05.03.14, 11:47Ks. Adam Boniecki (fot. Piotr Drabik/Wikipedia)

Ks. Adam Boniecki o wyborach w Episkopacie

W felietonie dla "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki odnosi się do zbliżających się wyborów przewodniczącego Episkopatu. Przypomina, że przewodniczący – wbrew powszechnym sugestiom - nie jest głową Kościoła w Polsce, ani nawet liderem KEP. "Nie jest prawdą, że przewodniczący arbitralnie decyduje o przedmiocie obrad Konferencji Episkopatu"- pisze redaktor senior "TP".

"Demokratyczne procedury wyborcze pozwalają twierdzić, że to nie przewodniczący określa, jaka będzie Konferencja Episkopatu, lecz przeciwnie, wybór przewodniczącego mówi o tym, jaka jest ona naprawdę" – zauważa ks. Adam Boniecki.

Kapłan przypomina, że pierwszy dzień sesji wyborczej Konferencji ma być poświęcony refleksji nad adhortacją „Evangelii gaudium” papieża Franciszka. Możemy w niej przeczytać m.in., że "Biskup powinien zawsze budzić komunię misyjną w swoim Kościele diecezjalnym, dążąc do ideału pierwszych wspólnot chrześcijańskich, gdzie wierzących ożywiały jedno serce i jeden duch:.

Ks. Adam Boniecki wskazuje na ważny aspekt zbliżających się wyborów przewodniczącego Episkopatu. "Dla większości katolików w Polsce biskup jest ważny. W trudnych momentach czekają na jego ewangelicznie jasny głos i są rozczarowani, kiedy milczy. Cierpią z powodu sięgających nawet hierarchii podziałów wśród wierzących. Tęsknią za ukazaniem dróg dialogu ze światem, który się oddalił od Kościoła i Chrystusa, i są dumni, kiedy ich biskup ten dialog prowadzi. Wiedzą też z doświadczenia, że nawet jeśli formalna władza przewodniczącego Konferencji nie jest wielka, to jego wpływ na styl funkcjonowania Kościoła w Polsce, na jego obraz jest ogromny" – konstatuje redaktor senior "TP".

Beb/Tygodnik.onet.pl 

Komentarze

anonim2014.03.5 12:14
Ciekawe, dlaczego jakiś nicpoń nazwał "Tygodnik Powszechny" katolickim dodatkiem do "Gazety Wyborczej".
anonim2014.03.5 12:16
Trzeby by powrócić w Kościele Polskim, że Prymas ma największą z Urzędu Władzę. A właściwie czy nienależałoby zastanowić się czy aby głową Kościóła w Polsce nie powinien być Biskup w stopniu Patriarchy?
anonim2014.03.5 12:21
TP to nie dodatek do GW a piąta kolumna.
anonim2014.03.5 12:28
@Sniddy - lepiej bym tego nie ujął.
anonim2014.03.5 13:22
habukak oderwany jest od rzeczywistości. Nie wiadomo czy to wpływ alkoholu, czy zwykła głupota? Oczywiście, że TP jest czymś jak 5 kolumna, a ks Boniecki jest jednym z jej elementów. Nie trzeba przypominać jego karkołomnych figur retorycznych dotyczących wiary i nauczania KK.
anonim2014.03.5 13:37
bardzo bym sie cieszył, gdyby na przewodniczącego wybrano Abp Wacława Depo!
anonim2014.03.5 13:41
Ksiądz Boniecki powinien przywdziać nie tyle sutannę, co fartuszek.
anonim2014.03.5 15:46
habukak, czy Ci się podoba czy nie, dla katolików Ks. Boniecki, O. Wiśniewski, O.Gurzyński, Ks. Wierzbicki i jeszcze paru innych to taka właśnie grupa do których utrzymuje się dystans a co powiedzą to akurat NIE jest głos Kościoła. Tygodnik Powszechny NIE jest medium katolickim i tyle ale też nikt prawie go nie czyta.
anonim2014.03.5 17:11
habukak, katolików głównego nurtu czyli związanych z Kościołem a nie z Gazetą Wyborczą jak wymienieni przeze mnie księża. Tak Ci obiektywnie piszę bez podtekstów, po prostu.
anonim2014.03.5 22:00
habukak, postaraj się trochę mnie zrozumieć. Nie znoszę dwulicowego kleru ! Mówi ci to coś ?