Ks. prof. Jerzy Szymik ostrzega przed pisarstwem Olgi Tokarczuk - zdjęcie
17.11.19, 12:00

Ks. prof. Jerzy Szymik ostrzega przed pisarstwem Olgi Tokarczuk

449

"Opowiadania i powieści noblistki to ciekawa, wciągająca proza. Olga Tokarczuk to wielki literacki talent: warsztat, wyobraźnia, inteligencja, celność i świeżość frazy. A jednak jest w tych książkach coś, co każe mi – chrześcijaninowi, księdzu katolickiemu, teologowi – napisać: nie ma zgody" - pisze ks. prof. Jerzy Szymik w "Gościu Niedzielnym".


Na co zgody nie ma i być nie może? Kapłan wyjaśnia:


"Na cofnięcie się do czasów przed-Chrystusowych, na wymazanie 1053 lat ochrzczonego życia mojej ojczyzny. Jej niepodległej – diabłu, okupantom, kłamstwu, grzechowi, niewoli, wszelakiemu złu Polaków i nie-Polaków – wolności w Chrystusie. A twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną, przedchrześcijańską właśnie, poddaną rytmom księżyca i krwi, magii, wizją „naturalnie” pogańską. Wracają bogowie. A z nimi ciemność i przerażenie. Oręż w rękach wielu w walce z kościelną wiarą w Chrystusa. Wiem, co piszę: czytam i oglądam, widzę i słyszę, czuję i myślę".


Papież Benedykt XVI przypominał, pisze ks. Szymik, że niemiecki narodowy socjalizm był cofnięcięm się do germańskiej dzikości i rzekomo "prawdziwej" kultury; marksizm z kolei był cofnięciem się do żydowskiej nauki o nadziei (Mesjaszu), z której wyjęto Boga, a w jej miejsce włożono bożka nauki.


" Patronem mojej ojczyzny jest święty Wojciech, zabity 1020 lat temu podczas ewangelizacji pogan. To jest główny nurt naszych dziejów: chcieć Chrystusa i głosić Go nawet za cenę męczeństwa. Czy można odepchnąć i odrzucić to wszystko? Dlatego mocne „tak” dla świetnej współczesnej literatury i mocne „nie” dla obecnej w niej pochwały pogaństwa. Pamiętając, że świetność może być zwodnicza" - dodaje ks. Szymik.


I podsumowuje niezwykle mocno, cytując własny wiersz, który dedykował sam sobie 30 lat temu, u początków swojego pisania.


jeśli piszesz
nie wyprowadzaj zdań ze swojej ciemności
demony bywają hojne i za wierną służbę płacą nierzadko fontanną złocistego słowa
choćby rzędy liter mieniły się od znaczeń i pociągały umysł genialnością uchwycenia istoty rzeczy
nie wierz, zniszcz i zawróć
nawet za cenę bełkotu czy skrwawionego milczenia.

bsw/gosc.pl

Komentarze (449):

Księżulo Korfanciok od Eichendorffa?2019.12.12 23:53
Towarzysz wielebny myśli w sposób średniowieczny podobnie jak kościół rzymsko - katowicki i chyba nie tylko on. Tym samym jego wypociny znalazły się w "Gościu Niedzielnym", bo "Tygodnik Powszechny" chyba jest dlań zbyt liberalny. Eichendorffa zaś chyba minimum lepiej niż towarzysz Szymik tłumaczyła towarzyszka chrześcijańsko - narodowa komunistka R. Schumann, czyli niegdyś Fikusowa. Nie jestem święty i nad religią góruje u mnie etyka, ale Olga chyba nie jest autorką promującą nienormalność, nikogo nie pali na stosie... Towarzyszu wielebny, jeżeli chcecie być intelektualistą, to wiedzcie, że średniowieczny całokształt nie jest mile widziany wśród intelektualistów, oczywiście nie mam tutaj na myśli pisiorstwa?
WIESŁAW2019.11.21 11:10
WWW W świecie coraz bardziej styropianowym, gdzie wszystko jest komputerowo dopięte na ostatni guzik, gdzie sztuczna inteligencja wypiera ludzka inteligencję wyłania się potrzeba tworzenia fikcji. Można na tym nieźle zarobić. Chrześcijaństwo nie zostało wymyślone przy stoliku lecz powstało z rzeczywistości, która istniała i z oczekiwań ludzi na sens życia. Wobec totalnego niszczenia tego dorobku puste miejsce wypełnia się nowomową w której permanentna ruja wychodzi na czoło zachowań ludzkich. Nie zapominając o polityce widać w tym elementy inżynierii społecznej mającej na celu wywołanie ogólnego chaosu i dezorientacji. W tak mętnej wodze lubią grasować szczupaki.
Ela 2019.11.20 17:28
Bardzo dobra reklama literatury Olgi Tokarczuk :)
Jędruś...2019.11.19 19:49
A może pan profesor ksiądz powiedziałby coś o zakazanych ewangeliach i apokryfach przechowywanych w archiwach Watykanu i mocno strzeżonymi przed swoimi wyznawcami? Co to? Strach przed tym, co jest tam napisane? Obłudnik...
Roland2019.11.19 19:46
Serio? Nikt nie umie tu czytać ze zrozumieniem? Szymik pochwalił (dwa razy wprost i kilka razy nie-wprost) talent Tokarczuk i poziom literacki jej książek. Nie zgadza się natomiast z ideologią tam zawartą. Podobnie można doceniać kunszt Dostojewskiego i jednocześnie nie zgadzać się z ideami chrześcijańskimi, które znajdują się w jego dziełach. Nigdzie też nie widzę, żeby Szymik zakazywał czytać Tokarczuk. Z tego wniosek, że większość komentatorów jest tyle samo warta, co autorzy artykułu.
Piotr2019.11.19 18:43
Ok, słuchałem w audiobooku, lecz teraz pewnie zakupie książkę, dzięki za polecenie.
A. Szlachcic2019.11.19 9:21
Właśnie o to chodzi. Każdy chyba, kto pisze, tego zaznał: pisze się coś niby własnego autorstwa, ale jednak ... coś albo ktoś "podpowiada". Zachowaj nas Panie Jezu od takiego pisania.
yan-nick2019.11.19 11:08
Szlachcic, i co chciałeś przez to powiedzieć? Napisać? Jak nie wiesz co, to lepiej to zachowaj dla siebie.
Antychryst2019.11.19 9:06
Jakież to piękne jak prawiczki wyją bo obrzydliwa lewaczka dostała Nobla. Nikt z prawiczków nie przeczytał żadnej jej książki, ale z mediów wiedza ze należy jej nienawidzić bo to lewaczka która dostała Nobla od Żydów. Kocham was moje wy niedouczone prawiczki.
Czarujący Brutal2019.11.19 7:01
Iluzja choćby najpiękniejsza jest tylko złudą, która ogranicza naszą wolność myślenia i działania....
anonim2019.11.19 7:46
no i?
Winceusz2019.11.18 17:32
Jakakolwiek rzecz którą wiąże się z EWANGELIZACJĄ, jest z definicji złem wcielonym i diabelskim działaniem pod przykryciem sutanny. Historia wylicza ile ludzi poniosło śmierć w wyniku tzw ewangelizacji i nawracania (bo to nie jest tożsame). Różne źródła różnie to oceniają, ale nawet najoszczędniejsze mówią o stu milionach zabitych i zamordowanych z przerażającym okrucieństwem przez "ewangelizatorów" i ich dzicz podległą. Dlatego słowo którym kościół się chlubi od setek lat, należy odpowiednio zakwalifikować i napisać przynależne mu działanie - morderstwa, grabież, rozpusta i gwałt. TO SĄ PRZYMIOTY kościoła, którymi jak najwięksi tyrani w historii niszczył tożsamość ludzi, którzy chcieli żyć w swoim świecie. Podpierają się jakimiś cytatami, że ktoś tam powiedział IDŹCIE I EWANGELIZUJCIE, GŁOŚCIE SŁOWO BOŻE.... itd. Co z tego wyszło, wiemy doskonale i żadne kłamstwa oszustwa i manipulacje kościoła nie są w stanie zniszczyć w ludziach tej świadomości. Że KK to największa banda przestępcza, jaka została utworzona w historii ludzkości. Nie mówię tu nic nowego, ale może niech to przeczytają otumanieni kościelnymi łgarstwami i bzdurami ludzie, którzy siedzą po kościelnych FORACH, GAZETACH, I RÓŻNYCH ORGANIZACJACH. Gdzie dostęp do prawdy jest blokowany z urzędu, a przyłapanie na takiej lekturze grozi klęska życiową. Tak więc panie ksiądz Szymik, nie wierzę panu ani na jotę w te brednie. Bowiem tam gdzie MY LUDZIE widzimy dobro, rozrywkę, przyjemność, WY OTUMANIENI WIDZICIE TYLKO ZŁO, GDYŻ SAMI NIE MACIE PRAWA TEGO ROBIĆ. To jest prosty wniosek z olbrzymich ilości przestępstw seksualnych jakimi są obciążeni księża. A także z innych, wynikających właśnie z uprawiania tych kościelnie zakazanych lub nieaprobowanych czynności i doznań. Tak więc takie recenzje są goowno warte, co niniejszym potwierdzam i łapą podpisuję
K.K.2019.11.19 7:53
Katolicyzm jest domkniętym systemem cywilizacyjnym, kompletnym do tego stopnia, że w swym ogromie obejmuje on wszystko – naukę o Bogu, naukę o aniołach, naukę o wszechświecie i naukę o człowieku. Niewierny wpada w ekstazę na widok jego ekstrawagancji nie do pomyślenia, wierny zaś widząc jego cudowną wielkość. Jeśli znalazłby się ktoś, kto na jego widok minąłby go z uśmiechem, większość ludzi zdumiona taką obojętnością na ekstrawagancję nie do pomyślenia i cudowną wielkość, podniosłaby głos mówiąc „niech głupiec idzie dalej”. Juan Donoso Cortes "O katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie"
mareklz2019.11.19 13:55
Tak, zorganizowanie domkniętego systemu cywilizacyjnego to zaiste sztuka! Czy aby wysiłki na jego tworzenie to dobrze spożytkowany dla ludzkości czas? Wśród zwiedzających Auschwitz nikt "nie idzie dalej"... . Czy to wynik fascynacji czy raczej przerażenia... ?
