Karnowski: Obecna sytuacja w Zjednoczonej Prawicy to ,,ponowne wyważanie wzajemnych relacji i hierarchii'' - zdjęcie
18.09.20, 08:24fot. yt/telewizja wpolsce

Karnowski: Obecna sytuacja w Zjednoczonej Prawicy to ,,ponowne wyważanie wzajemnych relacji i hierarchii''

30

Emocje w Zjednoczonej Prawicy narastały już od dłuższego czasu, a sprawa dalszych losów koalicji jest uzależniona od kilku podstawowych czynników. Można powiedzieć, że pierwszym wydarzeniem, które podgrzało atmosferę była zapowiedziana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Polskim Radiu rekonstrukcja rządu i w efekcie zmniejszenie ilości ministerstw. Ostatnim takimi elementami z kolei stały się dwie ustawy i dyskusje nad nimi. Chodzi o oczywiście o tzw. „ustawę o bezkarności” oraz o ochronie zwierząt.

Jacek Karnowski w najnowszym tekście na portalu wpolityce.pl na temat ustawy o ochronie zwierząt pisze:

- Z jednej strony ma ona tak duże poparcie w Sejmie, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrzebuje w tej sprawie głosów Solidarnej Polski czy Porozumienia. Z drugiej, brak jedności w szeregach Zjednoczonej Prawicy w tej sprawie jest dla PiS niewygodny, a nawet niebezpieczny, ponieważ tworzy wrażenie, że koalicjanci zbierają karty tożsamościowej odrębności, które mogą chcieć skapitalizować w przyszłości. Buduje politycznie groźną różnicę, odrębność.

Z kolei na temat rekonstrukcji rządu dodaje:

- Mniejsze partie w zasadzie godzą się na redukcję stanu posiedzenia do jednego ministerstwa, ale domagają się rekompensaty na innych polach. Uznają, że oferuje im się zbyt mało, i bez gwarancji, że nie stracą tego w przyszłości. PiS z kolei ma poczucie, że choć to on jest główną siłą polityczną kraju, to musi płacić swoim partnerom nieproporcjonalnie wysoką cenę. 

Jak zwraca uwagę Karnowski, kolejnym tematem istotnym obecnie sprawa uzyskiwania większej podmiotowości przez koalicjantów PiS, co – jak podkreśla publicysta – zaczęło się w maju „od pamiętnego buntu Jarosława Gowina”, w efekcie czego również Solidarna Polska zaczęła podkreślać swoją odrębność.

Jak dalej pisze Karnowski:

- Do tego dochodzą naturalne po tylu latach wspólnej drogi urazy i pretensje, wzmacniane przez wzajemnej ataki w karmionych newsami i „newsami” mediach III RP, w tym wypadku zawsze chętnych do niesienia „pomocy” tej czy innej grupie. To prawdziwa zaraza, która nic dobrego nie przyniesie. 

Karnowski pisze, że nowe wybory oznaczałyby nowe koalicje i „znacznie większą cenę niż ta płacona w ramach Zjednoczonej Prawicy”.

Dodaje też:

- PiS, SP i Porozumienie są więc w istocie skazane na siebie, a to, co się dzieje, można czytać jako element ponownego wyważana wzajemnych relacji i hierarchii.

Na koniec Karnowski podkreśla:

- Można tylko - i należy - apelować do wszystkich o rozwagę i poskromienie przesadnych emocji. Bo innej Zjednoczonej Prawicy nie będzie. To konstrukcja, dobrze ułożona przez Jarosława Kaczyńskiego. Konstrukcja, która już wielokrotnie zdała wyborczy egzamin. Każda nowa układanka będzie dla wszystkich znacznie bardziej ryzykowna.

