Muller: nasza ustawa medialna jest znacznie łagodniejsza od rozwiązań francuskich - zdjęcie
13.07.21, 07:14Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Muller: nasza ustawa medialna jest znacznie łagodniejsza od rozwiązań francuskich

20

Rzecznik rządu Piotr Muller wskazał, że rozwiązania proponowane przez PiS w ustawie medialnej "są dużo łagodniejsze niż te, które funkcjonują we Francji, bo tam w ogóle spółki poza Francją nie mogą już mieć większości kapitału w spółkach medialnych".

Ustawa medialna budzi ostatnio duże kontrowersje. Najważniejszy przepis nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy tego, że koncesję na nadawanie uzyskają jedynie takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zdaniem posłów opozycji w przypadku TVN oznacza to poważne trudności z uzyskaniem koncesji. Większościowym udziałowcem TVN jest spółka amerykańska, która planuje na dodatek fuzję z innym podmiotem.

Marek Suski z PiS, który jest sprawozdawcą projektu, stwierdził, że podobne rozwiązania funkcjonują w wielu państwach.

- To projekt naszego środowiska politycznego, więc oczywiście najważniejsze osoby w naszym środowisku politycznym wiedziały, że ten projekt będzie złożony. Nie znały szczegółów przepisu, natomiast kierunkowe kwestie dotyczące uregulowania, ścisłego uregulowania tych przepisów, które już w tej chwili obowiązują i są analogiczne chociażby do tego, co funkcjonuje w Austrii. Nie mówiąc już o tym, że są dużo łagodniejsze niż te, które funkcjonują we Francji, bo tam w ogóle spółki poza Francją nie mogą już mieć większości kapitału w spółkach medialnych - rozwinął tę myśl Muller w rozmowie z TVN24.

Z kolei senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza twierdzi, że celem PiS jest sprawienie, aby prezesem TVN został właśnie Suski.

jkg/tvn24

Komentarze (20):

