Ks. Jan Witek proboszcz z Katów: Donosicielstwo stoi w sprzeczności z miłością bliźniego - zdjęcie
07.03.21, 09:22Fot. Kościół w Kątach/drohiczynska.pl

Ks. Jan Witek proboszcz z Katów: Donosicielstwo stoi w sprzeczności z miłością bliźniego

60

W województwie małopolskim znajduje się mała wieś Kąty, gdzie mieszka około 700 Polek i Polaków, w większości katolików. W kątach, jak w większości polskich wsi, jedynym miejscem, w którym gromadzą się ludzie jest kościół, ale w czasach „pandemii” zabroniono większych zgromadzeń i do kościołów w krytycznym momencie mogło przyjść zaledwie pięcioro wiernych. Proboszcz z Kątów od początku zajmował inne stanowisko i nie przeganiał wiernych ze świątyni, co nie spodobało się części mieszkańców donoszących policji o naruszeniu obostrzeń. W kościele wielokrotnie zjawiały się patrole policji, jak twierdzi sam ksiądz proboszcz Jan Witek, początkowo policjanci zachowywali się jak ludzie i między wierszami mówili, że interweniują, bo muszą. Pod koniec grudnia, przy nie pamiętam, której fali, policja interweniowała kolejny raz i z odgórnym nakazem zgłosiła sprawę do sanepidu.

O jaką sprawę chodziło? O 160 wiernych zgromadzonych w kościele, podczas gdy „rozporządzenie” pozwalało na obecność 30 wiernych. Na parafię sanepid nałożył karę w kwocie 10 tysięcy złotych, w odpowiedzi ksiądz proboszcz Jan Witek wygłosił jedno z piękniejszych kazań w czasie zarazy. Cytuję: „Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym, o którym bardzo rzadko się mówi, jeszcze rzadziej się z niego spowiada. Donosicielstwo stoi w jawnej sprzeczności z miłością bliźniego. Donosiciel, czyli kapuś, szpicel, to jak człowiek trędowaty, którego należy odizolować od ludzi zdrowych i prosić Jezusa o uzdrowienie, jak to było w dzisiejszej Ewangelii”. Jak łatwo się domyślić zrobiła się afera medialna, biskup tarnowski wezwał proboszcza na dywanik i ten pokornie za swoje słowa przeprosił, w myśl reguł obowiązujących w kościele hierarchicznym. Nie byłem nigdy w Kątach i nie mam żadnego kontaktu z mieszkańcami wsi, ale śmiem twierdzić, że po tych zdarzeniach w kościele nie ma już 160 wiernych, tylko „przepisowe” 30 i tak też pewnie będzie wyglądać msza rezurekcyjna, jedna z najważniejszych mszy dla katolików. Smutny finał ludzkiej i katolickiej postawy księdza oraz wiernych, w państwie polskim rządzonym przez zdeklarowanych patriotów i katolików.

W sąsiednim województwie podkarpackim znajduje się miejscowość Leżajsk, gdzie mieszka około 14 000 Polek i Polaków. Leżajsk większości rodaków kojarzy się ze znaną marką piwa, ale dla Żydów, dokładnie Chasydów’, to święte miejsce narodzin i śmierci rabina Elimelecha Weissblum z Leżajska, najbardziej znanego i szanowanego cadyka. Jak co roku do Leżejska przyjechało wielu Chasydów, aby oddać hołd wielkiemu chasydzkiemu przywódcy duchowemu. Pielgrzymka chasydzka i związane z nią uroczystości mają głównie charakter religijny, to nic innego jak „żydowskie msze”, czy jak kto woli sprawowanie kultu religijnego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce bezprawiem takie uroczystości są zakazane. Dlatego też w 2020 roku wizycie Chasydów, nie z braku gościnności, ale z powodu „pandemii”, sprzeciwił się burmistrz Leżajska, ale jakoś nie dostał głośnego wsparcia ze strony marszałka i wojewody podkarpackiego, nie wspominając o rządzie i dzielnych ministrach od DDM A+W. W tym roku w czternastotysięcznym miasteczku zjawiło się nagle sporo gości, którzy bez trudu znaleźli hotele i jak podejrzewam musieli też gdzieś spożywać posiłki i raczej nie była to uczta „na Polaka w maseczce”, czyli chyłkiem konsumowane posiłki na ławkach albo na stojąco, żeby policja nie widziała.

