Kuźmiuk: Jeżeli szaleństwo w sprawie praworządności w UE nie ustanie, to może ETS pozwie TSUE? - zdjęcie
10.06.21, 10:14fot. yt/robert kołakowski

Kuźmiuk: Jeżeli szaleństwo w sprawie praworządności w UE nie ustanie, to może ETS pozwie TSUE?

51

1. Wczoraj w PE w Strasburgu odbyła się kolejna (już 24.) debata dotycząca praworządności w UE, tym razem przeprowadzona w związku z nie stosowaniem przez KE, rozporządzenia w sprawie warunkowości, które weszło w życie 1 stycznia tego roku.
Większość parlamentarna nie chce czekać na rozstrzygniecie przez TSUE skargi Polski i Węgier, podważającej zgodność tego rozporządzenia z unijnymi Traktatami i w ten sposób nie tylko wywiera nacisk na unijny Trybunał ale tak naprawdę przesądza jaki powinien być wyrok w tej sprawie.
Tekst rezolucji PE w tej sprawie przygotowany przez 5 frakcji (swoje projekty rezolucji przygotowały frakcje ECR i ID), zawiera nie tylko żądania kierowane do KE aby natychmiast rozpoczęła postępowania wg. tego rozporządzenia, a jeżeli tak się nie stanie, to PE pozwie do TSUE Komisję za bezczynność, a nawet swoisty szantaż, że rozpocznie procedurę jej odwołania, jeżeli nie zostaną one zainicjowane.

2. W imieniu frakcji ECR zabrał glos w tej debacie prof. Ryszard Legutko stwierdzając, że rzeczywiście w UE mamy problem z praworządnością ale nie na poziomie krajów członkowskich, tylko w instytucjach europejskich, które wręcz ostentacyjnie łamią Traktaty.
Profesor przypomniał opinie prawne Rady Unii Europejskiej z 2014 i 2018 roku, obydwie miażdżące dla projektu rozporządzenia w sprawie praworządności, niestety przez kilka lat utajnione, ujrzały światło dzienne dopiero w 2020 roku ale nie zostały wzięte pod uwagę.
Właśnie ze względu na zawartość tych opinii prawnych, Polska i Węgry zdecydowały się wnieść skargę do TSUE w sprawie tego rozporządzenia, co więcej przeforsowały na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2020, że KE poczeka z jego stosowaniem do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przez Trybunał.

3. Przypomnijmy, że wspomniane rozporządzenie to rezultat ustaleń na posiedzeniu Rady Europejskiej z 10-11 grudnia poprzedniego roku, podczas którego ustalono wieloletni budżet UE na lata 20121-2027, Fundusz Odbudowy, a także ten akt prawny, którego celem ma być przestrzeganie zasady, że wydatkowanie środków z obydwu tych źródeł, nie może się odbywać ze szkodą dla ochrony interesów finansowych UE.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na wspomnianym posiedzeniu RE, wręcz zobowiązała się, że przyjmie ona „Wytyczne”, które nie tylko „określą jej rolę we wdrażaniu rozporządzenia”, co więcej, że w nich „uwzględnione zostanie rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości”, a więc w domyśle, KE poczeka na zaskarżenie przez Polskę i Węgry rozporządzenia do TSUE i dostosuje się do jego wyroku.
Tak jak ustalono w połowie marca, rządy Polski i Węgier zaskarżyły wspomniane rozporządzenie do TSUE podkreślając, że jest ono nie tylko niezgodne z unijnymi Traktatami ale także ma arbitralny charakter.

4. Przypomnijmy także, że w konkluzjach z grudniowego szczytu RE znalazł się zapis, że mechanizm warunkowości koncentruje się tylko na ochronie interesów finansowych i nie jest po to aby zastępować, czy rozszerzać wspomniany art 7 TUE.
Co więcej jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się użyć mechanizmu praworządności do zablokowania wypłat dla jakiegoś kraju członkowskiego, musi udowodnić, że doszło do naruszenia interesów finansowych UE, a procedury w tej sprawie będzie prowadziła tylko i wyłącznie Dyrekcja Generalna KE ds. budżetu.
A szkodzenie interesom finansowym, to wydatkowanie unijnych środków z naruszeniem prawa, z podejrzeniami o korupcję czy defraudację, wydawanie środków europejskich w konflikcie interesów i inne działania o podobnym charakterze, a tak się szczęśliwie składa, że tego rodzaju przestępstwa są Polsce „wypalane gorącym żelazem”.
Gdyby nawet KE taki dowód przeprowadziła, to decyzję w tej sprawie musi przyjąć Rada Unii Europejskiej, gdzie głosuje się kwalifikowaną większością (minimum 15 krajów zamieszkałych przez 65% ludności), a takiej większości KE nie jest w stanie zebrać, próbując już teraz ukarać Polskę i Węgry wg. art. 7 Traktatu.

