Ks. Robert Skrzypczak o Halloween: Demon nie żartuje! - zdjęcie
31.10.19, 15:45Fot. Pixabay, CC 0 / screenshot Youtube

Ks. Robert Skrzypczak o Halloween: Demon nie żartuje!

50

Fronda.pl: Niebawem będziemy świętować uroczystość Wszystkich Świętych, a także wspominać naszych bliskich, którzy odeszli już z tego świata. Jednocześnie świat komercyjny zachwycać się będzie przebraniami diabłów i świętować halloween. Skąd taka banalizacja śmierci w dzisiejszym świecie? Czy powodem może być coraz większa sekularyzacja?

Ks. Prof. Robert Skrzypczak: Oczywiście, że tak. To jest przejaw przebijania się na nowo do masowej wyobraźni kultury pogańskiej. Święto Halloween swoimi korzeniami sięga do religijnych tradycji celtyckich. Te misteria związane z celebrowaniem śmierci tak samo, jak analogicznie w wydaniu polskim dziady, miały na względzie odebranie śmierci jej straszącego, piorunującego, przygniatającego wymiaru. Śmierć dla człowieka jest zagadką, zapowiedzią kresu, końca, ostatniego etapu życia. Dlatego też ludzie zawsze poprzez misteria i celebracje religijne, odwoływanie się do kultów okultystycznych czy fatumistycznych , próbowali odebrać śmierci jej straszność, oswoić ją i do niej przywyknąć. W dzisiejszym rozumieniu halloween jest ta sama intencja – pozbawienie śmierci jej realistycznego, dramatycznego przesłania, poprzez wyszydzanie jej. Poprzez sprowadzenie jej do roli zabawy, czegoś miłego i sympatycznego. Stąd dyskoteki przy trumnach, przebieranie się za wampiry, zombie, czy też opowieści z dreszczykiem. Także horrory i dreszczowce, przeżywane wygodnie, na fotelu z pilotem w ręku. To jest jakby przejaw ludzkości, która sięgnęła kresu rozpaczy. Kresu, który bierze się stąd, że ludzie zagubili zmartwychwstanie i chrześcijańskie przesłanie o tym, że śmierć została pokonana. Chrystus zmartwychwstał, istnieje życie wieczne. Istnieje nie tylko coś poza śmiercią, ale także świadomość, że nasze życie będzie kontynuowane, przeobrażone, a my będziemy żyć na wieki dzięki Chrystusowi. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał – mówi św. Paweł – to jesteśmy pajacami, którzy budują sobie fałszywe wyobrażenia nadziei i opierają się na bzdurach. Jeśli natomiast naprawdę przyjmujemy, że on zmartwychwstał prawdziwie, to istnieje życie, którego śmierć  nie jest w stanie zniszczyć. Dlatego my, chrześcijanie, potrzebujemy dziś na nowo to sobie uświadomić. Ludzkość dotarła do pewnego kresu, jakim jest rozpacz. Próbuje teraz zrobić z tą rozpaczą pewien rodzaj operacji, polegający na banalizowaniu jej, przykryciu lukrem, założeniu jej maski klauna. To jednak nic nie daje, bo rozpacz rozpaczą pozostaje, a za nią kryje się przeczucie pustki, przepaści, świadomości kresu życia. Jedna z kanadyjskich badaczek stwierdziła, że żyjemy w epoce postmoralnej.

To znaczy?

Oznacza to, że człowiek wyczerpał już wszelkie teorie dotyczące własnej śmierci. Z jednej strony próbuje oswoić ją poprzez kulty, z drugiej chce stawiać się w roli tego, który decyduje o tym, kiedy i który człowiek ma się urodzić, który i kiedy powinien skończyć swoje życie, a nawet w jaki sposób powinien tego dokonać. To znaczy, że ludzkość intuicyjnie czuje, że śmierć ogarnie wszystko. A śmierć w naszej kulturze panoszy się naprawdę wszędzie. Trudno wyobrazić sobie film czy sztukę lub grę komputerową, w której trup nie ścieliłby się gęsto. To także jest pewna forma oswajania się ze śmiercią, pozór panowania nad nią. Śmierć stała się elementem rozrywki, zabawy. To doprowadza ostatecznie do depresji i rozpaczy. Ludzkość pochłonięta jest obsesją na temat śmierci. Sztuka – muzyka, poezja, literatura – jest pełna śmierci. My, chrześcijanie, potrzebujemy uświadomić sobie dziś, że my mamy odpowiedź na to. W nasze ręce złożony został „antybiotyk” , lekarstwo na śmierć. Mamy dostęp do kogoś, kto ze śmiercią wygrał. Wierzymy w to, że Bóg zniszczył grobowiec swojego Syna i wydobył go stamtąd, więc Chrystus żyje. W momencie zmartwychwstania Jezus zainicjował nową drogę, która jest drogą pokonania tego muru, jakim jest śmierć. Kto wierzy w Chrystusa zmartwychwstałego, temu śmierć nie uczyni szkody. To daje ogromną odwagę życia, możliwość akceptowania go takim, jakie ono jest. Wówczas śmierć staje się nie barierą, murem, który należy pomalować na kolorowo lub zeszpecić tapetami, albo udawać, że go w ogóle nie ma, a życia elementem, jego pewnym wymiarem. Miłość jest potężniejsza od śmierci. W halloween jest zabawa, rozrywka, szukanie środków przeciwbólowych. W zmartwychwstaniu, którego wyrazem jest chrześcijańskie święto Wszystkich Świętych, jest miłość, a miłość zwycięża.

