Kard. Sarah: Lenistwo liturgiczne pochodzi od szatana - zdjęcie
07.07.19, 11:40Fot. Francois Reis Selefran via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Kard. Sarah: Lenistwo liturgiczne pochodzi od szatana

12

7. lipca 2007 roku papież Benedykt XVI opublikował motu proprio Summorum pontificum, przywracając możliwość celebrowania liturgii łacińskiej, która zdaniem niektórych lepiej od nowego rytu uwidacznia centralne miejsce Pana Boga. Z tej okazji przypominamy ważne wystąpienie kardynała Roberta Saraha, obecnego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

***

Kard. Robert Sarah, przewodniczący watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zaprasza wszystkich kapłanów do celebrowania ad orientem, a wiernych do klękania przy przyjmowaniu Eucharystii.

Purpurat, będący w tym przedmiocie najwyższym autorytecie po papieżu, swój apel wystosował na konferencji Sacra Liturgia, która odbyła się 4. lipca 2016 roku w Londynie.

Gwinejski kardynał powiedział, że celebracja mszy świętej ad orientem - a więc twarzą do tabernakulum, a nie do wiernych - mogłaby zostać wprowadzona w czasie tegorocznego adwentu rozpoczynającego się 27. listopada.

Sarah wyznał też, że Ojciec Święty Franciszek prosił go o "kontynuowanie prac liturgicznych rozpoczętych przez Benedykta XVI". Prace te, traktując rzecz w największym możliwym skrócie, zasadzają się na wyeliminowaniu nadużyć powstałych po posoborowej reformie liturgicznej i powrocie do niektórych rozwiązań stosowanych w tradycyjnej liturgii.

Słowa kard. Saraha zostały uznane przez brytyjskie pismo katolickie "Catholic Herald" za "największą liturgiczną zapowiedź od motu propriu Summorum Pontificum Benedykta XVI". We wspomnianym dokumencie Benedykt XVI pozwolił kapłanom na celebrowanie tradycyjnej łacińskiej mszy.

"Nasz Ojciec Święty Franciszek ma największy szacunek dla wizji liturgicznej i środków papieża Benedykta" - mówił z kolei sam gwinejski kardynał. Szef Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mówił też w Londynie, że w ostatnich latach byliśmy świadkami "wielu celebracji liturgicznych, w których ludzie, osobistości i ludzkie osiągnięcia były za bardzo w centrum, niemalże aż do wykluczenia Boga".

Kardynał nawiązał też do własnego afrykańskiego dziedzictwa. "Jestem Afrykańczykiem [...]. Niech powiem jasno: liturgia nie jest miejscem promowanai mojej kultury. Jest raczej miejscem, w którym moja kultura jest chrzczona i wynoszona do spotkania z tym, co boskie" - wskazał.

Sarah zauważył, że podczas gdy ojcowie Soboru Watykańskiego II chcieli, by liturgia stała się bliższa wiernym, nie udało się zrealizować tego zamierzenia.

Purpurat mówił następnie wiele o klękaniu podczas Euchrystii. "Klękanie podczas konsekracji - chyba, że jestem chory - to fundament. Na Zachodzie jest to gest cielesnej adoracji, uniżenia przed naszym Panem i Bogiem. To samo w sobie jest aktem modlitwy. Tam, gdzie klękanie zniknęło z liturgii, powinno zostać przywrócone, a zwłaszcza gdy idzie o przyjmowanie naszego Pana w Komunii świętej" - przekonywał kardynał.

Zwrócił się z kolei do biskupów i księży, namawiając ich do celebracji ad orientem.

"Chciałbym zaapelować do wszystkich księży... Myślę, że jest bardzo ważne, byśmy najszybciej jak to możliwe wrócili do zwykłego kierunku [celebracji], gdy księża i wierni są wspólnie zwróceni w jedną stronę - na wschód lub przynajmniej w stronę apsydy - do Boga, którzy przychodzi; w tych częściach rytów liturgicznych, w których zwracamy się do Boga. Myślę, że to bardzo ważny krok w celu upewnienia się, że w naszej celebracji Pan jest naprawdę w centrum" - stwierdził.