5. Mimo tych wszystkich jednoznacznych ustaleń RE i KE, Parlament próbuje zmusić Komisję do stosowania owego rozporządzenia wręcz natychmiast i we wspomnianej rezolucji nie tylko grozi skargą do TSUE na bezczynność Komisji w tej sprawie, a nawet wnioskiem o jej odwołanie.
W debacie oprócz profesora Legutko, wystąpili także europosłowie: Andrzej Halicki z Platformy, Robert Biedroń z Lewicy i Sylwia Spurek z Zielonych, wszyscy atakowali Polskę i wręcz żądali natychmiastowego zablokowania środków europejskich dla naszego kraju.
Jeżeli to swoiste szaleństwo w sprawie mechanizmu praworządności nie zostanie zatrzymane, to będą mnożyć się wnioski takie jak te wczoraj zapowiedziane, skarga PE na bezczynność Komisji, złożenie wniosku do TSUE o odwołanie Komisji, a być może dojdzie i do tego, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości pozwie Trybunał Sprawiedliwości UE.
Skoro coraz częściej w PE „absurd goni absurd” to i taki pozew jest możliwy. 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (51):

Anonim2021.06.14 16:21
kiedy ten polski smiec przestanie zebrac u Niemcow o kase i prace?
anna2021.06.12 22:25
no i najwyższa pora pozwać ten nieszczęsny PE stworzony pod własne interesy
droma2021.06.12 16:09
wszystko to jest krecia robota helmutów kartoflanych mózgów podburzanych prze ruskich troli i pazernych jude ,nic się nie dzieje bez ich wiedzy ...
Foster2021.06.12 10:00
Facet ma coś takiego w sobie, że odpycha. Zastanawiam się co to jest ?
olo2021.06.13 15:13
A WY ICEK MACIE COS TAKIEGO I MUSIMY WAS ZNOSIC NP POZDROW BRATA ALBO STEFEK MIRABELKA ALBO TEN ZASLUZONY DLA ZYDOKOMUNY CO MUSIAL ODEJSC.
Anonim2021.06.14 16:22
polski antysemita. bo glupek polski na naszym lancuchu.
Anonim2021.06.12 8:51
Jakie "szaleństwo w sprawie praworządności" - przecież Premier główny, i poboczny, zapewniali, że żadnego zagrożenia ze strony KE nie ma w sprawie tzw. praworządności bowiem mamy podpisane swoje "notatki" do przyjętego rozporządzenia UE? ........ Coś się Wam Kuźmiuk pokićkało? Czy też Kłamcy nas oszukali?
Grizzly2021.06.11 22:35
Przeprowadzić referendum w sprawie wystąpienia Polski z niemieckiej UE!
robaczke2021.06.11 9:58
JAK TM SOBIE RADZICIE DYPLOMATOLY??? .......................................... alez "duma"!! ;]
mlody2021.06.13 15:18
Nie obrazaj Mosiek naczelnego matola brukselskiego toc to zasluzony dla Niemisc pacholek.
man.of.Stagira2021.06.10 20:33
"Profesor (Legutko) przypomniał opinie prawne Rady Unii Europejskiej z 2014 i 2018 roku, obydwie miażdżące dla projektu rozporządzenia w sprawie praworządności, niestety przez kilka lat utajnione, ujrzały światło dzienne dopiero w 2020 roku ale nie zostały wzięte pod uwagę. Właśnie ze względu na zawartość tych opinii prawnych, Polska i Węgry zdecydowały się wnieść skargę do TSUE w sprawie tego rozporządzenia, co więcej przeforsowały na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2020, że KE poczeka z jego stosowaniem do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przez Trybunał." -koniec cytatu.
edi2021.06.10 19:35
Panie Kuzmiuk sami to szalenstwo pis w UE wyhodowaliscie na swoich plecach, przez bezprawne uleganie, wykonywanie fanaberii eurokratow, wstrzymywanie reform wymiaru sprawiedliwosci na rozkaz UE oraz wykonywanie bezprawnych żądań TSUE, inne kraje nie poddawały sie, jak niemcy itp.. Trzeba bylo od początku twardo wlaczyc o Polskie interesy, nie ulegajac bezprawiu.
jared2021.06.10 18:51
