Kuźmiuk: Jeżeli to Tusk namawiał PO do blokady ratyfikacji ustawy, powinien zrezygnować z kierowania EPL - zdjęcie
02.06.21, 06:15Fot. EU2017EE Estonian Presidency via Flickr, CC BY 2.0

Kuźmiuk: Jeżeli to Tusk namawiał PO do blokady ratyfikacji ustawy, powinien zrezygnować z kierowania EPL

56

1. Na Twitterze na koncie redaktora Cezarego Gmyza, znalazł się fragment wypowiedzi jak to ujęto „członka Platformy, jednego z istotniejszych parlamentarzystów”, z którego wynika, że to Donald Tusk miał stać za obstrukcją tej partii w Sejmie i w Senacie w procesie uchwalania ustawy o ratyfikacji tzw. zasobów własnych UE.

Wspomniany parlamentarzysta miał powiedzieć tak „Tusk politycznie jest już nieudacznikiem, który pchał nas na ścianę, byśmy głosowali przeciwko Funduszowi Odbudowy i to nawet kilka razy. W efekcie przegraliśmy najpierw w Sejmie, a teraz w Senacie. Wszedł na ścieżkę, by stać się nowym Wałęsą. Wcześniej miał doskonały słuch społeczny, wyczucie i sukcesy, ale już się skończył, choć wcześniej naprawdę był bardzo dobrym przywódcą”.

To szokujące stwierdzenia, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że chodzi o poprzedniego dwukadencyjnego szefa Rady Europejskiej, a obecnie szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która była współtwórcą utworzenia Funduszu Odbudowy, mającego służyć finansowaniu negatywnych konsekwencji pandemii koronawirusa w gospodarce i sferze społecznej wszystkich krajów członkowskich.

 

2. Rzeczywiście Manfred Weber przewodniczący frakcji EPL w Parlamencie Europejskim już wiosną 2020 roku przedstawił koncepcję Funduszu Odbudowy na poziomie europejskim nawet w kwocie 1 biliona euro jako reakcję UE na konsekwencje koronawirusa w postaci dotacji przekazywanych do krajów członkowskich.

Dopiero później w negocjacjach z Komisją Europejską, Radą i Parlamentem uzgodniono, że będzie to kwota 750 mld euro, podzielona na wynoszącą 390 mld euro część grantową (dotacyjną) i wynoszącą 360 mld euro część pożyczkową.

Latem poprzedniego roku, EPL jako największa frakcja w PE parła do tego aby jak najszybciej przeprowadzić proces legislacyjny we wszystkich trzech unijnych instytucjach i jak najszybciej te środki uruchomić.

Częścią tego procesu legislacyjnego była ratyfikacja decyzji Rady z grudnia 2020 o tzw. zasobach własnych we wszystkich krajach członkowskich, ustalającą między innymi dodatkowe źródła dochodów budżetu UE, z których obsługiwano by (odsetki, późniejsze spłaty), zaciągniętą, wynoszącą 750 mld euro pożyczkę.

 

3. Jeżeli teraz miałoby się okazać, że to Donald Tusk stał za obstrukcją realizowaną najpierw przez posłów Platformy w Sejmie, a później przez senatorów tej partii w Senacie, w wyniku której Polska jako ostatni kraj w UE ratyfikowała ustawę o zasobach własnych, w ostatnim możliwym terminie (KE oczekiwała, że stanie się to do końca maja), byłby to skandal wręcz niebywały.

Sytuację uratował prezydent Andrzej Duda, który zrezygnował z przysługujących mu 21 dni na podpisanie każdej trafiającej do niego ustawy i podpisał ją już następnego dnia po przyjęciu przez Senat na szczęście bez poprawek.

Piszę na szczęście, bo tylko zbieg okoliczności spowodował, że Senat nie uchwalił preambuły do tej ustawy, na którą ostatecznie zdecydowała się większość senacka (przez 2 tygodnie senatorowie Platformy pracowali nad poprawkami ale jak się okazało, że będą niekonstytucyjne, zdecydowano się na preambułę).