Okazało się, że w „antysemickiej” Polsce nie znalazł się jeden donosiciel i przez to biedna policja oraz rząd „Prawa i Sprawiedliwości” nie wiedzieli, że do Leżajska przybyli „siewcy śmierci” łamiący artykuł 165 kk – sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Chasydów nie potępił żaden cadyk, rabin, gmina żydowska i przedstawiciel ambasady Izraela. Policja nie pouczyła nikogo, nikomu nie wręczyła mandatu i tym bardziej nie skierowała sprawy do prokuratury i sanepidu. Chasydzi tłoczyli się jeden obok drugiego i niekoniecznie mieli maseczki. Żyjemy w takim państwie, jak widać na załączonym obrazku i nie „rządzą” tym państwem „ruscy i niemieccy agenci”, ateiści, dewianci LGBT, ale patriotyczna i katolicka partia PiS z liderem Jarosławem Kaczyńskim, który co tydzień chodzi do kościoła i z bliska widzi, co się z polskimi kościołami stało. Nie mam żadnych pretensji do Chasydów i Żydów, oni się szanują i bawią, jak na Krupówkach, natomiast „polskich katolików i patriotów” z PiS mogę podsumować jedną frazą – najgorszy sort.

 

Matka Kurka/kontrowersje.net

Komentarze (60):

