Kościół po koronawirusie. Kard. Burke: Potrzeba solidnej katechezy - zdjęcie
01.06.20, 14:05Screenshot Youtube - PCh24TV - Polonia Christiana

Kościół po koronawirusie. Kard. Burke: Potrzeba solidnej katechezy

13

„Ci, którzy otrzymali solidną katechezę, którzy rozumieją dobrze, że Eucharystia Święta to sam Chrystus działający, Chrystus w chwale zstępujący od Ojca, po prawicy którego zasiada, na ołtarze naszych kaplic i kościołów, by sakramentalnie uobecnić swoją ofiarę i nakarmić nas duchowo pokarmem, owocem tej ofiary, która jest prawdziwie Jego Krwią, Duszą i Bóstwem, powrócą całym sercem do wypełniania obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę. A także wielu powróci do codziennej Mszy” – powiedział kard. Raymond Burke o możliwej sytuacji w Kościele po epidemii koronawirusa.

W rozmowie Thomasem McKenną z Catholic Action for Faith and Family amerykański hierarcha stwierdził także: „Jednak w przypadku tych, którzy nie otrzymali tak dobrej katechezy, obawiam się, że raczej łatwy sposób, w jaki kościoły zostały zamknięte i mówiło się, że biskupi udzielali dyspensy ludziom od obowiązku uczestnictwa we Mszy niedzielnej przez ten długi okres czasu – to mogło dać ludziom wrażenie, że Msza niedzielna to tylko jedna z wielu praktyk w Kościele, od których biskup może udzielić dyspensy”.

Kard. Burke jednocześnie skrytykował postawę argentyńskiego arcybiskupa Victora Manuela Fernándeza z archidiecezji La Plata, który stwierdził, że kryzys wywołany wirusem z Wuhan każe zastanowić się ponownie, czy Msza niedzielna jest konieczna. Kard. Burke, krytykując takie opinie, powiedział: „nie jest tak naprawdę prawidłowe stwierdzenie, że biskup udziela wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w Mszy niedzielnej. Bowiem Msza niedzielna jest odpowiedzią na trzecie przykazanie Dekalogu. To prawo Boże. (...) Żaden chrześcijanin godny tego miana nie opuściłby uczestnictwa w Świętej Eucharystii”.

Jednocześnie kardynał podkreślił potrzebę ponownej „solidnej katechezy”. Ta katecheza powinna podkreślić „rzeczywistość Eucharystii Świętej”, centralne znaczenie uczestnictwa w Mszy św. oraz fakt, że ksiądz osobiście działa jako alter Christus, czyli drugi Chrystus. A tym samym kard. Burke wezwał do przywrócenia przyjmowania Komunii św. na język i w postawie klęczącej. Według kardynała jest to najbardziej godny i pełen czci sposób przyjmowania Pana Jezusa stosowany od VIII wieku.

Przy okazji amerykański duchowny polecił lekturę książki biskupa Athanasiusa Schneidera Corpus Christi. Komunia święta i odnowa Kościoła, w której autor wyjaśnia, że kiedy w Kościele przyjmowano Komunię św. na rękę przed VIII wiekiem, dokładano starań, by nie dopuścić do zbezczeszczenia Ciała Pana Jezusa. Kard. Burke wyraził przekonanie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę nie jest wcale bezpieczniejszym dla zdrowia sposobem.

Kardynał zwrócił uwagę na fakt, że ponieważ ksiądz jest alter Christus, nikt nie może zastąpić go w udzielaniu np. sakramentu namaszczenia chorych w szpitalu. Tak samo to ksiądz jest właściwym szafarzem Komunii św., nawet jeśli dopuszczono do jej udzielania nadzwyczajnych szafarzy. „Jednak zawsze rozumiano, że są oni nadzwyczajnymi [szafarzami], że zwyczajnym szafarzem jest ksiądz, ponieważ to Chrystus daje nam siebie w Komunii św., a zatem nie można wkładać Komunii św. w plastykowe torebki albo pudełka, by ludzie mogli zabrać ją ze sobą do domu”.

W rozmowie poruszono też kwestię prześladowań chińskich katolików. Kard. Burke zwrócił uwagę na to, że nie można iść na kompromisy z Komunistyczną Partią Chin, dla której „jedyną akceptowalną religią w Chinach są Chiny”. Cierpiący Kościół w Chinach powinien leżeć na sercu każdemu katolikowi. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o chińskim Kościele, zdaniem kard. Burke’a powinien przeczytać książkę kard. Josepha Zena For Love of My People I will Not Remain Silent.

jjf/ChurchMilitant.com, catholicaction.org.