Ten zbieg okoliczności to pomyłka jednego z senatorów Platformy (zamiast za, głosował przeciw przyjęciu preambuły), a drugi senator tej partii, nie wziął udziału w głosowaniu (ponoć utknął w zablokowanej windzie).

 

4. Gdyby nie te zbiegi okoliczności, to preambuła zostałaby uchwalona, a wtedy ustawa musiałaby jeszcze trafić do Sejmu, ten musiałby ją odrzucić jako rozwiązanie niekonstytucyjne, a to dodatkowo wydłużyłoby proces legislacyjny, a tym samym nie udałoby się zakończyć tej procedury w maju.

Całe odium niezadowolenia szczególnie krajów Południa UE (Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Chorwacji, Słowenii), które wyglądają środków z Funduszu Odbudowy jak „kania dżdżu”, spadłoby wtedy na Polskę.

Bowiem tylko jednomyślna we wszystkich 27 krajach członkowskich ratyfikacja zasobów własnych, pozwala KE na rozpoczęcie procesu emisji obligacji i gromadzenia środków, które utworzą ten Fundusz.

Jeżeli za cała tą obstrukcją Platformy w Polsce, stał Donald Tusk, który w ten sposób chciał obalać rząd Zjednoczonej Prawicy, w sytuacji kiedy to jego frakcja w PE była pomysłodawcą Funduszu Odbudowy, to powinien on zrezygnować z kierowania EPL.

Co to bowiem za szef europejskiej partii, który działa na jej niekorzyść i próbuje zablokować to co ona stworzyła na poziomie europejskim, w jednym z krajów członkowskich, z którego akurat pochodzi?

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (56):

