Lisicki o projekcie ustawy PiS o ochronie zwierząt: ,,chyba do kategorii „dobry człowiek” nie należę'' - zdjęcie
09.09.20, 17:09fot. yt/telewizja republika

Lisicki o projekcie ustawy PiS o ochronie zwierząt: ,,chyba do kategorii „dobry człowiek” nie należę''

41

W dniu wczorajszym podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował projekt nowej ustawy, który został przygotowany wspólnie z młodzieżówką PiS. Dotyczy ona zwiększonej ochrony zwierząt, a projekt obejmuje m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz zakaz trzymania psów na uwięzi.

Prezes PiS powiedział:

- Nasz formacja i ja osobiście, uważamy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt

Dodał też:

- Względy, które za tym przemawiają mają charakter humanitarny

W odniesieniu do tej wypowiedzi redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” na antenie wRealu24 powiedział:

- Z pewnym niepokojem doszedłem do wniosku, że chyba do kategorii „dobry człowiek” nie należę. Muszę od początku zadeklarować, że będę tym "złym człowiekiem", ponieważ ustawa mi się nie podoba

Oraz:

- Wydaje mi się, że jest to pomysł dosyć dziwaczny, kompletnie niezrozumiały w obecnym kontekście.

Lisicki wyjaśnił:

Powód pierwszy, nazwijmy go powodem pragmatyczno-politycznym. Ustawa wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych, czyli uderza w istotną część polskiego przemysłu rolnego. Szczególnie w obecnej sytuacji, spowodowanej narastającymi kłopotami wywołanymi przez pandemię, powinniśmy chronić każdą część polskiego przemysłu, polskiej gospodarki, a nie z powodów ideologicznych pozbywać się jednej z nich

Dalej naczelny „Do Rzeczy” stwierdził:

– Powód drugi, to uzasadnienie tych pomysłów pod hasłem, że będzie się walczyło o prawa zwierząt, dążyło do ograniczenia rzekomego ludzkiego okrucieństwa. W efekcie trzeba będzie doprowadzić do tego, że kolejne uprawnienia dostaną służby policyjne. W tej ustawie pojawił się też pomysł zakazu trzymania psów na łańcuchach. Rozumiem, że ktoś będzie chodził po tych wsiach i sprawdzał, czy ktoś ma psa na łańcuchu, czy nie. Jeśli sprawdzi, że ma, to będzie musiał donieść do właściwej władzy, która będzie musiała się tym zająć. Efektem tego może być wzrost pewnej formy donosicielstwa, a co jeszcze gorsze – zastosowanie sił przymusu państwa do walki z jakąś grupą obywateli w celach ideologicznych.

A także podkreślił:

– Trzeci powód, najważniejszy, który moim zdaniem sprawa, że ta ustawa jest złym pomysłem, to kwestia wartości. Człowiek ma prawo korzystać ze zwierząt. Ma prawo je hodować, ma prawo wykorzystywać ich mięso do jedzenia, to wynika z całej naszej tradycji. Tym, co jest jednym z głównych zagrożeń dla naszej kultury, jest zamazywanie granic między człowiek, a resztą świata zwierzęcego 

Podsumowując Lisicki stwierdził:

– Uzasadnienie tej ustawy jest podyktowane myśleniem zupełnie nieprawicowym, niekonserwatywnym, tylko tym, które się kojarzy z formami radykalnego ekologizmu, z przekonaniem o niemal równości międzygatunkowej, z jakimś dziwnym pojęciem humanitaryzmu wobec zwierząt, tak jakby miarą ludzkiej moralności miał być stosunek do zwierząt rozumiany w kategoriach lewicowych, ideologicznej lewicy. Moim zdaniem bardzo nieszczęśliwy pomysł.


mp/wrealu24/dorzeczy.pl

Komentarze (41):