Olaf2019.11.18 16:50
Wobec powyższego, p. Olga Tokarczuk musi sobie poważnie przemyśleć, czy nadal pisać i wydawać :D
Grzech2019.11.18 16:47
Dobrze, że jakiś Zenek Martyniuk czy Sławomir Świerzyński nie przejechał się ostro po dorobku Pendereckiego.
heher2019.11.18 15:53
Bóg nie jest dobrem wspólnym, tak jak powietrze czy drogi. To prywatna sprawa każdego z nas i nie powinniśmy wciskać ludziom żadnej doktryny religijnej, tak jak to robią szarlatani w sukienkach.
andrzejhahn32019.11.18 15:22
zymik ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy szmaciarzu i zamknij ryj do ktorego sram tobie
Orson2019.11.18 22:38
proszę wypowiedź na miarę noblistki
Cyryl2019.11.18 15:12
bo to Literatura nie dla szymików
mareklz2019.11.18 14:23
Czegóż to broni pan ksiądz? I przed czym przestrzega? Pomijam Diabła jako okupanta naszego kraju bowiem przyjmuję inne kryteria postrzegania współczesności. Warto jednak zastanowić się któż to był sprawcą rozpadu Rzeczpospolitej? Czy to Chrystus Zbawiciel nakazał Zygmuntowi Staremu stłumić wolność reformacji? Bynajmniej nie pogańskiej. Czy może dobra i przywileje rozdawane kościołowi przez Wazów, stanowiły spoiwo niepodległości? To początki zaledwie bo pełnię szczęścia zagwarantowali nam chwalcy Targowicy w osobach biskupów (!) Józefa Kossakowskiego, Ignacego Massalskiego, Wojciecha Skarszewskiego oraz Michała Romana Sierakowskiego. Na Piotrowej stolicy, błogosławieństwa Targowicy udzielił Pius VI. Wszelkie gloryfikowanie wolności w naukach Mikołaja Reja, Andrzeja Frycza jest obecnie niepopularne. Gdzie zatem tkwi istota kościelnego "patriotyzmu"? Cóż takiego wnosi wiara w Boga - jedynie słusznego - co staje się gwarantem pomyślności narodu? Bajdurzenie o oświacie w czasach podległości to łatwy wykręt wziąwszy pod uwagę Księgi Jakubowe pani Tokarczuk w których biskup zastawia swoje insygnia u Żydów na poczet karcianych długów... . Potem zresztą Żydów tych wydaje na śmierć. Oto istota braku przychylności dla pisarstwa noblistki. Kilka frazesów o lekkości pióra autorki na początku artykułu, ma akcent taniego pochlebstwa warsztatowego jednak istota pisarstwa, podobnie jak u Słowackiego jest napiętnowana ideowo. Wszystkie kraje cywilizowane dawno już odeszły od kościoła politycznego. Zostaliśmy z tym wrzodem sami a jego owoce to narodowcy, faszyści biorący różaniec za oręż w walce z ludźmi... . To miłosierdzie Chrystusowe... ?
SUWEREN 2 SORT2019.11.20 17:36
DIABEŁ - KACZOR ; OKUPANT NASZEGO KRAJU . ŚWIĘTA PRAWDA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wies\305\202aw Stanis\305\202aw 2019.11.18 13:54
W odpowiedzi księdzu profesorowi JERZEMU SZYMANIKOWI: Szkoda, że ksiądz profesor Jerzy Szymanik nie jest krytykiem literackim i napisał tylko rzeczowo z resztą, o tym, co dotyczy jego profesji, czyli Wiary. Gdyby był krytkiem, napisałby, że Olga Tokarczuk jest grafomanką, której pisanie z przyczyn czysto politycznych zostało podniesione do godności Nobla! Jej starania, o czym piszę w innym miejscu, przyniosły karygodny błąd Akademii Szkoholmskiej w postaci nadaniu jej tej nagrody. Z resztą, błąd, nie pierwszy, który dotyczy nie tylko przyznanie Nobla dla Tokarczuk! Zwykle grafomanii uciekają w świat mitów i legend, a porównanie do tego twórczości Mickiewicza, korzystającego ze starych legend i ludowych podań, jest kolejnym majstersztykiem lewackich ideologów. Porównałbym to raczej z twórczością angielskiej kucharki, która stworzyła postać Harrego Pottera, a miejscowy biznes opakował to na tyle lekko strawnie, że kupił jej twórczość plebs prawie całego świata! Olga Tokarczuk do tego Nobla dochodziła latami, ale szkoda, że nie twórczością. Chcąc pozyskać Lewactwo panujące niczym Masoneria także w Polsce, swoją karierę zawdzięcza nie grafomańskiemu "pisarstwu", lecz bełkocie o tym, że Polacy mordowali Żydów o czym ona urodzona w 1962 roku wie najlepiej!!! Wielokrotnie scharakteryzowałą Polskę i nasz naród najgorszymi epitetami Nagroda jej przyznana nie może zrobić żadnego wrażenia na znawcach kochających Literaturę, gdyż należy sobie uzmysłowić, że tacy twórcy. jak ks. Jan Twardowski, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, czy Wiesław Myśliwski - zostali przynajmniej nie akceptowani do Nobla przez nasze rodzime, pełne gnoju Lewactwo. Proponuję test na uczciwość i udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak się ma na tle dokonań tych Autorów - "tfurczość" Olgi Tokarczuk???
Ina2019.11.18 14:14
Przeciwstawiasz przede wszystkim poetów twórczyni prozy. Po co? Po za tym kto zagranicą czyta Rymkiewicza czy nawet Twardowskiego. "Księgi Jakubowe" to bardzo dobra książka. Dla mnie to jest książka o poszukiwaniu Boga i duchowości. Lubię takie klimaty.
Sebastian Lorenc2019.11.19 6:38
Pomijając błędy ortograficzne w Pana wypowiedzi, polecam serdecznie sięgnąć po jakąś książkę Tokarczuk, nim się cokolwiek napisze. Pisze na zamówienie lewactwa od ponad 20 lat? W której to swojej książce pisze o tym,że Polacy mordowali Żydów? Ja można porównywać poezję do prozy-powieści? Proszę się pochwalić na podstawie jakiej książki pisze Pan o grafomaństwie Tokarczuk? Bo coś czuję, że na podstawie pomówień,poprawności politycznej i wierności Partii.
Andrzej2019.11.18 13:50
Świetny i wszystko mówiący wiersz. Słowa - potężnego narzędzia wpływu na ludzi, potężniejszego od mediów - nie wolno wyprowadzać ze swojej ciemności. Księże Profesorze, życzę w życiu i twórczości wiele tego Światła, które w ciemności świeci, a ciemność Go nie ogarnia.
zak2019.11.18 13:12
Komentarz ks. prof. chyba zbyt łaskawy dla pisarstwa p. Tokarczuk. Ja po przeczytaniu książek p. Olgi wystawiłabym ocenę 3 z dowolną ilością minusów.
Cyryl2019.11.18 16:43
po przeczytaniu, czyli na Święty Nigdy
analityk2019.11.26 23:19
Nie prorokuj, tylko spróbuj którąś przeczytać. Na początek jakąś krótką. Może "Podróż ludzi księgi"
Lesław 2019.11.18 13:04
Jak można się odnosić do św. Wojciecha i określać jego misję jako nawracanie pogan??? Przecież ci ludzie mieli swoje wierzenia, w niczym nie gorsze, niż chrześcijańskie prawdy wiary i mieli pełne prawo wyznawać swoje religie. Historia zatoczyła koło i dziś dla świata islamu to właśnie chrześcijanie są poganami. Będziemy szczęśliwi jak przyjdą do nas aby nas nawracać? Zresztą już to robią na całym świecie. Jaki to grzech zabijać chrześcijan, skoro to przecież poganie ...
Marek2019.11.18 12:36
Św. Wojciech zginął bo wtargnął do świetego gaju. Nie uszanował uczuć „innego”. KK nie szanuje nikogo kto nie przynależy do KK. I o tym też pisze Pani Tokarczuk. I dlatego księdzu się nie podoba.
Hanna2019.11.18 12:28
tak, a ziemia jest płaska
Mordred2019.11.18 12:11
Ostrzeżenie wydał ktoś, kogo współwyznawcy zagryźli lipę, bo zęby podobno leczyła.
któś2019.11.18 11:50
Zgodnie z zasadą "uderz w stół. a norzyce ..." mamy na tym forum wyjątkowo obfity wysyp obraźliwych komentarzy wobec autora artykułu. W imie tolerancji autorzy tych komentarzy używają obraźliwych epitetów, skojarzeń, wykazuj.ą sktają nietolerancję wobec odmiennych poglądów. Oni nawet siebie nie tolerują. Np. neomarksistami (ci od Spinellego) walczą tradycyjnymi marksistami (tymi od modelu realizowanego w upadłym zsrr). Nawet pomogli nam się uwolnić od niewoli tych drugich. Ale teraz chcą nas otumanić swymi pseudo humanistycznymi hasłami. W rzeczywistości darzą do totalnego chaosu światopoglądowego, bo bez kręgosłupa światopoglądowego nikt nie ośmieli się krytykować ich chorych idei. Ich "krytyka kultury" to cofanie społeczeństw do stanu mentalnego z okresy wspólnoty pierwotnej, bo taką "niekumatą" masą łatwo zarządzać. Stąd bezkompromisowe ataki na wszelkie nośniki wartości: naród, kościół, patriotyzm, i promowanie wszelkich ideologii destrukcyjnych: wolny sex, aborcja, eutanazja itd. Jedną ze stosowanych przez nich metod metod jest "kodowanie umysłu" realizowane przez częste powtarzanie epitetów lub skojarzeń obraźliwych wobec przeciwników: katol, katolib, a ostatnio kleruch. Jeśli spotkacie się z komentarzami zawierającymi takie lub podobne epitety bądźcie pewni,że macie do czynienia z zawodowym trollem albo wyznawca neomarksizmu.
ika2019.11.18 15:34
nożyce
Bartek2019.11.18 11:48
Z Niego Profesor jak z Rydzyka ksiodz Belzebub
kleszcz2019.11.18 11:46
Wg pana księdza historia napoczęła się po zniewoleniu Słowian przez kościół a co było wcześniej nie należy drążyć? To teraz się zaciekawiłem, idę poczytać o Perunie, Świętowidzie i Welesie
Ewa2019.11.18 11:36
Bardzo pouczająca nauka. Jeżeli ktoś nie rozumie tych słów tym bardziej nie powinien czytać książek Tokarczuk.