kałmuk2021.06.23 6:37
ale się tego Tuska boicie
nemo2021.06.13 19:58
Czy w unii jeszcze coś dzieje sie na serio?
komuchy komuchom świat urzadzaja2021.06.12 8:10
Pan Zbigniew Kuźmiuk - wybitny ekonomista. Od 1986 r. członek ZSL z przewodnią rolą PZPR i konstytucyjnym sojuszem z ZSRR. Potem PSL w koalicji z Unią Wolności. Poparcie planu Balcerowicza. Od 1997 r. w rządzie tow. Włodzimierza Cimoszewicza jako szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Gdy wiatr powiał w inną stronę - w PIS. Od 1986 r. przy korycie. Ciekawe, że na Wikipedii, polityczny życiorys tow. Kuźmiuka zaczyna się dopiero od 1994 roku, gdy pełnił funkcję wojewody z nadania Waldemara Pawlaka oraz za premiera Józefa Oleksego. Narodowy obserwator https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/1125159,jezeli-po-wroci-do-wladzy-polakow-czeka-ciezka-praca-i-wyrzeczenia#comment-20428263
karols2021.06.10 13:23
Jeżeli Tusk namawiał do blokady, to znaczy że mama Merkel mu tak kazała, dlatego nic nie straci i znikąd go nie wyrzucą.
astm.2021.06.10 7:31
A cóż się spodziewać po tym szwabie.
A to dziwne?2021.06.2 15:25
Kończycie artykuł stwierdzeniem, że Tusk pochodzi z Polski? ... a może tylko mieszkał w Polsce? ..... Czy normalny Polak powiedziałby w wywiadzie, tak jak on, że :"POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ"..?! To kto tu może być nienormalny????
Anonim2021.06.2 11:39
Deportacja z Niemiec !!!!! A po powrocie do Polski czeka go TRYBUNAŁ STANU za działania opłacane przez WROGIE PAŃSTWA wobec POLSKI !!!!!!
robaczek2021.06.2 13:31
weź tabletke dziadziu i przetań sluchac TVP ;] ................................................................. zupełnie nic mu nie zrobia bo nie maja powodu............................................................... TYLKO ZIDIOCIALA CZĘŚC NARODU KATMIA JADEM, bo łatiwje ich pozniej kontrolowac ;] .................................... taka technika rodem z PRL ;] ........................................ JAruś sie na tym zna
Biedny "robaczku...!2021.06.2 15:34
Kellerze!...MASOCHISTO!... Komu i jaką radzisz wziąć tabletkę ?... SAM WEŹ..! Nawet nie wiesz jak się ta twoja tabletka nazywa? Nie wiesz co piszesz, .... "bez składu i ładu"! Doskonale widać, jak bardzo sam się poniżyłeś, zszedłeś aż do takiego marnego "robaka", niewartego nawet kopnięcia, czy rozdeptania!!..
AAAtomek2021.06.2 9:35
ryży wuj mógł działać na dwa fronty
pije po 13tej2021.06.2 8:07
cały proces legislacyjny trwał tak długo bo PIS nie miało większości do przegłosowania skoro Solidarna Polska była przeciw i dopiero lewica pomogła Ale to nie wina Tuska jak by to towarzysz Kuźmiuk chciał ciemnemu ludowi wmówić ....
jle_ffm2021.06.2 9:06
Na tym to właśnie polega cała ta pisia propaganda do ciemnego luda - przemilczanie niewygodnych dla siebie faktów a mocne uwypuklanie i przekręcanie takich które na końcu uderzą i zrzucą całą winę na opozycję. Pisowcy są jednak mistrzami w kłamstwie i manipulacji.
ala2021.06.2 10:00
Ty kiedykolwiek byłeś normalny? Oglądasz TVNienawiści 24, to nic dziwnego!
jle_ffm2021.06.2 10:23
Taa, za to z TVPiS wylewa się sama prawda, miłość, pokój i tolerancja.
jula2021.06.2 10:58
TVN jest nie do obrony, założona przez i dla obrony propagandowej, biznesowej bolszewii.
karino2021.06.2 9:34
Czegoś nie rozumiem, więc proszę wytłumacz mi? W Senacie wg. tego co piszesz Zjednoczona Prawica ma większość tylko jej zabrakło przy głosowaniu bo Solidarna Polska była przeciw? Chyba jednak pijesz przed 13-stą...
pije po 13tej2021.06.2 9:54
Proces legislacyjny nie zaczął się w senacie a w sejmie i tam trwał dopóki PIS nie przekupił lewicy w miejsce Solidarnej Polski . Ta strata czasu nie budziła niepokoju i z niej nie wolno rządzących rozliczać winne najlepiej zwalić na opozycje a ciemny lud to kupi czego jesteś najlepszym przykładem . Ja zawsze bawię i pije za swoje podkreśl to sobie wężykiem .
Nie pij po 13 ...!2021.06.2 15:43
WIĘCEJ TLENU... A MNIEJ TVN-u...! Poniał, Lechu Keller w różnych swoich nickach....?!
