Ks. prof. Bortkiewicz dla Fronda.pl o szykanowaniu szkół bez gender: Totalitarne dążenie państwa do łamania zasady pomocniczości w zakresie wychowania - zdjęcie
01.04.14, 12:02Ks. prof. Paweł Bortkiewicz (fot. serwis chrystusowcy.pl)

Ks. prof. Bortkiewicz dla Fronda.pl o szykanowaniu szkół bez gender: Totalitarne dążenie państwa do łamania zasady pomocniczości w zakresie wychowania

33

Fronda.pl: W środę 25 marca z inicjatywy Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny ruszyła kampania „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. 20 szkół z powiatu wołomińskiego otrzymało certyfikat gwarantujący, że w tych placówkach dzieciom i młodzieży nie zagraża ideologia gender. Inicjatywa nie spodobała się jednak minister Joannie Kluzik-Rostkowskiej, która zleciła mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty dokładne przebadanie i skontrolowanie zasad, na jakich dyrektorzy szkół podpisują deklaracje „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Zdaniem Księdza profesora jest to próba odstraszania dyrektorów szkół od przyłączania się do programu przyjaznego rodzinie?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Widzę tu dwa tematy. Z jednej strony to problem realizacji zasady pomocniczości w zakresie wychowania. Zasada pomocniczości stwierdza, że państwo ma obowiązek pomagać rodzicom, ale nie wyręczać ich w sferze wychowania. Zwłaszcza w sferze wychowania tak newralgicznego, jakim jest wychowanie do wartości moralnych oraz w zakresie miłości. To, co dziś obserwujemy, to totalitarne dążenie państwa do łamania tej zasady, i to w najbardziej newralgicznej sferze. Państwo czyni to poprzez narzucane narzucane czy też promowane programy. Niedawno usłyszałem takie bardzo ironicznie, a zarazem bardzo prawdziwe twierdzenie, że mamy dziś w wielu wypadkach do czynienia z organizacjami nie tyle pozarządowymi, co prawie-rządowymi. Jeżeli natomiast faktycznie organizacja pozarządowa, uczestnicząca w programie wspierającym rodzinę, jest szykanowana bądź krytycznie oceniana, to mamy problem. To pierwszy problem, zasadniczy, wpisujący się w szersze zjawisko, które dotyczy relacji między rodziną, dzieckiem a państwem w Polsce współczesnej.

Jaki jest drugi?

Drugim problemem jest sama ideologia gender, która stanowi w tym przypadku sedno sprawy. To kolejny dowód na to, że rzeczywiście walczymy tutaj o sprawę fundamentalnie ważną, jeśli chodzi o ukształtowanie dziecka, młodego człowieka. Charakter zapiekłości i zaciekłości w tej walce ze strony propagatorów ideologii gender pokazuje rangę problemu. Oczywiście, w tej sytuacji zapewne istnieje presja wywarcia strachu na rodzicach czy stowarzyszeniach, które wspierają rodzinę. My jednak nie możemy się tej presji poddać jako społeczeństwo, organizacje, Kościół a przede wszystkim jako rodzice.

Not. MBW

Czytaj także:

 

Nie pozwólmy szykanować szkół, które nie chcą gender!


Komentarze (33):