Anka2020.09.10 11:55
"Humanitarne traktowanie zwierząt nie jest ani prawicowe ani lewicowe, należy do kanonu człowieczeństwa - Mateusz Morawiecki " - KAŻDE STWORZENIE ODCZUWA TAK JAK CZŁOWIEK - BÓL, STRACH, GŁÓD, ZIMNO, NIEWOLĘ W NIEWYOBRAŻALNYM PRZEZ LUDZI NIEMYM CIERPIENIU ! ! ! ! !
Ten od Adama2020.09.10 11:51
Abolutnie zgadzam sie z tym pogladem. Dodam, z calym szacunkiem dla Prezesa Kaczynskiego - uzywanie pojecia "humanitarne" do zwierzat smierdzi pogladami Spurek. To ma aspekt lewicowo-ekologicznego odlotu. Panowie poslowie - ratunku !
Jolka2020.09.10 11:57
"Humanitarne traktowanie zwierząt nie jest ani prawicowe ani lewicowe, należy do kanonu człowieczeństwa - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki "- BĄDŹ CZŁOWIEKIEM TEŻ W STOSUNKU DO ZWIERZĄT
Wojtek Polak2020.09.10 12:27
a czy w tą środę czasem premier Mateusz Morawiecki nie mówił kiedy zaczniemy być prawdziwie humanitarni i przestanie się mordować dzieci nienarodzone?bądź człowiekiem przede wszystkim dla drugiego człowieka a tym bardziej dla tych najmniejszych bezbronnych istot ludzkich a wszystko będzie tak jak się należy i wszystko będzie na swoim miejscu. coś ta ustawa śmierdzi Niemcem czyż by za pożyczkę od unij zamykamy kopalnie i hodowle zwierząt futerkowych? Niemcy przejmą hodowle zwierząt futerkowych przeniosą na Ukrainę a czy tam będzie "humanitarnie" wątpię ale nam się odbierze kolejną gałąź przemysłową.
Lisek2020.09.10 10:31
"Lisicki o projekcie ustawy PiS o ochronie zwierząt: ,,chyba do kategorii „dobry człowiek” nie należę''. O tym wiadomo od dawna. Katolickich oszołomów do dobrych zaliczyć się nie da. Do "człowieków" z trudnością.
Wojtek Polak2020.09.10 10:27
"Nasz formacja i ja osobiście, uważamy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt" przykro panie Kaczyński że pan i pana formacja nie uważa że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek w kwestii ochrony dzieci nienarodzonych zakazu ABORCJI (mordowanie najmniejszych bezbronnych istot ludzkich). zwierząt nie wolno zabijać bo cierpią a dzieci mordowane nie cierpią? wygaszamy kopalnie i hodowli zwierząt futerkowych na rzecz Niemców oni przejmą nasz rynek futerek przenosząc go na Ukrainę czy tam będzie humanitarnie wątpię.za to Niemcy pozbędą się chłamu fotowoltaicznego sprzedając go za ciężkie miliony do Polski.szkoda że nie wykonujecie obietnic wyborczych i nie słuchacie własnych wyborców tylko brniecie w jakiś lewacki bełkot.
Franek2020.09.10 10:00
PiS, przez tę głupią, lewacką ustawę straci minimum 3% w przyszłych wyborach. Lewackie ciągoty nieuchronnie prowadzą do upadku.
któś2020.09.10 8:21
Panie Lisicki, ja chyba też nie jestem "dobrym człowiekiem". Nie rozumiem tej czysto lewicowej argumentacji PIS. Jeśli to próba przypodobania się lewactwu, to szkoda zachodu. Lewactwo nigdy PIS-u nie zaakceptuje, zwłaszcza to tęczowe. Czyżby kot prezesa czuł się zagrożony .... Dodam, że od lat głosuje na PIS, ale z co raz mierniejszą satysfakcją. Czy w końcu w Polsce pojawi się prawdziwa prawica? Bo ci z Konfederacji to porażka jakaś ...
Hanys GórnoŚląski2020.09.10 6:52
Zaczynam powaznie mysleć, że Panu Jarkowi zaczyna na starość odbierac rozum. Niestety sporza część towarzystwa z PiS wykorzystuje to i od kilku lat zajmuje sie sama sobą. Cóż - zatem za trzy lata prawi ludzie poszukają sobie innej, prawdziwie prawicowej partii.
Glaudiusman2020.09.10 2:14
Projekt o ochronie zwierząt futerkowych jest po prostu głupi i szkodliwy dla polskich hodowców. I bezczelny, do pogonienia.
Pilumwoman2020.09.10 8:03
A projekt o zniesieniu kary śmierci był szkodliwy dla polskich katów - stracili pracę.
Anonim2020.09.10 0:49
