Kuźmiuk: Weto i utrata środków z UE? Histeria opozycji to ,,strachy na Lachy''! - zdjęcie
14.11.20, 07:45Fot. Platforma Obywatelska via Flickr, CC 0

Kuźmiuk: Weto i utrata środków z UE? Histeria opozycji to ,,strachy na Lachy''!

21

1. Po informacji, że premier Mateusz Morawiecki wysłał do przywódców instytucji unijnych i do szefów rządów list, w którym informuje, że „Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu warunkowości, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną”, opozycja w Polsce próbuje rozpętać histerię.

Politycy opozycji jeden przez drugiego mówią wręcz „o zdradzie stanu” polegającej ich zdaniem na tym, że rząd chce pozbawić nasz kraj dużych pieniędzy, które sam wynegocjował w długiej procedurze trwającej od 2018 roku.

Premier wprawdzie w liście wprost nie napisał, że Polska skorzysta z prawa weta w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 ale bardzo wyraźnie stwierdził, że „obecnie proponowane dotyczące tzw. warunkowości są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z 21 lipca i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów”, więc można się domyślać, że jeżeli będą dalej forsowane, Polsce nie pozostanie nic innego jak veto.

2. Gdyby jednak do tego doszło, to wcale to nie oznacza, że UE w roku 2021 pozostanie bez finansowania, prawo przewiduje taką sytuację i ma na nią odpowiedź tzw. prowizorium budżetowe (stosowane zresztą często w państwach narodowych).

W przypadku UE oznacza to, że w roku 2021 obowiązywałby budżet identyczny jak ten z 2020 roku, a więc ostatni budżet obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, który tak nawiasem byłby korzystniejszy niż budżet wynikający z nowej perspektywy finansowej.

Wynika to między innymi z faktu, że bardzo wyraźnie zmalały środki dla Polski w ramach Funduszu Spójności (aż o 23%), co jest głównie rezultatem poprawy zamożności naszego kraju wyrażonym poziomem PKB na mieszkańca w stosunku do średniej unijnej (obecnie ten poziom przekroczył 70%, przy negocjowaniu poprzedniego budżetu był o 8 punktów procentowych niższy).

3. Ponieważ budżetowi na lata 2021-2027 towarzyszy tzw. Fundusz Odbudowy w wysokości 750 mld euro, który został utworzony w celu odbudowy gospodarek krajów UE i wsparcia ich systemów ochrony zdrowia w związku z pandemią koronawirusa, to veto w sprawie budżetu uniemożliwiłoby jego powstanie.

Dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy przewidziano około 60 mld euro (w tym około 26 mld euro to dotacje, a 34 mld euro to pożyczki) ale fundusz ten ma charakter pożyczkowy i wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do jego spłacania proporcjonalnie do swojej zamożności (Parlamenty wszystkich krajów członkowskich muszą się zgodzić na ten mechanizm zadłużania się UE i gwarancje rządowe pod pożyczanie przez Komisję Europejską).

Ba same odsetki od tego zadłużania się Komisji na 750 mld euro w ciągu najbliższych 3 lat, będą wynosiły wg szacunków około 15 mld euro rocznie i w tym celu kraje członkowskie zgodziły się na wprowadzenie podatków europejskich (pierwszy z nich tzw. podatek od nieprzetworzonego plastiku zacząłby obowiązywać od 2023 roku).

4.Mówiąc wprost zgodziliśmy się na Fundusz Odbudowy w imię europejskiej solidarności, bo te dodatkowe pieniądze są potrzebne głównie krajom Południa UE (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja), które najmocniej doświadczyły pandemii koronawirusa, a ze względu na wysokie zadłużenie, coraz trudniej jest im pożyczać na rynku.

To gospodarki tych krajów wykazały spadki PKB w II kwartale tego roku przekraczające 20%, a cały ten rok wg prognoz Komisji zakończą spadkami przekraczającymi 10% i bez środków finansowych z zewnątrz, zwyczajnie sobie nie poradzą.