 

mp/wpolityce.pl

Komentarze (30):

Anonim2020.09.18 14:19
Pisowcy postępują jak neobolszewicy, a posłowie, jak komisarze ludowi, nie wierzyłem, że takich czasów dożyję.
Marek2020.09.18 13:13
Naczelnik nie tknie Zera. Dał mu taką władzę, że mogą przyjść o 6 rano do bunkierka prezesa na przeszukanie. Znajdą uszkodzony sarkofag bliźniaka, który naczelnik zajumał z Wawelu i oskarżenie gotowe.
Woleński, Hartman, Passent, Urban, Keller-Krawczyk2020.09.18 11:38
Wszystkim wam szmondakom i parchom życzę wam aby ten wasz parchaty "nowy rok" Rosz Haszana był waszym ostatnim. Mazel tov parchy!
Anonim2020.09.18 11:25
Jakby napluć Karnowskiemu w twarz to powie że to egzamin z lojalności
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.18 10:56
Jestem ĐŮƤÄ czyli Đöğłëßñïë Ůşřäñÿ Ƥïërđöļñïëțÿ Äțëïšţä. Chory na nienawiść do Polski i Kościoła. To już końcowe stadium. Nie czytajcie moich bzdurnych wpisów.
j23żyje2020.09.18 10:44
Niestety,PiS sam się zaoruje. Nie powiem, w sytuacji, która powstała, ustawa o bezkarności wydaje się być jedynym wyjściem. Ale dlaczego taka sytuacja powstała? Czy nie na skutek olania przez sprawującego urząd ministra zdrowia informacji z Chin, napływających przez kilka miesięcy i nie robienia nic w tej sprawie, aż do chwili gdy epidemia dotarła do Polski? A potem nagłe obudzenie się. wtedy kiedy było za późno. Wtedy dopiero podjęto próby zorganizowania na opustoszałym rynku, tego co powinno od 2-3 miesięcy leżeć w magazynach, po cenach 4 -5 razy wyższych od tych normalnych? Czy gdyby zaatakowali nas Rosjanie, to dowiedzielibyśmy się o tym wtedy, kiedy Ruscy oblegali by Pałac Kultury i czy dopiero wtedy zaczęli byśmy gromadzić potrzebny sprzęt i amunicję. wcześniej licząc, że obecni tu Amerykanie będą umierali do ostatniego żołnierza w obronie naszych granic, a my ograniczymy się do obserwatora tych wydarzeń? Czy prawnicy PiSu nie uświadomili jego kierownictwa, że gdyby wybory odbyły się w maju korespondencyjnie, to Polska miałaby olbrzymie problemy z uznaniem tych wyborów, tak jak ma je dziś Łukaszenko? Wynikiem bezsensownego uporu była utrata 70 milionów zł. Ciekawie również już dziś wygląda sprawa emerytur SB-ckich. Wprawdzie Kaczyński pokazał w ten sposób jak bardzo jest antykomunistyczny, ale sposób w jaki to zrobił pozwala się odwoływać i jest możliwe, że trzeba będzie SBkom wypłacać wszystkie niewypłacone pieniądze. A teraz w imię ideologii, popełnił w sprawie zwierząt polityczne harakiri (takie samo harakiri jakie PO popełniła w sprawie nachodżców). Bo socjal wyborcy prawicowi darują partii prawicowej, ale ideologii lewicowej nie darują. Bo dziś "dobrzy ludzie" mają popierać walkę z cierpieniem zwierząt, a jutro być może będą musieli popierać "cierpienie nachodźców", walkę z prześladowaniami LGBT, cierpieniami bitych kobiet, a być może także walczyć z kapitalistami uciskającymi robotników… Podobno 70 procent ludzi popiera ustawę w sprawie zwierząt. Tylko że to 70 procent to są wyborcy partii lewicowych, plus mniej uświadomieni wyborcy PiSu (lub fanatycy). Natomiast te 30 procent to są czynni lub nieczynni wyborcy PiSu. Ciekawe jak się PiS poczuje bez 15-20 procent swoich wyborców, którzy zasilą Konfederację? Może liczy że zasili partię wyborcami SLD albo KO? Bardzo w to wątpię