Komentarze (13):

Torchwood2020.06.2 13:11
"Eucharystia Święta to sam Chrystus działający, Chrystus w chwale zstępujący od Ojca, po prawicy którego zasiada, na ołtarze naszych kaplic i kościołów, by sakramentalnie uobecnić swoją ofiarę i nakarmić nas duchowo pokarmem, owocem tej ofiary, która jest prawdziwie Jego Krwią, Duszą i Bóstwem" I ludzie te pierdoły kupują?
Agnie2020.06.1 18:12
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
Ma\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\202gorzata2020.06.1 17:07
Kardynał Burke od początku swojej medialnej aktywności wyraża WIELE OBAW poczynając od tragicznego stanu Kościoła Katolickiego. Dlatego to co czytamy nie robi już wrażenia na osobach posiadających wiedzę o kryzysie gdyż są to SKUTKI REFORM i ZMIAN posoborowych o czym wierni wiedzą , odczytywanych przez wielu jako kara Boża. Jeśli wiekowi hierarchowie postrzegani jako wierni tradycji [Kard. Burke, Kard. Muller, Kard. Sarah, Bp Schnaider] piszą kolejne książki i uprawiając działalność literacką OPISUJĄC KRYZYS i jego przyczyny a zarazem BEZPROBLEMOWO przyjęli ogłoszenie p.Franciszka o odrzuceniu TRADYCJI,i zmiany w Nauczaniu Kościoła TO rodzi sie pytanie: co będzie jak Ich zabraknie a tylko NIELICZNI przeczytają ich dzieła ujawniające ZERWANIE z Tradycyjna Nauką K.K.? Czy NIE NADSZEDŁ już CZAS WYSTAPIENIA z ich strony aby podjąć OFICJALNE STARANIA aby WYŚWIĘCIĆ młodych BISKUPÓW ZWIĄZANYCH z TRADYCJĄ na wzór Abp Levebra? To dopiero byłoby ŚWIADECTWO troski o wiernych i przynależności do Jezusa potwierdzone ich "krwią". Jednakże za takie wystąpienie idzie sie na Krzyż.
Glaudiusman2020.06.1 16:46
Kardynał Burke ma rację. Ci którzy otrzymali rzetelną formację katolicką i wiedzą czym jest Ofiara Mszy Świętej nie powinni mieć problemów z wiarą ani z praktykowaniem. Ale ci, którzy nie mają ani wiary ani formacji sa niestety na równi pochyłej. Aż strach się bać za nich.
nie ślepy2020.06.1 16:14
Tak to prawda i polecam zacząć od siebie! Między zwykłymi ludźmi już nastąpił "przesiew", teraz czas na przesiew przez sito prawdy w waszych szeregach biskupi!
heinrich2020.06.1 15:35
Tak solidnej katechezy ale dla Was biskupi .Kto pierwszy podwinął ogon pod tyłek gdy wmawiano nam jakąś pandemie, gdy nami manipulowano, kłamano, siano panikę, rujnowano gospodarkę, gdy zamykano szkol;y, gdzie nauczycielom zafundowano dodatkowe wakacje, Co WY wtedy robiliście- przyklaskiwaliście ? Historia kołem się toczy tak też było przed wiekami z Waszym udziałem.
anonim2020.06.1 16:01
Wbrew temu co próbuje wcisnąć Konfa pandemia jest, choć jej przebieg jest stosunkowo łagodny. Ale niedługo bo jesienią, sytuacja znacznie się pogorszy. Wskazują na to zarówno proroctwa jak i doniesienia ze świata medycyny. Trzeba tylko umieć czytać. A co do hierarchów to ich winą jak mniemam nie jest to, że zgodzili się na utrudnienia, ale to, że zgadzają się na czczenie Pachamamy głosząc ludowi, że nic się nie stało. Najlepszym przykładem jest ów kard. Burke (ale nie on jeden przecież), który podkreśla ciągle, że "nie jest przeciwko papieżowi". Co prawda trochę tam mówi o jakichś nieprawidłowościach, ale jednocześnie daje do zrozumienia, że tak w ogóle to wszystko w porządku a najwyżej winni są źli doradcy. Jest jeszcze gorszy niż jawni heretycy bo kreując się na niezłomnego wpycha ludzi w objęcia herezji wykorzystując ich zaufanie, przekonanych, że jest całkowicie wierny prawdzie.
