Kobieta ,,wyzwolona’’ to kobieta najbardziej zniewolona? - zdjęcie
27.03.21, 16:40Fot. screenshot - YouTube (Gazeta.pl, Adalbertus)

Kobieta ,,wyzwolona’’ to kobieta najbardziej zniewolona?

16

W kolejnym panelu dyskusyjnym „Przystanek historia” przygotowanym przez IPN w ramach cyklu „Polska na froncie sporów cywilizacyjnych” udział wzięli ks. prof. Andrzej Kobyliński i red. Paweł Lisicki. W debacie poruszono temat kobiet w kontekście rewolucji seksualnej. Uczestnicy dyskutowali nt. postawionej przez prowadzącą dr Barbarę Stanisławczyk-Żyłę tezy, wedle której „kobiety najbardziej wyzwolone są w rzeczywistości najbardziej zniewolone”.

Red. Paweł Lisicki zwrócił uwagę na fundamentalną zmianę w kwestii pozycji kobiet w społeczeństwa, którą przyniosło chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo, jak podkreślał, doceniło rolę kobiety. Inaczej jest tymczasem w przypadku „rewolucji wyzwolenia”.

- „Tym, co różni tę pozytywną rewolucję chrześcijańską od rewolucji wyzwolenia – może lepiej użyć takiego określenia jak emancypacja – jest to, że w tym przypadku, z którym mamy do czynienia w czasach nowożytnych, szczególnie od wieku XVIII, XIX wieku, coraz częściej kobieta postrzega wyzwolenie nie jako docenienie swojej kobiecości i swojej szczególnej roli, ale wręcz przeciwnie – jako wyzwolenie się z kobiecości”

- mówił publicysta.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński zwrócił uwagę na negatywne dla kobiet konsekwencje rewolucji seksualnej.

- „Zburzenie pewnego tradycyjnego modelu wcale nie prowadzi do większej wolności”

- podkreślał.

kak/YouTube - IPNtvPL

Komentarze (16):