Roman2019.11.18 11:29
Niech kościół stworzy własną ambitną literaturę i ogólnie kulturę godną współczesnego rozwiniętego intelektualnie i duchowo człowieka. A nie infantylne kościółkowe gluty.
stosy płonęły ale w prostanckich krajach2019.11.18 11:13
marksistowscy ignoranci! (...) nie ma dzie­jów pięk­niej­szych niż Two­je I więk­szej chlu­by niź­li być Po­la­kiem. " https://poezja.org/wz/Lecho%C5%84_Jan/4698/Hymn_Polak%C3%B3w_na_obczy%C5%BAnie
Andy Reader2019.11.18 13:08
Hus i Giordano Bruno to w protestanckich ? Państwo Kościelne jako siedlisko protestantów, no, no...
lewacy Gliński i Gowin na takie książki 2019.11.18 11:10
pieniędzy nie dają! https://www.youtube.com/watch?v=BrQrLyVRZOk
Kaczyński to lewak2019.11.18 10:50
który zagospodarował i oszukuje elektorat katolików!
qwerty2019.11.18 10:17
Niebywałe. Jakis klecha ma odwagę nie zgadzać się z Noblistką. Paradne. jak wy to mówicie
anonim2019.11.18 10:14
Pełna zgoda. +
Durczykiewicz2019.11.18 9:51
Agnieszka Dz. Nie przesadziła Pani...? Mickiewicza porównać, czy wręcz zrównać z Tokarczuk...? Nie zgadzam się! To nie ten poziom, absolutnie.
Andy Reader2019.11.18 9:24
Na stos z nią (ewentualnie utopić czarownicę), spalmy też jej książki. Pora przywrócić Świętą Inkwizycję. Przydałoby się najpierw łamanie kołem i przebicie osinowym kołkiem.
Ina2019.11.18 9:24
Kiedyś na indeksie była także Biblia.
Ina2019.11.18 9:30
Jesteś inna Ina ale dobrze prawisz.
Ina2019.11.18 9:43
Przepraszam.To jakaś czarcia zależność. :)
Ina2019.11.18 9:14
Żeby było jeszcze śmieszniej niech ksiądz jakiś mały stosik z książek przygotuje.
Metody2019.11.18 9:11
Celnie! Ten tekst powinien być odczytywany w kościołach. Czytałem Tokarczuk i całkowicie podzielam zdanie księdza. Jej książki to coś jakby Harry Potter po polsku
Ina2019.11.18 9:16
Harry Potter po polsku to ten ksiądz.
yan-nick2019.11.19 10:59
Pamiętam z pracy w spółdzielni studenckiej jak zostaliśmy zamówienie do sprzątania kina. Dyrektor powiadał, jak proboszcz zakaże jakiegoś filmu z ambony, to ma pełne kino. Były to wprawdzie lata 60, ale teraz to pewnie internet tak działa.
Zbigniew2019.11.18 8:47
Panie ksiądz, w obliczu ZŁA, które pańska firma zgotowała milionom ludzi na przestrzeni wieków dyskredytowanie talentu i sukcesu pani Tokarczuk jest chamskie i obrzydliwe. Z równą zajadłością niech się pan zajmie analizą działalności swojego byłego szefa, specjalisty od kremówy, bo, jak się okazuje, uczynił on wiele OKROPNYCH rzeczy. JA jestem POLAKIEM SŁOWIANINEM, ale patronem mojej ojczyzny -POLSKI- nie jest żaden Wojciech! Zdecydowaną większość wierzeń wasza firma przejęła od opluwanych przez pana, jak wy ich nazywacie, pogan, którzy byli częścią NATURY i się z nią utożsamiali. Tak więc panie ksiądz, gdyby nie wasza antyludzka organizacja, POLACY byliby dzisiaj prawdziwie wolnymi ludźmi.
Cool2019.11.18 9:06
Najbardziej rozwiniete i najbogatsze kraje świata to kraje o korzeniach chrześcijańskich! ...A gdyby nie chrześcijaństwo dziecino, to dziś szwargotałbyś w jakimś germańskim narzeczu o ile w ogóle byś istniał! ... zacznij myśleć a nie powtarzać hasła z komunistycznych transparentów, TOWARZYSZU!!!
Zbigniew2019.11.18 9:17
Widzę żeś otumaniony nie tylko kadzidłem, ale i mądrościami z katechezy. A gdyby nie towarzysze smarku, dzisiaj byłbyś parobkiem analfabetą na plebani.
Cool2019.11.18 11:32
Mówię o sprawdzalnych faktach!!! ... ... ty przytaczasz propagandowe hasła Czerwona pusta pało!!!
Zbigniew2019.11.18 16:50
A merdanie ogonem masz po tacie.
któś2019.11.19 8:58
Synku, nie jesteś pewnie Słowianinem, a już na pewno nie jesteś Polakiem
Drzewacz2019.11.18 7:59
Slabiutka jakas ta wiara Szymika, watla bardzo jesli sie boi prozy Tokarczuk. Tacy jak Szymik kiedys wysylali ludzi (glownie kobiety) na stosy, a teraz o zgrozo demokracja i wolnosc myslenia. Dojdzie w koncu do tego -ze za sprawa takich wolnomyslicieli , jak Tokarczuk, ludzie przestana dawac na tace i trzeba bedzie sie wziac do pracy. Katastrofa
Wiesław R2019.11.18 7:44
Święty Wojciech zginął gdyż zbezcześcił święty gaj, w którym odprawiał, zdaniem miejscowych, swoje magiczne gusła, czyli mszę świętą. Zginął jako obrazobójca dopuszczający się świętokradztwa. Dziś też do tego nie dopuszczamy, choć na szczęście nie zabijamy.
Set2019.11.18 3:30
Gdyby Paetz czytał Tokarczuk, to wyrządziłby mniej zła.
Edi2019.11.18 3:19
Ciekawe, czy ten profesor zdołał pojąć, że każdy chrześcijanin to w istocie żyd reformowany.
Piotr2019.11.18 3:09
Skrytykował noblistkę i na koniec zacytował własne wierszydło. Czy księże profesury rozdają w wyniku konkursów "któren głupszy"?
Kuba2019.11.18 1:35
Na szczęście jestem Ateistą i słowa tego pana nie robią na mnie wrażenia.
Miriam2019.11.17 23:07
Jak można być na "tak" i na "nie"? " Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." Mt 5,37
PrawyCzłowiek2019.11.17 20:18
To obraza dla ludzkości, że ten klecha tytułuje się profesorem! Zabobonm, ignorancja i ciemnota!
Jan I (kto podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:22
"Wołowi, choćbyś wina nalał, pewnie leda w kałuży będzie wodę wolał." Mikołaj Rej
10/9/192019.11.17 22:14
Polecieć Reyem na frondzie to szczyt egoizmu.
JONASIK2019.11.17 22:26
To racja. Ten Pan jest "profesorem" nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną. To równie komiczne jak "profesor" nauk astrologicznych, wykłada astralistykę i rolę mitów astralnych oraz kultu ciał niebieskich. Czyli jaja jak berety :)
Nina2019.11.17 19:31
Tokarczuk to lewaczka wstrętna baba,którą nagradzają takie paskudy o poglądach Holland.W jej powieściach są same fantazje jakie kłębią się pod jej czszką.Od momentu kidy Bolek dostał za kłamstwa i donoszenie nobla,nobel przestał przedstawiać jakąkolwiek wartość, bo dostają go miernoty.
Urszula2019.11.17 19:39
OOO, czytałaś utwory Tokarczuk. :D Muszę też coś przeczytać.
Roman2019.11.18 11:44
Nina, pochwal się, co ty sobą reprezentujesz i co masz pozytywnego do zaoferowania. Szanuje cię ktokolwiek?
ceramik2019.11.17 19:14
A kto czyta takie śmieci pochwalne żydów i poniżanie Polaków? Sami tylko obrzezani.
Edi2019.11.18 3:22
Ksiądz profesor czyta.
Kaczyński to lewak2019.11.18 10:54
Jak to kto? Antypolacy czyli lewactwo neomarksistowskiego chowu; bardzo często wywodzący się z lewicowych=komunistycznych rodzin.
yan-nick2019.11.19 10:57
Sam sobie dajesz świadectwo, pewnie księżek w ogóle nie czytasz. Nawet pewnie instrukcji obsługi cepa nie rozumiesz.
Shame on you Fronda2019.11.17 18:59
Pisarstwo? to coś związane z Pisem?
JONASIK2019.11.17 19:13
Tak :)) Jest jeszcze "podpisywalstwo" Taki mix podpisywania z podlizywaniem, inaczej zwane dudyzmem.
anna2019.11.17 18:53
W żydowskiej literaturze jest coś mrocznego. Tak u Brunona Szulca jak w filmie John i Mery Bergmana. to co mi się skojarzyło w danym momencie, dla mnie obce.
149.202.5.192019.11.17 19:00
A opowiadania Etgara Kereta czytałaś?
Kuba2019.11.18 1:42
Jezus był Żydem...
Slaw2019.11.17 18:27
Dziękuje za ten rzeczowy komentarz. Jest pewnym punktem odniesienia. Szczególnie dla ludzi, którzy chcą kroczyć prostą drogą. W sytuacji gdy trudno jest do końca rozeznać czy coś jest dobre czy złe taki głos jest nieoceniony. Teraz już wiem dlaczego nie muszę po tego autora sięgać i trać zbędnego czasu. A "nobel" to nie wszystko..
JONASIK2019.11.17 18:40
Powodzenia na twojej prostej drodze! Gratuluję też rozeznania ... dobra i zła. To niesamowite, że są jeszcze tacy ludzie jak ty. Przyznaj się, pewnie jesteś pod ochroną, jak żubr, albo jakiś inny padalec. Proszę też nie wygiń, bez takich jak ty nie będzie już tak wesoło.
Z nami będzie Andrzej Lepiej2019.11.17 18:57
Powodzenia, powodzenia Życzą Slavko oraz Gienia
kz2019.11.18 14:27
A może warto sięgnąć do książek p. Tokarczuk i samemu wyrobić sobie zdanie, a nie polegać na czyjejś opinii.
Andrzej Antczak2019.11.17 17:52
jeśli piszesz nie wyprowadzaj zdań ze swojej ciemności demony bywają hojne i za wierną służbę płacą nierzadko fontanną złocistego słowa choćby rzędy liter mieniły się od znaczeń i pociągały umysł genialnością uchwycenia istoty rzeczy nie wierz, zniszcz i zawróć nawet za cenę bełkotu czy skrwawionego milczenia. Dedykuję ten wiersz księdzu, bo właśnie demony przemówiły, przez niego.
