Masońska symbolika feniksa o którym śpiewała Conchita Wurst - zdjęcie
23.05.14, 08:12fot.Wikimedia Commons

Masońska symbolika feniksa o którym śpiewała Conchita Wurst

39

Wyczyn piosenkarza – skandalisty rozpatrywany był już pod wieloma kątami. Czy jest to jednak tylko żart, „kobieta z brodą”? Tekst piosenki nie wygląda żartobliwie, a odnosi się do symboliki feniksa. Ta zaś, w interpretacji masońskiej jest związana z tym co prezentuje sobą piosenkarz, czyli „genderowym” pomieszaniem płci, znanym z mitu o Androgynie.

Feniks chrześcijański

Feniks jest symbolem starożytnym, pradawnym, co najmniej egipskim, następnie intensywnie obecnym w mitologii starożytnych Rzymian, stamtąd zapożyczonym do wyobraźni ludzi średniowiecza. Pierwsi chrześcijanie odradzanie się z ognia Feniska porównywali ze zmartwychwstającym Chrystusem. Jednak pamiętajmy, że na pisarzach średniowiecznych nie kończy się nurt interpretacji symboli. To że jakiś mit na pewnym etapie próbowano „ochrzcić”, nie likwiduje możliwości dalszych jego przedefiniowań i wciągnięciem w strefy zdecydowanie sprzeczne z chrześcijaństwem.

Feniks według Manly Palmer Halla

Legendy żyją dalej i podlegają mutacjom, a kolejne środowiska formułują własne definicje symboliki. Żaden symbol nie ma stałej interpretacji, zawsze jest ona „według” określonego środowiska, czy nawet „według” pewnego pisarza. Ważne więc, żeby interpretując, dokładnie i źródłowo określać, czyją interpretacją się posługujemy.  W tym sensie bardzo ciekawym źródłem wiadomości o symbolice masonerii są pisma Manly Palmer Halla (1901-1990) – amerykańskiego badacza religii i tradycji. Palmer był okultystą i wolnomularzem, osiągającym najwyższy 33 stopień wtajemniczenia. Jest autorem wielu publikacji z zakresu ezoteryki, religioznawstwa i samodoskonalenia.(1) Jego pisma, zwłaszcza te wczesne, stanowią klasykę literatury o wolnomularstwie. Chociaż sam autor uważał siebie za bezstronnego, piszącego poza ideologią, w istocie mieszanina religii i interpretacji jaką prezentuje jest ściśle masońska. Jego pisma już nie nowe, są pewnym śladem myślenia symbolicznego, które ma swoją kontynuację w masonerii także i dzisiaj. Nadal istnieje i działa naukowe towarzystwo filozoficzne, które założył (2). W interpretacji piosenki Conhity Wurst posłużę się fragmentem najbardziej poczytnej książki Manly Palmera Halla którą wydał w 1928 „An Encyclopedic Outline of Masonic, Hermetic, Qabbalistic and Rosicrucian Symbolical Philosophy: Being an Interpretation of the Secret Teachings concealed within the Rituals, Allegories and Mysteries of all Ages” wydawanej też pod zmienionym tytułem „The Secret Teachings of All Ages”. Jej pełen tekst znajduje się na portalu archive (3)

Feniks multi-kulti

Autor najpierw powtarza klasyczne legendy o feniksie, ptaku krążącym po świecie i cyklicznie powracającym do Egiptu, aby zginąć w płomieniach, a następnie z nich powstać. Symbolika jest traktowana przez autora synkretycznie, a na współczesne rozumienie legendy o nim miały się złożyć również wierzenia m.inn niektórych plemion Indian amerykańskich, święte symbole Egipcjan, jak symbol słońca Ra i kult ptaków pawia i Ibisa.  Zdaniem badacza „Zarówno Herodot i Pliniusz zauważają ogólne podobieństwo kształtu pomiędzy feniksem i orłem”. Feniks masoński zatem nie jest dokładnie tym samym co antyczny.