Leszek"Radziszewski Keller-Krawczyk to żyd Kremla!2020.06.1 15:35
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" ! --------------
Leszek2020.06.1 14:28
https://jerzyzieba.com/polityka
Leszek2020.06.1 14:18
Chcecie usunąć taką straszną, uwłaczającą godności każdego Polaka ustawę? Jak? Następnym protestem? Oni oglądając ten protest w TVP będą popijać szampana i do rozpuku śmiać się z protestujących? No to JAK taką ustawę usunąć? Nie ma jak. A możliwość ta to PODSTAWA DEMOKRACJI, no więc GDZIE JEST ta demokracja w Polsce, która podobno „ma się dobrze” ? Amerykańska ustawa 447 to już jakaś poważna aberracja… Ustawa Kongresu USA wymierzona w Polskę godzi w interes Polski jak ŻADNA ustawa do tej pory. Co to jest interes Polski? To WASZE PIENIĄDZE. Wasze i WASZYCH przyszłych pokoleń. PLANY JEJ WPROWADZANIA W POLSCE przez polski zostały UJAWNIONE, za to powinien wylecieć cały rząd. I co? Polacy wybrali ten… sam rząd. Czy Ty, Polaku czy Polko chcesz, żeby ta dewastujące Polskę ustawa była wprowadzana przez polski rząd? Polski? Jeśli nie chcesz… to to zatrzymaj! Jak? WPROWADŹ ustawę ZABRANIAJĄCĄ takiego rozbioru Polski. Jak to zrobić? No właśnie zebrano 200 000 podpisów… propozycja tej ustawy została przekazana do Sejmu, który wywali to do śmietnika. TAK BĘDZIE… Dlaczego? Bo mogą! Dlaczego mogą skoro to my, polski Naród mamy władzę i możemy im NAKAZAĆ, żeby taką ustawę wprowadzili? Nie, my, Naród, nie możemy niczego. „Jak to nie możemy, skoro mamy to zapisane w Konstytucji! Władza to My, Naród ! Czyżby? Tak to powinno być, a jak jest naprawdę? Aaaa… i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. My, Naród NIBY mamy konstytucyjnie zagwarantowaną władzę, ale… jak udowodniłem NIE MOŻEMY jej wykonać. Tym samochodem pod marką „Polska” możemy jechać i kierowcy możemy mówić, gdzie ma jechać, ale… to kierowca ma w rękach kierownicę i jedzie tam, gdzie mu się zechce i nic nie możesz zrobić. Kto ma władzę? Kierowca! Mało tego kierowca, którego SAM wybrałeś, żeby kierował samochodem. Tak jak ten kierowca, polskie rządy od 30 lat kierują Polską tam, gdzie chcą lub tam, gdzie im każą. Nawet jeśli jest to szaleńcza jazda bez trzymanki, bez przestrzegania prawa, wbrew interesowi pasażerów. Nawet jeśli pasażerowi widzą, że się za chwile roztrzaskają… Czy to można zatrzymać… można i to bardzo łatwo… Polska doszła do niewyobrażalnego ZADŁUŻENIA Polaków. A ja Was pytam KTÓRYCH Polaków? Was 20 czy 30 latkowie ? Gdyby tylko!! To WASZE dzieci są zadłużone… bo KAŻDE rodzące się w Polsce WASZE dziecko ma ok. 100 000 zł długo do spłacenia… Ile Wasze dziecko będzie miało do spłacenia z tych 100 000 zł w dniu urodzin, kiedy w wieku ok. 20 lat będzie MOGŁO to spłacać, bo pójdzie do pracy? Policzcie. To być może już nie Wy będziecie spłacać… Wtedy Wy… będziecie gnić na ochłapach zwanych emerytura, a z tego co wiemy - na emerytury za 20 czy 30 lat też kasy zabraknie. Żeby była jasność : NIE CHODZI i PIS, bo gdyby wygrało PO to czy byłoby inaczej, no nie! Dlaczego? Bo… o tym wszystkim decyduje GRUPKA ludzi, czyli Partia, bo partia to WŁADZA ! Władza NAD Narodem. Ta kpina z Polaków wynika z … KONSTYTUCJI !
Leszek2020.06.1 14:16