Co roku Kościół przypomina katolikom, że świętowanie halloween jest obce naszej kulturze, ponadto może być szkodliwe, gdyż zagrożenia duchowe są duże – to już w końcu nie tylko niewinna zabawa, lecz często świadome otwieranie się na wpływ złego. Czy katolik powinien halloween omijać szerokim łukiem?

Katolicy powinni traktować Halloween tak, jak pierwsi chrześcijanie traktowali kulty obcych bogów i ofiary im składane. To znaczy z poczuciem wewnętrznej wolności od tego – my tego nie potrzebujemy. Trzeba innym ludziom mówić, że to jest złudne, że to nie jest wyjście i to nie rozwiązuje problemów dotyczących życia i śmierci. Dobra jest taka rozrywka, która także człowieka ubogaca. Rozrywka, która stanowi jedynie plaster na poczucie paniki, czy chwilowe uśmierzenie lęku przed egzystencją, nie ma sensu i jest oszustwem. Poza tym halloween może stać się także medium. Wiemy przecież, że żyjemy w rzeczywistości o wiele bogatszej niż to, co mogą postrzegać nasze zmysły. Święty Paweł mówi w liście do Kolosan, że świat niewidzialny jest znacznie większy, niż ten widzialny. Ów świat niewidzialny zamieszkują oczywiście rzeczywistości przyjazne człowiekowi, ale i takie, które wobec niego mogą być wrogie. Rzeczywistość sił metafizycznych, którymi karmi się magia, okultyzm, idolatria, to wszystko ma właściwość medialną, to znaczy, że człowiek może zostać w ten sposób zainfekowany. Nawet w sytuacji, gdyby z podejściem laicystycznym twierdził ktoś, że w to wszystko nie wierzy, że wszystko to tylko zabawa, żart, to trzeba mieć tę świadomość, że o ile my z rzeczywistości duchowej możemy sobie dworować, to już demon nie ma skłonności do żartów. On chce człowieka uwieść i pokonać, przede wszystkim pozbawiając go nadziei i wpędzając w egzystencjalne piekło. Powinniśmy sami od tego stronić, ale także nie męczyć się w przestrzeganiu przed tym innych ludzi.

Dla wielu młodych ludzi halloween jest atrakcyjne ze względu na obecną w nim aurę tajemniczości, czy horroru, co jest nam znane z popkultury. Co Kościół może zrobić, aby te osoby przyciągnąć do Boga i pokazać im, że obchodzone w tym okresie święto w Kościele Katolickim to bogactwo duchowych przeżyć, w przeciwieństwie do hucznego, banalnego halloween, święta, które w zasadzie jest po prostu kolejnym powodem, by poimprezować?

Oczywiście, żyjemy dziś w takiej płaskiej popkulturze, banalnej. Niejednokrotnie, zwłaszcza mieszkając jeszcze we Wloszech, zauważałem, że halloween jak wiele innych podobnych świąt, zmierza do jednego: do tego, by się napić, najeść i pobyć razem. My, jako chrześcijanie, nie powinniśmy przede wszystkim polemizować, zwalczać, potępiać. To nie ma wielkiej skuteczności. W naturze ludzkiej jest przekora – robienie czegoś dokładnie odwrotnie niż to, przed czy się go ostrzega. Potrzebujemy pokazywać ludziom, że najbardziej relaksująca i gwarantująca odpoczynek jest miłość. A miłości nie znajdziemy w halloween, dreszczowcach czy horrorach. Jest tam próba bawienia się strachem, oswajanie potworności, fatum, tego co nieznane, nieuchwytne. Natomiast my, chrześcijanie, jesteśmy apostołami miłości, bo to miłość została nam objawiona. Jesteśmy po to, żeby mówić ludziom, że miłość jest osobą, Bogiem i że ta miłość wygrała.

Dziękujemy za rozmowę.

Pierwotnie na Fronda.pl 23.10.2016 r.

