Królowo Pokoju, módl się za nami! - zdjęcie
01.09.21, 07:40Fot. via Wikipedia, CC 0

Królowo Pokoju, módl się za nami!

2

W Stoczku Klasztornym (znanym też pod nazwą Stoczek Warmiński) w archidiecezji warmińskiej w 1640 r. zbudowano kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie znajduje się tu także dom zakonny marianów, założony w 1958 r. w starym klasztorze pobernardyńskim.

W klasztorze tym przez rok (w latach 1952-1953) więziony był przez władze komunistyczne Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia całej Ojczyzny Matce Bożej. W jednym z pomieszczeń klasztoru znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu.

W roku 1987 kościół w Stoczku decyzją papieża podniesiony został do rangi bazyliki mniejszej.

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. Jest on kopią obrazu Salus Populi Romani z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Został namalowany na płótnie przez nieznanego artystę. Oblicze Matki Bożej jest pełne godności i dobroci. Dzieciątko w swojej lewej ręce trzyma księgę, zaś prawą wznosi do błogosławieństwa. W tle obrazu widzimy chmury, z których u stóp Maryi wynurza się księżyc. Obraz najprawdopodobniej został przywieziony z Rzymu około 1640 roku. W 1670 r. przyozdobiono go dwiema koronami, a w 1687 r. udekorowano srebrną sukienką ze złotymi kwiatami. W 1700 roku dodano berło.

Św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski dnia 19 czerwca 1983 r. na wałach Jasnej Góry dokonał rekoronacji obrazu. W homilii Ojciec Święty powiedział o nim: "Tym aktem wyrażam dziękczynienie Matce Pokoju za trzysta z górą lat opieki nad Świętą Warmią, która na przestrzeni dziejów i zmiennych losów historii dochowała wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi". Wspomniał też o Stoczku jako miejscu uwięzienia ks. Kardynała Wyszyńskiego oraz o jego akcie oddania się Matce Bożej. Zakończył słowami: "Wszystkich Was zawierzam Matce Pokoju".

Koronacja ta otworzyła nowy etap w rozwoju kultu Królowej Pokoju. Wiele parafii archidiecezji warmińskiej przeżyło nawiedzenie kopii stoczkowskiego obrazu. Liczne kopie trafiły do kościołów w całej Polsce - i nie tylko. W ciągu pierwszych 20 lat po rekoronacji do różnych miejsc w kraju i poza jego granicami powędrowało około 80 kopii obrazu. Z roku na rok rośnie też liczba pielgrzymów nawiedzających klasztor w Stoczku.

Wspomnienie Maryi jako Królowej Pokoju jest obchodzone liturgicznie co roku 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Brewiarz.pl

Komentarze (2):

Anonim2021.09.1 8:31
„Wspomnienie Maryi jako Królowej Pokoju jest obchodzone liturgicznie co roku 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej” Hahahaha wspomina się ta wiedźmę jako królowa pokoju w dzień wybuchy najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach. Absolutnie zero logiki. Ale z drugiej strony jakiej logiki spodziewać się od ludzi wierzących w latające aniołki, piekło, niebo i podobne bzdury!
Adeptus2021.09.1 10:48
Hmm, mylisz logikę z realizmem. Jak najbardziej można stawiać logicznie poprawne tezy na temat nierealnych bytów. Np. "jeśli każdy smerf jest niebieski, a Ważniak jest smerfem, to Ważniek jest niebieski" jest całkowicie poprawnym rozumowaniem z logicznego punktu widzenia. I fakt nieistnienia smerfów tego absolutnie nie zmienia. Zmyślony świat fantasy jak najbardziej może być zgodny z zasadami logiki, pomimo jego niezgodności z rzeczywistością. Chrześcijaństwo jest nielogiczne nie dlatego, że zawiera wiarę w anioły i inne fantastyczne stwory, tylko dlatego, że jest wewnętrznie sprzeczne. adeptusrpg.wordpress.com