1947

14 września: We wsi Okopy w województwie białostockim, Władysławowi i Mariannie Popiełuszkom urodził się syn, który dwa dni potem ochrzczony został imieniem Alfons.

1956

Popiełuszko przystępuje do Pierwszej Komunii świętej i Bierzmowania: przyjmuje imię Kazimierz – na cześć patrona Archidiecezji Wileńskiej.

1958

Alek Popiełuszko zostaje ministrantem. Do Mszy świętej służyć będzie aż do matury.

1965

Popiełuszko zdaje maturę w suchowolskim liceum.

24 czerwca: Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński decyduje o przyjęciu Alfonsa Popiełuszki do warszawskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W seminarium alumn Popiełuszko przyjmuje imię Jerzy.

1966

16 października: Obłóczyny księdza Jerzego Popiełuszki.

24 października: Powołanie Jerzego Popiełuszki do jednostki specjalnej Ludowego Wojska Polskiego w Bartoszycach, gdzie alumn Popiełuszko miał odwagę odmówić zdjęcia różańca i brać udział w zakazanych wspólnych praktykach religijnych. Do końca pobytu w jednostce będzie prześladowany. Za swoich prześladowców modlił się także w czasie odbywania kar.

1968

Po zakończeniu służby wojskowej Popiełuszko trafia do Instytutu Gruźliczego. W wojsku nabawił się ostrej anemii. Chorował będzie już do końca życia.

1972

28 maja: W Katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie Ks. Jerzy przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Wyszyńskiego. Do świeżo wyświęconych kapłanów Prymas mówi: "Idziecie w teren bardzo pracowity, gdzie trzeba będzie włożyć ogromnie dużo wysiłku, poświęcenia i ofiary. Życie wasze nie będzie miękkie".

Ksiądz Popiełuszko odprawia Mszę świętą prymicyjną w kościele w Suchowoli. Na obrazku pamiątkowym umieszcza cytat z Ewangelii św. Łukasza: "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc".

Czerwiec: Otrzymuje nominację na wikariusza parafii Trójcy Świętej w Ząbkach.1980

20 maja: Zostaje rezydentem w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Zostanie tam aż do śmierci

31 sierpnia: Odprawia w Hucie Warszawa pierwszą w historii tego zakładu Mszę świętą.

1981

Listopad: Wspiera strajkujących studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa. Po jej pacyfikacji 2 grudnia pomagać będzie relegowanym studentom. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia pomagać będzie także prześladowanym, zwalnianym z pracy, ściganym przez aparat terroru robotnikom i studentom. Jeździł będzie na procesy niewinnie oskarżanych pracowników i pomagał materialnie wszystkim potrzebującym i ich rodzinom.

1982

17 stycznia: Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia pierwszą "Mszę świętą za Ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią" w kościele św. Stanisława Kostki. Od tej chwili w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w Mszach za Ojczyznę uczestniczyć będą setki, a z czasem tysiące ludzi.

13 na 14 grudnia: "Nieznani sprawcy" wrzucają w nocy do mieszkania księdza Jerzego cegłę z materiałem wybuchowym. Od tego czasu jest systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Modli się za swych prześladowców; obserwującym jego mieszkanie funkcjonariuszom SB wynosi ciepłe napoje.

1983

19 maja: Po Mszy żałobnej w kościele św. Stanisława Kostki kilkadziesiąt tysięcy ludzi odprowadza w kondukcie na Powązki zamordowanego wcześniej maturzystę Grzegorza Przemyka. W czasie pogrzebu nie dochodzi do żadnych incydentów – o zachowanie absolutnej ciszy prosił ksiądz Jerzy.

16-23 czerwca: W czasie drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny Ks. Jerzy jest odpowiedzialny za organizację opieki medycznej w Warszawie.

Wrzesień: Organizuje pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę pod hasłem: "Bóg i Ojczyzna".

12 grudnia: Ksiądz Popiełuszko jest przesłuchiwany w Prokuraturze. Po rewizji w jego mieszkaniu i znalezieniu podrzuconych tam wcześniej materiałów wybuchowych, ksiądz zostaje przewieziony do aresztu i poddany rewizji osobistej. Umieszczony w celi z więźniami kryminalnymi spowiada jednego z nich – recydywistę.

1984

Wrzesień: Ksiądz Jerzy prowadzi drugą pielgrzymkę świata pracy do Częstochowy. Po raz ostatni odwiedza rodziców w Okopach. Do ojca mówi: "Tylko nie płaczcie po mnie, gdy zginę".

13 października: Ma miejsce pierwsza, nieudana próba zamordowania wracającego z Gdańska księdza Jerzego.

19 października: Odprawia ostatnią Mszę świętą w bydgoskiej parafii Polskich Braci Męczenników. W czasie rozważań bolesnych tajemnic różańca mówi słowa, które uważane są za jego duchowy testament: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".

W czasie powrotu do Warszawy, nocą, zostaje uprowadzony i zamordowany przez Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego, funkcjonariuszy Departamentu IV MSW.

30 października: Ciało porwanego kapłana zostaje odnalezione w wodach Wisły pod Włocławkiem.

3 listopada: W pogrzebie i uroczystościach żałobnych przy kościele św. Stanisława Kostki uczestniczy blisko milion ludzi.

Do dzisiaj grób księdza Jerzego odwiedziło ponad 18 milionów pielgrzymów z całego świata.

5 listopada: Papież Jan Paweł II mówi do Polaków: "Modlę się za ks. Jerzego Popiełuszkę, a jeszcze bardziej się modlę o to, ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża zmartwychwstanie... Niech ta śmierć będzie źródłem nowego życia".

1985

W tzw. procesie toruńskim skazano tylko bezpośrednich sprawców zbrodni i ich bezpośredniego przełożonego Adama Pietruszkę. Nikogo z mocodawców zbrodni nie osądzono.

1987

14 czerwca: W czasie trzeciej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II modli się przy grobie księdza Jerzego i spotyka z jego rodzicami.

2001

Luty:Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

2002

Watykańska Kongregacja Spraw kanonizacyjnych wydaje dekret o ważności procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

25 maja: Kard. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, odwiedza grób księdza Jerzego i wpisuje następujące słowa w księdze pamiątkowej: "Niech Pan błogosławi Polskę, dając jej kapłanów w duchu ewangelicznym Popiełuszki".

2003

Maj: Następuje otwarcie drugiego etapu procesu beatyfikacyjnego.

2004

W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki otwarto Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Do dnia dzisiejszego Muzeum odwiedziło blisko 360 tysięcy zwiedzających.

2008

Czerwiec: Następuje oficjalne złożenie "Positio super martyrio Servi Dei Georgio Popiełuszko" w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

2009

Luty: Premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Do dnia dzisiejszego film obejrzało ok.1,5 miliona widzów w Polsce i na świecie.

2010

6 czerwca: Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza święta beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Po jej zakończeniu relikwie ks. Jerzego zostaną procesyjnie przeniesione do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

AJ/Centrumopatrzności.pl