Spadek PKB w Polsce w tym roku także wystąpi ale jego poziom nie będzie wyższy niż 2-3%, ba mimo przeznaczenia ponad 150 mld zł na wsparcie przedsiębiorców i pracowników, polski rząd ma jeszcze przestrzeń do samodzielnego pożyczania, bowiem dług publiczny w relacji do PKB liczony metodą unijną nie przekroczy w tym roku 60% (średnia unijna w tym roku przekroczyła 100%).

Polska może więc pożyczać samodzielnie i to na podobnych warunkach jak Komisja Europejska, dla naszego kraju więc nie będzie jakiejś wymiernej straty jeżeli Fundusz Odbudowy nie powstanie, ba wtedy także nie powstanie cała infrastruktura z nim związana w tym podatki europejskie, których nie jesteśmy specjalnym zwolennikiem.

Ewentualne veto budżetowe zgłoszone przez Węgry albo Polskę nie pozbawi więc nas unijnych pieniędzy, a histeria opozycji to „strachy na Lachy”.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (21):

Anonim2020.12.3 17:16
Jeszcze w lipcu to wsparcie UE było sukcesem... w grudniu już nie jest. Możemy sami gdzieś pożyczyć? pewnie tak, ale w tym wsparciu było ponad 20 miliardów bezzwrotnej kasy. Ciekawe na jaki procent i czas spłaty rząd może pożyczyć, a jaki cała UE
Prawda2020.12.9 0:39
W Polsce nie ma Opozycji ====tylko Konfidenci ==Niemieckich czynnych jest 5,000 tysięcy ====Ruskich czynnych Konfidentów jest 30,000 tysięcy ==
Europa.2020.11.28 2:42
OH te lewactwo.Dlaczego to jest takie glupie bractwo. O d lat nawet wtedy, kiedy komunistami byli to takze rozumu nie uzywali, no bo go nie mieli.Grodzki jest takze tego przykladem-Profesor, Marszalek--watpie w te jego pisane umijetnosci, kiedy pokazuje , ze E.U. TRAKTATOW NIE POJMUJE. Jak to cala farajna bedzie sie czula, kiedy Polska i Wegry utra nosa tym lewackim towarzyszom.
Prawda2020.11.28 21:24
Dzieci Konfidentów Czerwonej i Czarnej ==Zarazy wszysko zrobiż aby zniszczyć Naród Polski jak w 1939 roku czy ----1794 roku gdzie podpisali pod Poznaniem maj Rozbiór Polski co miał 1 milion 150 000 tysięcy km kwadratowych ,,
Realista2020.11.25 15:17
Już mu odpowiedzieli ze mogą sobie wysłać sprawę do aTrybunalu a nie blokować środki dla całej Europy bo tylko pisie maja swoich obywateli w dooooopie
Skanderbeg2020.11.15 10:27
Kuźmiuk to tani sprzedawczyk. Publicznie łże i nic nie może. Cąłkowicie zbędny w polityce
gienek2020.11.15 10:12
Borys Budka dziadek Władek był by z ciebie dumny.
Anonim2020.11.14 11:59
To ustalcie wspólne stanowisko z Lisickim, bo wczoraj pisał całkiem co innego .Paweł Lisicki: " ..rozważyłbym wyjście z UE"
prawy2020.11.14 11:38
juz od 5-ciu lat pracuja nad POzbawieniu POLAKOW funduszy na rzecz RZeszy ,to kolaboranci ,banicja,tylko kto niszczycieli prawa,demokracji,prawdy,dobra itd.wybiera
man.of.Stagira2020.11.14 11:35