jp2021.03.28 13:35
10 Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły. 11 Serce małżonka jej ufa, na zyskach mu nie zbywa; 12 nie czyni mu źle, ale dobrze przez wszystkie dni jego życia. 13 O len się stara i wełnę, pracuje starannie rękami. 14 Podobnie jak okręt kupiecki żywność sprowadza z daleka. 15 Wstaje, gdy jeszcze jest noc, i żywność rozdziela domowi, <a obowiązki - swym dziewczętom>. 16 Myśli o roli - kupuje ją: z zarobku swych rąk zasadza winnicę. 17 Przepasuje mocą swe biodra, umacnia swoje ramiona. 18 Już widzi pożytek z swej pracy: jej lampa wśród nocy nie gaśnie. 19 Wyciąga ręce po kądziel, jej palce chwytają wrzeciono. 20 Otwiera dłoń ubogiemu, do nędzarza wyciąga swe ręce. 21 Dla domu nie boi się śniegu, bo cały dom odziany na lata5, 22 sporządza sobie okrycia, jej szaty z bisioru i z purpury. 23 W bramie jej mąż szanowany, gdy wśród starszyzny kraju zasiądzie. 24 Płótno wyrabia, sprzedaje, pasy dostarcza kupcowi. 25 Strojem jej siła i godność, do dnia przyszłego się śmieje. 26 Otwiera usta z mądrością, na języku jej miłe nauki. 27 Bada bieg spraw domowych, nie jada chleba lenistwa. 28 Powstają synowie, by szczęście jej uznać, i mąż, ażeby ją sławić: 29 «Wiele niewiast pilnie pracuje, lecz ty przewyższasz je wszystkie». 30 Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić należy niewiastę, co boi się Pana. 31 Z owocu jej rąk jej dajcie, niech w bramie chwalą jej czyny. Prz 31, 10-31
Facet2021.03.28 10:48
Lisicki twierdzi, że "chrześcijaństwo doceniło rolę kobiety" - jako służącej i poddanej facetowi. Typowy prymitywizm katolicki. Poniżej tekst z Biblii. 1Tm 2. 11 " Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu z umiarem." Typowe 'katolickie" uprzedmiotowienie kobiety. To nie jest nawet średniowiecze, to epoka jaskiniowa. Ten sam 1 list do Tymoteusza daje nakazy dla biskupów i księży, ale oni mają to w d..pie.
Jak zwykle2021.03.28 10:28
panowie wiedzą lepiej co dobre dla kobiet no bo to to takie głupie przecież jest.
Swój2021.03.28 10:25
ciągnie do swego. Żeby mieć mądrą żonę to najpierw trzeba samemu być mądrym no ale kiedy tak było: niechby pił, niechby bił byle był.
zosia2021.03.27 22:40
w debacie facetów poruszono temat kobiet,oczywiście bez kobiet,no bo końcu kto lepiej wie niż katolicki ksiądz i katolicki publicysta co powinna chcieć kobieta,jak powinna żyć----dziękuję ,postoję ,wolę być wyzwolona niż zniewolona przez męsko katolicki kościół,przynajmniej żyję,a nie wegetuję,poświęcając się dla jakiegoś męża katolickiego,ło rany taki Lisiecki za męża to równia pochyła dla kobiety----tylko i wyłącznie poświęcenie,seks na żądanie i zero pasji,,,,i żeby nie było męża mam normalnego,nie katolika
Böno2021.03.28 0:09
Lisicki to mądry człowiek. Nie ma nic gorszego, jak mieś głupią babę w domu. Nie pogadasz, bo głupia. Lepiej mądra i miła, niż piękna, głupia i kapryśna. Kto mądrą i miłą kobietę znalazł, skarb znalazł.
Ej2021.03.28 10:55
Boeno - nie nadużywaj słowa mądry w przypadku Lisickiego
Izydor2021.03.27 21:26
Wielka rada dziadersów ustaliła: ****** ***.
Prawda to duma.2021.03.27 21:07
Akurat chodzenie w długich szatach dla kobiet było lepsze niż tylko samo zasłanianie nóg. Ciężko się w tym chodziło i szybko się męczyły - nie chciało im się łazić.
Wasze wnuczki to kurwy2021.03.27 21:02
Właśnie problem w tym że kobiety wyzwolone to nie kobiety zniewolone a mężczyźni. Akurat feministki mają rację że kobiety nie potrzebują mężczyzn.
Paweł2021.03.27 20:23
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maura O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
moly2021.03.27 20:17
Moze sie spytajcie kobiet. Paradne : dwaj faceci wymondrzaja sie co jest co dla kobiet. ) Tra ta ta ta. Pobudka!!! Te czasy sie skonczyly chlopaki. Gadajcie az wam pypcie na jezykach wyrosna. I my mamy to gdzies ( coz; niektore z nas...)
Anonim2021.03.27 19:24
Jak zwykle najwięciej mają do powiedzenia mężczyźni. Słuchajcie panie, już oni wam wytłumaczą, co dla was najlepsze.
Felek2021.03.27 20:13
Dokladnie. Znowu dziadersi i kawalerzy w sutannach dywaguja o tym co dla kobiet najlepsze.
wasze matki to dziwki2021.03.27 20:55
stulcie pyski śmieci feministyczne
Czyż być może?2021.03.27 17:44
"Ks. prof. Andrzej Kobyliński zwrócił uwagę na negatywne dla kobiet konsekwencje rewolucji seksualnej." Nie ma to jak wielcy teoretycy rodziny, pożycia i prokreacji, którzy żadnej rodziny zakładać nie mogą, pożycie maja zakazane, a prokreowanie wzbronione, ale wybitnie wiedzą, jak wolno, a jak nie wolno się bzykać, i są największymi specjalistami od kobiet i seksu.