Filip2021.06.2 8:03
Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a teraz obiekt jest rozbierany. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Pieniądze z Funduszu Inicjatyw Lokalnych dostały tylko te samorządy w których rządzi PiS. Donald Tusk jest polskim patriotą i nie chce, żeby pieniądze z Funduszu Odbudowy zostały rozkradzione lub zmarnowane przez polityków z PiS-u. Cała opozycja poza Konfederacją jest za przyjęciem Funduszu Odbudowy, ale chce mieć pewność, że dystrybucja pieniędzy będzie uczciwa i sprawiedliwa.
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.06.2 8:07
puszczam na tiebia pawia
Kim on jest ?2021.06.2 8:01
Donald T. to TW Oskar
ujawnić materiały IPN o TW2021.06.2 8:08
niech ruscy nie grają Bąkiem
jle_ffm2021.06.2 8:51
Jarosław K. to TW Balbina
ala2021.06.2 10:02
Jarosław Kaczyński to najskuteczniejszy polityk od 30 lat. Wykreował 3 prezydentów i 4 premierów. Nie ma w tej chwili polityka z takim dorobkiem. Odcisnął swoje piętno na ostatnim 30-leciu jak nikt inny. Kaczyński to w tej chwili chyba jedyny Mąż Stanu. Nie bał się poddać obywatelskiej weryfikacji w 2007 roku podając rząd do dymisji. Będąc przez 8 lat w opozycji potrafił utrzymać swoją partię mimo ciągłego ataku i ostrzału ze wszystkich stron. W 2015 roku potrafił wznieść się ponad podziały na prawicy, zjednoczyć ją i poprowadzić do wielkiego zwycięstwa, uzyskania większości parlamentarnej i samodzielnych rządów.
Filip2021.06.2 10:13
Jarosław Kaczyński wykreował na Prezydenta Andrzeja Dudę, który w porozumieniu z nim dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Prezes PiS-u wykreował na Premiera Beatę Szydło, która zakazała publikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w czasie kadencji prof. Andrzeja Rzeplińskiego, łamiąc Konstytucję. Następnie wykreował na Premiera Mateusza Morawieckiego, który zmarnował na wybory kopertowe bez podstawy prawnej 134 mln zł. Chciał wykreować na Premiera Daniela Obajtka, który nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Jarosław Kaczyński wykreował na Prezesa NIK-u Mariana Banasia, który ujawnia jego przekręty. Jarosław Kaczyński dąży do dyktatury, gdyby nie Unia Europejska i Stany Zjednoczone, to PiS przejąłby wszystkie media, tak jak na Węgrzech. Dąży do przejęcia kontroli nad sądownictwem, w celu zapewnienia bezkarności politykom związanym z PiS-em.
jle_ffm2021.06.2 11:01
Ani z niego mąż ani tym bardziej stanu. Co najwyżej Trybunału Stanu, któremu powienien podlegać, za swoje sprawstwo kierownicze w niszczeniu państwa prawa (że już nie wspomnę o dzieleniu i skłócaniu społeczeństwa).
Jacuś2021.06.2 7:54
No niech już wróci, będzie pełna kompromitacja i koniec PO. Skończy się wreszcie bicie piany wobec "wspaniałego wybawcy".
karino2021.06.2 7:42
"Wiele sposobów, w jakie oferowane przeciw COVID mogą szkodzić zdrowiu" (tłumaczenie automatyczne" ... ... https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https://www.globalresearch.ca/many-ways-covid-vaccines-may-harm-health/5746591
karino2021.06.2 7:43
"Wirusowy immunolog zszokowany po zbadaniu działania szczepionek Covid: „Popełniliśmy duży błąd, wstrzykujemy ludziom truciznę”" (tłumaczenie automatyczne) ... ... https://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.xandernieuws.net%2Falgemeen%2Fvirale-immunoloog-geschokt-na-onderzoek-werking-covid-vaccins-we-hebben-grote-fout-gemaakt-we-injecteren-mensen-met-gif%2F&sandbox=1
karino2021.06.2 7:43
"Szczepionki przeciw Covid-19 odpowiedzi do nowych infekcji i śmiertelności: abundant są przytłaczające" (tłumaczenie automatyczne) ... ... https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https://www.globalresearch.ca/covid-19-vaccines-lead-to-new-infections-and-mortality-the-evidence/5746393
Stadnina - kancelaria Prawno-biznesowa2021.06.2 7:31
kuń już gotowy- malujemy go sprejem na biało; lekko znarowiony i ochwacony; POddalismy go sterylizacjii, więc dosiad będzie łatwiejszy. Przypominamy, że rży jak widzi króla Peru i może chwycić za wredne ryło