UNIA Europejska kończy się wraz z nadchodzącym upadkiem strefy euro. Kolejne kraje europejskie staną przed alternatywą wyjścia z UE. DLATEGO prezydencja Niemiec -przed podjęciem decyzji o przywróceniu Deutsche Mark jako waluty narodowej oraz przed przejściem do nowej fazy istnienia organizacji Europy -po upadku UE w obecnym kształcie- próbuje zabezpieczyć sobie tyły i podporządkować sobie Europę Środkową (Mitteleuropa). NIE DAJCIE się mamić p a n i k ą moralną i histeria BIGOTÓW z Brukseli. Nienawidzą Was bo ...NIC innego nie potrafią. RÓBMY SWOJE. TRÓJMORZE! Tyle.
Anonim2020.12.3 17:21
Mylisz się, UE się umocni po wyjściu takich krajów jak Polska, Węgry itp marudów. Dzisiaj w wielu krajach mają dość takich krajów, w wielu żałują, ze zgodzili się na rozszerzenie UE.
Unia to przyszłość2020.11.14 9:07
Rodacy! Musicie to zrozumieć że Unia Europejska stoi na straży naszej wolności, chce dla nas dobrze, byśmy żyli w kraju praworządnym, szanującą wartości wolnej Europy by do władzy już nigdy ni doszły rządy autorytarne, nie doszło do ludobójstwa, kultu jednostki. 25 krajów to rozumie to znaczy cała Europa, tylko dwóch drani Kaczyński i Orban próbują doprowadzić do upadku i doprowadzenia do przepaści swojego narodu. Trzymajmy się unijnej wspólnoty a nie Ameryki, Stany chcą osłabić Unię bo silna Unia to konkurencja dla Ameryki a to nie jest ani Ameryce, ani Rosji ani Chinom na rękę, a zasady wspólnoty trzeba przestrzegać
Cogito ergo sum2020.11.14 9:17
Jeśli "Unia to przyszłość" to jakoś trudno dojrzeć tę przyszłość - raczej stara opuszczona, bezdzietna wdowa w drodze do hospicjum.
Anonim2020.11.14 10:43
coś ty zeżarł rano lewacki pacanie
ladychapel2020.11.14 8:54
Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że stworzy program wsparcia sektora kultury o nazwie Fundusz Wsparcia Kultury. Teatry, filharmonie, oświetleniowcy, firmy nagłaśniające koncerty, ośrodki kultury – ponad 2 tys. podmiotów otrzymało wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury. Wśród beneficjentów jest również zespół Bayer Full, który polscy podatnicy wspomogą niebagatelną kwotą 550 tys. zł.
Kiki2020.11.14 8:30
"Histeria – dawne określenie zaburzeń, które obecnie można zaliczyć do zaburzeń dysocjacyjnych, konwersji, ale głównie różnego rodzaju zaburzeń nerwicowych."(wikipedia) "Jeśli przyczyną tego zaburzenia jest tak zwana osobowość histeryczna, terapia polega na podniesieniu samooceny, samoakceptacji i wewnętrznej dyscypliny danej osoby. Ważne jest również wzmocnienie zdolności do logicznego myślenia i obiektywnej oceny sytuacji."(medonet)
jj2020.11.14 8:14
5 kolumna zaciera ręce. Nie tak prędko, zdrajcy ...
kat2020.11.14 8:10
Wolność i prawo do samostanowienia, czy micha strawy dla psa przykutego łańcuchem do budy w lewackim folwarku?
Ada2020.11.14 8:04
Patrzcie, to jakiś Kaszpirowski? Adin, dwa tri...uwierzcie mi, bom MONDRY:)))
Foster2020.11.14 7:59
To teraz rozumiem dlaczego premier Morawiecki złoży veto, bo PIS chce dostać więcej kasy jak zaplanowano w projekcie budżetu Chytry Plan, ale czy inni się w tym nie połapią ?
comic2020.11.14 8:42
A W TVN mówiła kobieta /osoba płci niemęskiej/ z rana ,że Polacy, nie chcą praworządności,i to powtarzała w kółko, aż wpisali to na pasku.