Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o wyroku TK: Polska wraca na drogę cywilizacji! - zdjęcie
22.10.20, 22:38fot. yt/radio maryja

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o wyroku TK: Polska wraca na drogę cywilizacji!

69

- Wiele razy powtarzam - i jestem tego pewny - że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali? - cytował te słowa św. Matki Teresy św. nasz nasz polski papież i święty Jan Paweł II w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku, a przytacza je w swoim tekście ks. Paweł Bortkiewicz.

Wtedy w Kaliszu św. Jan Paweł II powiedział też:

- Po śmierci staniemy twarzą w twarz z Bogiem, Dawcą życia. Kto weźmie odpowiedzialność przed Bogiem za miliony i miliony dzieci, którym nie dano szansy na to, by żyły, kochały i były kochane?

Ks. Bortkiewicz pisze:

- Orzeczenie Trybunału jest sentencją długo oczekiwaną przez wielu ludzi w Polsce. Sam fakt złożenia wniosku do Trybunału przez różne ugrupowania polityczne wskazuje, że wniosek i stojące u jego podstaw myślenie i wartościowanie ma charakter ponadpolityczny.

Ksiądz Borkiewicz wskazuje także na źródła aborcji eugenicznej, a mianowicie na typową antropologię oraz etykę utylitarną, która nie przyznaje każdemu człowiekowi prawa do bycia istotą ludzką, a człowiek jest traktowany jako nie-osoba, jako „jeszcze-nie-człowiek".

Ksiądz zadaje pytanie:

-Czy w ogóle można mierzyć ludzkie życie w kategoriach jakości o charakterze ekonomicznym, użytecznościowym?

I uzasadnia to następująco:

- Odmawiając każdemu człowiekowi wartości życia, traktowanej obiektywnie ta logika segreguje ludzi, prowadzi do dyskryminacji. Nietrudno przecież rozciągać w dowolny sposób pojęcie „jakości” życia. Brakiem jakości może być określony defekt genetyczny, wrodzona wada, ale też nieodpowiadające rodzicom czy społeczeństwu cechy nienarodzonego. W konsekwencji oznacza to dyskryminację w najbardziej dotkliwym znaczeniu.

Ksiądz Bortkiewicz polemizuje także z opiniami, jakie wyrazili w mediach społecznościowych tacy politycy jak Donald Tusk czy Szymon Hołownia i obu odmawia racji. Obaj podnoszą temat pandemii, którego – jak uzasadnia ksiądz Bortkiewicz – politycy nie rozumieją, ponieważ:

- Pandemia oznacza stan totalnego zagrożenia życia i nie ma lepszego momentu, by podjąć działania na rzecz ratowania życia pojętego jako wartość. Pandemia jest wydarzeniem, które prowokuje nas w sposób bezpośredni do refleksji nad sensem, wartością, znaczeniem ludzkiego życia. Człowiek wrażliwy, człowiek „uczłowieczony” odkrywa w tym czasie szczególną powinność ratowania każdego życia ludzkiego. I ta powinność została przez Trybunał potwierdzona.

Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego – co podkreśla ksiądz Borkiewicz – posiada także znaczenie symboliczne, ponieważ przypada w dniu św. Jana Pawła II.

Swoje rozważania ks. Borkiewicz kończy następująco:

- Dzisiejsza decyzja jest powrotem państwa polskiego na drogę cywilizacji w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

 

mp/pch24.pl

Komentarze (69):

katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:36
To nie tylko powrot do cywilizacji Polska wskazuje calej ludzkosc kierunek do wartosci ludzkich.
Anonim2020.10.23 19:18
Następny katolicki obłąkaniec u którego myślenie zatrzymało się w roku zerowym. Aborcja to jest podstawowe prawo człowieka od czasów Rewolucji Francuskiej i Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Takie samo prawo jak prawo do ciszy nocnej.Ten gość to typowy przykład co religia robi z ludźmi. Węże mu z gardła wyłażą, prostactwo wypisane na czole. Teleportować go tak ze 300 lat do tyłu to by stosy podpalał. A jeśli ktoś morduje dzieci to robią to ludzie Kościoła Katolickiego jak w irlandzkich sierocińcach.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:33
Rewolucja Antyfrancuska to topienie ksiezy katolickich w barkach w Sekwanie,zwyczaj przejety przez bolszewikow. Prawa czlowieka ,ale nigdy katolika,i to w krajach ,gdzie bylo ponad 95% katolikow. Tepienie i palenie takich ludobojcow na stosach zawsze bylo uzasadniona samoobrona.
Mathias2020.10.23 11:41
Cel jest blisko! Polska będzie uratowana, z Bożą pomocą.
wicek2020.10.23 11:56
Też tak uważam.
Anonim2020.10.23 11:41
małe dzieci, DUŻE DZIECI, dZieCi z d0wNem, każde może zostać zgwałcone przez księdza!
Na szczęście natury nie uda wam się oszukać2020.10.23 11:40
Koronawirus postnatalnie abortuje osoby dotknięte ZD sześć razy intensywniej niż osoby bez ZD.
...2020.10.23 11:19
Polska wraca do cywilizacji...średniowiecznej.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:18
Sredniowiecze to najwiekszy rozkwit wartosci duchowych,ty nieuku.
fdf2020.10.23 11:17
Jakiś fundamentalistyczny knur "pilnuje" sumienia kobiety.
katolicka detatyzacja Polski2020.10.23 19:19
A kobiety nienarodzone,to nie sa kobiety,czy to nie sa ludzie ?
Dziennikarz TVN2020.10.23 11:06
Będziemy walczyć z obrońcami życia kłamstwem i podjudzaniem, aż do zwycięstwa!
Daria Danilczyk2020.10.23 11:04
Za trzy lata zabierzemy wam ukradzione majątki a pedofilów w sutannach poślemy do lochów.
przy okazji2020.10.23 11:05
pedofile są tylko w TVN
wicek2020.10.23 10:36
Nie liczyłem że do tego dojdzie, ale udało się! Modlimy się dalej za Polskę. Polska ma być chrześciajńska i żyjąca jak Bóg przykazał.
Anonim2020.10.23 8:37
Bortkiewicz ty parchu! Ciebie też rozliczymy!
Obywatel2020.10.23 11:05
Przyjmiesz kał na mordę prędzej...
Najpierw przeżyj zarazę staruszku2020.10.23 11:07
hehehe
Apateista2020.10.23 8:33
I niestety stało się. Katoliccy fundamentaliści, fanatycy totalnej głupoty wygrali. Zabrali Polkom ostatnią nadzieję, obdarli z godności , potraktowali jak bydło hodowlane. W imię swojej chorej ideologii pozbawiono Polaków podstawowych praw człowieka. Pozostał już tylko mały krok do tego, by całkowicie zniewolić obywateli tego kraju, pozbawić wszystkich wszelkiej wolności. Nie mogę zrozumieć co tkwi w głowach tych wszystkich ludzi, którzy w imię jakiejś fantasmagrycznej mitologii rodem z Afryki zabierają ludziom podstawowe prawa do stanowienia o swoim życiu. Tłamszą, okłamują, oszukują, a wy jak te baranki boże przytakujecie z uśmiechami na ustach i z zadowoleniem podkładacie swoje szyje pod ich katowski topór. Mało tego, jeszcze im za to płacicie. To wyjątkowy skandal!. Całkowity zakaz aborcji cofa Polskę o całe wieki do tyłu, coraz szybciej Polska staje się krajem fundamentalizmu religijnego. Wstyd żeby w XXI wieku, obywatel tego kraju nazywający siebie katolikiem nie rozumiał jaki OKROPNY, wręcz ZBRODNICZY proceder popiera. Zakaz aborcji to bezmyślny, bandycki zamach na humanizm, człowieczeństwo, miłość i godność człowieka, to egoistyczny, egocentryczny i nieludzki brak jakiejkolwiek empatii do drugiego człowieka. Czuje się dziś jak żyd w okupowanej Europie, zaszczuty, pozbawiony praw i wszelkiej godności. To już nie Polska, to stado bezmyślnych baranów idących za swoim pastuszkiem prosto do piekła.
Pokręć2020.10.23 9:39