Joanna2019.11.17 17:32
Nie ciemność i przerażenie, tylko ŚWIATŁO WRACA :)
A. Szlachcic2019.11.19 9:23
"Niosący światło". Lucyfer. Na niego czekasz?
anonim2019.11.17 17:25
Ma Ksiądz racje na pohybel heretyczce, Ma szczęście że nie ma Świętej Inkwizycji ona by bardzo szybko rozwiązała ten problem ( ale by huczał ogień ).
jan bawół II2019.11.17 22:14
... na razie komuś w główce trzeszczy rozpaczliwa tęsknota za chociażby przysadką mózgową, nieprawdaż??... ;)
Kuba2019.11.18 1:53
świętej inkwizycji czy morderców mordujących w imię wiary?
Tainer2019.11.17 17:23
Who the fuck is Szymik?
JONASIK2019.11.17 18:34
Szymik to pikuś. Ja się pytam: "Alice, Who the Fuck Is Alice?"
antek.b2019.11.17 17:18
Kościół sam jest sobie winien,miast ogniem i mieczem wypalać ten niby postęp ,pozwalał na te postmodernistyczne herezję ,to teraz mamy internety jakieś,ludzie latają do nieba ku zgorszeniu boskiemu,jacyś tam genetycy chcą poprawiać dzieło pana,a przecież wszystko co człowiek powinien wiedzieć jest napisane w piśmie świętym,nie łamcie prawa boskiego!
ubawiona Iwona....2019.11.17 16:57
W pełni popieram uwielbiane przeze mnie wypowiedzi kościelnych "intelektualistów" przeróżnego autoramentu! Nikt tak pięknie (i skutecznie) nie zachęci do czytania i oglądania filmów lub prac plastycznych niekoniecznie podobających się hierarchom, jak właśnie oni sami. Wobec zapaści czytelnictwa w kraju takie działania należy uznać za godne pochwały tym bardziej, iż potrafią sprowokować do sięgnięcia po książkę nawet kilkudziesięciorga wyborców PiS, dla których literatura kojarzy się z przymusem szkolnym na poziomie podstawowym.
Jan I (kto podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:25
"Lepsza cnota w błocie niż niecnota w złocie" Mikołaj Rej
jan bawół II2019.11.17 22:11
...tymże wyborcom odpowiadałby raczej na poziomie intelektualnym i emocjonalnym wojciech wencel i jego religijne rymowanki dla dzieci poniżej lat 3 -ech, mylnie zwane "poezją" i wetkniete przez kato - fukcjonariuszy w kanon lektur szkolnych właśnie... ;)
Urszula2019.11.17 16:50
Biblia też była zakazana i palona przez KK. Historia uczy, że KK było największym prześladowcą Biblii więc Olga Tokarczuk nie musi sie martwić.
Marek2019.11.17 17:32
Podaj jakiś dokument KK, który mówi o paleniu biblii. A swoją drogą ja czytam powyższe wpisy to czy był zakaz czy nie to biblia i tak nie jest czytana.
yan-nick2019.11.19 10:54
Masz rację, Biblia nie jest czytana. Jak miałem 14 lat i kolega (nota bene świadek J.) pożyczył mi Biblię, to mama mi powiedziała, że wie od księdza, że samodzielne czytanie Biblii jest zakazane. Dobrze ją chowałem, by jej nie uszkodziła.
ada2019.11.17 16:04
Ciągle tylko Żydzi i Żydzi. Pseudo-psychologia i nawijanie w kółko tego samego. Niech się wyleczy najpierw.
alfons malkowski2019.11.17 15:54
Jedynym okupantem Polski jest obecnie kościół katolicki
Jan I (kto podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:18
"Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie, lecz kto złe od dobrego rozeznać rozumie." Mikołaj Rej
Kuba2019.11.18 1:56
Zgadzam się w 100 %
Frendzio2019.11.18 16:40
a tęczowi alfonsi okupują polskie ulice
adama2019.11.17 15:47
Teraz magia, antypolonizm i neopogaństwo jest w modzie. Napisać, ze Polacy mordowali żydów, zapominając albo nie znając w ogóle historii własnej. Przecież, żebyśmy mogli usłyszeć o Irenie Sendler i o tym, że uratowała ponad 2,5 tyś. dzieci żydowskich, to potrzebne były licealistki z USA, które zachwyciły się Jej działalnością i wystawiły spektakl. Wielu jest takich artystów, którzy dla paru srebrników wszystko będą pisać, aby tylko wreszcie zarobić. Dla mnie osobiście jest to nudne, że znowu jakaś magia, zjawy itp. Wciąż te same klimaty i tematyka. NUDNE.
ada2019.11.17 16:06
100/100
Kuba2019.11.18 1:56
Magia istnieje. Wystarczy otworzyć umysł, by przekonać się, że to co głosi kościół ... A tak na marginesie - kościół wiele zawłaszczył od Pogan...
JOLA2019.11.17 15:43
Ciekawe czy chociarz czytal jaka kolwiek ksiazke Tokarczuk.
ada2019.11.17 16:07
Zajrzyj do słownika chociaŻ, Jolu.
Moly2019.11.17 15:33
W mojej lokalnej bibliotece jest dluga kolejka zeby dostac ksiazke autorki. Mam nadziej ze przeczytaja ten teks i sie wypisza z kolejki. Nie...
jan bawół II2019.11.17 22:07
...po przeczytaniu tego tekstu to mogą co najwyżej wpisać się do dłłłługiej kolejki tych, których brzuch rozbolał ze śmiechu... ;)
skuter2019.11.17 15:28
Jest wielu którzy plują na Polskę bezpodstawnie Ale przyjdzie czas że będą błagać by mogli mieszkać w tym pięknym kraju jakim jest Polska
Yep2019.11.17 15:24
Z radością czytam tutaj wpisy antychrześcijańskich trolli. Lubę jak się kompromitują, ujawniając swój nisko poziom umysłowy.
Albert2019.11.17 16:48
I na pewno jest to w stanie ocenić ktoś, kto nie potrafi napisać bez błędów dwóch krótkich zdań.
JONASIK2019.11.17 18:32
A jakiś, choć jeden, malutki ... argument? Dawaj, bo inaczej jesteś Kiep, nie Yep. "kiep" to sobie sprawdź, bo pewnie nie znasz tego słowa :)
Kuba2019.11.18 1:40
Obrażający Polak katolik... Nie jest to zaskoczeniem.
Olej2019.11.17 15:02
…polskim cebulakom…. - ,,polskie cebulaki ‘’- I niemiecka kultura narodu muzyków, poetów i inżynierów. Nadludzi, którzy przyszli z zachodu nawracać – zyklonem B I druga ,,kultura’’ tworząca nowego człowieka, jadąca parowozem dziejów, z którego wyrzucano trupy zamarzniętych i zagłodzonych ludzi. I gdzieś pomiędzy tymi ,,kulturami’’ my ,,polskie cebulaki’’ w chałupach pobielonych wapnem, okadzonych brzozą, z obrazem Matki Boskiej i jaśniejącymi światłem gormnicami, my modlący się o uwolnienie z piekła, modlący się o to by rano wstać i iść w pole po chleb nasz powszedni.
Edi2019.11.18 3:17
Niemcy wybrali Hitlera, a cebulaki kilkadziesiąt lat później PiS. To odmiany tego samego wirusa. A kler znowu liże tyłki nazistom. Hitler przez większość życia był gorliwym katolikiem, a Stalin nawet w seminarium.
Janek2019.11.17 14:52
Uwaga uwaga ! Czytanie Tokarczuk to ciężki grzech!!! Na szczęście u Rydzyka można wykupić rozgrzeszenia ( 100 zł za jedno ) :-)
Jan I (ktoś się podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:28
To sobie kup!
Olej2019.11.17 14:49
I ,,kultura’’ uwolnionego z ograniczeń motłochu, żądnego krwawych igrzysk, gotującego się do wielkiej zbrodni. Niepogodzonego ze swoim miejscem i rolą w teatrze życia. Wszystko podlewane ziejącą nienawiścią – wystarczy czytać i patrzeć jak wielu owładniętych szaleństwem, zatraconych jakąkolwiek barierą człowieczeństwa, wylewa z siebie treść, jeszcze czarniejszą od tej która przygotowywała świat i Europę na XX wiek. Czy wy to wytrzymacie coście z siebie wydali ???
Jan2019.11.17 14:48
Ks. Prof nie pisze calej prawdy o Tokarczuk. Najpierw ja skomplementowal ze taka inteligentna a potem mowi o czasach przechrzescijanskich i ezoteryce. W istocie proza p.Tokarczuk jest slaba, jezyk kuleje nasladujac XVIII polszczyzne. Najwazniejsze tresci zawarte sa w Ksiegach Jakubowych. Jest to historia Jakuba Franka, przechrzczonego rabina ktory oglosil sie falszywym prorokiem. Prosze poszperac w internecie na temat tej ciekawej skadinad postaci..
Wars i Sawa2019.11.20 17:32
J a n - KATOLSKI ,, DZBAN '' !
Olej2019.11.17 14:39
,,Październik’’ Eisensteina – ,,Triumf woli’’ Leni Riefenstahl’’ Genialne dzieła mistrzów godne piekła, które miało nadejść. Duch epoki ! Ten sam nadchodzi i obecnie, jedni go czują w nadciągającej grozie, inni są nim podnieceni i egzaltowani. Narkotyczna jakość czasu jednych upaja innych trzeźwi trwogą.
A. Szlachcic2019.11.19 9:22
To może jeszcze "Jud Suess"?
Saki Faki2019.11.17 14:30
Książki i pisarstwo, to jest akurat polskim cebulakom całkowicie obce, więc nie ma przed czym ostrzegać. Co innego jakby bimber pędziła.
Jan I (ktoś się podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:37
PROWDE GODOS ABO I SCYKOS. "jakby bimber pędziła" TO BARDZO POLITYCNE SŁOWO.
Karolina Karolajn2019.11.17 14:03
jejku jak to pięknie napisane...-logicznie,ze znajomością sprawy(ks.Szymik pisze niezwykle felietony o literaturze i poezji). Malo tego napisał to z miłością do drugiego człowieka i bez jadu. A jego wiersz trafia w sedno- bo jest bardzo wielu ludzi obdarzonych dużym talentem ale ich twórczość to sprytne wciąganie nas do czarnej dziury ich niewiary i infekowanie nas skrajnym brakiem nadziei. Przypomniał mi się pogrzeb bardzo zdolnej osoby -Kory ,którą niegdyś uwielbiałam... To było totalne,przerażające pogaństwo,łączenie się z siłami przyrody,matka natura i pełnia księżyca na dodatek... ponure praktyki które nie dają żadnej nadziei na spotkanie się z kochającym Tatą oraz życia wiecznego... W takim kontekście nasze życie,trudy i starania nie mają żadnego sensu... A w kontekście spotkania się z naszym Stworzycielem nasze życie to fascynująca pielgrzymka do Wieczności
www2019.11.17 14:23
Małgorzato Ardyn masz orgazm? IP Cię złotko zdradza. Dalej męża szukasz?