Feniks masoński

Manly Palmer Hall jest pewien „jest wystarczająco pewne, że nowoczesny masoński orzeł był pierwotnie feniksem.” Zaznacza: „Współcześni masoni powinni uświadomić sobie szczególne masońskie znaczenie feniksa, ponieważ ptak ten jest opisywany jako budujący swoje gniazdo z gałązek akacji” (4) Dalej pisze „W misteriach był zwyczaj, aby odnosić się do ludzi do wtajemniczonych nazywając ich feniksami lub ludźmi, którzy narodzili się ponownie. Tak jak fizyczne narodziny dają człowiekowi świadomość świata fizycznego, tak neofita, po dziewięciu stopniach w łonie Tajemnic, rodzi się świadomy świata duchowego (…) Feniks symbolizuje nam tę duchową prawdę .” (s.90) Następie autor szkicuje ciekawą teorię, jakoby kolorowy szkic amerykańskiego godła z orłem, jaki wykonał William Barton w 1782, przedstawiał właśnie feniksa siedzącego na gnieździe płomieniach.  Autor kończąc rozdział o feniksach, wspomina różnego rodzaju symbole z motywem orła, między innymi z czasów Napoleona: „Masoni będą w stanie rozwiązać wiele tajemnic ich ezoterycznej doktryny, kiedy zdadzą sobie sprawę, że zarówno jej jedno jak i dwugłowe orły są feniksami i że dla wszystkich wtajemniczonych i filozofów feniks jest symbolem transmutacji i regeneracji twórczej energii powszechnie nazywanych dopełnieniem Wielkiego Dzieła. Dwugłowy Feniks jest prototypem człowieka androgynicznego, gdyż według tajnego nauczania nadejdzie czas, kiedy organizm ludzki będzie miał dwa rdzenie kręgowe, w wyniku czego zostanie utrzymana równowaga wibracyjna w organizmie” (s.92) (5) Oczywiście masoński autor pisze tu stosując pewien kod znaczeniowy, którego zrozumienie wymaga wtajemniczenia. Nie bardzo wiem o co chodzi w tym „Wielkim Dziele”, może nawet sami masoni nie bardzo wiedzą, „równowaga wibracyjna” kojarzy mi się z językiem bioenergoterapeutów, których ideologia wywodzi się z masonerii, natomiast kiedy czytam o Androgynie, to już w jakby przed oczami widzę artystę, czy może artystkę Conchitę Wurst, który(a) w zarysie sylwetki jest kobietą, genetycznie jest mężczyzną, czego znakiem jest męski zarost. Patrząc na Conhitę widzimy Androgynę, a słyszymy tekst piosenki o feniksie.

[koniec_strony]

Po tej pobieżnej lekturze autora masońskiego, z I poł XX wieku, mamy już klucz interpretacyjny piosenki Conhity Wurst:

Ona najpierw śpiewa o końcu świata niewtajemniczonych, profanów, nie rozumiejących symboliki Feniksa i Androgyny których „czas mija”:

„Budzę się na gruzach
Spaceruję po szkle
Dla sąsiadów jesteśmy problemem
Cóż, ich czas już mija”

Następnie Conhita przeżywa inicjacyjne powtórne narodziny tej drugiej głowy Feniksa.  Oto do męskiego ciała przyrasta człon żeński (lub odwrotnie), tworzy się jakby „obca” Androgyna:

„Uważnie przyglądam się odbiciu z lustra
Nie, to nie jestem ja
Ten obcy jest coraz bliżej
Któż to może być?”

Następuje jakby masońskie wtajemniczenie nas „Nie wiedziałbyś nic o mnie”

Nie wiedziałbyś nic o mnie
Ale dziś
Wylecę z gasnącego światła
I powstanę z popiołów
Niczym feniks

Do skończenia układanki brakuje nam tylko przypomnienia sobie kogo „zrzucono w dół”. W żadnej z wersji legendzie o feniksie nie mamy nic o „zrzucaniu” tej istoty. Przypominam sobie zaś  inną istotę „zrzuconą”, również ognistą, nazywaną „Niosącą światło” Napisano niej/nim w rozdziale 14 proroctwa Izajasza „Jakżeś spadł z nieba Lucyferze…” który niesiony pychą chciał „wstąpić na górę Pana”.