Czy życie ludzkie ma polegać na bezstresowym ciupcianiu, jeśli celem i sensem życia jest seks, seks ponad wszystko, seks jako jedyna ucieczka od bólu egzystencji. Życie człowieka wygląda tak, że wszystko musi - iść do roboty, zasuwać, męczyć się, płacić podatki, robić wszystko, co nieprzyjemne i męczące, znosić nieprzyjemności a jedyna rozrywka i przyjemność jaką ma to orgazm. To nazywasz człowiekiem? Nie chcesz mieć dzieci (w tym chorych dzieci) to nie ciupciaj. Nie dasz rady się powstrzymać? To mi Ciebie żal. Pracuj nad sobą i ogarnij się, człowieku. Albo zaakceptuj fakt, że z ciupciania biorą się dzieci. Choć żal mi Twoich dzieci, które, jeśli masz, to masz je tylko z musu / przypadku / bo tak wypada czy bo partner/ka chciała. Dziecko jako rekwizyt czy koszt bycia "w związku", albo co gorsza - po prostu sportowego seksu. Jasne, najlepiej takie zamordować. Najlepiej jeszcze wtedy, jak nie trzeba mu w oczy patrzyć... Banda aborcyjnych tchórzy, najpodlejszych morderców przy którym kaci z SS i NKWD to święte anioły! Oni przynajmniej musieli ofiarom w oczy spojrzeć. A sloganami o "nowoczesności" i "postępie" nikogo nie nabierzesz. Bo "nowoczesność" i "postęp" to słowa o równie dobrze zdefiniowanym znaczeniu jak "lewica" i "prawica". Czyli płynnym. Tak jak z "miłością" - jeden za miłość uważa pójście na śmierć za bliźniego, drugi za "miłość" uważa zaliczenie jak największej ilości partnerów / ek. Człowiek ma duszę nieśmiertelną, to powoduje, że jest człowiekiem, nie zwierzęciem. Celem życia człowieka nie jest zaznawanie fizjologicznej przyjemności i unikanie nieprzyjemności. Tak żyje każde bydlę w zagrodzie i obejściu oraz w lesie. Tylko nie każde umie mówić i nie każde wrzeszczy jak ludzie mówią.
Apateista2020.10.23 10:25
Przede wszystkim aborcja nie zabija żadnych dzieci. To jest fakt i nie da się tego w żaden sposób podważyć. Wciskanie ciemnoty o jakiejś istniejącej duszy to tylko zwykła zagrywka polityczno-szamańska. Natomiast cierpienie rodziców jest jak najbardziej realną rzeczą jakiej nie sposób pominąć. Nie macie antyaborcjoniści za grosz empatii i współczucia dla drugiego człowieka. Nie obchodzi was człowiek, najważniejsze są wasze bajdurzenia o Bogu i chora moralność ideologii katolickiej. Mówienie, że resekcja kliku komórek, z których i tak nie narodzi się dziecko jest gorsze od zbrodni faszystowskich jest po prostu kpiną z ofiar tychże zbrodniarzy. Ogarnijcie się, przestańcie wreszcie bujać w obłokach, zejdźcie na ziemię, to tu żyjemy i to tu mamy prawo być szczęśliwi. Wystarczy odrobina logiki by zrozumieć, że te wszystkie górnolotne słowa o wartościach chrześcijańskich to zwykła ściema, oszustwo na Jezusa, Wy tu walczycie, poświęcacie czas i pieniądze, a tam śmieją się z was popijając piwko, oglądając pornosy w Internecie i umawiając się z zaprzyjaźnionym ginekologiem na kolejną skrobankę. Jesteście ofiarami własnej głupoty. Czy to do was, zagubionych w oparach nonsensu, wierzących w fantasmagorie szamańskie ludzi nie dociera!
Anonim2020.10.23 10:43
naprawdę aborcja nie zabija dzieci w pisz sobie w google "dzieci abortowane zdjęcia" czym są te rączki nóżki główki? człowiek nie mający żadnej empatii do dzieci mordowanych przez aborcję bredzi coś o empatii. zastanów się nad własnym człowieczeństwem a może ty jesteś zwykłe bydle?
Polak2020.10.23 11:06
Są wyłącznie sekciarską manipulacją - na etapie na którym przeprowadzane są aborcje płód nie wykształca jeszcze niczego choćby przypominającego kończyny.
Wojtek Polak2020.10.23 11:20
masz rację sekta miłośników cywilizacji śmierci zawsze znajdzie wymówkę do swoich zbrodni albo wprowadzi nowe słowa dla pozorów. słowa aborcja eutanazja to nic innego jak mordowanie niewinnych najsłabszych istot ludzkich.
Apateista2020.10.23 11:49