j23żyje2020.09.18 10:31
PiS sam się zaoruje. Nie powiem, w sytuacji, która powstała, ustawa o bezkarności wydaje się być jedynym wyjściem. Ale dlaczego taka sytuacja powstała? Czy nie na skutek olania przez sprawującego urząd ministra zdrowia informacji z Chin, napływających przez kilka miesięcy i nie robienia nic w sprawie gdyby epidemia dotarła do Polski? A potem nagłe obudzenie sie kiedy było za późno i próbach zorganizowania tego co powinno od 2-3 miesięcy leżeć w magazynach, po cenach 4 -5 razy wyższych od tych normalnych? Czy gdyby zaatakowali nas Rosjanie, to dowiedzielibyśmy sie o tym wtedy, kiedy Ruscy oblegali by Pałac Kultury i czy dopiero wtedy zaczęli byśmy gromadzić potrzebny sprzęt i amunicję. wcześniej licząc, że obecni tu Amerykanie będą umierali do ostatniego żołnierza w obronie naszych granic, a my ograniczymy się do obserwatora tych wydarzeń? Czy prawnicy PiSu nie uświadomili jego kierownictwa, że gdyby wybory odbyły się w maju korespondencyjnie, to Polska miałaby olbrzymie problemy z uznaniem tych wyborów, tak jak ma je dziś Łukaszenka? Wynikiem bezsensownego uporu była utrata 70 milionów zł. Ciekawie już dziś wygląda sprawa emerytur SB-ckich. Wprawdzie Kaczyński pokazał w ten sposób jak bardzo jest antykomunistyczny, ale sposób w jaki to zrobił pozwala się odwoływać i jest możliwe, że trzeba będzie SBkom wypłacać wszystkie niewypłacone pieniądze. A teraz w imię ideologii, popełnił w sprawie zwierząt polityczne harakiri (takie samo harakiri jakie PO popełniła w sprawie nachodżców). Bo socjal wyborcy prawicowi darują partii prawicowej, ale ideologii lewicowej nie darują. Bo dziś "dobrzy ludzie" mają popierać walkę z cierpieniem zwierząt, a jutro być może będą musieli popierać "cierpienie nachodźców", walkę z prześladowaniami LGBT, cierpieniami bitych kobiet, a być może także uciskiem kapitalistów wobec robotników. Podobno 70 procent społeczeństwa popiera ustawę. Tylko że to 70 procent to są wyborcy partii lewicowych, plus mniej uświadomieni wyborcy PiSu (lub fanatycy). Ciekawe jak się PiS poczuje bez 15-20 procent swoich wyborców, którzy zasilą Konfederację? Może liczy że zasili partię wyborcami SLD albo KO? Bardzo wątpię.
Natalja Siwiec2020.09.18 10:01
Pan Karnowski ma brązowy nos od popierania pisowskiej ekipy.
ole2020.09.18 9:07
Poczekajcie, naród was za niedługo "wyważy". LGBT hasa bezkarnie po ulicach i profanuje wartości chrześcijańskie, zbiry SBckie z podniesionym łbem walczą o apanaże, choć powinny gnić w kryminale, dzieci są mordowane w łonach matek, brukselskie osły plują Polakom w twarz, a wy-jaśnie oświecone "prawaki" walczycie nie z realnymi wrogami, tylko z sobą, o norki? Tylko ziobrzyści wychodzą z tej żałosnej komedii z twarzą i zasługują na szacunek i uznanie Polaków.
cedr 62020.09.18 12:41
Strzał w samo sedno.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.18 8:59
Jarosław umrze za zwierzęta! szczochu, prowadź!
Karnowski ma wyraz twarzy Michnika2020.09.18 8:54
jakie poparcie? zdrajców, zaprzańców i nigdy nie rozliczonych bandytów tudzież ich dzieci? Wstyd. Z kim się przestaje , takim się staje. Chociaż PiS to fałszywa prawica od zawsze. https://www.youtube.com/watch?v=zvoP9xD592A
Anonim2020.09.18 8:56
Nie szalej tak, bo się przegrzejesz.
Anonim2020.09.18 9:02