Zostaliście ostrzeżeni
I kiedy tylko przemienię się
I kiedy tylko odrodzę się
Wzniosę się ku niebu
I choć zrzuciliście mnie w dół
Polecę, wzniosę się (6)

Wnioski:

Otóż: w Apokalipsie św. Jana uzupełniono, że Lucyfer chciał się wznieść i być podobny do Boga, niemniej zrzucono go. Uczynili to Michał i jego Aniołowie. Dziś nas oto Feniks-Conhita-Wurst-Androgyna ostrzega nas, że się znowu „wzniesie”. Jak mniemam znów na krótko.

Maria Patynowska

(1) http://www.manlyphall.org/ Archiwum dzieł Manly P. Halla
(2) Strona towarzystwa filozoficznego, które założył Manly P. Hall, tam dalsza bibliografia http://prs.org/wpcms/manly-p-hall/
(3)          Pełen tekst książki Manly Palmer Halla “The Secret Teachings of All Ages” https://archive.org/stream/SecretTeachingsOfAllAges/secret-teachings-of-all-ages_djvu.txt
(4)          Por. Kamil Racewicz. Akacja jako podsumowanie credo wolnomularskiego „Tradycja wolnomularska przyjmuje, iż do grobu zmarłego wolnomularza wrzuca się gałązki akacji. W legendzie o Hiramie akacja występuje jako znak wskazujący miejsce ukrycia ciała podstępnie zamordowanego Hirama. Tak jak do nowo narodzonego bóstwa magów ze wschodu doprowadziła gwiazda, tak ciało wielkiego mistrza mularskiego wskazała akacja. (wolnomularstwo.pl )
(5)          „The eagles of Napoleon and Caesar and the zodiacal eagle of Scorpio are really phoenixes, for the latter bird— not the eagle—is the symbol of spiritual victory and achievement. Masonry will be in a position to solve many of the secrets of its esoteric doctrine when it realizes that both its single- and double-headed eagles are phcenixes, and that to all initiates and philosophers the phcenix is the symbol of the ransmutation and regeneration of the creative energy— commonly called the accomplishment of the Great Work. The double-headed phcenix is the prototype of an androgynous man, for according to the secret teachings there will come a time when the human body will have two spinal cords, by means of which vibratory equilibrium will be maintained in the body.”
(6) http://www.tekstowo.pl/, tłumaczenie AandT

Komentarze (39):

