Ks. Urbańczyk: Środki antycowidowe ograniczają wolność religijną - zdjęcie
12.11.20, 16:01fot. pixabay.com

Ks. Urbańczyk: Środki antycowidowe ograniczają wolność religijną

8

Według Stolicy Apostolskiej niektóre środki wdrożone w życie w celu walki z koronawirusem miały głębokie konsekwencje dla swobodnego wyznawania wiary i ograniczyły działalność religijną, edukacyjną i charytatywną poszczególnych wspólnot religijnych. Ks. Janusz Urbańczyk mówił o tym podczas dwudniowych konsultacji na temat wolności religijnej, jakie wśród swych 57 krajów członkowskich, w formie wideokonferencji, prowadziła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE podkreślił, że państwo musi respektować autonomię wspólnot religijnych. Przestrzegł przed redukowaniem religii jedynie do poziomu sumienia jednostki i zamkniętych miejsc kultu, takich jak kościoły, synagogi czy meczety. Zauważył, że religia odgrywa ważną rolę w sferze publicznej. Ubolewał jednocześnie, że w niektórych społeczeństwach religie nadal postrzegane są jako źródła nietolerancji i zagrożenia dla pokoju. Stwierdził zarazem, że przemoc, prześladowanie i zabijanie w imię Boga nie jest religią, ale jej zaprzeczeniem.

Watykański dyplomata wskazał również na rolę mediów, które, jak podkreślił, nie wyznaczyły właściwego konsensusu, co do tego, jak i gdzie wytyczyć granicę między wolnością słowa a wolnością wyznania. Przypomniał, że zbyt często pod adresem instytucji kościelnych i wyznawców różnych religii padają obelżywe słowa i zajmowane są dyskryminujące postawy. Ks. Urbańczyk wezwał OBWE do wypracowania wytycznych dotyczących promowania tolerancji religijnej i niedyskryminacji w mediach, a w szczególności do zaniechania piętnowania i oczerniania wierzących oraz ich wspólnot, jako bigotów i fanatyków. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej potępił też szerzenie pogardy i wszelkie formy podżegania do nienawiści. Ks. Urbańczyk zauważył na forum OBWE, że tylko konsekwentne poszanowanie  wolności religijnej może zagwarantować swobodny i pełny rozwój naszych demokratycznych społeczeństw i nasze bezpieczeństwo. Ta zasada obowiązuje również w czasach lockdownu.

"W okresie coraz większego sekularyzmu wolność religijna jest ważnym, wartym ochrony prawem, gdyż jego przestrzeganie służy zarówno jednostce jak i dobru społeczeństwa”, podkreślił ks. Urbańczyk.


Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (8):

Darek2020.11.13 11:01
Ludzie... to wariat.
Natalja Siwiec2020.11.13 10:53
Dobrze, że w Polsce są tacy księża. Przyspieszają upadek tej chorej ideologii.
Haha2020.11.12 20:34
Czemu katolickie klechy i wszelkiej maści katole chorzy na COVID dają się hospitalizować? Przecież w ich mniemaniu do wyleczenia covida wystarcza modlitwa i konsekrowane ręce.
Anonim2020.11.12 17:42
następny co mu peron odjechał.
Anonim2020.11.12 17:27
W życiu Jezusa nie było konfliktu między troską o życie ciała i życie duszy, zdrowie ciała i zdrowie duszy. Czynił i jedno, i drugie. Nawet cuda działał, by przewrócić zdrowie, a to mu policzono jako znak Boskości, Bóg z nami; szatan przeciwko nam!.
Anonim2020.11.12 17:18
To on nie wie, że Chrystus nie chce być Bogiem umarłych, lecz żywych? Śmierć dla Kowida nie jest męczeństwem dla Chrystusa, tylko szczytem grzesznej głupoty!
Torchwood2020.11.12 16:42
Tak, trzeba wyznaczyć granicę pomiędzy wolnością słowa i wyznania i stwierdzić jednoznacznie, że wolność słowa ma zawsze priorytet. Niech ci bigoci i fanatycy wierzą sobie w swoje bajki, ale niech nie oczekują szacunku od innych dla tych bajdurzeń.
Anonim2020.11.12 16:15
Atak Policji na modlących się podczas trwania Mszy Świętej ....... Kryminalny(ch) atak z Księdzem na kościółek, Pustelnię Ducha Świętego. Czatachowa 08.11.2020 ........... https://youtu.be/rTpWv2V_i6U