anonim2014.04.1 12:33
Widzę, że tu ktoś nie słyszał o zasadzie subsydiaryzmu państwa w stosunku do obywatela, chociaż o tym artukule...
anonim2014.04.1 12:40
I ani słowa o certyfikatach unijnych. Widać te są cacy.
anonim2014.04.1 13:48
Już niedługo powstanie zapewne Święta Dżender Inkwizycja z całą siatką szpiegów i donosicieli, która w imię tolerancji i walki z mową nienawiści, za pomocą swoich wiernych akolitów, będzie tropić, ścigać i z całą surowością karać choćby najmniejszy przejaw niechęci do Dżender za pomocą palenia na stosie lub częstując ołowianą kulką w tył głowy inaczejmyślących. Nastanie błogi czas jedynie słusznej ideologii, chyba że............... najpierw to my NORMALNI pokażemy tym bełkoczącym, pseudopostępowym popaprańcom ŚRODKOWY PALEC i zasadzając wielkiego kopa w dupę POŚLEMY ICH DO DIABŁA!!!! Niech idą krzewić swój bełkot do naszych starszych braci Izraelitów, albo miłujących pokój i sprawiedliwość braci muzułmanów. Precz z waszymi śmierdzącymi racicami od naszych rodzin, małżeństw i naszych dzieci. NON POSSUMUS!!! Popiół na głowę i do spowiedzi wy dżender-mutanci!!!!!
anonim2014.04.1 14:04
To że szkoła jest publiczna nie oznacza że rodzice mają pozwolić na ingerencję w psychikę dziecka, przez państwo. Takimi sposobami posługiwali się naziści i komuniści. MEN ma za zadanie uczenia a nie urabiania młodych ludzi, aby ich uformować według wybranego ideologicznego wzorca. Certyfikaty "szkoła wolna od gender" jest aktem woli poparcia rodziców dla szkół. Tym samy szkoła jako instytucja państwowa, wraz z rodzicami określili w jaki sposób chcą wychowywać młodzież. Państwo nie ma pierwszeństwa w wychowaniu dziecka przed rodzicem i należy o tym mówić. Już dawno ateiści mówili " Wy urodzicie dziecko (rodzice) a my wam je wychowamy".
anonim2014.04.1 14:17
Kampania „Szkoła Przyjazna Rodzinie” jest totalitarnym dążeniem kościoła do kontrolowania programów nauczania w szkołach polskich.
anonim2014.04.1 14:36
@arbiter Człowieku bez zdolności honorowej. Tyle razy Ci tłumaczyłem, że to są księża- Ks. Bortkiewicz i Ks. Oko. Ale ty jesteś niewyuczalny. Ale Twoje a r b i t r a l n e orzeczenia i tak nie zmienią rzeczywistości. Możesz się nimi tylko "upajać" jak ćpun żyjący w świecie iluzji. A geszefty na gender to robią ci co proponują "studia" za 1000-1800 zł
anonim2014.04.1 14:42
#krzysiekk Ciulu!! "Totalitarnym dążeniem jest tutaj raczej chęć immunitetu od kontroli waszej pseudonaukowej edukacji," Widać pedałowaty twój rozum już mózgojebce Jacykowa zżerają. Ta "nasza pseudonaukowa" edukacja ciebie i twą pedalską bandę czytać i pisać nauczyła i to że dziś se możesz swe urojenia w frondzie wypisywać.
anonim2014.04.1 14:55
@adomas44 robaczku, to rodzice przede wszystkim decydują
anonim2014.04.1 15:11
I tak o to wojna ideologiczna wchodzi do szkół,dlaczego genderowcy nie przychodzą ze swoją ,,nauką" do mnie,tylko do dzieci które dopiero co poznają świat?
anonim2014.04.1 15:11
@krzysiekk - Placówki państwowe są wolne, ponieważ są wyborem rodziców i nauczają w tradycyjny sposób. - Tradycja edukacji wypracowana i sprawdzona przez lata jest oparta o naukę a nie pseudonaukę gender. Pokaż mi naukowość gender, jest tylko ideologia mająca na celu zdobycia umysłów dzieci w szkole, przedszkolu.
anonim2014.04.1 15:15
