Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma - zdjęcie
20.11.19, 08:15

Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma

14

PIERWSZE CZYTANIE

Wiara w zmartwychwstanie mocą męczenników

2 Mch 7, 1. 20-31

Czytanie z Drugiej Księgi Machabejskiej

Siedmiu braci razem z matką zostało schwytanych. Bito ich biczami i rzemieniami, gdyż król chciał ich zmusić, aby skosztowali wieprzowiny zakazanej przez Prawo.

Przede wszystkim zaś godna podziwu i trwałej pamięci była matka. Przyglądała się ona w ciągu jednego dnia śmierci siedmiu synów i zniosła to mężnie. Nadzieję bowiem pokładała w Panu. Pełna szlachetnych myśli, zagrzewając swoje kobiece usposobienie męską odwagą, każdego z nich upominała w ojczystym języku. Mówiła do nich: «Nie wiem, w jaki sposób znaleźliście się w moim łonie, nie ja wam dałam tchnienie i życie, a członki każdego z was nie ja ułożyłam. Stwórca świata bowiem, który ukształtował człowieka i zamyślił początek wszechrzeczy, w swojej litości ponownie odda wam tchnienie i życie, dlatego że wy gardzicie sobą teraz dla Jego praw».

Antioch był przekonany, że nim gardzono i dopatrywał się obelgi w tych słowach. Ponieważ zaś najmłodszy był jeszcze przy życiu, nie tylko dał mu ustną obietnicę, ale nawet pod przysięgą zapewnił go, że jeżeli odwróci się od ojczystych praw, uczyni go bogatym i szczęśliwym, a nawet mianuje go przyjacielem i powierzy mu ważne zadania. Kiedy zaś młodzieniec nie zwracał na to żadnej uwagi, król przywołał matkę i namawiał ją, aby chłopcu udzieliła zbawiennej rady.

Po długich namowach zgodziła się nakłonić syna. Kiedy jednak nachyliła się nad nim, wtedy wyśmiewając okrutnego tyrana, tak powiedziała w języku ojczystym: «Synu, zlituj się nade mną! W łonie nosiłam cię przez dziewięć miesięcy, karmiłam cię mlekiem przez trzy lata, wyżywiłam cię i wychowałam aż do tych lat. Proszę cię, synu, spojrzyj na niebo i na ziemię, a mając na oku wszystko, co jest na nich, zwróć uwagę na to, że z niczego stworzył je Bóg i że ród ludzki powstał w ten sam sposób. Nie obawiaj się tego oprawcy, ale bądź godny braci swoich i przyjmij śmierć, abym w godzinie zmiłowania odnalazła cię razem z braćmi».

Zaledwie ona skończyła mówić, młodzieniec powiedział: «Na co czekacie? Jestem posłuszny nie nakazowi króla, ale słucham nakazu Prawa, które przez Mojżesza było dane naszym ojcom. Ty zaś, przyczyno wszystkich nieszczęść Hebrajczyków, nie umkniesz z rąk Bożych».

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Przypowieść o dziesięciu minach

Łk 19, 11-28

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział przypowieść, ponieważ był blisko Jeruzalem, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi.

Mówił więc: «Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się do dalekiego kraju, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: „Obracajcie nimi, aż wrócę”. Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: „Nie chcemy, żeby ten królował nad nami”.

Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał.

Stawił się więc pierwszy i rzekł: „Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min”. Odpowiedział mu: „Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami”.

Także drugi przyszedł i rzekł: „Panie, twoja mina przyniosła pięć min”. Temu też powiedział: „I ty miej władzę nad pięciu miastami”.

Następny przyszedł i rzekł: „Panie, oto twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: bierzesz, czego nie położyłeś, i żniesz, czego nie posiałeś”. Odpowiedział mu: „Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: biorę, gdzie nie położyłem, i żnę, gdzie nie posiałem. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał”.

Do obecnych zaś rzekł: „Zabierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min”.

Odpowiedzieli mu: „Panie, ma już dziesięć min”.

Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach”».

Po tych słowach szedł naprzód, zdążając do Jerozolimy.