Panie lisicki, czym innym jest konieczność hodowli zwierząt i ich uboju, a zupełnie czym innym narażanie ich na niepotrzebne cierpienie. Zauważ filozofie, że nasza cywilizacja już zrezygnowała ze słowa hodowla na rzecz słowa produkcja. Już nie ma hodowli zwierząt, a jest produkcja mięsa, produkcja futer itp. Pomija się zupełnie to, że futra i mięso pozyskiwane są dzięki śmierci żywych, cierpiących istot, a nie poprzez fabryczną produkcję. Filozof chyba powinien się nad takim cywilizacyjnym zjawiskiem pochylić. Ale ty chyba jesteś filozofikiem, a nie filozofem. Filozofiki mają olbrzymie głowy i kamienne serca. Niestety, można tu też zaliczyć wielkiego Platona, który chciał tak urządzić państwo, żeby kobietom po porodzie odbierać dzieci i wychowywać je zbiorowo. Jego zdaniem kobieta nie powinna wychowywać własnych dzieci, bo jest nieobiektywna. Następny Rousseau - wychwalał naturalną, przyrodzoną dobroć człowieka a własne dzieci oddał na wychowanie i do końca życia w ogóle się nimi nie interesował, nie wiadomo właściwie, co się z nimi stało. I na przykład Kartezjusz - cogito ergo sum; uważał, że zwierzęta to maszyny i na dowód tego kopał swoją ciężarną sukę. Chyba tobie niedaleko do tego ostatniego, panie lisicki, filozofiku o wielkiej głowie i kamiennym sercu, pozbawiony wrażliwości. Tak, nie można ciebie zaliczyć do dobrych ludzi. I nie powinieneś pyszałku, z tego cię cieszyć. Tyle nabrudziłeś papieru, pisząc o świętych, a o świętym Franciszku zapomniałeś. Prosta kobieta, karmiąca bezdomne zwierzęta, więcej warta od ciebie i twego mędrkowania. I poczytaj sobie dokładnie Biblię. Po stworzeniu świata wszystkie istoty żywiły się trawą. Zabijanie pojawiło się jako konsekwencja grzechu pierworodnego, także zabijanie zwierząt.
Wojtek Polak2020.09.11 9:03
czy każdy anonimowy to musi być głupek? jakiś idiota produkujący plastikowe ubranka przekonał eko-terrorystów że noszenie takich ubranek jest przyjazne środowisku. kolejny idiota omamił idiotów że jedzenie mięsa jest złe i nie humanitarne i trzeba przejść na jedzenie wyprodukowane sztucznie na chemii antybiotykach i sterydach. jakoś ci nie przeszkadza mordowanie dzieci nienarodzonych bo to według ciebie jest humanitarne. proponuję takim domowym jak to sam napisałeś "filozofikom" najpierw porządnie przemyśleć a potem pisać.
Ciekawy2020.09.10 0:31
Kaczyński znalazł się pod wpływem tych samych ludzi, którzy o mało co nie doprowadzili do klęski A. Dudy w wyborach. Ktoś mu wmówia, że młodzież o niczym innym nie myśli tylko o ekologii. Młodzi ludzie potrzebują ludzi autentycznych a nie takich, którzy mówią to co elektorat prawicowy chciałby usłyszeć a swoje robią. Robią jedno a mówią drugie. Patrzymy na czyny a te stawiają ich w wyjątkowo złym świetle. I jeszcze ta toporna propaganda jak dziś w TVP. Opowieść o kimś kto płacił rocznie 3000 zł za prąd a dziś płaci 180. To jest po prostu tak prymitywne kłamstwo, że aż daje po oczach.
Ordo2020.09.10 8:05
Rzeczywiście, wysyłanie norek do komory gazowej zapewnia autentyczność.
Iza2020.09.9 21:00
Lisiecki mądrością nie grzeszy.
Ciekawy2020.09.9 23:10
Jego opis rzeczywistości jest zrozumiały dla normalnie myślących. To Ty masz z tym kłopot.
Konrad Józef Turzyński2020.09.9 20:06
Najwidoczniej prezes PiS zapadł na przypadłość, którą pewien słynny działacz socjalistyczny (jeden z kilku "klasyków") obdarzył 90 lat i pół roku temu pamiętną nazwą - mianowicie: Józef Stalin, "Zawrót głowy od sukcesów", "Prawda" z 2 marca 1930 r. <https://polskatimes.pl/zapomniana-zaglada/ar/62318>.
Zielona Zaraza2020.09.9 20:04
Żądamy sfinansowania przez Rząd akcji ratowania i ochrony KOrników w Puszczy Białowieskiej !
Michał Jan2020.09.9 19:44
Cała nadzieja dla hodowców w tym, że sporo pieniędzy stracą też banki w nieodzyskiwalnych kredytach. Jak Handlowy, to Żorżetta zaraz postawi towarzystwo na baczność.
któś2020.09.10 8:26
Do czego to doszło: cała nadzieja w Zorżecie?
Michał Jan2020.09.9 19:42
Głosować będą nie tylko "wszyscy dobrzy ludzie", ale także "wszyscy źli ludzie", jak tylko ogarną, że po wejściu zakazu hodowli bez długiego okresu przejściowego, dopóki rządzi "Najlepszy Człowiek" nikt poważny w Polsce nie zainwestuje swoich pieniędzy.
Ebenezer2020.09.9 19:38
200 lat temu to samo mówiono o niewolnictwie.