Jakie czasy, takie ultimatum. Bujajcie się szwabskie marionetki, które wysługują się Merkel za możliwość dojenia krajów Europy Środkowej. Tak to jest, macie koncesje od Merkel, bo liżecie jej rowa, inaczej byłoby po was.
Monika2021.06.10 17:52
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
katolicka deratyzacja Polski2021.06.10 16:25
Konfederacja to skrajnie lewicowa KRYPTO-Komuna ,i antypanstwowi anarchisci.
Anonim2021.06.10 15:35
poski zebraczy nazista reaguje na kase zebracza? smiec polski!
Filip2021.06.10 12:32
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Łamanie praworządności przez polityków związanych z PiS-em jest faktem, a z faktami się nie dyskutuje. Jeśli opozycja wygra wybory, to wielu polityków związanych z PiS-em stanie do odpowiedzialności karnej i przed Trybunałem Stanu.
Aldona2021.06.10 19:17
Ty wymyśl jakiś inny tekst nie powtarzaj się ileś tam razy . Trybunał Stanu chcesz zastąpić ?
Filip2021.06.11 9:49
Duża ilość minusów pod moim wpisem świadczy o tym, że zwolennicy PiS-u nie mają żadnej wiedzy z zakresu prawa konstytucyjnego. Stosują zasadę, że jak fakty nie pasują do teorii to tym gorzej dla faktów. Brak wiedzy merytorycznej uniemożliwia im podjęcie polemiki na ten temat.
Anonim2021.06.13 19:35
Czyli dokładnie tak samo jak TSUE?
Rafał_K2021.06.11 9:07
W związku z tą samą konstytucją, którą przytaczasz rząd miał obowiązek przeprowadzić wybory w konstytucyjnym terminie. Głosowanie korespondencyjne wychodziło na przeciw zagrożeniu pandemii. Nie doszło do skutku tylko przez obstrukcję Senatu i Pana Grodzkiego, który akurat w temacie "kopert" jest ekspertem.
Filip2021.06.11 9:54
W Konstytucji Państwowa Komisja Wyborcza jest wpisana jako organizator wyborów, a nie Poczta Polska. Należało ogłosić stan klęski żywiołowej i wtedy zgodnie z Konstytucją można było przesunąć termin wyborów prezydenckich. Jednak Jarosław Kaczyński obawiał się, że z powodu recesji spowodowanej pandemią koronawirusa Andrzej Duda w późniejszym terminie może przegrać. Twój wpis wynika z nieznajomości prawa!
ALA2021.06.13 15:23
Ja mysle, ze nalezaloby was z Polski wypedzic jak to przed wiekami zrobily inne narody i nie byloby komu mieszac.
Filip2021.06.13 23:32
Należałoby nas Polaków wypędzić z Polski, jak przed wiekami zrobiły inne narody i nie byłoby komu mieszać? W twoim wpisie brakuje logiki!
Filip2021.06.11 14:37
@ Rafał-K. Napisałeś straszą bzdurę, gdyż rząd nie przeprowadza wyborów, tylko Państwowa Komisja Wyborcza. Wynika to z Konstytucji!!!
Foster2021.06.12 10:02
wg PIS to Sasin przeprowadza wybory.
ala2021.06.13 15:28
Wedlug zydokomuny to w Polsce przeprowadzaja wybory Niemcy poprzez matolow z eurokolchozu.
Filip2021.06.13 23:28
Ekspertem od kopert jest Jarosław Kaczyński. Austriak Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński wyłudził od niego łapówkę w kwocie 50 tys. zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzający wypłatę powyższej kwoty w banku. Daniel Obajtek miał zarzuty korupcyjne również na kwotę 50 tys. zł. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu.
Anonim2021.06.10 12:05
Dla PiSdzielców praworzadność to "szaleństwo", bo oni bardziej kochają standardy białoruskie.😁😁😁
Anonim2021.06.10 13:13
przepraszam,to jeszcze ja , zapomniałem dodać, że dziś brałem leki i jest mi dobrze.... Porobiło mi się jak ktoś PISdnął mnie w bańkę....
Anonim2021.06.10 15:34