Karolina Karolajn2019.11.17 14:54
takim prymitywom wszystko z jednym się kojarzy. ukryty za trzema literkami nieudolnie próbujesz namierzać ludzi niczym SB i nadawać im swoje imiona i swoje chamskie właściwości. Imię dostałam na Chrzcie Św. a nie od ciebie www. Łamiesz zasady demokracji i konstytucji. może kiedyś za to zapłacisz? na pewno kiedyś za to zapłacisz
Kuba2019.11.18 1:59
Dlaczego przerażające pogaństwo? Sam chcę świeckiego pogrzebu, by żaden pan w czarnym wdzianku cudów nad moimi prochami nie robił...
Karolina Karolajn2019.11.18 5:06
a czy ktoś Ci zabrania? jesteśmy wolni i sami wybieramy w co wierzymy... Bóg nikogo nie zmusza do wiary.
ryba2019.11.17 13:51
Księga Mądrości (Mdr 13, 1-9) Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga; z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła, nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, rwącą wodę lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa – winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw – winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił. Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Sprawcę.
Karolina Karolajn2019.11.17 14:15
czytam Twój cytat z niedowierzaniem...bo pisząc swój komentarz( jest pod Twoim)myślałam DOKŁADNIE o tym fragmencie Z Pisma Świętego(nie miałam czasu go szukać i wpisać,a chciałam to zrobić...),który był czytany w kościele w zeszłym tygodniu,który znałam ale właśnie w zeszłym tyg. dotarł do mnie z siłą rażenia . Czegoś tak mądrego dawno nie słyszałam i to wielka odpowiedź na pogaństwo które zalewa nas ze wszystkich stron... BARDZO Ci dziękuję. To nie przypadek:)
antek.b2019.11.17 13:37
Choć tytuł profesorski każe pochylić się nad tekstem jego posiadacza ,to pamiętajmy jednak o tym, że w tym przypadku jest to profesura przyznana za coś , co można nazwać np.krasnoludkologią stosowaną,oficjalnie nazywaną teologią i przez świat nauki nie traktowaną jako dziedzina naukowa , choć kościół wymógł, aby formalnie taką była.Czy można sobie wyobrazić merytoryczną dyskusję między teologiem, a fizykiem ,astrofizykiem ,biologiem lub innym naukowcem? Teologia to nie nauka i tytułu prof. w tym przypadku nie należy brać dosłownie ,czego zresztą powyższy tekst dowodzi.
jan bawół II2019.11.17 21:58
...racja, teologia nigdy nie była i nie będzie nigdy czymś, co choć otrze się o naukę - to fakt bezdyskusyjny... ministranci z frondy muszą zatem wynajdywać "profesorów" - katolickich kleszków, by próbować nadać kościelnemu obskurantyzmowi choć troszkę "intelektualny" charakter... ;)
Jan I (ktoś się podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 22:31
Słuchojciéz Antek ? Kaz to idziécié?
blanka2019.11.17 13:37
Tokarczuk robi karierę na szkalowaniu Polski i mówieniu-pisaniu tego czego oczekują Żydzi.
Edi2019.11.18 3:24
Nie mów fałszywego świadectwa ...
Dr Aloha2019.11.18 11:59
Jak wszyscy wiemy Polska jest tak arcyważnym krajem za szkalowanie którego dają pieniądze i nagrody. Żaden inny kraj nie jest tak ważny. W całej historii świata nie było tak ważnego kraju. Wszyscy chcą być polakami.
CGGC2019.11.18 15:02
To czym jest jest PiS jako organizacja prorządowa? Przecież to jej członkowie propagują narodowy socjalizm. I ten pożal się Boże profesorek jest jednym z wielbicieli tej idei.
Sariel2019.11.17 13:35
Zastanawiam się dlaczego ateiści i śmierdzące lewactwo tak chętnie zajmują się Kościołem ? Przecież nie wierząc w Boga, nie chodząc do kościoła, nie ucząc się religii – nie mają zielonego pojęcia co to jest wiara – a mimo to dyskutują jak najęci. Skoro ja, katolik nie jestem islamistą czy buddystą, to nie dyskutuję na ten temat, bo się na tym nie znam. Nie dyskutuję także na temat Lenina czy Hitlera – przywódców ateistów, bo mnie to nie obchodzi ! Zwierzęta będąc ateistami też nie dyskutują o wierze – to dlaczego ateiści Homo sapiens to robią, a właściwie nie dyskutują tylko wymyślają głupoty i bluzgają jadem ?! To niekończąca się nienawiść – nienawiść prowadząca do profanacji symboli religijnych i nienawiść do tych, którzy wierzą w Boga. Ponieważ nikt tych osobników nie namawia do wiary, nie woła do kościoła, nie zmusza do nauki religii – no to dlaczego cierpią w takiej zajadłej nienawiści ?! Wyjaśnieniem tego zjawiska może być to, że ci ludzie nie należą do Homo sapiens – bo ta łacińska nazwa znaczy „człowiek myślący”. Ateiści natomiast należą do Homo insipiens, gdzie jednym z podgatunków jest Homo sovieticus, a ten rodzaj ludzki „rozumuje” tak, że wszystko co inne należy zniszczyć, zabić – czyli kompletny debilizm. Wszystko jasne !
MirekT2019.11.17 13:42
Jak ktoś jak Ty w XXI wieku wierzy w te bajeczki, to według Ciebie jest myślący. TAM GDZIE ZACZYNA SIĘ WIARA KOŃCZY SIĘ ROZUM !!!!!!!!!!!
Sariel2019.11.17 13:50
Ty świądzie, zo ty jesteś ten Mirek yntelygent z warszawy ?! Powiedz nam czy widziałeś już prawdziwego debila ? Bo wiesz, jeśli już widziałeś, to znaczy, że przebywasz stale wśród debili, a jeśli jeszcze nie widziałeś, to postaw lusterko przed siebie a zobaczysz prawdziwego debila, bydlaka i za-joba !
antek.b2019.11.17 13:53
W te pędy Ci tłumaczę,zajmuję się kościołem i piszę o tym ,z tych samych powodów co garbaty,który zajmuje się swoi garbem,gdyż ten nie pozwala mu chodzić wyprostowanym,myślę że to wystarczający powód,a ateistą ,ani tym bardziej śmierdzącym lewakiem bym siebie nie nazwał,po prostu inaczej pojmuję boga ,i przede wszystkim całkowicie oddzielam go od bezbożnego kościoła .
SarieI2019.11.17 15:13
Popatrz Sariel ile internet uczynił nam złego ! Kiedyś, kiedy jeszcze nie było internetu, to tylko twoja rodzina wiedziała, że jesteś debilem ! Poprawka: nie wiedziała bo debilizm jest u was rodzinny.
Dr Aloha2019.11.17 21:13
Drogi Misiu o małym rozumku. Większość ateistów i śmierdzącego lewactwa w naszym kraju jak najbardziej chodziła do kościoła i uczyła się religii. Mamy lepszą wiedzę na temat katolickiej doktryny i historii kościoła niż większość katolików. Wielu z nas przeczytało biblie od deski do deski więcej niż jedne raz, zapoznało się z taką dużą niebieską książką KKK. Stwierdziliśmy że to wszystko można o kant d potłuc. Czasem się tylko zastanawiamy czemu genetycznie polscy katolicy są takimi ignorantami.
leszczyna2019.11.17 23:05
Nie wiem, czy jestem genetyczną Polką, ale wiem, że zaliczyłeś mnie do ignorantów. W czym jesteś taki dobry odnośnie wiedzy o Biblii?
Dr Aloha2019.11.18 14:11
Jak napisałem w odróżnieniu od większości genetycznie polskich katolików przeczytałem biblie od deski do deski. Czytałem też katechizm kościoła katolickiego. Znowu sobie wymyślasz jakiegoś chochoła i dzielnie z nim walczysz. EOT trzeci i ostateczny
Coraz lepiej 2019.11.18 9:33
Faktycznie! Coś w tym jest
MirekT2019.11.17 13:35
Romulus,udało Ci się przechytrzyć firmę ochroniarską w Tworkach i znowu uciekłeś !! Masz prawomocny wyrok sądu, skazującego Cie na 9 lat odosobnienia. Nie myśl, że proboszcz Cie będzie ukrywał, Ziobro ma na niego haki, bo to zbok. Wróć sam, a na pewno prokurator to doceni !!!
Romulus2019.11.17 13:48
Dobrze że czytasz tutejsze wpisy i nasze wykłady. W ten sposób poznajesz prawdę oczywistą i dowiadujesz się co wokół ciebie się dzieje. I pamiętaj, że nie powinieneś odpowiadać na wpisy innych lub broń boże je komentować, ponieważ każdy taki twój wpis to stek idiotyzmów, którymi się zdradzasz, że jesteś totalnym przygłupem i ośmieszasz się na własne życzenie. Po co ? Czy nie wystarczy ci, że nazywamy cię chorym lemingiem lub gęgaczem ? A zatem nie rób tego więcej tylko czytaj wpisy innych i u c z s i ę.
MirekT2019.11.17 15:00
Szybko wyliż spermę z reki bo klawiaturę zachlapiesz cioto !!!!
Jedyna książka do czytania jest biblia.2019.11.17 13:34
To ze na swiecie jest jeszcze coś innego niż polski zachłanny katolicyzm to tylko boskie niedopatrzenie
Polka2019.11.17 18:50
Zachłanny to jestes ty bo pewnie nigdy na kosciół grosza nie dałeś. Jeżeli ktoś daje to jego sprawa i jego pieniądze
Set2019.11.18 3:27
wszyscy dajemy miliardy rękami kolejnych rządów
Mirek T2019.11.17 13:30
W życiu nie przeczytam nawet zdania tej nędznej śydowsko-ukraińskiej kreatury !
MirekT2019.11.17 13:36
Ku-rwo znowu się po de mnie podszywasz!!!