możecie mówić co chcecie, ale nie mamy, my Polacy, wyboru na dziś, jedyna prawica, walcząca aby Polska była Polska, to jest KONFEDERACJA, jak i SOLIDARNA POLSKA, i pewnie są jednostki trudne do zaakceptowania, ale to są jednostki? czy jest możliwe uzgodnienie stanowiska? myślę, że tak?
narząd skarbowy2020.09.18 8:53
PiS powinien dziękować SP za próby udaremnienia podcinania gałęzi na której siedzi ZP. Absurdalna ustawa trwale odetnie spory procent do tej pory lojalnych, wiejskich ZP.
Anonim2020.09.18 8:49
Osoby zaangażowane w spór powinny przede wszystkim baczyć na to, komu służą, sobie, czy narodowi. Naród nie jest zainteresowany walką o stołki, lecz konsekwentnym podnoszeniem morale i dobrobytu w Polsce.
Anonim2020.09.18 8:48
tu nie rządzi Kaczyński, ani PO, tu karty rozdają obcy? to tylko wyrobnicy? zaprzańcy? Polska w przebudowie? obudźcie się?
Anonim2020.09.18 8:43
a gdzie jest pełnych ust frazesów PAD? w kampanii wyborczej tak się sprzedawał jako zatroskany ojciec Narodu?
andy2020.09.18 8:42
Karnowski mówi o konstrukcji "dobrze ułożonej" przez Kaczyńskiego, ale nie mówi, że ta koalicja miałaby przegłosować bardzo szkodliwą ustawę (TAKŻE NA PRZYSZŁOŚĆ) "bezkarność +". Kaczyński popełnia również wielki błąd uderzając w polskie rolnictwo. To nie jest dobre dla Polski.
jula2020.09.18 8:38
Rozumiem pojęcie przesilenia i czy tylko z tego wynika słabość ustawy o ochronie zwierząt? Pisana naprędce, doraźnie, bez analizy schematu działania. Wkrótce do nowelizacji a przecież to ustawa czyli prawo. Słabo to wygląda.
Ewa2020.09.18 8:37
A co to za "prawica", która nie walczy o los rozrywanych żywcem dzieci w łonach matek, a gotowa jest poświęcić los Polski dla usypianych humanitarnie norek?
Anonim2020.09.18 8:45
ta, wskazana "prawica" , walczy o nienarodzone zwierzęta?
Ewa2020.09.18 8:52
Żywe dziecko w łonie matki, jest mniej ważne, niż norka?
Anonim2020.09.18 8:56
oczywiście, że NIE? ale dla lewaków, człowiek to ZŁO, oprócz tych lewaków, już zrodzonych, i walczących?
Anonim2020.09.18 8:36
układ zamknięty? zabetonowana scena polityczna? trwajmy w zgodzie aż do upadku? aż po grób? bo partyjni cwaniacy i zaprzańcy z poselskimi pensjami znajdą się na bruku?
Łagodny2020.09.18 8:35
Eko-Prezes Partii ZDRADZAJĄCEJ Wieś i Elektorat ,chcę z Koalicjantów Zrobić ,,laleczki" pociągane przez ,,LALKARZA" EKO--Prezesa. Z.Ziobro przysłowie mówi,,. Lepiej Umierać Stojąc ,niż na kolanach żyć jak niewolnik". Przedterminowe Wybory.
czyżnie?2020.09.18 8:30
Koalicja zdaniem Kaczyńskiego polega na tym że koalicjant robi wszystko co chce Kaczyński w zamian za parę stołków, a jak nie to wypad. Dyktatorek mały...
Anonim2020.09.18 8:28
Ostatnie lata rządziła zjednoczona PRAWICA, a w państwie coraz większy SOCJALIZM. O co chodzi man?
Anonim2020.09.18 8:38
ostatnie lata rządziła lewica? prawica, to Konfederacja? co widać? w Sejmie? na ulicy? na YT? w komentarzach politycznych?
Anonim2020.09.18 8:28
Absolutnie, wybierzemy mniejsze zło??? będziemy całować w stopy Prezesa PiS-u, i aparatczyków z PO za to, że jesteśmy bezmyślnym leniwym Narodem, i musi nas, albo jedno mniejsze zło prowadzić, albo drugie mniejsze zło prowadzić? bo wszyscy dokoła to zdrajcy i zaprzańcy? oczywiście, oprócz patriotów PiS i PO? to tacy z krwi i kości patrioci? że, aż widać? q-mać?