Katyń. Symbol eksterminacji Polaków, symbol kłamstwa Moskwy - zdjęcie
13.04.21, 12:55

Katyń. Symbol eksterminacji Polaków, symbol kłamstwa Moskwy

11

Słowo „Katyń” to symbol eksterminacji polskiej elity, ale także kłamstwa, które – w zamyśle sowieckich oprawców – miało spowodować, że prawda o zbrodniach dokonywanych przez NKWD nigdy nie zostanie odkryta. Stało się inaczej, a pamięć o Katyniu jest dziś uniwersalną przestrogą.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Tym Katyń był 81 lat temu. A co symbolizuje obecnie?

Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To dążenie do poznania pełnej prawdy o mechanizmach zbrodni i jej sprawcach. Bo bezimienne nie mogą pozostać nie tylko ofiary, ale i kaci.

– Katyń to miejsce-słowo dla Polaków symbolizujące zagładę polskiej elity w 1939 r., ale również symbol kłamstwa i dochodzenia do prawdy – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, biorąc udział w prezentacji wydawnictwa „Mord w lesie katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-52".

Jak wówczas przypomniał, już od pierwszych dni po ujawnieniu zbrodni Sowieci próbowali zakłamać rzeczywistość. – Związek Sowiecki, będący sprawcą zbrodni, przez kilkadziesiąt lat używał wszystkich możliwych sposobów, aby prawda o niej nie dotarła do opinii publicznej. Nie wystarczyło tych ludzi zabić, trzeba było zniszczyć wszystkie ślady po nich – podkreślił prezes Instytutu.

Jest naszą powinnością sprawić, by pamięć o tej bezprecedensowej zbrodni, będącej naszą narodową tragedią, stała się częścią europejskiej i światowej historii. Tylko wtedy zbrodnia ta może stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Upamiętnianiem zbrodni katyńskiej zajmuje się w kwietniu bardzo intensywnie Instytut Pamięci Narodowej.

 

mod/ipn.gov.pl

Komentarze (11):

Chciałbym tu wszystkim podać dwa cytaty2021.04.13 18:33
autorstwa żyda Lecha Keller-Krawczyk. Oto co te bydle polskojęzyczne pisze o ofiarach Katynia, CYT.: " „… ponad 90% polskich „oficerów” zabitych w Katyniu to byli zawodowi przestępcy kryminalni z sanacyjnej „granatowej” policji i wojska, …" -- -- NIEBYWAŁE! - - - I drugi cytat CYT.: "ZSRR i Rosja winne sa olbrzymiej zbrodni. Bo nie wystawili rachunku za Katyń. …" - - - - Czy jest przesadą nazywać takiego BYDLE? - - - Lech Keller-Krawczyk jest polskojęzycznym ŻYDEM - BYDLAKIEM!
Maciej Piwowar2021.04.13 17:28
@ Skrzypek BUCU dlaczego za MORDY>>> ZEMSTĘ STALINA za PRZEGRANĄ w 1920 r ( i za śmierć 20 tyś. jeńców )OBARCZASZ ROSJAN????? Czy wiesz że to Rosjanie---Słowianie dali największa daninę krwi walce z KOMUNIZMEM. Stalin-Gruzin ,Dzierżyński Polak ,Lenin-Izraelita ,ITD,ITD..Procentowo NAJMNIEJ było Rosjan .
Skrzypek na dachu2021.04.13 16:06
Smutne moskale klamia do dzisiaj bo nigdy sie nie przyzna ze to zbrodnia . Kacapy , oni dalej mysla ze dobrze zrobili .
Bulli2021.04.13 13:22
A co z Polakami brutalnie zamordowanymi przez ukraińców na Wołyniu? Czy oni byli gorsi?
Ix Ypsilon2021.04.13 13:28
Nie byli gorsi, tylko akurat w tym artykule, mowa jest o zbrodni katyńskiej.
Skrzypek na dachu2021.04.13 16:09
Dlaczego Bulli nie wspominasz Traktat Ribbentrop Molotow , moze nie chcesz ?
Chciałbym tu wszystkim podać dwa cytaty2021.04.13 13:06
autorstwa żyda Lecha Keller-Krawczyk. Oto co te bydle polskojęzyczne pisze o ofiarach Katynia, CYT.: " „… ponad 90% polskich „oficerów” zabitych w Katyniu to byli zawodowi przestępcy kryminalni z sanacyjnej „granatowej” policji i wojska, …" -- -- NIEBYWAŁE! - - - I drugi cytat CYT.: "ZSRR i Rosja winne sa olbrzymiej zbrodni. Bo nie wystawili rachunku za Katyń. …" - - - - Czy jest przesadą nazywać takiego BYDLE? - - - Lech Keller-Krawczyk jest polskojęzycznym ŻYDEM - BYDLAKIEM!
Jawny2021.04.13 14:51
Nazywanie tego typa "bydlakiem" jest obrazą wszystkich bydlaków.
Skrzypek na dachu2021.04.13 16:15
Pan Aleksandir Solzinitsyn pisze w ksiazce Archipelag Gulag , ze nazywaniem kogos " Wrog Ludu " to jest bezlitosny wyrok na kare smierci .
Skrzypek na dachu2021.04.13 16:17
Ludobojcza mentalnosc stalinowska .
WIEM, LECHU KELLER, ŻE PISZESZ TO SAM O SOBIE!2021.04.14 0:05
Wstydzisz się przyznać do autorstwa tego wpisu? Dlaczego nie masz czelności przyznać się? Te informacje pochodzą dokładnie od ciebie! W innych wpisach, to ty je podajesz!.... Nie wrobisz w to żadnego Polaka!... Ty jesteś, jak piszesz, tylko polskojęzyczny i jesteś ateistą żydowskim! Piszesz o tym! ... Wiemy kim byłeś i co robiłeś dzieciom! Wiemy, że byłeś w SB ..itd...itd...! Nie szukaj głupszych od siebie...! OK???