Komentarze (50):

Demon2019.11.1 9:09
Przychodzi baba do lekarza. Lekarz się pyta: - Coś dawno pani u mnie nie było? Baba: - A bo byłam chora.
Torchwood2019.11.1 8:59
"Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał – mówi św. Paweł – to jesteśmy pajacami, którzy budują sobie fałszywe wyobrażenia nadziei i opierają się na bzdurach" I to pokazuje czym jest chrześcijaństwo - tylko słów "jeśli" i "to" nie powinno w tym zdaniu być.
Halloween Monster2019.11.1 8:33
Cały świat bawi się w Halloween tylko zacofana i średniowieczna Polska robi łowy na czarownice
enK2019.10.31 21:48
Halloween paradoksalnie bliższe jest rdzennej polskiej tradycji niż święto wszystkich świętych, krtóe kościół bezwstydnie zainstalował w miejsce świąt rodzimych. Tak na marginesie
infor2019.10.31 21:35
kiedy czytam ten głupawy bełkot lewackich śmieci, coraz baedziej nabieram przekonania, że lewackie smiecie nie są potrzebne ludzkości, bo niszczą to co jest najbardziej wartościowe
proszący infor2019.10.31 21:49
Zgadzam się z tobą ale nie podszywaj się pode mnie
modele2019.10.31 21:07
Kocham ten zespół. Chłopaki, przepraszam za ujawnienie, właśnie przyszedłem od tych graczy, chcę poznać tych samych facetów, napiszcie do mnie tutaj - - http://wszytskie.new.so
violencja2019.10.31 21:03
To jest TA NOC, po wpisach forumowiczów widać co teraz szaleje . Spokojnie , ona przeminie i jutro będzie już normalnie. Tak będzie do czwartej nad ranem.
andrzejhahn32019.10.31 19:31
i jeszcze jeden koscielny kretyn......kostrzewa ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj
Atheisten sind dumm - A. Einstein2019.10.31 16:40
@Hak Ci w smark Koniowi na ucho taki bajer towariszcz.
Albert2019.10.31 16:57
To jeszcze raz. Gdzie i kiedy Einstein wypowiedział słowa "Atheisten sind dumm"? Konkrety - rok, publikacja lub okazja, przy której padła ta wypowiedź. Czekam.
Hak Ci w smark2019.10.31 17:08
Wypieranie faktów, które są niewygodne to poważna choroba. Dlatego wierzący mają niższe IQ od ateistów.
bouha ha h a2019.10.31 18:00
a jakie fakty?? Lol
Cool2019.10.31 18:53
Że ty umrzesz, ja umrę i wszyscy umrzemy.
Hak Ci w smark2019.10.31 19:08
Boga ha H A Fakty są po mojej stronie;)
violencja2019.10.31 20:55
Lubisz jak Twój ukochany zwraca się do ciebie :"hak ci w smark -kocham Ciebie".////
Hak Ci w smark2019.11.1 9:12
Skąd pomysł, że on miałby się tak do mnie zwracać?
No.1\\054 The Larch2019.10.31 16:39
Boooooo!
Hak Ci w smark2019.10.31 16:33
Dwa lata temu poczęstowałam cukierkami 10 grupek dzieciaków, w zeszłym roku ok 30. Dzisiaj po południu już w sklepach na moim osiedlu zabrakło cukierków. Widać, że alternatywa holywins się nie przyjęła. Jakbyś ktoś się nie domyślił dlaczego to podpowiem. Popkultura jest atrakcyjniejsza niż postacie z witraży i słusznie. W ogóle puchar dla księdza za stwierdzenie, że w horrorach nie znajdziemy miłości. Nie chce być złośliwa ale na tym portalu tej miłości też się nie uświadczy:P
Joanna2019.10.31 16:39
Jak człowiek nie ma Boga w sercu to próbuje go czymś zapchać, ..horrorze, alkoholem, prochami,..a dzieci cukierkami ,...przykre,....
Lolek Krem\303\263wka2019.10.31 16:43
Kiedy wszyscy święci nie mają już chęci Gdy im coś dolega to idą do nieba Tam siadają wkoło, bawią się wesoło Okazja się zdarza grają w marynarza W niebie wszyscy święci bawią się jak dzieci Dziewczynek bez liku i wódka w cebrzyku A gdy im się znudzi to schodzą do ludzi Odbijają korek, poprawia się humorek Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci Na krakowskim rynku grają na bębenku Czarna kura skacze, każdy święty gdacze Panie kolego, niech pan nie gada Dola świętego nam odpowiada Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci Ło, jo, ło, jo, wszyscy święci
Hak Ci w smark2019.10.31 17:05
