Fragmenty dokumentu pochodzą z IV wieku i zostały spisane na pergaminach o wymiarach 40 cm. na 35 cm. Zanim zostały opublikowane w internecie, przez kilka lat pracowali nad nimi naukowcy z Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

Według szefa działu Biblioteki Brytyjskiej, dr. Scota McKendricka, dostęp do elektronicznej wersji rękopisu stwarza naukowcom szerokie pole do badań. – Kodeks Synajski jest jednym z najcenniejszych zapisanych skarbów świata. Ten 1600-letni rękopis jest jak okno rzucające światło na rozwój wczesnego chrześcijaństwa. Daje dowody "z pierwszej ręki", jak tekst Biblii był przekazywany z pokolenia na pokolenie - wyjaśnia.

Oryginalna wersja Kodeksu Synajskiego liczy 1460 stron. Na stronie internetowej znalazła się przeszło połowa z nich. Biorąca udział w projekcie Biblioteka Brytyjska planuje też wystawę zabytkowych przedmiotów związanych z kodeksem. Przez 1500 lat dokument leżał nietknięty w klasztorze św. Katarzyny na Półwyspie Synaj w Egipcie. Został odnaleziony w 1844 r. przez niemieckiego uczonego Konstantina von Tischendorfa, który przypadkowo natrafił w bibliotece klasztoru na kosz pełen pergaminów. Okazało się, że były to karty Kodeksu Synajskiego. Odnalezione manuskrypty są w bardzo dobrym stanie technicznym, który, zdaniem naukowców, zawdzieczać należy specyficznemu pustynnemu powietrzu oraz faktom, że klasztor w swojej historii uniknął zniszczeń w trakcie prowadzonych wojen.

Najstarszy tekst Biblii powstał prawdopodobnie w latach 330-350. W jego skład wchodzą Stary i Nowy Testament oraz dołączone teksty Listu Barnaby i "Pasterza" Hermasa. Najstarszy manuskrypt zawierający cały Nowy Testament spisany jest na skórze cielęcej brązowym i czarnym atramentem. Tytuły psalmów i "Pieśni nad Pieśniami" wyróżniono czerwoną barwą. Tekst - utrwalony przez czterech kopistów w języku greckim - pisany jest jednym ciągiem, bez podziału na poszczególne słowa i wersety.

 

MM/Tvp.info/Codexsinaiticus.org

 

Ważne lektury:

/