chu.j ci w dziąsło! bu hahaha 🤣🤣
Po 11...2020.08.18 21:40
Mój wafel? Całuski słodziaku XXX. Masz cudowną grotę nestle :)))