Niestety to prawda. Te zdjęcia to manipulacje. Większość prezentowanych zdjęć przez tak zwanych antyaborcjonistów pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Obecnie jest całkiem inne podejście do tego zagadnienia. Nie usuwa się płodów w tak zaawansowanym stadium, chyba, ze ciąża zagraża życiu matki. To zwykłe zagrywki mające działać na emocje. Medycyna nie jest piękna choć wspaniała jeżeli chodzi o jej osiągniecia. Na prawdę trzeba z jej dobrodziejstw korzystać. Ludzie całymi pokoleniami ciężko pracowali by uzyskać takie rezultaty jakie możemy dziś obserwować a przecież nadal się rozwija. Ciekawe apropos, czy jeżeli człowiek wynajdzie lek, który będzie przedłużał ludzkie życie powiedzmy o 500 lat, czy będzie też to krytykowane ze względów religijnych? Albo jak będzie można zmieniać ciało na hodowane sztucznie. Religia jest okrutna, za wszelką cenę chce unieszczęśliwiać ludzi pod byle pretekstem. A przecież życie jest najważniejsze, życie szczęśliwe, nie praca, nie podatki, nie Bóg.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:22
Komunisci nienawidza Polski,wiec powinni wyemigrowac,i zastapic polska mlodziez przy zlewozmywakach.
Lex2020.10.23 8:06
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o wyroku TK: Polska wraca na drogę ciemnoty!
Polak2020.10.23 11:04
Tak, wolimy "ciemnotę" niż zachodni prymitywizm.
Polak2020.10.23 11:07
Jeśli jesteś sekciarzem nie podszywaj się pod Polaka. I nie, w Polsce nie chcemy sekciarskiego totalitaryzmu.
katollcka deratyzacja Polski2020.10.23 19:24
To naprawde smieszne ,jak przybledy zza Uralu udaja Polakow. Won za Don,pomiocie mongolski !
ladychapel2020.10.23 7:03
W islamie - tym strasznym, którym straszy KK i Fryndzel - kobieta będąca w ciąży w wyniku gwałtu, musi urodzić dziecko. To tak samo jak w katolickiej Polsce.
man.of.Stagira2020.10.23 11:05
Dlatego KONIECZNIE sprowadźcie sobie tutaj muzułmanów. Oni o Was zadbają 'lepiej'. Powodzenia!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:26
Komunisci ucza moralnosci wedlug swoich recept wypracowanych w Gulagu.
Polak2020.10.23 5:56
Bortkiewicz zapomniał tylko powiedzieć że jest to wroga człowiekowi sekciarska totalitarna cywilizacja śmierci.
Anonim2020.10.23 5:35
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: „Polska wraca na drogę cywilizacji”. Naprawdę? Feministki powiedziały, że wypowiadają wojnę katolickim fundamentalistom, bo przyzwolenia na zdalne sterowanie kobiecym ciałem nie będzie. A inni powiadają, że katolicy pedałują ideologię katolicką pod zasłoną dymną pro-life a przy tym zabraniają sex edukacji; zabraniają zapobiegania ciąży; nie dbają o już narodzone dzieci – miliony dzieci w Afryce umiera z głodu (również katolickich dzieci) a Watykan tonie w bogactwie. Jak katoliccy hipokryci zrobią porządek najpierw z tym co trzeba, wówczas inni zaczną ich wrzaski poważniej traktować.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 19:27
Komunisci,jak widac,inteligencja nie grzesza,no i dobrze.
MT(*)2020.10.23 2:52
Zadziwiające, jak dużo pederastów aktywnie uczestniczy we wszelkich protestach lewacko - feministycznych. Dla mnie jest to dowodem oczywistej ich paranoi. Przecież pederasta nigdy ani nie zajdzie w ciążę, ani nie pozna odczuć kobiety będącej w ciąży, ani nie jest w stanie uświadomić sobie istoty dramatu aborcji. W zasadzie w trwających w Polsce wszelkich możliwych już protestach na każdy niemal temat mamy do czynienia z sytuacją, w której przeciwko światu zwyczajnych Polaków każdorazowo staje zawsze na przeciwko świat "totalnych" lewacko - tęczowych paranoików skupionych wokół obłąkanej polsko - języcznej opozycji. Wcześniej czy później najwięcej pracy będą mieli jednak psychiatrzy.
Drugi Bóg2020.10.23 0:20
Spoko, Bortkiewicz donosił ciążę, spytajcie Dziwisza.
Beno2020.10.23 0:04
Wreszcie normalność i ochrona najsłabszych.
Krakus2020.10.22 23:42
Dzieki PiS Polska wróciła własnie do średniowiecza. Proponuję wrogów tej partii palić na stosie na rynkach i błoniach i spraszać gawiedź, z dziećmi włącznie!
Beno2020.10.23 0:01