Nie pierwsza to władza, która szkołe usiłowała przerobić na tubę do propagowania własnej ideologii.
anonim2014.04.1 15:20
krzysiekk czy widziałeś film „Gender Equality Paradox”?
anonim2014.04.1 15:20
@arbiter Zamilcz Waść!!! Obiecałeś nie odpowiadać na moje wpisy. I co nie wytrzymałeś... KŁAMCZUCHU! I jak wyglądasz przy tym "Twoim" VIII przykazaniu, którym wymachujesz jak pijany chłop cepem. Ps. A ja wszystkich nie mogę pilnować- nie mam tu stałej posady jak Ty. Wybrałem sobie tylko Ciebie na Wielki Post jako umartwienie.
anonim2014.04.1 15:22
@krzysiekk Obejrzyj: wirtualnapolonia.com/.../po-publikacji-tego-filmu-norweski-rzad-wycofal-wszelkie-dotacje-dla-promowania-ideologii-gender/
anonim2014.04.1 15:32
@krzysiekk MEN stosuje podwójne standardy wobec Gender i Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Jest to jawna dyskryminacja Państwa wobec społeczeństwa. To rodzice i lokalne społeczeństwa mają prawo do wyboru w jakim duchu chcą wychowywać swoje dzieci. Państwo po przez MEN, robi wrażenie jakby chciało przejąć władzę w wychowaniu dzieci, tak jak to robiły państwa totalitarne. Piszesz - "Gender jest nauką, ponieważ bada zjawisko kulturowej roli płci w społeczeństwie". Każdy może sobie badać, ale bez ingerencji w psychikę dziecka i mieszania mu w mózgu. A to robicie, dlatego jesteście pseudo naukowi. Nie ma zezwolenia na takie traktowanie dzieci z pominięciem rodziców. Już karacie rodziców, którzy w obronie swoich dzieci zabraniają edukacji równościowej. To się nazywa totalitaryzm.
anonim2014.04.1 15:42
http://wirtualnapolonia.com/2013/11/27/po-publikacji-tego-filmu-norweski-rzad-wycofal-wszelkie-dotacje-dla-promowania-ideologii-gender/ czas 34:25 - 35:25 Jest to wypowiedz Pani dr. na czym polega nauka gender.
anonim2014.04.1 15:48
http://wirtualnapolonia.com/2013/11/27/po-publikacji-tego-filmu-norweski-rzad-wycofal-wszelkie-dotacje-dla-promowania-ideologii-gender/ czas 36:00 - 37:03 mówi nie ma wrodzonych różnic oprócz cech zewnętrznych, jest to kłamstwo. PŁEĆ MÓZGU, O PRAWDZIWEJ RÓŻNICY MIĘDZY MĘŻCZYZNĄ A KOBIETĄ http://chomikuj.pl/nbogdanus/*23+INNE+CIEKAWE+E-BOOKI
anonim2014.04.1 15:53
@krzysiekk Na podstawie tego filmu rząd Norweski zmienił swój stosunek do gender i przestał go dotować finansowo jak to wcześniej bywało. A więc nie mów mi, ze to jest jakiś filmik. Chyba umiesz myśleć logicznie, dlaczego to zrobił.
anonim2014.04.1 15:56
@krzysiekk Odpowiedzialność za dziecko jest naturalnym prawem rodzica. Konstytucja RP gwarantuje nam prawo do określania rodzaju nauczania i wychowania dzieci Art. 48. 1. Rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Art. 53. 3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej jakoś inaczej interpretuje artykuły, czy zwyczajnie pozbawia nas naszych zagwarantowanych praw?
anonim2014.04.1 16:00
http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/2.htm Rozdział II WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA
anonim2014.04.1 16:18
@Drowish, @krzysiekk To są fakty i próba zakłamania przez was nic tu nie zmienia. Rząd jest częścią społeczeństwa a społeczeństwo nie toleruje waszej ideologi gender.
anonim2014.04.1 16:35