Mirek T2019.11.17 13:46
Mam coraz więcej wątpliwości, że ciebie, debilu z Warszawy, da się wyleczyć ???! Po twoich kolejnych wpisach jest jasnym, że w dalszym ciągu nie jesteś w stanie zrozumieć co wokół ciebie się dzieje i co do ciebie się mówi. Jesteś upier-dliwym lemingiem, lizod-upem Tuska i reszty PO-je-bów. Twoje totalne ogłupienie, dege-neracja myślenia i nadmierna pobudliwość roz-rodcza powodują, że twój instynkt ko-pulacji panuje w 100% nad rozumem.
MirekT2019.11.17 15:02
To pisz ku-rwo pod swoim imieniem to pogadamy cwelu!!!!!
Albert2019.11.17 14:05
Nie przesadzaj, Szymik znowu jakimś orłem intelektu nie jest, ale wyzywanie go od Żydów lub Ukraińców to już lekkie przegięcie.
antek.b2019.11.17 17:22
Ale coś tam czytasz?nasz dziennik?
Kuba2019.11.18 1:46
Komentarz zgłosiłem do usunięcia. Stop antysemityzmowi !
olaboba2019.11.19 11:24
Pięknie.Na pewno napisał to katolik,a może i neofaszysta.Nie czytaj ,ale nie popisuj się całkowitą głupotą.
Romulus2019.11.17 13:21
Jak czytam kretyńskie wpisy nie których internatów, to chce mi sie wymiotować. Jeśli powaznie podchodzimy do swojego życia, to nie ma alternatywy. Zło jest złem, a dobro dobrem. Czym buduje nas Pani Tokarczuk ? Co buduje pozytywnego w nas. Kultura to coś co sprawia że chcę być lepszy, chcę zmieniać świat pozytywnie, budować go. Po za Bogiem, dobrem jest pustka, nihilizm. Nie trudno zgadnąc jak tacy ludzie kończą, pustka życiową która kończy sie samobójstwem. Szkoda tylko że znajdą sie pożyteczni idioci, których ona pociąga. Klakierzy bezsensu. Bezmuzogowia, nie znający własnej historii nie wspominając hstorii kościoła. Nawet nie ma z kim dyskutować. Jak ktoś pisze w stylu że inkwizycja to Kościół i nie znając reali tamtej epoki, czy porównuje Mickiewicza do Tokarczuk. !!!
Krystyna 2019.11.17 14:11
W Polsce są o wiele lepsi pisarze - np. Wiesław Myśliwski ( ale nie tylko). Więc chyba się opłaciło .
nikt2019.11.17 15:28
A Ty znasz historię swojego Kościoła ? Polski inkwizycja nie dotknęła , gdyż była daleko od katolickiego głównego nurtu . A realia życia były podobne do tych europejskich . Epoka ta sama . Nie wystarczy czytanie historii . Trzeba również poczytać o realiach politycznych i obyczajowych tamtego , w końcu nie tak odległego okresu . A jak wyjaśnił mi to kiedyś ksiądz ? " Bo szerzyła się wtedy czarna magia " . Z grzeczności nie parsknęłam śmiechem , ale aż mnie skręcało . Tobie też to tak tłumaczono ?
Marek2019.11.18 12:38
Poza nie: po za.
tom2019.11.18 14:21
aleś to romulus duuuurny....
ewausa2019.11.18 14:34
Nie czytales zadnej ksiazki Pani Tokarczuk,nikt ci nie kaze,nie wiesz jednak o czym piszesz bezmozgowie.
Heteryk2019.11.17 13:06
Z komentarzy brylujących tu trolli wynika: Po pierwsze,ze nikt nie ma prawa krytycznie ocenić dzieł , które oni z jakiegoś powodu uważają za świętości,które trzeba czcić i wielbić, bezkrytycznie.( jak za diaduszki Stalina) . ( Pewnie nie wiedza,ze krytyka literacka to dziedzina znana od czasów pojawienia się pierwszego dzieła literackiego) . Po drugie: Zdecydowanie nie ma do tego prawa żaden ksiądz, nawet krytyk literacki i poeta., bo sypią się wyzwiska: Po trzecie. Wszyscy mają myśleć i oceniać tak jak oni, ale jednocześnie wrzeszczą coś o indeksie ksiąg zakazach. Nie pojmując intelektualne mizeroty, ze czynią dokładnie to samo, o co oskarżają KK.. Post-totalitaryzm w czystej postaci. Te ideologiczne pociotki komusze nadal nie rozumieją ,co znaczy słowa: wolność , prawo do swobody wypowiedzi , kultura słowa, tolerancja etc. Zawłaszczyli Frondę. Ciekawe,czy o to chodziło jej twórcom:((((
nikt2019.11.17 13:15
Ja nie zawłaszczyłam Frondy . To ona zawłaszczyła mnie , gdyż dobrze mi się tu pisze .
2019.11.17 13:17
Heteryk, heteryk Lecz seksu w nim mało I jakiś rozlany Jak stare kakao
Dell2019.11.17 14:22
Zgadzam się z tobą. Poza jednym. To nie jest post-totalitaryzm tylko pretotalitaryzm.
JONASIK2019.11.17 18:29
Jest zasadnicza różnica pomiędzy krytyką literacką a OSTRZEGANIEM. "Ks. prof. Jerzy Szymik OSTRZEGA przed pisarstwem Olgi Tokarczuk" Jeśli ciągle nie rozumiesz, to dam przykład. Ostrzeganie przed spożyciem czegoś, nie jest recenzją kulinarną. Ostrzeżenie przed wyjściem w góry, nie jest recenzją pogody. Ostrzeżenie przed kąpielą, nie jest nauką pływania.
kalinka2019.11.17 13:05
to może bogobojna Fronda lub bardziej święci od Papieża PIS-owcy poinformują ciemny polski lud ile pieniędzy na tłumaczenie książek na języki obce dał Gliński, PIS jest jak Wałęsa, w gębie przeciw a w finansowaniu za
MirekT2019.11.17 13:02
Ty klecho, darmozjadzie, ja jesteś taki mądrala to sam coś napisz, a nie tylko ministrantów bez gaci,dookoła plebanii ganiasz !!!
Tadek2019.11.17 13:26
Mirek, nie znasz człowieka, nie wypowiadaj się. Wpisz hasło w google, doczytaj. Jeśli masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, poproś, niech Ci ktoś przeczyta i wytłumaczy. Obrażanie człowieka świadczy o braku rzeczowych argumentów. Pozdrawiam.
MirekT2019.11.17 15:45
Tadek z całym dla Ciebie szacunkiem, Teologia to nie jest żadna nauka, to KRASNOLUDKOLOGIA !!! Przyznawanie za to tytułu Profesora to kpina !!!!
m42019.11.17 18:23
Cha cha za to "nauka" z gender w tle to objawienie, zwłaszcza jak sie dochodzi do momentu, kiedy nawet in vitro zawodzi...
Piotr Nowak2019.11.17 13:40
Ty Miruś, yntelygent z Warszawy, głosujący na PO-je-bów - ty cierpisz na owsicę wielomiejską ! Objawy owsicy wielomiejskiej u zwolenników PO: -świąd mózgu , zaczerwienienie w obrębie odbytu i pusty portfel, -niepokój, zgrzytanie zębami i gwałtowność ruchowa, -obgryzanie paznokci i potrząsanie nerwowe puszką żebraczą, -problemy z koncentracją po ziołach na seksstocku, -brak apetytu spowodowane pustką intelektualną, -nudności , bóle brzucha, głowy i wypróżnianie się z szarych komórek, -zaburzenia snu i brak logicznego rozumowania,
MirekT2019.11.17 14:57
Z tobą prowincjonalny lachociągu wikarego, nie chcę mi się gadać. Nie otwieraj szeroko ryja , bo ci sperma wycieknie!!!
anonim2019.11.17 18:12
Mirku czemu ty taki nerwowy jesteś ?
MirekT2019.11.17 21:08
A ty cioto znowu bez imienia !!!
nikt2019.11.17 21:21
Tak się Miruś rzucił a więc miałeś rację . Yntylygent z Warszawy . Na dodatek prymitywny cham .
Jakub2019.11.17 13:42
Człowieku, co ks. Szymik w życiu napisał, ty nigdy nie dasz rady przeczytać... Nie masz nic do powiedzenia, to nachlaj się i nie oskarżaj innych
MirekT2019.11.17 16:04
Dobrze,że ty dałeś radę przeczytać, wiejski pszenno- buraczany oszołomie aktywisto Oazy !!!!!
adama2019.11.17 15:40
Oj geniusz! właśnie pisał i zapoznaj się z Jego pisarstwem. Jacy wy jesteście ludzie ogłady, kultury i wiedzy. normalnie takiego ciemnogrodu lepiej nie spotykać.
Paul2019.11.17 19:10
Idź się lecz
Wiesław Stanisław 2019.11.18 7:53
Mirku T. Ksiądz nie jest krytykiem literackim, więc oparł swoje wywody o te tematy, które dobrze zna. Dotyczą one wyborem miedzy złem, a dobrem. Gdyby ksiądz dodatkowo znałsię na literaturze, a niestety, z jego wywodów wynika, ze sie na niej nie zna, napisałby krótko, ze Olga Tokarczukl jest grafomanka. Tak, najzwyczajeniej na siecie, jest grafomanka, i to jest powod dlaczego ucieka w nieprawdziwe mity pogaństwa. Nic innego, jak grafomaństwo nie jest przyczyną sposobu pisania przez nią podobno literatury? Kucharka domowa wymyśliła i napisała książkę o Harrym Potterze, a plebejskie masy, którym świat biznesu to podał w strawnym opakowaniu zrozumiałym dla tych mas, dzisiaj zachwyca sie i wykupuje jej książkę w wielomimilionowych nakładach. nie wystarczy równie bezczelny wpis o księdzu, aby usprawiedliwić grafomanie Tokarczuk wywyższoną do godności Nobla. Trzeba przeczytać to, co ona napisała, a wówczas przyjdzie refleksja, że jest to kolejny Nobel polityczny, wywalczony przez tę "pisarkę" tupeciarę. Żegnaj czytelniku darmozjadzie!
nikt2019.11.17 13:00
A jeszcze wracając do " polskiej " kultury i sztuki , to nigdy nie oglądałam Kabaretu Olgi Lipińskiej . Wydawał mi się idiotyczny . Z wyjątkiem Kabaretu Starszych Panów . Nikt z szerokiego grona moich znajomych , krewnych , sąsiadów też tego nie oglądał a Warszawa nim się zachwycała . No , ale my ( Chwała Panu Bogu za to ) jesteśmy prowincja a nie zmanierowana ( czytaj przygłupawa ) Warszawa .
2019.11.17 13:19
Oszczędniej gospodaruj spacją.