Aleś ty głupi i zacofany. Marzy ci się Hitler albo PRL, gdzie kobietom doradzano aborcję.
Ala2020.10.23 0:20
Myślisz Krakus, że w średniowieczu mordowano na potęgę. Matki zabijały swoje dzieci, dzieci mordowały swoich starych rodziców. Wymówkę na pewno mieli, ciężkie warunki mieszkaniowe, brak wyżywienia, bieda. Rozumiem, w nowoczesnym świecie się nie mówi zabijać. Teraz to się nazywa aborcją lub eutanazją. To wszystko robi się z miłości, żeby człowiek nie cierpiał. Zapomniałam. Płód to nie człowiek, to przecież jakiś zlepek.
Wojtek Polak2020.10.23 10:56
a tobie się marzy starożytność i mordowanie dzieci jak w Sparcie. a czemu to miłośnicy mordowania bezbronnych niewinnych istot ludzkich nie strzelą sobie sami w łeb tylko morzą o mordowaniu dzieci nie narodzonych. wspaniałe hasła tych młodych wykształconych miłośników mordowania dzieci " jeba... Jarosława i jego kota albo dzieci lubią misie misie lubią dzieci jeść" jakie to piękne głębokie poruszające.
Anonim2020.10.22 23:30
Tym samym Polska dołączyła do cywilizacji razem z Maltą , Iranem, Egiptem, Somali, Czadu i Salwadoru gdzie jest zakaz aborcji. Jeżeli te kraje to cywilizacja to niech ksiądz tam jedzie i żyje.
Kinol2020.10.22 23:39
I odeszła of faszystowskiego barachła jak niemcy, szwecja, (kolaboro-lolo) francja, ss GB, norwegia, eutanazjo - holandia i reszta smieci! PAPAPAPAPAPAPAPAPAPA na zawsze.
olo2020.10.22 23:50
Naiwny jesteś jak dziecko. Aborcja zniknie tylko z oficjalnych statystyk rządowych. Katoliczki nadal ją będą wykonywać jak dotychczas tylko że na Słowacji czy Austrii ,koszt wzrośnie o 1000 złotych. Czyli dwie wypłaty z +500
szubienica przy okazji2020.10.22 23:42
pakuj sie i jedz na zachód jak ci sie subtelność i cywilizacja nie podoba.....
Krakus2020.10.22 23:43
To weź takiego noworodka bez mózgu i wychowuj teraz, ok? :P
Ala2020.10.23 0:10
Popatrz Krakus, tobie dano przyjść na świat, mimo braku rozumu.
Krzysztof2020.10.23 0:53
Katoliczką to ty nie jesteś na pewno. Żaden katolik by nie oceniał człowieka po jednym zadaniu i pisał że mu brak rozumu.
Masz racje2020.10.23 2:30
jestem jak ty koorva zydowska
Anonim2020.10.22 23:52
Przecież jesteśmy na zachodzie i w UE .Myślisz że jednak na wschodzie, jesteśmy bliżej Putina?
AAAtomek2020.10.22 23:29
Zmieni się władza, zmieni się prawo na liberalne. A do tego czasu, jak ktoś jest zmuszony sytuacją, skorzysta z pomocy w krajach sąsiadujących z Polską. Ciocia Basia i Ciocia Wienia.
Konfederata2020.10.22 23:37
Ot haroszyj bezmózg... Hoczesz ubiwac polskije dieti eto putinu i TVNu liubit. Mikku i Bossaku toże lubit.
AAAtomek2020.10.23 0:03
Pisz po polsku prawicowa pisdeczko.
Drugi Bóg2020.10.23 0:22
Lingwistycznie słabo, merytorycznie dno.
Drugi Bóg2020.10.23 0:23
To do Konfederaty.
To klęska niemców2020.10.22 23:12
Dowód --- https://www.cda.pl/video/447713398
Anonim2020.10.22 23:09
I przez 5 lat PiS i Kaczyński spali do południa i cieszyli się że są zabijane dzieci? Musieli czekać na wyrok TK? Który po prawie 30 latach stwierdził że ustawa nie jest zgodna z Konstytucją, mimo że ustawa ani Konstytucja się nie zmieniły?
eldo2020.10.22 23:06
fundamentalista religijny
Ja, Szatan2020.10.22 23:05
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Drugi Bóg2020.10.23 0:24
Dyżurny ctrl V poyeb.
Ja, Szatan2020.10.23 7:29
Nie obrażaj swojego Szefa!
Anonim2020.10.22 23:05
PIS wydal wojnę sędziom, lekarzom, nauczycielom, emigrantom, gejom, rolnikom a teraz kobietom. Kto następny?
Oko2020.10.22 23:30
media
Anonim2020.10.22 23:01
W KAŻDYM normalnym kraju aborcja jest dostępna na życzenie kobiety.
MaxFiend2020.10.22 22:50
Polska wraca na drogę cywilizacji czy raczej na drogę końca znaczenia i marginalizacji KK w Polsce?
Izydor2020.10.22 22:48
Bolszewickiej cywilizacji. Ten katonarodowy grajdołek innej nie zna. Nareszcie się suweren poczuje swojsko.
Reytan2020.10.23 19:35
Komunistom juz nie starcza konceptu. To koniec.