List przeciwko prześladowaniu prof. Krzysztofa Jasiewicza! - zdjęcie
04.06.13, 16:28Fot. FreeDigitalPhotos

List przeciwko prześladowaniu prof. Krzysztofa Jasiewicza!

9

Oto treść listu:

Szanowny Panie Profesorze,

Stanowczo protestujemy przeciwko ograniczaniu swobody badań naukowej przez instytucję, utrzymywaną z kieszeni podatników jaką jest PAN, która w dodatku z założenia powinna służyć gwarantowaniu i rozszerzaniu tej swobody. Sygnał wysłany do środowiska naukowego poprzez wyrzucenie prof. Krzysztofa Jasiewicza z funkcji kierownika Zakładu Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN za udzielenie wywiadu prasowego jest jaskrawym przykładem administracyjnej próby kneblowania poglądów naukowych, w dodatku wcale nie bardziej kontrowersyjnych w odbiorze społecznym niż tezy wielu innych naukowców działających w tej instytucji.

Prześladowanie prof. Jasiewicza przywołuje pamięć o najczarniejszych praktykach terroru komunistycznego skierowanych przeciwko wolności nauki. Urąga też wolteriańskiemu zawołaniu „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale dałbym się zabić, abyś mógł je wygłosić” oraz mackiewiczowskiej maksymie „Tylko prawda jest ciekawa”, które to idee powinny przyświecać Akademii.

Liczymy, że Szanowny Pan Profesor Kleiber oraz jego podwładni i współpracownicy uczestniczący w nagonce na prof. Jasiewicza, uświadamiając sobie jak decydującą sprawą dla nauki jest jej wolność, przemyślą swoje stanowisko i odwołają swoją skandaliczną decyzję.

Z poważaniem,

Prof. Bogusław Wolniewicz

Prof. Ryszard Bender

Prof. Marek J. Chodakiewicz

Prof. Henryk Głębocki

Prof. Jan Żaryn

Prof. Roman Dzwonkowski SAC

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz

Dr Tomasz Sommer

Dr  Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

Dr Wojciech Muszyński

Dr Rafał Drabik

Warszawa, 31 maja, 2013 r.

PS. Osoby pragnące dołączyć się do naszego listu, będące historykami lub zajmujące się historią prosimy o przesyłanie swoich zgłoszeń na adres [email protected] z dopiskiem „list otwarty” do poniedziałku 10 czerwca. Tego dnia list w formie papierowej zostanie przesłany do Prezesa PAN, prof. Michała Kleibera.

Sebastian

Komentarze (9):

anonim2013.06.4 16:46
żarty - wiadomo kto rozdaje karty - lobby żydowskie!
anonim2013.06.4 16:50
o Żydach jedynie dobrze można pisać ... bo inaczej to antysemityzm. Powiesz "ten Żyd jest brudny" to pomimo że on jest brudny, będziesz oskarżony o antysemityzm.
anonim2013.06.4 16:51
Wolność słowa i prawda! Olewajmy cwaniaków kryjących się za antysemityzmem!
anonim2013.06.4 16:54
Gdyby Polak został szefem banku światowego lub innej wielkiej instytucji to leciało by na paskach cały dzień w TV. Jak zostanie Żyd to cisza, WHY?
anonim2013.06.4 18:03
@Piogal Do jakich badań? Po prostu do kłamstw i pomówień wywołanych nienawiścią do patriotyzmu! Zrozumiano???
anonim2013.06.4 18:39
@CP Zydzi nie chwalą się tym,że zajmują 60% kluczowych stanowisk w bankowości,mediach,polityce itd.na świecie. I nikt nie odważy się takiej informacji głośno ujawnić,WHY?
anonim2013.06.4 19:38
@bond Proponuję, żeby media pisały i mówiły tylko o nadczłowieczeństwie Żydów.
anonim2013.06.4 19:42
Możesz nie zgadzać się z kimś z jego poglądami ale zwalnianie go z pracy za poglądy, przypomina mi najczarniejsze dni hitleryzmu i stalinizmu. W państwie prawa takie postępowanie jest niedopuszczalne i nie może być tolerowane. Pamiętaj że któregoś dnia Ty albo Ja możemy być zwolnieni za kolor oczu, włosów, poglądy polityczne lub wyznawaną wiarę.
anonim2013.06.4 23:30
@Częstochowski Poeta Co do "mondrości" - łatwo sprawdzić (zanim się chlapnie): w Oświęcimiu faktycznie był obóz pracy; zaś obóz zagłady był w sąsiedniej Brzezince.