MirekT2019.11.17 13:23
Skąd wiejska cioto możesz wiedzieć, czym się w Warszawie zachwycali? Wykradłeś proboszczowi hasło do VI-FI na plebanii, przybiegłeś po sumie i w klawiaturę stukasz!!!
nikt2019.11.17 15:17
Zgadłeś . :):):):):):):)
ja2019.11.17 14:54
Popieram, u mnie w domu nikt nie oglądał tych głupot Olgi Lipińskiej! Ale Kabaret Starszych Panów z przyjemnością! Pozdrawiam :)
Małgorzata2019.11.17 21:53
wątpię czy w ogóle mieliście telewizor
Gina2019.11.18 16:45
Bo kabaret trzeba rozumieć..chyba Pani nic nie zrozumiała i dlatego nie oglądała..bo po co oglądać, jak się nie rozumie.
nikt2019.11.19 0:23
Cóż mam Ci odpisać Pani Gino . Pewnie masz rację . Ze swojego punktu widzenia . Ja doskonale potrafię patrzeć czytać i słuchać . Widzę to , czego nie widać i czytam to , co jest pomiędzy wierszami , słyszę to czego nie słychać . Może dlatego ten kabaret był dla mnie takim idiotycznym prymitywem ? Może ? Inne kabarety czasem mnie rozbawią a czasem zaintrygują .
yan-nick2019.11.19 10:50
Kabaret Olgi Lipińskiej był dla ludzi inteligentnych, to tyłułem komentarza. Jestem z prowincji, jak powiadają warszawiacy.
Wars i Sawa2019.11.20 17:27
Rzeczywiście jesteś > N I K T < , TĘPA DZIDO PROWINCJONALNA !
JanPapierzTrzeci2019.11.17 12:57
WYPĘDZANIA LUDZI Z KOSCIOŁA CIĄG DALSZY. TAK TRZYMAĆ KLECHY!!!
JONASIK2019.11.17 12:50
To super wiadomość, to tylko doda p. Tokarczuk czytelników. Tak zawsze było gdy, współcześnie, KK negatywnie komentował pisarzy. Tak było z Vonnegutem, Nabokovem, Millerem, a trochę wcześniej z np. z Goethe. Dzięki ci Szymiku za strzał w kościelne kolano :))
sodoma i gomora coraz blizej polski2019.11.17 13:06
janosik to byl polak a ty zyd kapo bolszewickie
JONASIK2019.11.17 17:18
Po pierwsze Janosik nie był Polakiem, tylko Słowakiem. Juraj Jánošík był Słowakiem i pochodził ze wsi Terchová, opodal Żyliny. To karpacki zbójnik, słowacki bohater narodowy. Po drugie mój nick to JONASIK, od Jonasza. Reszta się zgadza.
nikt2019.11.17 13:07
A tam od razu KK sobie strzelił w kolano . Ja jestem anty KK a też takich żydowskich bredni nie czytam . Znam historię swojej ojczyzny i znam też zalety i wady swoich RODAKÓW , rodaków a nie obywateli . I wcale nie twierdzę , że są ideałami . No , ale " co zaś , to zaś " . Bez przesady . Nie podobają się komuś rdzenni obywatele tego kraju i ich szkaluje to co robi na naszej ziemi ? Niech zmiata na Południe lub Zachodnią Północ . Nikt ich tu nie zatrzymuje . Odetchniemy .
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.17 12:44
kościół zawsze blokował postęp i zdroworozsądkowe myślenie
sodoma i gomora coraz blizej polski2019.11.17 13:04
chyba miales na mysli icek synagoge tam calkowita blokada
Paul2019.11.17 19:08
szkoda ze tacy psychicznie chodzy istnieja i nas wszystkich zdrowych mecza swoja wizja antykatolicka
selena2019.11.17 20:33
Zawsze ?Jestes pewnien? A kto zakładał szkoly ja nie Jezuici a kto krzewił rolniczą wiedzę jak nie Cystersi?
Kuba2019.11.18 1:50
Dlatego trzymam się jak najdalej od niego.
max2019.11.18 12:59
..no tak, a ksiądz katolicki Kopernik był kobietą, wszak ziemia jest płaska.
Palindrom2019.11.18 20:33
Pewni właśnie dlatego powstał i przez dziesiątki wieków rozwijał się w kulturze chrześcijańskiej.
Zbigniew2019.12.5 0:21
.. dlatego tam gdzie był największy postęp .. w ZRSS, w CHRL Mongolii Kambodży, kapłanami wypełniono doły śmierci, a kościoły zamaieniono na magazyny
katolicki czosnek2019.11.17 12:42
Przerażają mnie tacy jak «athos» i nie chcę ich mieć w swojej przestrzeni.
Albert2019.11.17 12:40
To, że mamy demokrację i wolność wypowiedzi pozwalającą każdemu wypowiedzieć się na każdy temat, nie oznacza jednocześnie, że każdy powinien to robić. Tutaj mamy idealny przykład klerucha, który się wypowiada, nie mając jednocześnie niczego do powiedzenia.
anonim2019.11.17 14:09
wszyscy,ale niektórym nie wolno..ciekawe..
Albert2019.11.17 15:17
Wolno wszystkim, ale nie każdy powinien. Wiem, dla katoćwoków to za trudne do zrozumienia.
Paul2019.11.17 19:07
Brak logiki jest oznaka choroby psychicznej...wolnosc wypowiedzi ! i szybkie badania
Jan I (kto podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:16
"Kto nie rozważa, mądrych słów słuchając, Jako wół lutniej słucha, trąby zając." Mikołaj Rei
Jim2019.11.18 9:06
Zapewne sypiasz w koszulce z napisem "Konstytucja"
któś2019.11.18 10:33
To ty nie masz nic do powiedzenia poza inwektywami. "Kleruch" to miał być komplement?
Albert2019.11.19 12:31
"Kleruch" to stan umysłu.
maria2019.11.17 12:39
Dziękuję, ks. prof. Jerzemu Szymikowi za tą wypowiedź.Cieszę się że są jeszcze ludzie, którym ufam i którzy czytają książki po to by pokazać prawdę.Ja tych naszych noblistów jak Wałęsa, Szymborska i Tokarczyk nigdy bym nie poparła.
Sebastian Lorenc2019.11.17 12:42
Książek się nie popiera, książki się czyta, a noblistka nazywa się Tokarczuk.
zdumiony głupotą2019.11.17 12:55
a gdzie głupawa blondyno znalazłaś poparcie dla książek?
🧩🧩🧩🧩2019.11.17 21:43
Blondyno? Ono czarno jes. Oczynto mo czorne i włos. Ty smorszczu łepkowy.
Cool2019.11.18 8:59
"blondynka" w tym kontekście, to stan umysłu a nie kolor włosów.
Anna Ewa2019.11.18 10:50
no to porozmawialiście Panowie odnośnie koloru włosów w Waszym otoczeniu - a na temat książek macie coś do powiedzenia?
anonim2019.11.18 10:25
Ta... Zwłaszcza "oczynto"... a może to zdjęcie to wcale nie jej
katolicki czosnek2019.11.17 12:45
A nowojorskie metro „poparło” Wisławę Szymborską.
sodoma i gomora coraz blizej polski2019.11.17 13:03
ja tez zydow nie popieram
kontra2019.11.18 17:30
ja też nie popieram ale niestety do kościoła chodzę ;)
jan bawół II2019.11.17 21:52
...no to musi julek paetz nobla dostać, byś ło matko marjo, poparła...a co, pedofil, dewiant, ale nasz ci on, kościółkowy, na wskroś katolicki, ha!
kz2019.11.18 14:02
a dlaczego?
Maciej2019.11.18 14:14
Niech Pani jeszcze doda Adama Mickiewicza z II częścią Dziadów.
Cyprian2019.11.18 16:16
Współczuję Pani.
piciu2019.11.18 17:07
jestem zdumiony gdy słyszę lub czytam takie jak Pani wypowiedzi, która znaczy ze niejaka "maria" uznała noblistów za nie godnych poparcia. Zadziwia Pani dobre samopoczucie, własciwie - samouwielbienie. Jesli sie mylę, to prosze sie przedstawić, co Pani waznego dokonała ?
OKO2019.11.20 17:23
Zdrowaś ,, mario '' , TO SIĘ KŁADZ' , powiedział Ks. DOBRODZIEJ do SWOJEJ GOSPODYNI !!!
katolik2019.11.17 12:32
3/4 beltrystyki to tego typu treści. Właściwie ukształtowanemu chrześcijanowi to nie zaszkodzi. Co innego dzieci.
Agnieszka2019.11.17 12:25
A pan Gliński ogłosił, że niemal dzięki niemu dostała Nobla, bo jej zafundował za państwowe pieniądze tłumaczenie tego pisarstwa na obce jerzyki, więc rozpropagowanie go. I nie jest uzasadnienie bez sensu. Tyle, że na tłumaczenia i rozpropagowanie dzieł literackich, historycznych, dokumentalnych, które dla Polski byłyby korzystne to pieniędzy u pana Glińskiego i Gowina nie ma. Na to niezasobni patrioci muszą się zrzucać. Zawsze jakoś w ministerstwie pana Glińskiego i Gowina znajdują się tylko pieniądze dla tych i dla tego, co antypolskie....
Jakub2019.11.17 13:38
P. Agnieszko - genialna odpowiedz .nie ma pieniędzy na prawdę i na wszystko,co polskie w literaturze. chętnie obchodzą politycy jubileusz 200 -lecia, Mickiewicza, słowackiego teraz Moniuszki - wręcz szalej naród - ale czy za życia pisarza prawdo, prawdomównego a nie daj Boże - katolika , ktoś mu pomógł żyć i tworzyć prawe? wolą zaszczuć, dobić niż pomagać... tak jest z prawdą o upa i banderze, 200-tu tys zamordowanych Polaków na Kresach - a przecież Tokarczuk, to ukrainka, która pogaństwem odciąga naród o tysiącletniej kultury. Czemu nic nie napisze o ukraińskim narodzie (chociaż takiego nie było ) byli Rusini.. Czego nie pisze prawdy? Ks. Szymik, mówi prawdę to lewacy na niego warczą...a niech warczą... my mówmy swoje...
Urszula2019.11.17 17:01
Ale zadajesz waść głupie pytania. Gdyby Tokarczuk chciała pisać na wszystkie tematy jakie jej próbuje się narzucić to by jej życia nie starczyło. Czemu Słowacki pisał tylko wiersze? Mógł przecież pisać też prozę. Np. o Ukraińcach. :D Chcesz poczytać o bandach UPA? Polecam "Burzany" i "Ziemia płonie".