MaxFiend2021.03.7 20:39
Donosicielstwo stoi w sprzeczności z regułami organizacji mafijnych a sygnalista nie jest donosicielem.
Anonim2021.03.7 18:33
Donosiciel z PiS i pewnie katolik :).............https://www.fronda.pl/a/homoaktywista-znow-zniewazyl-flage-polski-radny-pis-zawiadamia-prokurature,158280.html
Ela2021.03.7 17:43
W PiS jest najwięcej donosicieli.
antoni.s2021.03.7 16:41
Mamy tu do czynienia z głębokim niezrozumieniem intencji jakie przyświecały księdzu witkowi, gdyby było tak jak mylnie interpretuje słowa ks. witka matka kurka, nie zabierałbym głosu, jednak matka kurka skrajnie umniejsza troskę ks.witka i spłaszcza ją do mało istotnego drobiazgu, potępienie przez kc.witka donosicielstwa należy rozumieć znacznie szerzej jako brak zgody na donoszenie[ z najniższych pobudek] na księży którzy ulegli pokusie i raz czy dwa razy dali dziecku ciumka, czy też mocniej je przytulili, z głębokiej treści kazania ks.witka wysuwa się pytanie, kto zyska na tym że jeden lub drugi, nawet trzeci ksiądz zostanie publicznie zlinczowany? czemu to ma służyć?, czy od tego w polsce będzie lepiej?, czy będzie więcej wiary?, modlitwy?, powstanie więcej kościołów i innych świętych dzieł?, dlatego też nie mogę milczeć gdy matka kurka tak fałszywie interpretuje takie święte słowa, mam tylko nadzieję że to tylko brak zrozumienia słów księdza, a nie sabotaż, szczęść boże.
rebeliant2021.03.7 17:01
O jedno konkretne ten ksiądz zawadził - że między ludźmi toczy się walka i jedną z istotnych rzeczy taktycznych jest ukrywanie przed wrogami danych o naszych "skarbach".
asia2021.03.7 15:36
Niestety Polityka Morawieckiego to kompletna degradacja kraju , i wygląda na to , że zamierzona . W głowie się nie mieści , że można tak gnoić tych co mu zaufali . pytanie skąd taka nienawiść do Polakow, czy tylko kasa to tłumaczy?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.7 15:32
a koloratkowej pedofilskiej kasty prawo nie obowiązuje?
Hhahahha2021.03.7 13:48
Samozaoranie PiSiorów. Przecież takie zarządzenie wprowadził nie kto inny tylko PiS.Typowy strzał w kolano.
anonim2021.03.7 16:02
A co miał zrobić? Skoro służba zdrowia nie wyrabia a pieniądze poszły na tvp i do Torunia.
Hania2021.03.7 13:34
Kościół na załączonym zdjęciu wg mnie znajduje się na Kątach gmina Korytnica pow. Węgrów woj. mazowieckie . Pozdrawiam.
Bzdet2021.03.7 13:30
Nie ma czegos takiego jak milosc blizniego. Nawet przyjazn jest niepewna.
Stały czytelnik2021.03.7 12:55
Zebranie się ludzi na modlitwie to nie jest zgromadzenie w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach. Wolność religijna i wolność zgromadzeń to są różne kategorie praw konstytucyjnych. Prawo do wolności religijnej (art. 53 Konstytucji) należy do kategorii wolności osobistych, natomiast prawo do zgromadzeń (art. 57) należy do grupy praw politycznych. Wolności religijnej nie wolno ograniczyć nawet w czasie stanu wyjątkowego. Art. 233. Ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu wojennego i wyjątkowego nie może ograniczać wolności i praw określonych w art. 30 (godność człowieka), art. 34 i art. 36 (obywatelstwo), art. 38 (ochrona życia), art. 39, art. 40 i art. 41 ust. 4 (humanitarne traktowanie), art. 42 (ponoszenie odpowiedzialności karnej), art. 45 (dostęp do sądu), art. 47 (dobra osobiste), art. 53 (sumienie i religia), art. 63 (petycje) oraz art. 48 i art. 72 (rodzina i dziecko).
Dzięki Panie sędzio.2021.03.7 15:55
..
czy wirus o tym wie?2021.03.7 16:50
Tylko czy wirus o tym wie?
Stały czytelnik2021.03.7 18:11
Nie interesuje mnie, czy wirus o tym wie. Tak jak chodzę do sklepu, tak będę chodził się modlić, bo takie są moje żywotne potrzeby. W moim kościele są w niedziele dwie Msze św. i na każdej kościół jest zapełniony. Nie ma ani jednej osoby w maseczce. Chodzą też ludzie starsi, grubo po osiemdziesiątce, są dzieci. Komunia św. tylko do ust i na kolanach, przy balaskach. W każdą niedzielę przed Mszą św. Różaniec, teraz dodatkowo Gorzkie Żale. Od roku nikt nie zachorował. Raz była milicja, próbowali ukarać księdza mandatem. Postępowanie umorzono.
Komentator2021.03.7 12:24
Niestety autor nie ma bladego pojęcia o czym pisze. Chasydzi owszem zjechali do Leżajska ale oni na ten zlot zawsze przyjeżdżają o swoim. Maja swoja kuchnię i inne sprawy. Jest to impreza zamknięta miasto ani okolica nic z tego nie ma. Autorowi polecam dokształcanie zanim napisze następnego gniota.
Stały czytelnik2021.03.7 12:41
I pewnie każdy miał swój skafander kosmiczny, w którym mieszkał, spał, jadł, a wydychane przez siebie wirusy poddawał natychmiastowemu recyklingowi.