Nie bez powodu PIS jako jedyni w UE głosowali przeciwko powstaniu organu sprawdzającego, czy pieniądze unijne na walkę z pandemią są prawidłowo wydawane.
Rumcajs2021.06.11 14:48
takie organy jak NKWD i GESTAPO ma stworzyć ZSRR BIS
Rafał_K2021.06.11 9:09
Praworządność to zbiór niepraworządnych działań z zabijaniem nienarodzonych dzieci na czele. Tą samą praworządność masz na myśli?
Anonim2021.06.10 11:43
A DLACZEGO POLSKI(?) RZĄD NIE POZWIE TSUE Komisję EUropejską, za łamanie traktatów i polskiej konstytucji i polskiego prawa, co SANKCJONUJE POLSKI KODEKS KARNY w art. 127. § 1. KTO MAJĄC NA CELU POZBAWIENIE NIEPODLEGŁOŚCI oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJj, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności., § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3., Art. 128. § 3. KTO przemocą lub GROŹBĄ BEZPRAWNĄ WYWIERA WPŁYW na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, że o karaniu różne maści Spurków działający przeciwko Polsce, a co karane jest karą więzienia do 10 lat z art. 129 kk . KTO będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, DZIAŁA NA SZKODĘ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. ?!!!
robaczek2021.06.10 12:10
BO NIE MA PODSTAW ;] ............................. wiem wiem. trudne do zaakceptowania ;] ................... ech te nasze kochane powiatówki ;]
Robal żrący robaczkki2021.06.10 13:15
odezwał się bywalca salonów....
Anonim2021.06.10 16:04
zebracza rzeczpospolita nazistow z pisu.
olo2021.06.13 15:31
ICEK KAZDA GMINA TO PASOZYD.
Anonim2021.06.10 11:37
Gęba nieskalana inteligencją.
Janusz Barwinek2021.06.10 11:48
Anonim, podpisuj się swoim imieniem i nazwiskiem, wyjdź z za węgła! Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak błądzisz! Pewnie uważasz się za wzorowego katolika? Przesiadujesz na forum i plujesz dokładnie na lewo, jak i na prawo. Masz twarde serce i kark, oraz zapewne miękkie kolana!
Monika2021.06.10 11:24
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Te lafiryndo!!!2021.06.10 11:47
szukasz normalnego faceta? sama będąc niemoralną :) hahahahaha zmień gazetę internetową :D szlalom
Ala2021.06.10 10:57
MYSLE, ZE TEN KOLCHOS ZYDOWSKI JAKIM OBECNIE ROBI SIE UNIA TRZEBA BEDZIE POZEGNAC .
Ola2021.06.10 13:17
oj tak, ale do tego trzeba mieć .... jaja....
robaczek2021.06.10 10:52
DYPLOMATOŁKI + zidiocialy suweren którego zjada zgorzknienie starcze................................. OTO DECYDENCI ;] ........................... brawo pisiusie!!!
olo2021.06.10 11:01
Icek, niektore osobniki zydowskie w Polsce to sa zaklamane chamyi beszczelne lewe typy.
STARY2021.06.10 10:47
Zydokomuna w Polsce robi wszystko zeby przy pomocy unii odzyskac wladze I DALEJ KRASC KLAMAC I PONIZAC POLAKOW.
Pet2021.06.13 15:44
No, zgadzam się, PiSowatym nawet nieźle idzie. Komuchy a złodziejstwo idzie im wyśmienicie.
kefas2021.06.10 10:28
Dura lex sed lex pisowieci, ale wy towarzysze o tym zapominacie.
MT(*)2021.06.10 10:28
Lewacko - tęczowa paranoja w neo - bolszewickim eurochlewie kręci się już na najwyższych obrotach. To już w żadnym razie nie jest polityką. To globalna schizofrenia obłąkanych. Globalna jednostka chorobowa niczym wszelkie wirusy. Bardzo interesujący dla normalnych ludzi będzie finał. Żaden pisarz nie przewidział takiego scenariusza. A dla Polski pytanie: niby po co w tym uczestniczyć do końca?
PILNE!!!2021.06.10 10:26
Polska to narod, ktory nie nadaje sie do bycia czlonkiem jakiejkolwiek wspolnoty. Zawsze zle, nie tak, trzeba inaczej - po naszemu