anonim2014.05.23 8:31
I wobec tych wszystkich faktów musimy zadać sobie jedno ważne pytanie: Czy przeczytamy na frondzie coś jeszcze głupszego?
anonim2014.05.23 8:35
A toto z Twojego Ruchu to też ANDROGYNA?
anonim2014.05.23 8:46
A morał tej bajki jest przez niektórych znany : przestańcie się interesować tym przebierańcem to zostanie zapomniany,swoją drogą dopatrywanie się jakiejś ukrytej symboliki w tekście piosenki tej kiełbasy ociera się o jakoś paranoje. Dziękuje ci frondo za odruch wydłubania sobie oczu,bo tylko dzięki temu serwisowi tą gębę widzę częściej niż w tv
anonim2014.05.23 9:09
Dziękuję
anonim2014.05.23 9:17
mniema, nie ośmieszaj się. Tekst jest zupełnie poważny, a że wy macie mentalność i zrozumienie 12-latka to wasz problem. Nie dbamy o waszą głupotę. Celnie was nazwał Ziemkiewicz w jednej z powieści: przeżuwacze. Jesteście tylko tłem dla historii, glebą i nawozem. To dla was zaprojektowano cały ten tittytainment, jeśli wiesz o czym ja mówię.
anonim2014.05.23 9:22
fascination, tak to są elementy wojny o kulturę, zgodnie ze strategią opisana przez Gramsaciego. To że wy, niewykształcone 50%mózgi nie wiecie nic świadczy o skuteczności Reformy Edukacji a la Gimbaza. Udała się na 102%, zgodnie ze słowy "musimy dwukrotnie obniżyć poziom wykształcenia" Tak, człowiek który przeszedł szkoły 3RP najczęściej jest stracony, byle żul ze Starej Szkoły go rozwala wiedzą.
anonim2014.05.23 9:52
Zgraja 50%IQ nadaje? Widać że art trafił w czułe miejsce, jak kop w jaje. Bo trzeba być kompletnym 50%IQ żeby nie rozkminiać że jest tęcza z kart Biblii i jest tęcza sodomska. Że jest sfastyka hitlerowska i jest (azjatycka) sfastyka symbol szczęścia i pomyślności. Ale nawet tak proste rozumowanie - przywołane w arcie - przekracza możliwości postgimbazjalistów. Jakoś mnie to nie dziwi.
anonim2014.05.23 10:13
Mniema, 50%IQ oznacza "udaje głupiego". Używa połowy mózgu że tak powiem. Może tez znaczyć "półinteligent" A co do okultystów i podobnych świrów - niestety elity władzy światowej mają niezłego zajoba i oni to biorą serio. Jakim trzeba być mózgotrzepem żeby lizać sól ze szpady stojąc pod czaszką? Co trzeba mieć narobione do łba, żeby nazwać się "piszczelowcy" - jak Busch i jego kontrkandydat Kerry. A w doktrynie idioten jest tak, że trzeba puszczać ukryte znaki do publiki, taka zabawa w kotka i myszkę. Pokazują w sposób niezrozumiały dla profanów co jest ich dziełem.
anonim2014.05.23 10:29
Sodomici i ina patologia dostała wścieku:)miło czytać:)
anonim2014.05.23 10:55
Zawsze myślałem, że to jest TEN androgyn a nie TA androgyna. Znowu ten dżender?
anonim2014.05.23 11:08
Ajerłolf, nie iskra a Iskry (~1200szt.), nie wyjdzie a wyleci i nie z Polski ściśle mówiąc a z Polskich Silosów i Bombowców. Każda iskra ca. 500KT Pięknie będzie!
anonim2014.05.23 11:12
Fascina, masz mi za złe że brzydko piszę? Albo że używam niezatwierdzonych słów?
anonim2014.05.23 11:30
Ajer, wielkie ładunki były stosowane gdy celność pocisków była mała. Nie w megatonach rzecz. Na obecne warunki 500tka to duża moc, średnio mają 250 ale dla lepszych efektów wizualnych możemy sypać 500tkami. Niech ludziska maja widowisko. Nie chcę palić miast. Po co mi zdobywać zgliszcza?
anonim2014.05.23 11:36
Fasci, chyba wiesz że ruscy agenci (jak nie pis i ukraina to ruskijagient) muszą tak pisać. To kolejna warstwa konspiracji. Tak mnie uczyli. Exi, ty/wy to nie łykacie niczego poza pierdołami z Wiodących Merdiów / TV. A że wszystko nie zapodane tam jest "spiskiem" to takie głupoty piszesz... Nawet sprawy zupełnie jawne i oficjalnie omawiane w innych krajach dla ciebie/was są nie-do-ogarnięcia. To takie typowe dla "wieśniaka" co to z wioski raz w zyciu na odpust do parafii obok pojechał. "Takie widzi świata koło, jakie tępymi zakreśla oczy"
