Na świecie kościoły stają się magazynami – a u nas? Polskie sanktuaria w obiektywie Adama Bujaka - zdjęcie
05.05.21, 10:50Fot. Adam Bujak (Biały Kruk)

Na świecie kościoły stają się magazynami – a u nas? Polskie sanktuaria w obiektywie Adama Bujaka

13

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

Sanktuarium jest szczególnym miejscem spotkania nieba i ziemi, a utworzenie go zawsze jest związane z nieodgadnionym działaniem łaski Bożej. Nie można odgórnie zadeklarować, że akurat tutaj powstanie sanktuarium, jest to zawsze wynikiem kultu oraz wydarzeń niezwykłych. W Polsce takich obiektów istnieje ponad 1200. Dziś piękno wielu z nich zostało uchwycone w niezrównanym obiektywie Adama Bujaka w jego nowym albumie „Sanktuaria Polskie” (wyd. Biały Kruk).

Sanktuaria są to świątynie, w których w sposób szczególny czczony jest Jezus Chrystus, Maryja lub święci Kościoła katolickiego, wyobrażeni figurą bądź obrazem, symbolizowani relikwiami. Już w Starym Testamencie podobnie upamiętniano miejsca, w których objawiał się Bóg. Sanktuaria notują wzmożony kult i wielką aktywność duszpasterską. Często łączą funkcje parafialne lub katedralne. Dzielą się na trzy kategorie: diecezjalne, powoływane przez miejscowego biskupa, narodowe, ustanawiane decyzją episkopatu, oraz międzynarodowe (światowe), mianowane przez Stolicę Apostolską. Najwięcej jest sanktuariów Maryjnych (ok. 70 proc.), następnie sanktuariów upamiętniających świętych i błogosławionych (ok. 20 proc.); sanktuaria Pańskie stanowią ok. 10 proc. Stan ten oddaje również nowy album Adama Bujaka poświęcony obiektom polskim. Jest to pierwsze dzieło edytorskie o takim zakresie; wybitny artysta sfotografował aż 160 sanktuariów w przeróżnych regionach kraju. Nie są to oczywiście wszystkie rodzime obiekty, ale praca i tak jest potężna – oddaje zarówno stan, jak i jakość pobożności w Polsce.

Ze zdjęć dowiadujemy się ponadto, jak wielkim rezerwuarem wspaniałej sztuki narodowej z różnych epok są sanktuaria, które przez wieki podtrzymują ducha wiary i patriotyzmu, utrwalają tradycję, przechowują pamięć o naszej kulturze, umacniają polską tożsamość.

Towarzyszący fotografiom tekst znawcy tematyki kościelnej i pisarza Czesława Ryszki świetnie uzupełnia naszą wiedzę zarówno o idei sanktuariów, jak i o poszczególnych obiektach. Lektura tej książki dostarczy wielkich przeżyć każdemu Polakowi, a dla cudzoziemców będzie efektownym wizerunkiem naszej Ojczyzny.

Sanktuaria to szczególny polski fenomen,” tłumaczy Adam Bujak. „Gdy na Zachodzie są one w ogromnej części zwykłymi kościołami parafialnymi z małą ilością wiernych i przypominają muzea, u nas obok dawnych nadal powstają nowe, przybywają do nich pielgrzymi i sprawowanych w nich jest mnóstwo różnorodnych nabożeństw. Kult jest żywy i żywa jest też pobożność ludowa.” O potędze tej polskiej pobożności opowiada album „Sanktuaria Polskie”.

Partnerem publikacji jest PKN Orlen.

Adam Bujak, Czesław Ryszka: „Sanktuaria Polskie”, 384 str., monumentalny format albumowy 23,5 cm x 31 cm, twarda oprawa. Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/sanktuaria-polskie

Zapraszamy także do obejrzenia rozmowy z autorem książki, Adamem Bujakiem:

Komentarze (13):

Wiesiek2021.05.20 2:20
Czy sanktuaria podtrzymują polską tożsamość czy katolicką? Komuś chyba pomyliły się pojęcia.
Troll2021.05.6 10:46
"Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija. " Jakim wzorem bolszewickim? Nikt do nich nie uczeszcza i nikt nie chce placic na ich utrzymanie. Co w tym bolszewickiego?
Zawi2021.05.5 21:12
Autor mógłby przyswoić sobie przypowieść o dumnym faryzeuszu... oraz troszkę faktów zamiast barwnych projekcji. Otóż największy zdesakralizowany obiekt katolicki w Europie znajduje się w... Polsce: pocysterski klasztor w Lubiążu. Organizowane są tam warsztaty i koncerty: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Cysters%C3%B3w_w_Lubi%C4%85%C5%BCu
W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 20:06
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
uff2021.05.5 13:36
U nas salki katechetyczne poszły na użytek komercyjny i to zwolniony od podatków, bo wszak to obiekty przeznaczone na cele "kultu religijnego". Wzamian kler przjmuje sale lekcyjne w szkołach i jeszcze każe sobie płacić i to słono za ich zajmowanie. Co kraj to obyczaj.
CiepłymBrązemNaPobożnieNarodowąCenęPaliwa2021.05.5 12:28
PKN Orlen prezesołtysa Obajtka to sponsorzy, wspieracze i kolaboranci watykańskiego okupanta. Dlatego na stacje Orlenu tylko po to, żeby narobić na deskę w wucecie i wyjść z szerokim uśmiechem zadowolenia do monitoringu.
Galileo2021.05.5 11:29
Będzie i u nas wiatr po nich hulał. Lepiej późno, niż wcale. Cierpliwości...
Apel2021.05.5 11:25
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Niech jazgoczą, faryzejscy obłudnicy.
AAAtomek2021.05.5 13:20
7 - Nie kradnij
AAAtomek2021.05.5 11:23
Najważniejszy element tego artykułu: "Partnerem publikacji jest PKN Orlen." :D
Anonim2021.05.5 11:26
Przez takie artykuły Obajtkowi dzieci płaczą po pałacach!
Anonim2021.05.5 11:20
A u nas były i są największymi rozsadnikami ZARAZY!
Anonim2021.05.5 11:08
Gdzie się trzeba zgłosić z ofertą?