Artur2021.03.7 11:43
Część ludzi zapomniała że Pana Boga nigdy nie można opuszczać a w czasie nieszczęścia uczęszczanie na Msze Św. jest szczególnie pomocne i wskazane. Oczywiście dla osób wierzących w rzeczywistą obecność Pana Boga w Eucharystii. W czasie pandemii zawsze starałem się być obecny na Mszy. Ta pandemia dużo powiedziała nam o nas samych i o naszej wierze. Potrzebujemy odnowy wiary.
Anonim2021.03.7 11:38
Debil,nie odróżnia donosicielstwa od zagrożenia życia wiernych. Katolicyzm to jednak stan umysłu.
Jarek2021.03.7 11:45
Widzę, że zupełnie nie wiesz o czym piszesz. Wróć lepiej do klocków Anonimie.
Stały czytelnik2021.03.7 12:43
Zagrożenie życia wiernych jest ogromne. W takich supermarketach kasjerki codziennie mrą jak muchy.
Krzysztof2021.03.7 13:08
Takie są przepisy które ustanowił PiS, kieruj pretensje na Żoliborz.
anonim2021.03.7 16:51
To skąd się biorą chorzy w szpitalach? Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle?
Stały czytelnik2021.03.7 18:17
"To skąd się biorą chorzy w szpitalach?" Myślę, że wielu z nich to ofiary teleporad i pseudolekarzy, którzy odmawiają przyjęć. Zastanawiąjący jest problem górników w kopalniach. Na rozkaz chorowali - i na rozkaz przestali. Ciekawe, prawda?
Anonim2021.03.7 11:34
Donosicielstwo jest złe, a zwłaszcza jak dotyczy pedofilii w kościele , co kleruchy?
Anonim2021.03.7 11:25
Nasz - szlachetny sygnalista, ich - parszywy donosiciel. Zakłamanie i dwulicowość kościoła w całej krasie. JBĆ KLR!
cypis2021.03.7 11:15
PiS "najgorszy sort" - tak, owszem, to pseudo-katolicy, którzy za nic mają wiarę katolicką. Służą obcym interesom.
ak2021.03.7 11:09
Przecież to umiłowana partia polskich proboszczów uchwaliła ustawę o sygnaliście. Tak więc wszystko w majestacie pisowskiego prawa. Sygnalista zasygnalizował, a teraz źle. No to o co kaman ?
jle_ffm2021.03.7 11:03
Jeśli w kościele wisi na drzwiach kartka z informacją o dopuszczalnej ilości wiernych a na msze przychodzi 3 razy więcej, to co wtedy? No więc jeśli ktoś w dobrej wierze powiadomi służby o tym fakcie czy będzie donosicielem czy może jednak zachowa się pro-obywatelsko i odpowiedzialnie?
AAAtomek2021.03.7 11:08
Oznacza to, że mieszkańscy tej wioski nie potrafią liczyć do 30...
Artur2021.03.7 11:47
To znaczy że jak ci się nie podoba to masz wrócić do domu. Gospodarzem jest ksiądz a nie ty. Więc jednak nie bądź donosicielem, nawet porządkowym donosicielem.
jle_ffm2021.03.7 13:47
No nie do końca. Parafia czy kościół nie jest prywatną własnością księdza ale należy do wszystkich parafian którzy na nią łożą (a on tam tylko administruje). A poza tym prawo powinno być przestrzegane dla dobra innych a nie kto inny jak ksiądz dać dobry przykład skoro wymaga się tego od wiernych.
Stały czytelnik2021.03.7 18:36
"Parafia czy kościół nie jest prywatną własnością księdza ale należy do wszystkich parafian którzy na nią łożą (a on tam tylko administruje)" To jest doktryna protestancka. W Kościele Chrystusowym (czyli pochodzącym od samego Jezusa Chrystusa i przez Niego ustanowionym) kapłana całuje się w rękę. Jeśli jesteś ciekaw, dlaczego, napisz - nigdy nie jest za późno na nawrócenie. Protestancka herezja to największe moim zdaniem zło w historii Kościoła.
Stały czytelnik2021.03.7 18:49
"kartka z informacją o dopuszczalnej ilości wiernych" Taką kartką to można sobie toaletę wytapetować. Nikt mi nie będzie zakazywać modlitwy.
Jak u biskupa2021.03.7 10:55
Art. 42. [Odpowiedzialność karna; prawo do obrony; domniemanie niewinności] 1. Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa międzynarodowego. 2. Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu. 3. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. https://sip.lex.pl
Pytanie???2021.03.7 10:44
Czy narazanie blizniego na utrare zdrowia lub zycia stoi w sprzeczności z miłością bliźniego ???
AAAtomek2021.03.7 10:44
No patrz Pan, u Rydzyka tle osób było na urodzinach, bez maseczek i nic, a tu biednego księdza udupili? Ta prawica jest jednak niewiarygodna w swoim postępowaniu. :Paradne!
Michał Jan2021.03.7 10:37
Szkoda, że Leżajsk kojarzy się Polakom z piwem (marnym na dodatek), a nie bazyliką Ojców Bernardynów z oszałamiającym wystrojem i unikatowymi organami.
Józef2021.03.7 11:08
To się kojarzy kurce, a nie Polakom.
Anonim2021.03.7 10:36
Jak Źidek tupnie nogą, to Kaczor z kotem chowają się do mysiej dziury. Ładnego się dorobiliśmy przywódcy farbowanego "Polaka patrioty". Z Tuskiem była ta różnica, że salutował na kwiknięcie maciory zza Odry. Co jeden to lepszy. Czarzasty będzie stawał na pejsie, jak Putin zagra. Ot i całe nasze partie polityczne.