On się nazywa…2021.07.13 11:27
Piotr Müller.
ceramik2021.07.13 10:54
jest znacznie łagodniejsza od rozwiązań francuskich? A dlaczego? Bo żydzi naciskają? I to wystarczy? I tak nam dokopią.
Filip2021.07.13 10:24
Jarosław Kaczyński ogłosił "polski ład", gdyż miał nadzieję na podniesienie spadających sondaży i przeprowadzenie przyśpieszonych wyborów parlamentarnych. Niestety ogłoszenie "polskiego ładu" nie spowodowało wzrostu notowań PiS-u w sondażach. Ogromna ilość afer przebijająca wszystkie dotychczasowe ekipy od 1989 roku, spowodowała brak większego poparcia. Prezes PiS-u pragnie zlikwidować lub przejąć TVN, żeby wyborcy jego partii nie dowiedzieli się o kolejnych aferach. Jarosław Kaczyński po przejęciu TVP i gazet regionalnych Polska.Press pragnie likwidować kolejne niezależne media. Wyborcy PiS-u mają się nie dowiedzieć o przekrętach Daniela Obajtka i wielu innych związanych z obozem władzy. Wszystkie afery pisowskie zostały ujawnione przez niezależne media, a nie przez powołane do tego służby. Tworzona jest nowa oligarchia związana z PiS-em, której prawo nie dotyczy. Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo w PiS-ie doszło do niespotykanych do tej pory rozmiarów. Władza stara się to ukryć przed społeczeństwem. Opozycja zostanie pozbawiona dostępu do mediów przez PiS. Propaganda obozu władzy będzie mogła ukrywać przekręty, kłamać, manipulować i oczerniać opozycję. Każdy pretekst służący do przejęcia mediów dla rządzących jest dobry. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Rządzący bardzo obawiają się utraty władzy po wyborach parlamentarnych w 2023 roku, gdyż będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną i Trybunałem Stanu dla wielu z nich. Starają się zatem otumanić "ciemny lud", żeby nie dopuścić do takiej ewentualności.
Jan2021.07.13 10:17
Pewnie tak, ale tam telewizja rządowa nie kłamie w żywe oczy non-stop
Anonim - wierny kundel szatana2021.07.13 11:55
To oglądaj TVN. Tam jest czysta prawda (inaczej). Co się będziesz męczył? Naprawdę nie rozumiem lewaków. To są masochiści. Robią cos, co ich drażni. No, chyba, że wtedy mają na co zrzędzić. Lewak optymista, to nie lewak. Musi znaleźć dziurę w całym. A Anonim jeszcze wszędzie widzi du.pę. To już jest szczyt.
Marek2021.07.13 9:58
Zabawne jak szybko ludzie zapomnieli jak to było w czasach PRL kiedy to taka propaganda i uciszanie innych głosów niż partii było na porządku dziennym. Jakim trzeba być debilem żeby to popierać ? Serio nie potraficie zrozumieć czym takie kneblowanie i cenzura drugiej strony się może skoczyć ?
Anonim2021.07.13 9:28
Dlaczego rzecznikiem POLSKIEGO rządu jest Niemiec? Żaden POLAK się nie nadawał?
Goj2021.07.13 9:37
Chciał być Żyd, ale postanowił, że się nie będzie wystawiał, więc wskazał Niemca, którym i tak steruje. Nie znasz tej praktyki? Był już premier Miller. To lepiej brzmi, niż pospolite polskie "młynarz".
Hrabia2021.07.13 9:39
Nagle ci Niemcy przeszkadzają? A Tuskowi - nie.
Anonim2021.07.13 10:42
Tobie Niemiec nie przeszkadza w POLSKIM rządzie. O.K. Przyjmujemy do wiadomości.
Goj2021.07.13 11:58
Durniu, to Polak z niemieckim nazwiskiem. Są nawet Niemcy z polskimi nazwiskami. Facet, zaniżasz statystyki swojej nacji. A podobno żydzi są bystrzy. Guzik, są tylko cwani.
robaczek2021.07.13 9:04
;] ..................... raczkiem pisiurki ;] ............................... zobaczymy jak sie bedziecie wcofywac ;] ................................................... NIC NIEUDACZNIKI NIE PTORAFIA DO KONCA ZROBIC ;] .............................zakład ze sie wycofają ;] ?
Jawny2021.07.13 9:26
Przyjmuję zakład. Nie wycofają się. Ale nawet gdy się nie wycofają, będziesz twierdził, że się wycofali i odtrąbisz zwycięstwo. Taka to już pokrętna natura. Przy okazji - czemu stawiasz tyle kropek? Rączki się już trzęsą? Zepsuta klawiatura od wściekłego walenia w nią? Tak z ciekawości, bez podtekstów.
Jawny2021.07.13 11:59
robaczku, śpisz? Co z tym zakładem? A jaka stawka? Większa niż życie? Mniejsza niż śmierć?
Jawny2021.07.13 8:47
Tak trzymać i nie ustąpić. Dość masońsko-żydowsko-ateistyczno-marksistowskiej dywersji w Polsce! A jazgotem lewaków się nie przejmować.
Jan2021.07.13 10:19
Słabo słuchasz jędraszewskiego i twojego bożka kaczyńskiego - nie marksistowska ale neomarksistowska ideologia jest aktualne wrogiem ( do czasu następnego, wcześniej był gender)
Goj2021.07.13 12:00
Jan H.-W.? Witam.
Anonim2021.07.13 8:12
Mueller, Pereira i inni "starzy Polacy" lubią dłubać przy mediach... 😁😁😁
kefas2021.07.13 8:12
Czy będzie wojna? Radio Erewań odpowiada: Wojny nie będzie. Będzie taka walka o pokój, że kamień na kamieniu nie zostanie.
Jawny2021.07.13 8:48
Stary, komunistyczny kawał, w dodatku przekręcony.