anonim2014.05.23 11:45
Fasci, nie stać mnie.
anonim2014.05.23 12:03
Nawet się nie zastanawiacie dlaczego akurat imię Conchita u faceta z brodą?
anonim2014.05.23 12:11
Exi, popaprańcy to są ci którzy za prawdę, co ja piszę, za Prawdę Najświętszą uważają tę "intelektualna zupę" którą Przodujący Funkcjonariusze Najlepszego Rządu Na Świecie podadzą do wierzenia. Inne poglądy i wiedza nie zatwierdzona na Mysiej są WYKLĘTE i obłożone pieczęcią "spiskowości". A potem się dziwić, że na świecie mają wyjechanych z Polski za debilatoren.
anonim2014.05.23 12:17
Fasci, nie czujesz się śmiesznie gdy tracisz czas i siły pisząc na frondaforum? To ani twoja parafia ani nikogo nie przekonasz. Chyba że zarabiasz na szyneczkę...
anonim2014.05.23 12:36
Zastanawiałem dlaczego ten zboczeniec wygrał chociaż jego wygrana nie jest odzwierciedleniem tego jak głosowali ludzie. Może to jest odpowiedź http://www.youtube.com/watch?v=jmiLICE7u14
anonim2014.05.23 13:06
Mniema, ja tam nie wiem którzy to Ludzie głosowali, ale chciałbym ich poznać. Nie takie numery się robiło... Ajer, znasz się na technice wojskowej JAK CHOLERA. Daj spokój...
anonim2014.05.23 13:37
Mniema, to oczywiste jak 2+2=4 Nie po to grupa multimiliarderów (którym tak wylewnie dziękował vice Biden) inwestuje wagony zielonych żeby wyniki były inne. Na jakim ty świecie żyjesz? O przekształceniu zachowań seksualnych jako warunkowi powodzenia Rewolucji Światowej pisano już sto lat temu.
anonim2014.05.23 13:57
mniema, organizator nie musi się nigdzie włamywać ani sam siebie i swoich ludzi przekupywać. Wystarczy odpowiednich zatrudnić. Po co przekupywać??? To że ty nie wiesz jak się robi różne wesołe przewały to normalne. Tak samo nie wiesz jak rozbić Bank na 500 milionów albo jak działają Ruskie Serwery. Jeden gostek co to odkrył (te serwery) i opisał padł trupem z wrażenia. Żyjesz w bajce. Żyj dalej.
anonim2014.05.23 14:19
Exi, już wiesz dlaczego MWZWM to synonim głupoty? tak tak... Idealny produkt Państwowego Systemu Oświaty i Mediów. Nie po to pierwszorzędni fachowcy tracą lata pracy żebyście mogli myśleć samodzielnie. Bo zauważ - można mieć różne zdanie na dowolny temat. Ale wielu ludzi musi mieć różne swoje różne zdania, każdy inne. A wy wszyscy jesteście jak od jednej matki. Może lepiej - macochy. Albo jeszcze lepiej - właścicielki. PS nie pisze tego żeby ciebie przekonywać. To mi lotto... Jak już prawica odbije Europę z rąk barbarzyńców nie minie rok a z równym zapałem będziecie powtarzać to co my wam nawtykamy do łbów i z przekonaniem że nigdy nie myśleliście inaczej. hue hue hue...
anonim2014.05.23 14:41
Ajer - teraz popatrz w lustro i krzyknij - jezdem 50%IQ ! Jak dla MWZWM socjalizm to prawica to jak nie nazwać tego głupotą? No jak? Czego was tam w szkole "uczyli"? Nakładać kondona na banana? PS. Podpowiem - na początku nazizm też miał etap gejowski. PPS. Czasem można mieć wrażenie, że "dzieła" hitlera dlatego są zakazane, żeby profani przypadkiem nie dostrzegli podobieństw między eurounią a rzeszą.
anonim2014.05.23 15:14
To jak z tymi orlami? Tez masonskie? Nasze godlo jest masonskie? Te przedsanacyjne tez? A moskiewski dwuglowy orzel to tez androgyna?
anonim2014.05.23 15:27