Weź się ogarnij Joanna. Ja za stara na Halloween jestem ale dzieciaki to uwielbiają. Taka prawda. Zresztą wiele katolickich świąt to zapchaj dziura po pogańskich wierzeniach więc idź i schowaj swój argument do szafy, tam gdzie jego miejsce.
Izydor Oracz2019.10.31 16:26
Wszędzie bredzą o dyniach i demonach, zamiast zająć się rocznicą 95 tez Lutra i jego wpływem na Synod Amazoński!
trick or treat?2019.10.31 16:18
• https://en.wikipedia.org/wiki/Trick-or-treating
Juliusz Slowacki2019.10.31 16:17
PRZEBIERAMY SIĘ ZA SZATANA Z DZIEĆMI W TYM ROKU, PÓJDZIEMY NA PLEBANIE PO CUKIERKI.
doradca2019.10.31 21:53
Przebierz się lepiej za lewackiego śmiecia - będziesz sobą przygłupie
Michal2019.11.1 0:20
Można się też przebierać za księży a nawet biskupów :) Można tez za Matkę Teresę :) Albo za księdza Tiso. Choć w tym roku pewnie największą popularność ma ubywatel Wyszyński.
kasa2019.10.31 16:14
Hej, kaplani KK, ogarnijcie się! Oni zbierają cukierki, nie kasę. To nie jest dla was konkurencja...
bouha ha h a2019.10.31 17:58
zbieraja cukiereczki dla diabelka hihi a ksiezulkach to sie nie martw bo tyle co Po i ateisci zbieraja kase to nawet biskup ich nie dogoni
K492019.10.31 19:23
poogladaj troche filnow dokunentalnych , i nie pieprz mi tu o zabawie
zdumiony głupotą śmiecia2019.10.31 21:54
a o co ci chodzi lewacki śmieciu?
Atheisten sind dumm - A. Einstein 2019.10.31 16:11
Tak jak obcy jest np. zwyczaj "chodzenia po kolędzie" w USA. Tak obcy jest Halloween w kulturze polskiej. Głupi i idiotyczny transplant.
Stachu the asswiper2019.10.31 16:40
Ciukelek albo pisuś doktolku!
Albert2019.10.31 16:57
Gdzie i kiedy Einstein wypowiedział słowa "Atheisten sind dumm"? Konkrety - rok, publikacja lub okazja, przy której padła ta wypowiedź. Czekam.
KAM2019.10.31 17:57
tylko ze chodzenia po kolędzie no i nawet jak nie znaja tego zwyczaju w Usato jest blogoslawienie domôw a nie uczta szatana
andrzejhahn32019.10.31 19:33
jak i obcy jest katolicyzm w kulturze polskiej
rozbawiony głupotą lewaka2019.10.31 21:52
ale ty musisz być żenująco głupi - typowy lewackiprzygłup
AAAtomek2019.10.31 16:10
Więcej zła wyrządził jeden ksiądz pedofil niż cały halołyn razem wzięty.
Joanna2019.10.31 16:37
Jak ci wyrządził to idź z tym do sądu,..a jak kłamiesz to się nie wypowiadaj.
WINETU2019.10.31 18:57
Bierzesz w obrone ksiedza pedofila? Spłoniesz razem z nim w piekle!!!
AAAtomek2019.10.31 19:39
Ja rozumiem doskonale towarzyszko (tak zwracacie się chyba w waszej oazie?), że macie problemy z rozumieniem pisanego tekstu oraz prezentujecie wyparcie pewnych może faktów z dzieciństwa? Ale naprawdę wam powiadam, prawda o księżach-pedofilach was wyzwoli!
zdumiony lewacką głupotą2019.10.31 21:37
wydałeś bełkot typowy dla prymitywnego lewaka - żałosny przygłup. kto was kur.a płodzi?
Albert2019.10.31 15:56
Kleruchy usilnie zwalczają konkurencję dla swojego kolędowania. Bo nie podobają im się dzieci chodzące po domach i proszące o cukierki, za to dorośli faceci w sukienkach żądający pieniędzy są już OK.
K492019.10.31 19:22
psychicznie chory z nienawisci to jest szatanskie , satanistyczne rytualy z ofiar
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.31 15:54
Chyba demon kościelnej pedofilii.
"prorok"2019.10.31 21:47
co ty głupawy lewacki kundlu możesz o tym wyszczekać? - gów.o? I to będzie twoim problemem przy śmierci.
zdumiony głupotą śmiecia2019.10.31 21:51
ale o co ci głupawy śmieciu chodzi?
JONASIK2019.10.31 15:51
"Pierwotnie na Fronda.pl 23.10.2016 r." i tak co roku, copy, paste.
KAM2019.10.31 17:54
NO I CO Z TEGO BO CO ROKU TRZEBA PRZYPOMINAC TYM NIESWIADOMYM ZE TO SZATANSKIE SWIETO I DLATEGO COPY PASTE
salem2019.10.31 18:48
ale przecież obchodzimy halloween właśnie DLATEGO, że jest szatańskie ;)