Na całym świecie służyła Bogu, Kościołowi i Polsce. Dziś wspominamy wyjątkową świętą! - zdjęcie
29.05.21, 06:42Fot. via Wikipedia, CC 0

Na całym świecie służyła Bogu, Kościołowi i Polsce. Dziś wspominamy wyjątkową świętą!

13

Julia Maria urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Była rodzoną siostrą bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, powszechnie nazywanej matką czarnej Afryki, założycielki sióstr klawerianek, beatyfikowanej przez Pawła VI w 1975 roku. W latach 1874-1883 Julia Maria kształciła się w Instytucie Najświętszej Maryi Panny prowadzonym przez Panie Angielskie w austriackim Sankt Polten. W roku ukończenia nauki przybyła wraz z rodziną do nabytego przez ojca majątku w Lipnicy Murowanej koło Bochni.

Jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie i w dniu obłóczyn, 17 kwietnia 1887 r., przyjęła zakonne imię Maria Urszula. Wyróżniała się gorliwością w modlitwie i umartwieniach. Pierwszą profesję zakonną złożyła 28 kwietnia 1889 roku. Następnie pracowała w krakowskim internacie sióstr. W 1904 roku jako przełożona domu kierowała internatem. Dwa lata później założyła pierwszy na ziemiach polskich internat dla studentek szkół wyższych. Swoje powołanie do wychowania młodzieży i opieki nad nią odkryła jeszcze w nowicjacie.

W 1907 r., mając błogosławieństwo papieża Piusa X, z dwiema siostrami wyjechała w świeckim stroju do pracy dydaktycznej w Petersburgu. Objęła tam kierownictwo zaniedbanego polskiego internatu i liceum św. Katarzyny. Już w rok później została erygowana w Petersburgu autonomiczna placówka urszulańska. Następnie s. Urszula przeniosła się do Finlandii, gdzie otworzyła gimnazjum dla dziewcząt. Podczas I wojny światowej apostołowała w krajach skandynawskich, wygłaszając odczyty o Polsce, organizowała pomoc dla osieroconych polskich dzieci. Jednocześnie nie zaniedbywała swego zgromadzenia - rozrastał się nowicjat i dom zakonny w Szwecji. Pod koniec wojny przeniosła go do Danii, gdzie założyła również szkołę i dom opieki dla dzieci polskich.
W roku 1920 Urszula wróciła do Polski. Osiedliła się w Pniewach koło Poznania, gdzie - z myślą o pracy apostolskiej w nowych warunkach - założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi. Kiedy poprosiła papieża Benedykta XV o zatwierdzenie nowego zgromadzenia, otrzymała je od razu, w dniu 7 czerwca 1920 r. Włodzimierz Ledóchowski - rodzony brat Urszuli, ówczesny generał jezuitów - był rzecznikiem dzieła swojej siostry wobec Stolicy Apostolskiej. Całe życie s. Urszuli było ofiarną służbą Bogu, ludziom, Kościołowi i ojczyźnie. Wiele podróżowała, wizytowała poszczególne domy, kształtowała w siostrach ducha ewangelicznej radosnej służby. "Naszą polityką jest miłość. I dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie" - powtarzała często.

Umarła 29 maja 1939 r. w Rzymie. Tam też została pochowana w domu generalnym mieszczącym się przy via del Casaletto. Beatyfikowana została przez św. Jana Pawła II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu. W 1989 r. jej zachowane od zniszczenia ciało zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. 18 maja 2003 roku, w dniu swoich 83. urodzin, św. Jan Paweł II ogłosił ją w Rzymie świętą.

Założone przez św. Urszulę Ledóchowską zgromadzenie Urszulanek Serca Jezusa Konającego realizuje swe zadania apostolskie przede wszystkim w dziedzinie wychowania i nauczania dzieci i młodzieży oraz służąc potrzebującym i pokrzywdzonym. Siostry prowadzą kilkadziesiąt dzieł w Polsce, kilkanaście we Włoszech i pojedyncze w 12 innych krajach.

Ze zgromadzeniem zaprzyjaźniony był św. Jan Paweł II, który jako biskup krakowski spędzał nieliczne wolne chwile w gościnnym domu sióstr na Jaszczurówce w Zakopanem. Także będąc w Warszawie nocował często w domu zgromadzenia na Wiślanej. Tam spędził swoją ostatnią noc przed wylotem do Rzymu na konklawe w październiku 1978 r. Już jako papież odwiedzał domy urszulanek w Rzymie (1986 r.), w Zakopanem (1997 r.) i w Warszawie (1999 r.).

W ikonografii św. Urszula przedstawiana jest w szarym zakonnym habicie.

Kyrie Elejson, Chryste Elejson, Kyrie Elejson,
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas,
Ojcze z Nieba, Boże - zmiłuj się za nami,
Synu, Odkupicielu świata, Boże,....
Duchu Święty, Boże,....
Święta Trójco, Jedyny Boże,....

