Można? Można! Rośnie poziom życia Polaków. Eurostat potwierdza - zdjęcie
20.06.19, 11:26Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Można? Można! Rośnie poziom życia Polaków. Eurostat potwierdza

8

Aż 71 proc. średniej dla całej Unii Europejskiej wyniósł w 2018 r. PKB Polski na mieszkańca, mierzony w standardzie siły nabywczej. 

Jeszcze lepszym miernikiem zamożności narodów jest jednak poziom spożycia indywidualnego per capita. Również tutaj nasz wynik jest imponujący. Pod względem poziomu spożycia indywidualnego per capita prześcignęliśmy Węgry(70 proc.), Łotwę (70 proc.), Rumunię (64 proc.), Chorwację (63 proc.), oraz Bułgarię (50 proc.). Kraje, które w największym stopniu przekroczyły średni dla UE wskaźnik PKB per capita, to: Luksemburg (254 proc. średniej), Irlandia (187 proc.).

Eurostat podkreśla, że PKB na mieszkańca odzwierciedla głównie aktywność gospodarczą, natomiast lepszym wskaźnikiem rzeczywistego poziomu życia gospodarstw domowych jest spożycie indywidualne skorygowane na mieszkańca (AIC). Polska osiągnęła na tym polu wzrost do 77 proc. średniej unijnej

Pod względem AIC wyprzedzają nas tylko dwa kraje regionu: Litwa (90 proc.) oraz Czechy (83 proc.).

Najwyższy poziom wskaźnika spożycia indywidualnego skorygowanego na mieszkańca w Unii odnotowały: Luksemburg (132 proc. średniej unijnej), Niemcy (121 proc.) i Austria (116 proc.).

yenn/Forsal.pl, Fronda.pl

Komentarze (8):

montpajton2019.06.20 14:13
szczególnie podniósł się emerytom po podwyżce 50 zł , która nie rekompensuje wzrostu cen , emeryci szaleją,
Zerr02019.06.20 18:19
Emeryci sa juz SKAZANI. Obniżene wieku emerytalnego tylko pogorszyło ich sytuację, choc podwyższenie za POooo było przeprowadzone bezprawnie. No cóż, bydłowyborcy niezdolni do myślenie w perwspektywie dłuższej niż pół roku muszą zostać wdeptani w glebę. I będą wdeptywani, bici pluci i wywalani ze swoich mieszkań - ponieważ uparcie głosowali tak jak głosowali.
denaturat artystyczny2019.06.20 14:11
Na wzrost dobrobytu Polaków zawistnym okiem spogląda Balcerowicz i Platforma bo Polak zadowolony będzie głosował na PiS. Takich mamy zawistnych skurczybyków
Urszula2019.06.20 13:16
GUS nie mówi o tak istotnej sprawie jak to, że badania robi się wyłącznie na podstawie danych przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 9 osób. W 2016 roku takich przedsiębiorstw było niecałe 5%. Reszta, czyli 95% to przedsiębiorstwa małe, które zatrudniają mniej niż 9 osób więc zarobki tam zatrudnionych nie sa brane pod uwagę, a to tam pracujący zarabiają najczęściej najniższą krajową. Jeśli porównamy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z wynagrodzeniem zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach to zauważymy, że ci ostatni zarabiają o blisko 40% mniej niż ci pierwsi. Taka jest prawda o polskich zarobkach. Pensje rosną, ale rosną też koszty utrzymania i dlatego portfele Polaków wcale nie grubiej. Co więcej - wiele osób odczuwa znaczne pogorszenie sie warunków bytowych spowodowanych drastycznym wzrostem cen żywności.
Ja 2019.06.20 13:11
A jak wpływają na te dane dochody z pracy Polaków za granicą wydawane w Polsce? Jaki wynik byłby bez nich?
Zerr02019.06.20 12:32
A teraz pomyślmy... Jeśli uparcie mówi sie o "przeciętnym wynagrodzeniu" podając jako to przeciętne "wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw", czyli wynagrodzenie 5 milionów (spośród wszystkich 16 milionów) najlepiej wynagradzanych pracowników, to oznacza to, że Ktoś KŁAMIE I OSZUKUJE. A jeśli Ktoś KŁAMIE mówiąc jedną rzecz, mamy absolutna pewność, ze kłamie i oszukuje podając WSZYSTKIE INNE LICZBY. Kłamca kłamie - zawsze i wszędzie. Dodajmy do tego taki Myk, że oficjalnie inflacja to -1 .. +2%, a tymczasem NBP cichcem podaje realną inflację - od lat 4..6% rocznie Oni kłamią - zawsze i wszędzie, kłamią rano, łżą w południe, oszukują wieczorem. Dodajmy do tego taki Myk, ze zadłużenie 3RP wynosi nie śmieszny tysiąc miliardów PLNów, tylko SZEŚĆ razy więcej. Sześć tysięcy miliardów peelenów Na łeb pracującego - trzysta siedemdziesiąt pięć tysięcy pxxdolonych Peelenów. Każda pracująca osobę rządy w Polsce zadłużyły na cenę mieszkania. Każdą rodzinę zadłużyły na cenę dwóch mieszkań I to ma byc "postep"? To ma byc "wzrost gospodarczy"? To są kpiny. Oni kłamią - zawsze i wszędzie, kłamią rano, łżą w południe, oszukują wieczorem.
krzysztof 542019.06.20 12:16
jeszcze bardziej kretynizmu nie slyszalem
mordechaj2019.06.20 11:53
Pod względem poziomu spożycia indywidualnego per capita prześcignęliśmy Węgry(70 proc.), Łotwę (70 proc.), Rumunię (64 proc.), Chorwację (63 proc.), oraz Bułgarię (50 proc.). To wielki sukces!!! Być lepszym od: Łotwy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Węgier. A podobno mamy gonić Niemcy :)))