Tytuł w mediach : „Braun, Winnicki, Berkowicz w obronie polskich bogactw! Powołano 'Zespół ds. bogactw naturalnych Polski” Co ten zespół będzie robił? Czekam na KONKRETNE DATY(!!) nie debaty !! Daty PROGRAMU obejmującego : 1. Uruchomienia zgazowania polskiego węgla na cele energetyczne 2. Uruchomienia użycia wody i skał o wysokie temperaturze jako ENERGII dla Polski 3. Uruchomienia wydobycia gazu i ropy naftowej w celu UNIEZALEŻNIENIA Polski od ich zakupu z innych krajów 4. Uruchomienia polskich kopalń tytanu, molibdenu, ziem rzadkich itd… Słyszymy: „ten czy tamten ostro w Sejmie o….” Albo : „Zaorał tego czy tamtego,” Albo : „UJAWINIŁ w Sejmie.. to i tamto…” A co ujawnił w Sejmie Robert Majaka? Robił interpelacje za interpelacją, wszystkie wagi PAŃSTWOWEJ, czyli ważne dla WAS !!! I co??? Nic… „Masowe trucie Polaków, Glifosat…” Sumliński (Popiełuszko), Gadowski, Michalkiewicz, i inni… ujawniają AFERY za aferą, tylko CO Z TEGO? Co tych ich informacji wynika PRAKTYCZNEGO? Dobrze, że je mówią, że je ujawniają, ale… Co z tego? Brak działania… Gdzie jest rozliczenie tych złodziei, którzy ukradli Wam WASZE pieniądze? Rozliczenie złodziei z poprzednich lat, Gdzie jest Prawo? Gdzie jest sprawiedliwość dla wszystkich okradzionych w ten sposób Polaków. Który rząd tę sprawiedliwość Polakom DAŁ? Prawo w Polsce wielokrotnie nie jest używane do karania złodziei. Prawo w Polsce jest używane do tworzenia z kogoś złodzieja – ja jestem tego najlepszym przykładem. Polskie urzędy z sądami włącznie, łamią prawo, jedno po drugim tylko po to, żeby stworzyć złodzieja. Zadłużenie Polaków jest gigantyczne! Co to oznacza? Oznacza to, że jest źle, a będzie gorzej, mówiłem o tym, w 2018r. Powiedziałem wtedy „wykujcie moja słowa w kamieniu” : wzrosną opłaty za paliwo, energie, wodę, będą DODATKOWE opłaty, akcyzy itd… będzie drożyzna niszcząca najuboższych, wartość złotówki spadnie, inflacja będzie szaleć i 500 plus wystarczy na zakup przysłowiowych wacików. Ludzie wyjdą na ulicę. Przewiduję, że wyjdą… to tylko kwestia czasu, ale… jeśli wyjdą to co? Ma się polać krew? W skrajnym przypadku uruchomią ustawę 1066 – i po Was drodzy protestujący! Ta ustawa 1066 to naplujcie każdemu jednemu Polakowi w twarz. Przez kogo? Przez rządzących! Czyli przez grupkę tych czy tamtych, ale zawsze tych na, których Polacy – ZAGŁOSOWALI ! Policjant z Niemiec, Francji itd… będzie miał przeciwko WAM broń wyposażona w amunicję OSTRĄ ! Zrobią to : zgodnie z USTAWĄ wydana przez Waszych wybrańców !! Czy można taką ustawę usunąć? Oczywiście, ale… nie w Polsce!!
JS2020.06.1 14:15
Greta Thunberg w 2019r. jak meteor przleciała po świecie i obwieściła, że ludzi jest ZA DUŻO na świecie, że śmiecą, zjadają biedne zwierzątka, że ziemia nie wytrzyma dłużej takiego wykorzystywania. Potem pojawił się wirus a po wirusie p. Bill bramy piekielne Gates ogłosił swój plan dla całej ludzkości. Czy specjaliście o programowania i komputerów, który jest zażartym zwolennikiem masowego wymierania ludzkości, aborcji i eutanazji na prawdę zależy na naszym zdrowiu ? Czy ma moralne prawo by nas "leczyć" ? Ale im więcej słyszymy o nowych lekach na tego wirusa z koronami, tym bardziej powinniśmy się bać ! Szatańscy kolaboranci rzucą na nas coś na co nie pomogą już żadne leki, nie pomoże nawet zamykanie granic ! Człowieku, zostań w domu i czekaj na zastrzyk-szczepionkę od Billa bramy piekielne Gates'a, z funkcją całkowitej kontroli twojego życia. Otrzymasz także specjalny