Kiciaj2019.11.18 16:14
Tokarczuk to zwykła gnida antypolska
Trójoka wrona2019.11.18 1:42
Skoro nie podziękowała Glińskiemu za Nobla, to mógł jej wysłać rachunek za tłumaczenie. :D
athos2019.11.17 12:25
Napaleni szaleńcy od razu rzucili się na Księdza Profesora Szymika. Dlaczego? Bo ośmielił się zrecenzować książki Tokarczuk. A księdzu, więcej! żadnemu katolikowi nie wolno recenzować i wyrażać swojej opinii o "światłych" (rzekomo) pogańskim pismach jakiegoś autora. Ci napaleni ateistyczni szaleńcy nie potrafią dyskutować, nie mają argumentów, nie mając wiedzy, mają za to wściekłość, rzucając się natychmiast ideowemu przeciwnikowi do gardła. Tak wygląda ich tolerancja. Oni tolerują tylko siebie.
Albert2019.11.17 13:29
Uczą się od mistrzów w swoim fachu, czyli kleruchów.
zatroskany2019.11.17 13:42
Uczą się od Donaldów, Donaldy od Marksów i Leninów, a ci z kolei od samego szatana
2019.11.17 14:08
Niepotrzebny nam tupecik Donalda Trumpa?
Cecylia2019.11.17 16:07
Wy Żydzi macie swoich mistrzów , a my mamy jednego Mistrza - Jezusa i Jemu jesteśmy wierni !!!
Nick2019.11.17 23:36
Przecież Jezus był Żydem.
ewausa2019.11.18 14:29
Ktory byl Zydem nieuku
Janusz2019.11.18 7:44
Przeczytaj wpisy jeszcze raz.. ze zrozumieniem. Szczególnie zwróć uwagę na szaleństwo, wściekłość , rzucanie się do gardła przez tych którzy myślą tak jak ty
Rafał Janiec 2019.11.18 9:29
Recenzja? To nie jest recenzja tylko nagonka tam nie ma żadnego tytułu którejkolwiek książki ani jednego cytatu pani Tokarczuk. Krytykowanie twórczości tylko dlatego że sięga się dalej niż źródła i tematyka katolicka jest żałosna bo w takim razie niech skomentuje dzieła Mickiewicza czy Słowackiego gdzie mity ezoteryka i poganizm był na porządku dziennym.
ja2019.11.18 10:51
Każdy ma prawo oceniać książki wg swego intelektu. Wypowiedź księdza jest mądra.
któś2019.11.18 11:45
Oni nawet siebie nie tolerują. Np. neomarksistami (ci od Spinellego) walczą tradycyjnymi marksistami (tymi od modelu realizowanego w upadłym zsrr). Nawet pomogli nam się uwolnić od niewoli tych drugich. Ale teraz chcą nas otumanić swymi pseudo humanistycznymi hasłami. W rzeczywistości darzą do totalnego chaosu światopoglądowego, bo bez kręgosłupa światopoglądowego nikt nie ośmieli się krytykować ich chorych idei. Ich "krytyka kultury" to cofanie społeczeństw do stanu mentalnego z okresy wspólnoty pierwotnej, bo taką "niekumatą" masą łatwo zarządzać. Stąd bezkompromisowe ataki na wszelkie nośniki wartości: naród, kościół, patriotyzm, i promowanie wszelkich ideologii destrukcyjnych: wolny sex, aborcja, eutanazja itd. Jedną ze stosowanych przez nich metod metod jest "kodowanie umysłu" realizowane przez częste powtarzanie epitetów lub skojarzeń obraźliwych wobec przeciwników: katol, katolib, a ostatnio kleruch. Jeśli spotkacie się z komentarzami zawierającymi takie lub podobne epitety bądźcie pewni,że macie do czynienia z zawodowym trollem albo wyznawca neomarksizmu.
nikt2019.11.17 12:24
Mnie nie trzeba przestrzegać przed tym co piszą Żydzi . Dla mnie i tak mentalnie jest to zupełnie obce . A więc nie czytam , nie słucham , nie oglądam . Mam inne odniesienia do otaczającej mnie rzeczywistości wynikające z własnej tradycji , kultury i historii przodków .
Kuba2019.11.18 1:44
Chodzisz do kościoła? A wiesz, że Jezus był Żydem? To przestań chodzić i go oglądać...
nikt2019.11.19 0:04
Nie chodzę do kościoła . Jezus był Żydem , który przyszedł do swoich nadaremnie . Nic to nie dało . Nie posłuchali Go , nie zmienili się . Ja Żyda Jezusa słucham , idę Jego ścieżką i czczę Jego Matkę Żydówkę . A gdzie Ty w kościele widziałeś Jezusa ? Ukazał Ci się ? Zmartwychwstał ?
Anna2019.11.18 9:26
Przyjęty pseudonim jest bardzo trafny.
któś2019.11.18 10:28
To błąd. Trzeba wiedzieć z kim ma się do czynienia. Wobec metod stosowanych przez tego przeciwnika, nieuzbrojeni w odpowiednia wiedzę, jesteśmy jak dzieci we mgle. Za komuny, kiedy uczono j. rosyjskiego, mówiło się: "trzeba znać język wroga". A co wy wiecie o tym co oni myślą o nas, a co zapisali w swojej świętej księdze. Widzieliście kiedykolwiek jej przekład na j. polski? Goje ... czy to coś wam mówi? Nie czytajcie więc, nie interesując się., pozostańcie w niewiedzy i ... idźcie dalej jak owieczki na rzeź. Ja wolę znać metody działania przeciwnika, aby móc się w razie czego obronić.
nikt2019.11.19 0:13
Zgadzam się z Tobą całkowicie . Ale mnie już ta nauka potrzebna nie jest . Strata czasu . Znam ich mentalność jak własną kieszeń . Na dodatek --tylko spojrzę i już wiem , czy Żyd , jakiego rodzaju i czego po takim się spodziewać . Znam ich zamiary , ich inteligencję , zdolności i niczym mnie nie zaskoczą . Są głupcami . Ja ich widzę na wylot , oni mnie wcale nie zauważają . To moja przewaga .
Bez żadnego trybu2019.11.17 12:23
Ja codziennie ostrzegam moich bliskich przed kontaktami z katolickimi klerykałami. Pytają mnie dlaczego? No to mają odpowiedź. Swoją drogą żal mi katolików. Nie mogą w pełni wykorzystać swojego potencjału intelektualnego. Muszą karnie słuchać swoich pasterzy: Jakich książek nie mogą czytać, Jakie filmy mogą oglądać, Jakiej muzyki nie mogą słuchać Itd. Szczerze współczuję.
Albert2019.11.17 12:38
"Nie mogą w pełni wykorzystać swojego potencjału intelektualnego." Przepraszam, ale CZEGO? Ty tak na poważnie?
sodoma i gomora coraz blizej polski2019.11.17 13:01
ty oczywiscie icek sluchasz tylko rabiego z koza
Bez żadnego trybu2019.11.17 13:11
Jako ateista kieruje się w życiu rozumem, wiedzą, przyzwoitością, szacunkiem do wszystkich ludzi, zaufaniem, doświadczeniem życiowym, uczciwością. Nie potrzebuję bożków, świątyń i całej tej otoczki. Moich uczuć nie da się obrazić, rozumu nie da się obrazić. Kto robi coś wbrew rozumowi może się ostro przejechać, dostając nawet nagrodę darwina. Pozdrawiam.
MW2019.11.17 23:06
kolejny antysemicki prawdziwy polak-katolik … Tak mu od kołyski wyprali coś w czaszce że tylko w koło widzi wyłącznie "żydowskie zagrożenie" No i tym razem zapomniał o masonach i cyklistach
adama2019.11.17 15:36
To ja panu lub pani współczuję. Pewnie pojawia się syndrom zmuszania, przemocy i dlatego tak beznadziejny wniosek. Człowiek jest istotą wolną, racjonalną, zdolną do podejmowania wyborów. Nikt nikogo nie zmusza, mnie jest żal właśnie takich jak Ty. Niby wolni a miotaja się w oparach absurdów rzekomej wolności. "Wszystko mi wolno ale nie wszystko przynosi mi korzyść" Jak dzieciak wsadza paluszek do kontaktu, to mu współczuję, bo rodzic zabrania. Później mamy chodzące zombi, które wierzą w pech, bo kot przeszedł przez ulicę.
Bez żadnego trybu2019.11.17 17:04
Przynoszący pecha kot przechodzący przez drogę jest dla ateisty takim samym zabobonem jak człowiek chodzący po wodzie. Tyle. Zabranianie dziecku wsadzania paluszka do kontaktu wynika z WIEDZY i ODPOWIEDZIALNOŚCI. Tym zachowaniem dziecko UCZYMY pewnych rzeczy. Dużymi literami napisałem rzeczy istotne dla ateisty. Daleko ważniejsze od wiary w zabobony. Pozdrawiam.
Jan I (kto podszył pod Jan więc jestem Jan I)2019.11.17 21:11
"Próżno kąpiesz z wierzchu ciało, Jeśli wewnątrz co przywrzało." Mikołaj Rej
Jacek2019.11.18 4:13
a co w twoim świecie nie można mieć innych poglądów od twoich?
Ciemnogrodzianin2019.11.19 9:50
Ty ostrzegasz przed katolikami, a księża kimś takim jak Ty. Na tym polegają relacje ideologiczne w świecie.
luther2019.11.20 18:07
Poczekajmy aż nadejdzie twój czas, mam 100% pewności że będziesz wzywał Boga tuż przed śmiercią. Widziałem to zbyt wiele razy, widziałem jak ateiści wołali o litość w godzinie śmierci.
Zbigniew2019.12.5 0:15
wraca triumf postępu, światłości, kultury i nauki, 4 apokaliptycznych jeżdżców marksizmu .. dzieci rewolucji, których ona pożarła, też nie mogły "wykorzystać swego potencjału intelektualnego" , przeszkodziło im kilka gram ołowiu
Andy2019.11.17 12:22
Taa, spalcie jeszcze jej książki tak jak książki J.K.Rowling. I uważajcie bo Hello Kitty już czuwa na wasze dusze.
zatroskany2019.11.17 13:34
Nie wiesz co mówisz
Sariel2019.11.17 13:37
Popatrz Andy ile internet uczynił nam złego ! Kiedyś, kiedy jeszcze nie było internetu, to tylko twoja rodzina wiedziała, że jesteś debilem !
Andy2019.11.17 14:20