Michał Jan2020.09.9 19:48
Uważaj, co piszesz, bo właśnie zrównałeś BL (które M) z jakimiś norkami. Pomyśl już teraz, co wygłosisz w ramach samokrytyki.
Anonim2020.09.10 1:00
To ty pomyśl co piszesz. Niewolnik był traktowany jak robocze zwierzę. Kościuszko, który przyjaźnił się z prezydentem USA, kiedy zobaczył, jak wygląda niewolnictwo, przeznaczył w testamencie cały swój majątek na wykupienie niewolników. Ale jego przyjaciel prezydent nigdy nie wykonał tego testamentu, bo wówczas w USA było oczywiste, że jeden człowiek ma prawo wykorzystywać drugiego jako niewolnika. A w ustawie o ochronie zwierząt nikt nie ma zamiaru zrównywać zwierząt i ludzi; po prostu nie można zadawać zwierzętom cierpienia, jeśli nie jest to konieczne. A noszenie futer w naszym klimacie nie jest konieczne.
Michał Jan2020.09.10 7:41
Najwyraźniej odmrozili Ciebie z jakiejś hibernacji. Porównywać norki i szynszyle do człowieka, to można, ale pod warunkiem, że do człowieka białego, za jego wszelkie podłości historyczne. Do innych, to nawet w nowej rzeczywistości jest wielką aberracją.
ryszard2020.09.9 19:27
Mam te same wątpliwości i jeszcze jedną. Czy chodzi o zwierzęta, czy o rytualnych morderców zwierząt z szczególnym okrucieństwem.
BogaNIEMA2020.09.9 19:14
Oho, wychodzi szydło z worka. "Człowiek ma prawo korzystać ze zwierząt" wiec ustawa o ochronie jest be. Konwencja Stambulska też jest be bo mąż ma prawo "korzystać" z żony?
Michał Jan2020.09.9 19:49
Jeżeli to miałby być główny argument za jej utrzymaniem, to można ją odrzucać. W polskiej kulturze mąż nie ma prawa korzystać z żony.
"dobry i zły policjant" ?2020.09.9 19:08
Słabe.
taka uwaga2020.09.9 18:22
Chcąc chronić zwierzęta powinno się zakazać w pierwszej kolejności wszelkiego chowu przemysłowego na skóry i mieso. W ten sposób że chronimy tylko jakieś gryzonie, lisy, norki to dziwnie wygląda. Zwierzęta gospodarskie mają bardziej rozwinieta świadomośc niż gryzonie, lisy, norki. Wszelki chów przemysłowy wiąże się z niebywałym cierpieniem zwierząt.
Michał Jan2020.09.9 19:55
Zgadzając się, zauważę tylko, że wszystko jest organizowane od złej strony. Nikt nie będzie chciał hodować norek, jak futra nie będą noszone. Hodowla w zamknięciu też upadnie, jak zamiast obżerać się byle kiełbasą, publika zacznie jeść mniej a lepiej. Żeby parówki były tańsze niż surowiec, to trochę trzeba się nabiedzić, w tym zdzierać każdy grosz z kosztów jego wytworzenia.
Randka juz dzis2020.09.9 18:12
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
Torchwood2020.09.9 18:06
Tak, zdecydowanie pan Lisiecki do kategorii "dobry człowiek" nie należy - kwalifikuje się on do kategorii "zły człowiek".
Michał Jan2020.09.9 19:37
Przyklaskując znaczącej depopulacji norek i szynszyli uważasz się za człowieka dobrego?
matis892020.09.9 17:58
Kaczyński Dobry Człowiek i lewacki PIS już określili kto jest dobrym człowiekiem, a kto złym. Kolejny ukłon lewackiego PISu w stronę lewactwa. Jak nie popierasz lewackich projektów i ideologii to za Kaczyńskiego Dobrego Człowieka, jestes złym człowiekiem.
pirania2020.09.9 17:53
Nie dziwię się takiemu stanowisku Lisickiego . W Izraelu nie przepadają za zwierzętami domowymi . Nie zobaczy się na ulicy psa lub kota . Nie są ich przyjaciółmi . Tam jak i w wielu domach Polski kocha się coś co brzęczy , świeci lub ma wiele zer .
Jarek2020.09.9 17:31
Prezes - dobrzy ludzie poprą tę ustawę. A ŹLI poprą tamtą o ochronie życia nienarodzonych? A ponoć człowiek ma zdolność rozróżniania DOBRA i ZŁA. Czy wszyscy????
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.9 17:36
żoliborski szczoch ma kota więc chroni zwierzęta być może jakby ten impotent miał potomków nalegałby na niemordowanie nienarodzonych dzieci
romek602020.09.9 17:47
Mozg ci powli te dopalacze wyzeraja
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.9 17:29
PiSdowata pyerdolona złodziejska mafia ma serce dla jakiś futrzaków a nie ma serca dla dzieci nienarodzonych i dalej pozwala je mordować!