krzysiekk Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Nie została przyjęta przez Parlament UE ze względu na ustawy dające prawa tj; równości gender. W Parlamencie UE też was nie chcą. Czy to jest przypadek nie, jesteście zagrożeniem dla rodziny i społeczeństw. Twoje pragnienia są sprzeczne z rzeczywistością, obudź się. http://chomikuj.pl/nbogdanus/*23+INNE+CIEKAWE+E-BOOKI
anonim2014.04.1 16:51
Adwersarze "Krzyskk-a" Przecież doskonale wiecie że on ma zawsze rację i wszystko wie. On was swą erudycją i znajomością prawa wprost przygniata.
anonim2014.04.1 17:15
@krzysiekk Pamiętaj, że odrzucenie przez PE nie oznacza niezgody na samą ideę projektu, tylko nie przyjęcie go w takiej formie jaka została zaproponowana przez gender. Główna ideą projektu jest równość kobiet a nie równość płciowa gender, którą chcieliście przemycić i dać sobie prawa do kontroli nad dziećmi. No widzisz robaczku nareszcie się ze mną zgodziłeś. @Ondraszek1 On przygniata nas swoją obłudą i umiejętnością posługiwania się kłamstwem. To na mnie nie robi wrażenia. Ja nie stosuję takich prymitywnych aczkolwiek wyrafinowanych metod.
anonim2014.04.1 17:20
@krzysiekk Jest to portal poświęcony i każdy ma prawo tu pisać, także @Ondraszek1. Masz problemy z tym portalem nie loguj się, ale nie bądź despotą.
anonim2014.04.1 17:45
@Drowish Bez urazy, gęba pełna frazesów a słoma wystaje ci z butów.
anonim2014.04.1 21:14
@krzysiekk Garstką to wy jesteście. Jeżeli nawet nie zgadzamy się pod względem nauki KK, to nic wam do tego.
anonim2014.04.1 21:50
@Krzysiekk- Niema kogoś takiego, jak ultrakatolik! Albo jest się katolikiem, przestrzega się Dekalogu, albo nie. Jeśli twoja rodzina akceptuje te wszystkie dewiacje i zboczenia, to nie obraź się, ale tacy z nich katolicy, jak z kozich d..... trąby
anonim2014.04.2 0:52
krzysiekk Kwi 1, 2014, 9:18 po południu #krzysiekk "Nie łudź się znam mnóstwo katolików, moja rodzina jest katolicka" Ale sobie strzeliłeś w kolano.Cała twa "krucjata" antykatolicka to zdrada wartości moralnych twej rodziny jak i niechlubne dla niej jest twe zboczenie.. Wstydziłbyś się przynosić jej ujmę i jako katolicki odszczepieniec i tak będziesz katolikiem do końca świata. Ja sobie to zapamiętam-judaszowski szubrawcu.
anonim2014.04.2 10:05
@krzysiekk Katolicy są różni, to prawda. Określenie ultra jest określeniem skrajnym, wymyślonym i przyklejonym nam na potrzeby propagandowe. Na czym miałaby polegać nasza skrajność, czy na przestrzeganiu Przykazań Bożych i nie godzeniu się z praktykami powodującymi grzech. A jak nazwać ugrupowania religijne w których z powodu wyznania zabijają, oszukują, gwałcą, pogardzają itd. W przyszłości możecie oczekiwać od nas pomocy bardziej, niż od innych gdy was będą linczować. W naszym KK jest też miłosierdzie nad grzesznikami. Jak nazwać was, gdzie z powodu waszej ideologii w niektórych państwach zmuszacie ludzi do przyjęcia jej pod groźbą kary, to wy jesteście ultrasami.
anonim2014.04.2 10:08
@Drowish Moim celem nie było obrażanie kogokolwiek, dlatego na wstępie napisałem "bez urazu" pozdrawiam
anonim2014.04.2 10:18
Powtarzam do znudzenia. W Polsce szkoły są publiczne a nie państwowe. To kolosalna różnica.
anonim2014.04.2 12:31
Kazała sprawdzić kryteria, na bazie których są podpisywane takie deklarację. Od tego jest. Jeżeli takim kryterium będzie zakaz nauczania o antykoncepcji, to ja jestem za tym, aby kuratorium reagowało.