znak, że jesteś już innym człowiekiem. Jak na razie nie widać, nie słychać oznak żeby nasi kapłani czuwali, rozpoznawali znaki czasu. Odnoszę wrażenie, że należę już do Kościoła Rzymsko-Katolicko-Naukowego, gdyż nauki świeckie mocno zmieniły mentalność duchownych mających prowadzić nas do ZBAWIENIA. Nadzieję pokładam w Bogu, że ostrzeże nas przed tym tragicznym przymusem zwanym „wyborem”. Maria Simma dowiedziała się od dusz czyśćcowych, że Bóg przygotowuje wielkie wydarzenie. Będzie to najprawdopodobniej Ostrzeżenie, oświecenie naszych sumień. Mam nadzieję, że nastąpi ono przed znakowaniem imieniem bestii. Jezus na Króla Polski ! Nie chcemy antychrysta za króla ! Pozdrawiam
Leszek2020.06.1 14:14
Prezydent ostatniej szansy Protesty : przeciw Cenzurze Prewencyjnej, 5G ☺ (napluli w Polakom w twarz), GMO, itd…. I co? Nic… Polacy w tej sprawie mają protestować? Polacy mają zadbać o interesy Polski? Czy czasami nie jest to OBOWIĄZEK rządu? Przecież między innymi po to ich wybieramy, a oni przysięgają mówiąc : Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Chociażby na tym konkretnym przykładzie widzimy, że tą przysięgę i polski NARÓD, czyli Was Czytelnicy mają tam, gdzie Słońce nie dochodzi.. Protesty są PRZECIW konkretnym USTAWOM ! I co? Ci, którzy te ustawy stworzyli i wcisnęli je nam w gardło… oni te protesty mają gdzieś.. Mają ROZKAZY odgórne! Niekoniecznie z Polski. Niszczy się małe i średnie przedsiębiorstwa, a to dzięki nim macie pracę, dzięki nim może funkcjonować PAŃSTWO… Niszczy się gałąź, na której siedzi polskie Państwo, czyli … każdy jego obywatel. Czym to zatrzymacie ? Protestami? Co Polski Naród może? NIC ! Protesty? To takie pitu.. pitu… Tak, one są głośne, czasami szokujące, wzbudzają SENSACJE, ale efekt : .. pitu… pitu Bezustanne rozmowy w różnego rodzaju telewizjach o tym jak jest źle. Ja nie mam czasu na czcze gadanie, na nieustanne słuchanie „ogłaszanych rewelacji” bez konkretnego działania, żeby to zmienić, zatrzymać… Jeśli sam Premier polskiego rządu mówi, że Polska jest uzależniona od różnego rodzaju korporacji (NIE MOJE TO SŁOWA!) to w takiej sytuacji naiwnością dziecka we mgle jest myśleć, że Polska jest rządzona przez Polski rząd, skoro sam Premier rządu mówi, że ktoś mu wydaje rozkazy. A już naiwnością trudną do opisania jest to, że w takiej sytuacji, Polacy myślą, że obce Polsce korporacje zadbają o interes polskiego narodu, że o interes Polski zadba polski rząd, który NIE RZĄDZI - tylko wykonuje polecenia. Protesty za protestami, Po co? Dzisiaj one już nic nie dają, ani nie robią wrażenia na tych co powinny robić czyli na tzw. WŁADZY. Protesty, to działania SIŁOWE !! A z tym łatwo sobie poradzić! Nie… Nie strzelać… bo to by się rzeczywiście obróciło przeciw rządzącym. W jaki sposób najlepiej mogą przeciw takim protestom zadziałać? Mogą IGNOROWAĆ ! I… ignorują pokazując protestującym i całemu społeczeństwu środkowy palec… Ale… za 4 lata znowu na nich społeczeństwo zagłosuje i tak już od ok. 30 lat… Powiecie – chore… ale KTO to robi? Kto do tego dopuszcza, a potem narzeka? Spójrz w lustro. SKOK Wołomin, NAJWIĘKSZA polska afera?? Tylko ta? Jest ich cała masa i co? NIC! Kupujemy węgiel, a na hałdach są miliony ton! Węgla polskiego! Górnicy chcą protestować ! No i? Pan Krzysztof Tytko wzywa rząd, posłów, środowiska antysystemowe do debaty nt. polskich złóż