Ajer, a co takiego hitler podpierdzielił od PRAWICY? No co? Masz chyba problem z poprawną definicją prawica-lewica. PS. Są poważne wątpliwości czy więcej zagazowano czy jednak więcej zagłodzono. Rewolucja NAJPIERW morduje, potem dba aby Niewolnicy chodzili z głową przy ziemii. Nas nie trzeba zasadniczo mordować, to już się stało. Teraz jest etap Wielkiej Hodowli. Mr Zbig nazwał to tittytainmentem. Ale kto by (z was) tam czytał Prawdziwych Polityków (niechby i wrogich ale prawdziwych). Dla was wyrocznią muszą być takie popłuczyny jak tusk/palikot/kwasniewski/kaczynski
anonim2014.05.23 15:29
Elnordzie, nasz obecny herb z orłem jest jak najbardziej masoński. Ale żeby to dostrzec trzeba mieć gram wiedzy a nie tylko trocin we łbie.
anonim2014.05.23 15:58
ajer - do od lewicy? WSZYSTKO! Każdy po kolei punkt programu ma lewacki. Każdy jeden. Co do orła to już się nie popisuj amatorszczyzną. Szkoda czasu na pustaki.
anonim2014.05.23 16:00
Fakt; czuję egzystencjalny smród!.
anonim2014.05.23 16:25
Można powiedzieć że ten /op. wyraż. nieprzyzw.) zapowiada swoim, że już wkrótce objawi się człowiek - syn zatracenia, ich wybraniec tzw. człowiek pokoju - Budda Majtreja
anonim2014.05.23 17:34
Ajer program nsdap możesz sobie wyguglać. Nie będę zaśmiecał frondaforum może taki?: www.vaterland.pl/program_nsdap.html
anonim2014.05.23 19:33
Ja Kiciusiowi Kiełbasie mogę każdego feniksa wybaczyć ale brody NIGDY ! Baba z brodą ? tfu ! nie liczcie na moją tolerancję...
anonim2014.05.23 22:42
Ajer, znowy zalew głupotyidu? Już nie udawaj, nie możesz być aż tak porażon. Co wspólnego z polskimi narodowcami mają słowa "...traktatów pokojowych z Wersalu i Saint-Germain"? WTF??? No wiesz, ty chyba patrzysz na świat przez mroczne zwierciadło. Co ma z Prawicą wspólnego pkt. 1: "Żądamy zjednoczenia wszystkich Niemców w Wielkich Niemczech na bazie prawa narodów do samodecydowania " To klasyczny lewicowy bełkot wewnętrznie sprzeczny. Albo samodecydowanie, albo "zjednoczenie" itd. Faszystowski bełkot. PS. Doktryna prawicowa nie przewiduje prawa narodów do samodecydowania. Niby kto ma "samodecydować"? i jak?
anonim2014.05.24 11:24
Może wpierw warto zapoznać się z "Illuminaci w przemyśle muzycznym" aby moc zrozumieć o czym jest ten artykuł. Gorąco zachęcam tylko proszę zarezerwujcie sobie troszkę czasu bo jest to podzielone na 11 odcinków i aby zrozumieć trzeba obejrzeć całość. http://www.youtube.com/watch?v=em-5kpTUHqU
anonim2014.05.24 16:49
Wszystko da się podciągnąć pod to czy pod tamto - symbolikę masońską, feniksa, jako chrześcijańskiego szatana etc., szczególnie jak ma się do pomocy takiego nawiedzonego hobbystę jak Palmer. A z całej tej interpretacji w oczy rzuca się wybiórczość nie tylko Palmera, ale także pani Marii Patynowskiej. "Seeking rather than vengeance Retribution" Tego wersetu nie chciało się powtórzyć? Nie - bo przecież to nie pasuje do koncepcji Szatana.
anonim2014.05.29 7:56
Kto jest z Ducha Św.temu objawi w jakich czasach żyjemy.
anonim2014.05.29 8:04
Typowe przesłanie satanistyczne,sugerujące że "sąsiadów czas mija"(chrześcijan) .Istota oszukana przez lucyfera,której obiecuje odrodzenie niczym feniks.Już się nie kryją ze swoim panem.
anonim2014.06.3 9:52
Hmmm, nie wiem, co mnie bardziej bawi - ten artykuł, czy może komentarze Zerro próbujące deklasować ludzi w najniższy sposób i potwierdzić prawdziwość artykułu. W każdym razie proponuję Panu Zerro i Pani Patynowskiej spotkać się i razem udać się do poradni. Zdrowia psychicznego. Takiej świeckiej, bo tu nie egzorcysta, a raczej psychiatra potrzebny. ;-)
anonim2014.08.30 17:47
Czy na ty portalu można znaleźć coś głupszego czy ten portal tworzą ludzie normalni?