Korzystanie z dzwonów i nagłośnienia do nabożeństw w pełni legalne w okresie pandemii - zdjęcie
20.04.21, 13:01fot. wikipedia.org/domena publiczna

Korzystanie z dzwonów i nagłośnienia do nabożeństw w pełni legalne w okresie pandemii

6

W okresie pandemii COVID-19 możliwość uczestnictwa w nabożeństwach jest bardzo poważnie ograniczana. Dochodzi jednak także do innych prób utrudniania swobody wykonywania kultu religijnego. Sięgając do przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska, próbuje się ograniczać możliwość korzystania z kościelnych dzwonów czy nagłaśniania nabożeństw na zewnątrz świątyń, co utrudnia uczestnictwo w obrzędach osobom, które nie dostały się do kościoła ze względu na wprowadzone limity wiernych. Instytut Ordo Iuris w analizie przypomina, że nie istnieją żadne przepisy wprost ograniczające używanie dzwonów i urządzeń nagłaśniających. Prawnicy postulują także zmiany jednoznacznie wyłączające te praktyki spod zakresu obowiązywania ustawy Prawo ochrony środowiska.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ - LINK

Choć ustawodawca w czasie drugiej i trzeciej fali pandemii nie zdecydował się na powtórne wprowadzenie takich restrykcji, jak limit pięciu osób jednorazowo uczestniczących w publicznych obrzędach, to od przeszło roku wszystkie wspólnoty wyznaniowe nie mogą w pełni swobodnie zagwarantować swoim wiernym udziału w nabożeństwach. To z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na możliwość korzystania przez wierzących z jednego z fundamentalnych praw człowieka – potwierdzonych przez Konstytucję RP i szereg aktów prawa międzynarodowego – jakim jest wolność sumienia i religii. W związku z tym, związki religijne, w celu umożliwienia jak największej ilości wiernych bezpiecznego uczestnictwa w celebracjach, często stosują urządzenia powodujące emisję dźwięków, które są słyszalne nawet w sporej odległości od świątyń.

Mimo to, w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwaliło się stanowisko, zgodnie z którym w przypadku, gdy dźwięki te przekraczają ogólnie określone limity, ich emisja podlega ograniczeniom. W tego rodzaju orzeczeniach nie uwzględnia się konstytucyjnych i prawno-międzynarodowych zasad ochrony wolności religijnej, a zwłaszcza wprowadzania ograniczeń w korzystaniu z niej. Tymczasem ustawodawca nie wdrożył żadnych regulacji prawnych wprost zakazujących czy ograniczających używanie dzwonów oraz urządzeń nagłaśniających przebieg ceremonii religijnych poza teren świątyń. W związku z tym, wszelkie przepisy prawa odnoszące się do kwestii ograniczeń w możliwości emisji dźwięków, powinny być wykładane w sposób zapewniający jak najszersze poszanowanie wolności sumienia i religii wiernych oraz autonomii i niezależności związków wyznaniowych.

Instytut Ordo Iuris, w związku z coraz częściej podejmowanymi próbami ograniczania emisji dźwięku dzwonów czy nagłaśniania sprawowania kultu religijnej, przygotował opinię prawną, w której wyjaśniono wątpliwości związane ze stosowaniem Prawa ochrony środowiska oraz przepisów innych ustaw odnoszących się do ograniczeń w emisji różnego rodzaju dźwięków. Jednak w istocie konieczna jest nowelizacja prawa, na mocy której zostanie jednoznacznie wskazane, że wspomniane tu ograniczenia nie odnoszą się do sprawowania kultu religijnego, zwłaszcza gdy obrzędy te wynikają z działalności kościołów i innych związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej” – wskazuje Konrad Dyda, z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (6):

hehehe2021.04.21 15:39
Głos Nienarodzonych w Szczecinie na Jasnych Błoniach bił tylko w niedzielę. Wieczorem został załadowany na ciężarówkę i miał wrócić do parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. W poniedziałek o trzeciej nad ranem wydarzył się wypadek. Jak informuje portal 24wroclaw.pl, na wiozące dzwon iveco najechało auto dostawcze, w którym najprawdopodobniej popsuły się hamulce. Wypadek zdarzył się na autostradzie A4, na 158. kilometrze autostrady w stronę Opola. Na umieszczonych w internecie zdjęciach sytuacja wygląda groźnie. Ciężarówka wypadła z drogi, przewróciła się, leżała na boku. Ważący prawie tonę dzwon - wypadł.
Konrad Józef Turzyński2021.04.20 21:28
A co ma jakaś pandemia do legalności dzwonów i nagłośnienia?
AAAtomek2021.04.20 14:48
Czekam z niecierpliwością na nawoływania muezinów 5x dziennie..... :D
Jestem robaczek - i MAM PTAKA2021.04.20 13:44
W MOJEJ SRAKA I W MOJEJ KAKA .................... Jestem uczony w KEMBRYDŻ i gram w BRYDZ................
A czy wilczur nakarmiony "hrabio" ?2021.04.20 16:38
j.w.
robaczek2021.04.20 13:11
ZACHECAM WSZYSTKICH DO WZIECIA UDZIALU W AKCJI ORGANIOWANEJ PRZEZ POLSKIE KOSCIOLY.........................................." SELEKCJA NATURALNA CHRZESCIJAN" ;] ................. obecność obowiązkowa................ proboszcz sprawdza................ a jak ministrantowie wiedza............................ oj bardzo dokładnie sprawdza ............. tak ze...... ;]