Korupcja w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Postawiono zarzuty - zdjęcie
30.12.20, 15:05fot. cba.gov.pl

Korupcja w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Postawiono zarzuty

4

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw korupcyjnych polegających na przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych osobom z kierownictwa Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Funkcjonariusze CBA 21 grudnia 2020 roku zatrzymali 4 osoby, w tym dwóch Zastępców Dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach: Dariusza W., Karola R. oraz dwie osoby reprezentujące firmy wykonujące prace na zlecenie ŚZDW. Trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty.

Korzyści majątkowe

W toku śledztwa ustalono, że dwaj Zastępcy Dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach: Dariusz W. – odpowiadający za utrzymanie sieci drogowej, oraz Karol R. – odpowiadający za inwestycje, przyjmowali korzyści majątkowe w postaci drogich smartfonów oraz pieniędzy od przedstawicieli dwóch firm wykonujących inwestycje związane z budową dróg oraz infrastruktury drogowej. W samochodzie użytkowanym przez Karola R. tuż po jego zatrzymaniu zabezpieczono pieniądze w kwocie 30 tysięcy złotych stanowiące przyjętą przez niego w dniu zatrzymania korzyść majątkową.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Karolowi R. zarzuty dotyczące popełnienia 4 przestępstw przyjmowania korzyści majątkowych oraz ich obietnicy kwalifikowane z art. 228 par. 1 kk. Natomiast Dariusz W. usłyszał zarzuty popełnienia 3 przestępstw przyjmowania korzyści majątkowych oraz ich obietnicy jak również jeden zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcje publiczną.
Marek U. – reprezentujący firmę wykonującą prace związane z infrastrukturą drogową, usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw wręczania korzyści majątkowych obietnic ich wręczenia osobom pełniącym funkcje publiczne kwalifikowane z art. 229 par. 3 kk..
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Jeden z zatrzymanych przedsiębiorców skorzystał z klauzuli niekaralności przewidzianej w art. 229 par. 6 kk.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec Dariusza W. oraz Karola R. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił wniosków i nie zastosował wobec podejrzanych żadnych środków zapobiegawczych, wskazując jednocześnie na istnienie przesłanki ogólnej do stosowania środków zapobiegawczych w postaci dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów. Prokurator skieruje zażalenia na postanowienia Sądu po otrzymaniu ich odpisów wraz z pisemnym uzasadnieniem.
Wobec Marka U. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.


mp/pk.gov.pl

Komentarze (4):

Monika2020.12.30 16:17
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
rebeliant2020.12.30 15:27
Znowu efekt walki gołej d...y z batem !!! To jest efekt naporu świata przestępczego na świat reszty ludzi. Skąd się to bierze ? A stąd, że nie ma wyprowadzanej dotkliwej kontry - każdy kto boksował wie, że właśnie tak trzeba zniechęcać napastnika. Ludziom żyjących z bandyctwa trzeba upuszczać krwi, a zwłaszcza tej przeliczalnej na pieniądze i dobra materialne i te dobra dawać funkcjonariuszom. Kara ma nie polegać na tym, że bandzior traci ułamek tego co nakradł - krzywd nie licząc bo te zwróci w zaświatach, jak spotka swoich pokrzywdzonych. Bandyctwo ma mieć zadawane ponad 100% strat i jeszcze siedzieć w obozach pracy przymusowej. To jest właśnie to samo co stało się w ZK na Białołęce.
Prosto z mostu2020.12.30 15:24
Każde wykrycie korupcji implikuje straszny jazgot lewaków i żydokomuny. Bo oni chcą upadku Polski. Więc to krok nie po ich myśli.
Z oo2020.12.30 18:28
A gdzie jest ten jazgot? Nie widzę, nie słyszę. Trzeba być absolutnym durniem, żeby cieszyć się z okradania społeczeństwa. Widać ty masz doświadczenie w tej branży skoro tak twierdzisz. Zapomniałeś dodać, że to wina Tuska.