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (14):

Leon2020.11.16 10:28
Proste jak budowa cepa. Trzeba było uważać na lekcjach religii. Jezus powiedział : Wiara Nadzieja Miłość, z tego najważniejsza jest Miłość. Kto kocha, temu będzie dane jeszcze więcej Miłości, kto nie kocha, temu zostanie zabrana miłość własna, czyli znienawidzi samego siebie.
Marek2019.11.21 15:55
Każdy ma obietnicę i możliwość życia wiecznego z Bogiem w niebie ale kto nie ma wiary ta możliwość zostanie mu odebrana. Jest to również ostrzeżenie dla ludzi stawiających dobra tego świata przed Bogiem którzy przez własne zaniedbanie są słabej wiary że mogą zostać i tej jej resztki pozbawieni a w konsekwencji jak wyżej.
anonim2019.11.21 4:46
Cyt.: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. - To nielogiczne. Kto nie ma, to nie ma, a jezeli nie ma, to co mu zabierac skoro nie ma. Zabierac mu to czego nie ma ??? Nonsens!
Ewelina2019.11.21 2:19
Uwaga! ............... Brednie piszesz Lechu, jak zwykle ! Jest odwrotnie ! Otóż radzę! Wystrzegajcie się ciemnoty i zacofania pogańskiego "andrzejahahn",czyli Kecha Kellera ! Powiedz, jakim możesz być ciemnym i zacofanym, że nie rozumiesz nadal jednej rzeczy ! Tyle razy piszą ci Lechu! Czytałam. Nie ma pogańskiej sekty katolickiej ! NIE ISTNIEJE, GŁUPCZE ! Prosta przyczyna! Katolik nie może być poganinem, bo jest ochrzczonym! Po drugie Kościół Katolicki utworzył Jezus Chrystus mówiąc! ..." Oto tworzę mój Kościół, a bramy piekielne, go nie przemogą..." ! Więc to nie sekta ! Przecież wiem, że to znasz ! Zmień płytę w końcu, kopiujesz ten wpis już kilka mcy ! Mam cię naprawdę nazwać, tak ty sam siebie nazywasz, że jesteś debilem? Szanuj się trochę ! Może już czas w tym wieku !
andrzejhahn32019.11.21 15:18
a jak nazwiesz katolicka imbecylko np. ludzi swietujacych swieto poganskie nim piszesz do mnie komentarz to wpierw sie doucz w temacie ......katolicka ciemna zacofana idiotko
PK2019.11.22 0:36
andrzejham! A ty jak do nas wszystkich piszesz, to jest powiedzenie, które pasuje do takich jak ty: "ZĘBY O PRÓG I NOGI O WYCIERACZKĘ..." ! ROZUMIESZ ! I zamknij się , bo masz przeciąg !
CzuwajcieBoNieZnacieDniaAniGodziny2019.11.20 21:58
Czytaj pismo uważnie i rozumnie z objaśnieniami, wtedy będziesz wiedział że Jezus często mówił obrazowo, posługując się przypowieściami jak ta. W tym że kto ma to mu będzie dodane a kto nie ma temu zabiorą jak wyżej pisze blu chodzi o wiarę. Zwróćcie uwagę co powiedział o przeciwnikach i że nie byli to ludzie obcy tylko znający Pana i wiedzący kim jest, tak wyglądał ich sądny dzień.
andrzejhahn32019.11.20 15:52
UWAGA..................wystrzegajcie sie ciemnoty i zacofania poganskiej sekty katolickiej
zbg.2019.11.20 11:12
KK stosuje się do słówJezusa.Wierni dają na tace,a państwo dopłaca z budżetu.
ef2019.11.20 8:50
Czyli bogaci będą jeszcze bogatsi, a biednym jak to zwykle bywa, ch...j w d....pę z kawałkiem szkła. Jakiż sprawiedliwy i miłujący jest ten katolicki Bóg.
blu2019.11.20 9:35
sprawa dotyczy duchowości. jak masz wiarę będzie Tobie dodane czyli nagrodzone ale nie w życiu doczesnym
Marek212019.11.20 9:58
Tyle że rozmowa opisana u św Łukasza dotyczyła jak najbardziej pieniędzy :-) Interpretacja duchowa to tylko nadbudowa....
Nimrodel2019.11.20 10:50
Nie męcz główki ,idź pobiegać.
CzuwajcieBoNieZnacieDniaAniGodziny2019.11.20 21:54
Czytaj pismo uważnie i rozumnie z objaśnieniami, wtedy będziesz wiedział że Jezus często mówił obrazowo, posługując się przypowieściami jak ta. W tym że kto ma to mu będzie dodane a kto nie ma temu zabiorą jak wyżej pisze blu chodzi o wiarę.Zwróćcie uwagę co powiedział o przeciwnikach i że nie byli to ludzie obcy tylko znający Pana i wiedzący kim jest, tak wyglądał ich sądny dzień.