hans klos, w roli felczera ze strzykawką2021.03.7 10:35
Czy istnieje teologiczne uzasadnienie zakazujące odprawiania mszy pod gołym niebem w Kątach, zachowując odstępy? Bogu co boskie, Cesarzowi co cesarskie.
eda2021.03.7 10:35
święta prawda
zaden rząd tak nie zniszczył Polaków jak ten2021.03.7 10:33
https://siodma9.pl/wiadomosci/item/5322-grzegorz-braun-wladza-w-warszawie-uprawia-samowole-i-bezprawie
Anonim2021.03.7 10:29
W czasie okupacji z donosicielstwo była kula w łeb. Za komuny UB-ek był traktowany przez Polaków jak padlina (no ... chyba, że był duchownym). Dopiero po 1989 ta padlina rozwlekła donosicielstwo po całym kraju, aż po euroszpicli. po
Dzika Nika2021.03.7 10:14
Czyli, jak ktoś będzie niszczył albo podpalał kościół, to mam nie donosić?
Michał Jan2021.03.7 10:34
Dlaczego miałabyś robić sobie jakiś wyjątek?
rebeliant2021.03.7 10:12
Komunikacja między ludźmi to nie grzech.
POgubiony2021.03.7 9:56
Czy donoszenie na pedofilów w sutannach jest grzechem ?
Po 11 ...2021.03.7 10:07
Odpowiem ci. Sprawa jest teologicznie jednoznaczna. Doniesienie służbom państwowym, to śmiertelny grzech. Natomiast donos do biskupa, to neutralny moralnie uczynek (i tak wie i nic to nie zmienia). A teraz prawdziwie zacne, dobre rozwiązanie. Katolik powinien o pedofilii poinformować samego Boga w trakcie wieczornej modlitwy. To jest zaiste dobry, moralny i heroiczny uczynek.
Maciej Piwowar2021.03.7 9:53
@ Matka Siu------. Mnie Uczono podstawowej ZASADY : ,,NIE MÓW NIKOMU ,CO SIĘ DZIEJE W DOMU". Będąc ,,młodzianem bylem świadkiem takiej sytuacji ,,tzw pierwszy papieros 12-14 latków ,ale Jeden nie dostał od kolegów papierosa.Poleciał i doniósł mamusi ,że Oni palą.A mama doniosła rodzicom .Skutek jest Taki ,,dziś Jesteśmy wieku 70 latków ,spotykamy się na Święto Zmarłych ,i pada pytanie: Co słychać u Krzy-=--pada odpowiedz u Kapownika? Nikt NIC nie Wie. Bo po zdarzeniu WYPROWADZONO się ,gdyż SYNALEK Miał przes-=---. Tak DONOSZENIE to GRZECH.
rebeliant2021.03.7 9:48
Donosicielstwo stoi w sprzeczności z zatajeniem - np. funkcjonowania grup ludzi.
Zaraźcie wszystkich,2021.03.7 9:46
Bóg rozpozna swoich.
Józef2021.03.7 9:40
Jeżeli kościół uważa donosicielstwo za grzech, to dlaczego do niego namawia. Jeżeli ktoś coś namaluje na kościele to księża proszą ludzi o wskazanie sprawców. Czy to jest lepsze donosicielstwo, czy dostanie się za to lepsze miejsce w niebie.
cal.502021.03.7 9:43
A ty jesteś debilem regularnym, okazjonalnym czy tylko udajesz głupiego a jesteś tak na prawdę prowokatorem, co? Jak sobie odpowiesz na to pytanie to wtedy będziesz wiedział jaka jest różnica między donosem a wskazaniem sprawców przestępstwa.
Józef2021.03.7 9:58
Przecież ksiądz w kościele łamał prawo, to pomyśl czy ty jesteś debilem czy ja. Możesz się z prawem nie zgadzać, ale nie możesz go łamać, wtedy to się nazywa przestępstwo. Zawiadomienie Policji i prokuratury jest twoim obowiązkiem, a nie donosicielstwem.
Stały czytelnik2021.03.7 18:27
"Możesz się z prawem nie zgadzać, ale nie możesz go łamać" Przecież to nieprawda, nie znasz doktryny katolickiej. Prawo stanowione musi być oparte na Prawdzie i na Bożych wartościach. Jeśli tak nie jest, katolik niekiedy nawet popełnia grzech, ślepo przestrzegając prawa stanowionego. Przepisy covidowe są oparte na kłamstwie, manipulacji statystykami i cyfrowym sterowaniu zbiorową świadomością. Są sprzeczne z Konstytucją. W zakresie, w jakim zakazują oddawania należnej czci Panu Naszemu Jezusowi Chrystusowi, są antyboże i grzech ich przestrzegać. Wiodą wielu ludzi na zatracenie, wprost do Piekła.
Po 11 ...2021.03.7 10:02
Jaka? Jaka jet ta różnica? Powiem ci. W przypadku Kąt, ktoś WSKAZAŁ księdza jako odpowiedzialnego za sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty zdrowia lub życia. Dla mnie taki powód poinformowania służb jest wielokroć ważniejszy (bo dotyczy zdrowia i życia) niż pomazany mur przed kościołem.
Stały czytelnik2021.03.7 18:46
"ktoś WSKAZAŁ księdza jako odpowiedzialnego za sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty zdrowia lub życia" Skoro ktoś wskazał księdza jako kułaka, to musi zapanować socjalistyczna sprawiedliwość i księdza trzeba rozkułaczyć.
Po 11 ...2021.03.7 9:32
Ja słyszałem o gorszym donosicielu. Zobaczył, że pali się dom jednorodzinny i podobnie jak ten z donosiciel z Katów zadzwonił na policję i straż. Pewnie i jeden i drugi tłumaczył się potem, że ratował ludzkie życie. Paskudni donosiciele. Paskudni.
Anonim2021.03.7 10:28
Idiota.