Święta Urszula Ledóchowska, Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego
Święta Urszulo, która umiałaś wierzyć bez zastrzeżeń, módl się za nami;
Święta Urszulo, która umiałaś miłować wśród doświadczeń,
Święta Urszulo, która umiałaś ufać wbrew nadziei,
Święta Urszulo, która wzrastałaś w promieniach Eucharystii,
Święta Urszulo, która u stóp Ukrzyżowanego czerpałaś siłę w cierpieniu,
Święta Urszulo, która uczyłaś się miłości w szkole Serca Jezusa Konającego,
Święta Urszulo, która umiałaś łączyć kontemplację z aktywnością,
Święta Urszulo, która umiałaś uświęcać szarą codzienność,
Święta Urszulo, wsłuchana w głos Ojca Niebieskiego i rozmiłowana w Jego woli,
Święta Urszulo, odpowiadająca miłością na: "Pragnę" Boskiego Odkupiciela,
Święta Urszulo, posłuszna natchnieniom Ducha Świętego,
Święta Urszulo, wierna córo Kościoła,
Święta Urszulo, mądra mistrzyni życia duchowego,
Święta Urszulo, odpowiedzialna przewodniczko wspólnoty zakonnej,
Święta Urszulo, troskliwa opiekunko sierot,
Święta Urszulo, miłująca wychowawczyni i nauczycielko dzieci i młodzieży,
Święta Urszulo, gorliwa apostołko dobroci i radości,
Święta Urszulo, oddana głoszeniu Dobrej Nowiny o zbawieniu,
Święta Urszulo, budująca braterską jedność wśród różnie myślących,
Święta Urszulo, szukająca wspólnej drogi z braćmi odłączonymi,
Święta Urszulo, zatroskana o przygotowanie robotników do pracy w winnicy Pana,
Święta Urszulo, wrażliwa na znaki czasu,
Święta Urszulo, wyczuwająca potrzeby chwili,
Święta Urszulo, współczująca z najbiedniejszymi,
Święta Urszulo, wpatrzona w Służebnicę Słowa Wcielonego.
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Módlmy się: Boże, Źródło i Dawco świętości, który uczyniłeś serce świętej Urszuli wrażliwym na pragnienia serca Twego Umiłowanego Syna, spraw, abyśmy wspierani jej orędownictwem umieli tak jak ona odczytywać znaki Twojej woli i odpowiadać na nie żywą wiarą i czynem miłości. Wysłuchaj też łaskawie naszych próśb, zanoszonych z ufnością za jej wstawiennictwem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Komentarze (13):

Sex Randka2021.05.29 10:31
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, http://zakazanarandka.pl wiecej moich fotek i kontakt i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
won2021.05.29 12:47
ladacznico bezwstydna.
NiechZakonniceZnęcająSięNadZdziecinniałymJarkaczem2021.05.29 9:49
Darmowe służące w pałacach biskupów. Swoje frustracje i dewiacje, wynikające z zamordowania kobiecych instynktów macierzyńskich i pognębienie psychiczne wykorzystywaniem przez obleśnych arcy-spaślaków, zakonnice wyładowują na bezbronnych dzieciach. Zmuszane do udawania miłości i troski wobec obcych sobie dzieci, z czasem traktują je jako znienawidzone źródło cierpień psychicznych i fizycznych.
won2021.05.29 12:44
stepowy chazarski parchu, zakało ludzkiego rodu.
Piotr2021.05.29 9:01
Św Urszulo. Moja patronka proszę Cię o Boże wstawiennictwo tych którzy Ci urągają.
rebeliant2021.05.29 8:37
Mury poszczególnych klasztorów też wznosiła. Na polu rabotała... a całe załorała. Nie drodzy cudowni czciciele władzy nad ludźmi ja świętych widzę gdzieś indziej niż w rodzinach hrabiowskich i pośród wielbicieli przesiadywania na gwoździu (oczywiście cudzą d...ą).
Anonim.2021.05.29 8:03
Na całym świecie slużyła? Byla tylko w kilku państwach.
Kaczka basta!2021.05.29 7:32
Dać ją w najbliższych wyborach gdzieś na listy PiS! Na biorące miejsce, żeby można było w Pcimiu (z całym szacunkiem dla Pcimia) wybrać między nią a Danielem Obajtkiem!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.29 7:03
następna pyerdolnięta baba która zamiast ożenić się, rodzić dzieci polazła służyć pedofilnym oszustom w koloratkach!
jak skończysz przedszkole, to się dowiesz że2021.05.29 7:34
kobieta się nie żeni. Ty jesteś zapewne po zmianie płci, stąd mądrość konwersji płciowej przez ciebie przemawia ... i weź coś na bóle zanim znowu coś tu znowu urodzisz, bo zabawny jesteś kolejny katoliku bezobjawowy.
6969692021.05.29 8:39
Ten wyjątkowy prostak, nawet takich rzeczy nie odróżnia (żenić się - wyjść za mąż).
Rumcajs2021.05.29 8:36
Sami pedofile są tylko w sekcie LGBT ,według was pedofilia i mordowanie dzieci to normalka czyli jesteście LGBT psychole. ps:LGBT do likwidacji z członkami tej sekty
6969692021.05.29 9:10
Dla nich, jedynymi świętymi , są narządy rodne, nie tylko ludzkie, zresztą. Działająca legalnie w Holandii partia pedofili, żąda depenalizacji zoofilii i nekrofilii.