Minister Czarnek odpowiada na histerię Broniarza i ZNP - zdjęcie
04.11.20, 08:56fot. yt/telewizja republika

Minister Czarnek odpowiada na histerię Broniarza i ZNP

19

Jakiś czas temu wielu nauczycieli włączyło w strajk krzywdzący dzieci i młodzież, chcąc im uniemożliwić zdawanie egzaminów końcowych i maturalnych. Obecnie jakaś grupa tego środowiska włączyła się w ideologizowanie dzieci i młodzieży podczas „Strajku kobiet” nakłaniając dzieci i młodzież do popierania przez nich aborcji. Całość działa się po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia o niezgodności z Konstytucją RP tzw. przesłanki eugenicznej.

Na te wydarzenia zareagował resort edukacji, a rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska s komunikacie przesłanym do PAP napisała, że d ministerstwa edukacji dotarły sygnały na temat niektórych nauczycieli namawiających uczniów do udziału w protestach. W komunikacie podkreśliła, że w takiej sytuacji zadaniem resortu jest natychmiastowa reakcja.

Rzeczniczka stwierdziła:

- Zgodnie z zapowiedzią poprosiliśmy kuratorów oświaty o sprawdzenie czy takie sytuacje miały miejsce w ich regionie i jaka była na nie reakcja dyrektorów szkół

A także:

- Jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem. Nie ma także naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań. Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób

Do tego komunikatu odniósł się szef Związku Nauczycieli Polskich, w którym czytamy:

- Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty! Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności. Bronimy i będziemy bronić nauczycieli i pracowników oświaty! Nie damy się zastraszyć! Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku podczas strajku, kiedy niektórzy kuratorzy oświaty zbierali informacje o strajkujących pracownikach

Oraz:

- W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów

Do sprawy tej odniósł się także minister Czarnek, który na łamach poniedziałkowego „Naszego Dziennika” wyraził swoje zaniepokojenie postawą wielu rektorów, niektórych związkowców środowisk nauczycielskich, którzy „nie tylko nie potępiają tego typu chuliganerii, wandalizmu, chamstwa i brutalności na ulicach, ale wręcz zachęcają młodzież do tego, żeby w tym uczestniczyć, i mówią: +jesteśmy z wami+”.

Czarnek poinformował także, że raport z zachowań nauczycieli będzie gotowy do końca tygodnia, a wobec pedagogów, którzy zachowywali się w ten sposób „będą wyciągane wszystkie najdalej idące konsekwencje, które są w granicach możliwości prawnych ministerstwa i kuratoriów”.

W odniesieniu do oświadczenia ZNP szef resortu edukacji prof. Przemysław Czarnek napisał na Twitterze:

- Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez kuratorów oświaty.


mp/pap

Komentarze (19):

Krzysztof2020.11.4 17:42
czarnek to homofobiczny debil
zbych2020.11.4 19:43
wyp.......ć broniarza gu....rza
pis2020.11.4 19:56
krzysztof podwojny prostak
UCZEN2020.11.4 17:39
IEN WYRACZY SZACUNKU I P0OZDROWIEN DLA PANA MINISTRA WYRZUCIC MIERNOTY ZE SZKOL OD ZLOBKA DO UNIWWRSYTETU
Anonim2020.11.4 17:35
BRONIAZ TO ODPAD PZPERU PROFAN MA ROZWOD Z ROZUMEM
zbych2020.11.4 19:45
za co on bierze pieniądze,
T.2020.11.4 13:08
Czyli jak ktoś jest nauczycielem, to już go nie obejmuje wolność słowa ani wolność wyrażania poglądów? Bo z wypowiedzi wynika, że nauczyciele nie mają prawa protestować ani tym bardziej strajkować. Konstytucja ich nie obejmuje, bo jakiś pan Czarnek tak uważa?
Karol2020.11.4 15:27
Ciebie debilu wychowali wlasnie ci " nowoczesni " nauczyciele : strajkujacy, ryczacy jak krowy, spiewajacy ( chocaz to za duzo powiedziane ), wulgarne piosneczki, no i dlatego nie nauczyli cie nawet czytac ze zrozumieniem !!!
Jako2020.11.4 12:20
Takich nauczycieli, pseudonauczycieli, którzy podczas lekcji propagują swoje poglądy, a szczególnie promujące nienawiść i agresję do innych powinni zwolnić dyscyplinarnie. W końcu ktoś się wziął za tę ciemną stronę oświaty. Brawo
zbych2020.11.4 19:47
popieram
Krzychu Wawa2020.11.4 11:41
Prawda jest taka, że tej całej rzeszy (lewackich) nauczycielek nikt nie potrzebuje. Wiedza jest dzisiaj dostępna na wyciągnięcie ręki.
T.2020.11.4 13:13
Dokładnie, niech dzieci uczą się wszystkiego same z internetu. Po co nauczyciele skoro są jutuberzy? Po co umiejętność pisania i czytania jak jest TikTok? Po co edukacja seksualna i wychowanie do życia w rodzinie, jak są strony z pornografią? Po co dzieciom wychowanie i nauka życia w społeczeństwie jak można dać komórkę/tablet i niech się same sobą zajmują? Przecież to takie proste :D.
czerwony bronek2020.11.4 10:59
czerwony agent J 23 brone nadaje
ada2020.11.4 9:59
Niech ten minister tak nie fika,bo juz i tak brakuje nauczycieli.Zobaczy czym to sie zakonczy w oswiacie a nauczycieli z Ukrainy nie sciagnie....Zostaw czlowieku te resztki nauczycieli w spokoju bo i ich nie bedziesz mial i ciekawe kim wtedy bedziesz zarzadzal?
Dell2020.11.4 12:24
Brakuje nauczycieli? Przecież po likwidacji gimnazjów mieli tracić pracę milionami, a teraz jest ich za mało? Czyżby towarzysz Broniarz wtedy się mylił?
zbych2020.11.4 19:50
czekają młodzi po pedagogice starcy komuchy w.........ć.
Emeryt patriota2020.11.4 9:55
Brawo Pan Minister PRZEMYSŁAW CZARNEK!!! Brawo!
Jan2020.11.4 9:32
Nauczcie rozumu tą lewacką hołotę!
B522020.11.4 9:02
narażanie dzieci w czasie zarazy to skrajna nieodpowiedzialność