robaczek2021.06.2 7:24
ZNOWU KOMPLEKS TUSKA PRAWICZKI???? ............................... ależ wy sie go boicie ! ;] biedne dziadziusie i babunie ;]
Jawny2021.06.2 7:27
"Boicie"? Kto mówi o strachu, Anonim? Stuknij się w łeb. To jest żenujący, godny politowania przypadek. Jego miejsce na śmietniku Historii.
olo2021.06.2 7:32
Icek tu jest Polska zydokomuna papa SPADAC DO ROSJI BOLSZEWICKIEJ.
uśmiany2021.06.2 7:35
kompleks :) tusk was peowce olał ,wyjechał do Brukseli ,zrobił kopaczową premierem. nie wystartował w wyborach prezydenckich , , dzięki temu Duda wygrał z komorowskim i PiS wygrał i wygrywa wybory , a w PO tylko tusk tusk tusk
robaczek2021.06.2 7:44
NO WIDAĆ JEDNAK STRACH WIELKI PRZED DONALDEM ;] .................... ;] .................. ;] ................;] ...................... na Jarusia raczej przeżyje.................więc the futre belongs. to.................... no nie do was geriatrusie........................ PRZEMIJAJCIE .... poczekamy ;]
Anonim2021.06.2 8:07
Pleciesz jak połamany. Tusk pójdzie tam gdzie mu pozwoli albo karze Merkel. Jak się niedługo pojawi nowy kanclerz, to Tusk już nie będzie potrzebny i sobie może "POprzeżywać" nawet razem z tobą kompost.
robaczek2021.06.2 10:14
TAK JAK PISALEM ................................ pełne portki prawiczków ;]
Anonim2021.06.2 13:22
No weź no idź swoje gacie pooglądaj (.............................pełne robaczka............................).
gracz2021.06.2 7:20
I taki zdradziecki wypierdek niemiecki chodzi na wolności i bryluje na "salonach jewropejskich". Ech jak nisko Polska upadła.
Olej2021.06.2 7:18
Niebywałe, że po Smoleńsku ten szarlatan jeszcze funkcjonuje w polskiej polityce i przestrzeni publicznej. Ten fakt jest odzwierciedleniem stanu jaka jest w istocie rzeczywistość polska. Zadajmy sobie pytanie czy mógłby istnieć w podobny sposób w Polsce przedwojennej ?
STARY2021.06.2 7:27
Przed wojna decydowali Polacy a dzis duzo miesza stalina zydokomuna potomkowie zbrodniarzy z ub.
Filip2021.06.2 8:07
Organizacją lotu do Smoleńska zajmował się Jacek Sasin, Donald Tusk nie miał z tym nic wspólnego. Katastrofa nastąpiła z powodu nie przestrzegania procedur z winy polityków z PiS-u, nie było żadnego zamachu!!!!!
Anonim2021.06.2 8:18
A wysokie notowania PISu zapewnia obecnie z powodu głupoty i dyplomatołkarstwa Budka i Tusk. Kaczyński nie ma z tym nic wspólnego.
ala2021.06.2 10:04
Za Tuska to Polacy się wstydzą! To było celowe, świadome i zorganizowane działanie Tuska i jego rządu, mające na celu dezinformację, tuszowanie tej potwornej zbrodni i wysługiwanie się Putinowi. Tusk i jego sługusy brali czynny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej zbrodni, więc mają również swój własny interes w fałszowaniu dowodów, dezinformacji i tuszowaniu faktów.
dowcip2021.06.2 7:16
przychodzi baba do lekarza ze zdjęciem tuska na czole , co pani dolega pyta lekarz , a ona odpowiada jemu ... syndrom sztokholmski
opty2021.06.2 7:07
Cysorz niech siedzi na garnuszku łUNi.... PO co łun nam w Polsce.....
MAX2021.06.2 7:00
ONO MA TAKI SPECYFICZNY KINOL.
w Polskim Ładzie2021.06.2 6:56
nie ma miejsca dla folks(wagen)dojczów i targowiczan
OLO2021.06.2 7:10
Ale w eurokolchozie jest juz miejsce dla wszelkich dewiacji i wynaturzen zwierzecych.Tak jak kiedys judasz tak dzis zydokomuna europejska a i co teraz gorsze amerykanska niszcza godnosc czlowieka.
same sukcesy2021.06.2 6:55
wyprowadził Anolów z UE; Wegry wyrzucił z EPL; zniszczył POplatfę
CHip- czip - Movement Bąka Lipy2021.06.2 6:53
oraz KOP narodowy w szwabską rzopę
kefas2021.06.2 6:51
mierzi pisowietów Tusk, ma mierzić.
ALA2021.06.2 7:19
TUSK MOSIEK DLA POLAKOW TJ POLITYCZNE ZERO.TUSK TERAZ DZIALA JAK DON PEDRO
Anonim2021.06.2 6:50
Kurvva, Jawny nas uprzedził. Panowie do roboty!
Jawny2021.06.2 6:49
On zrezygnuje? Niezatapialny, dobrze ustawiony krętacz? Wierzycie w cuda w polityce?