"A zatem, drodzy ojcowie, proszę was o wcielenie w życie tej praktyki gdziekolwiek to możliwe, z mądrością i konieczną katechezą - to oczywiste - ale także z duszpasterską pewnością, że jest to coś dobrego dla Kościoła, coś dobrego dla ludzi" - mówił.

"Wasze własne duszpasterskie rozeznanie wskaże wam, jak i kiedy jest to możliwe, ale, być może, pierwsza niedziela tegorocznego Adwentu byłaby dobrym momentem. Drodzy ojcowie, powinniśmy wsłuchać się ponownie w skargę Boga wygłoszoną przez proroka Jeremiasza: <Do Mnie obracają się plecami, nie twarzą> (2, 27). Zwróćmy się ponownie ku Panu!" - apelował kardynał.

Następnie purpurat wezwał biskupów do kształcenia seminarzystów do celebrowania ad orientem oraz do prowadzenia księży w kierunku takiej właśnie celebracji.

Purpurat podkreślałteż ogromną odpowiedzialność kapłanów za Eucharystię. Przypomniał im, by sprawowali ją z całą ostrożnością i przestrzegł przed pokusą liturgicznego lenistwa. Ta bowiem, jak zaznaczył kardynał, pochodzi od szatana.

fronda.pl/life site news

Komentarze (12):

taro2019.07.7 18:30
najpierw trzeba co niektore lachudry wziasc za szmaty, potrzasc, by tabernakula wprowadzily znow na swoje miejsce.
nikt2019.07.7 17:05
Afryka nie dlatego jest czarna , że mieszkają w niej ludzie o ciemnej karnacji skóry , ale dlatego , że jest ten kontynent nasiąknięty jakimiś ciemnymi , niezrozumiałymi dla mnie mocami . Byłam raz i więcej nie pojechałabym . Nie odwiedziłabym też Piramid Egipskich . To wejście do nieznanego mi jakiegoś świata magii , przejście do innego wymiaru ? Trygon Piramidalny . Sen też mnie przed tym przestrzegł . Nie wiem . Dlatego nie dziwię się , że liturgia dla tego człowieka jest dobrem . Dla mnie jest otumaniającym masy złem . Ja odeszłam od tego już dawno temu ,ale powinnam odejść dużo wcześniej , gdyż już jako dziecko widziałam w tym fałsz . I na pewno nie wrócę . Zdecydowanie lepsze jest bezpośrednie Słowo Boże w Biblii ( o ile umiejętnie się ją czyta ) , droga , którą pokazał mi Jezus wraz nauką z niej i Jego słów płynącą .
Gnostyk2019.07.7 18:01
A ja lubię Afrykę zwłaszcza Kenię i Tanzanię.
ZłotaDzidaNaKrokodylaSięPrzyda2019.07.7 13:53
Ten Sarah na golasa strugał dzidę przed chatą z kozich gówien, kiedy akurat do wioski przybył tam misjonarz z Polski. Naczelnik plemienia zgodził się na ochrzczenie wszystkich, jak leci. Za zgrzewkę piwa, trzy używane piżamy, czajnik i doładowanie do komóry na tydzień. Potem misjonarz wybrał sobie Saraha na osobistego dziecięcego niewolnika seksualnego, nazywanego liturgicznie "ministrantem". Kiedy misjonarza wysłali do misyjnej roboty w innym zadupiu, Sarah był na tyle obeznany z kato-klockami, że zrobił sobie z resztek trzech szlafroków szaty, skleił czapę z kartonów spożywczych i na targu kupił parę złotych łańcuchów z malowanych kozich bobków. Tak wystylizowany zajął się biskupieniem. Łoił, gonił, golił i gnoił swoich pobratymców jeszcze mocniej, niż misjonarze. Watykan dostawał swoją działkę, więc w końcu wyrobili mu w "Kongregacji Szalbierstw, Oszustw i Lichwy" papiery, żeby czuł się bezpieczny. No i wygląda na pewnego siebie. Ale z dzidą dalej śpi. Tyle, że złotą.
andrzejhahn32019.07.7 13:24
koscielny nierob i pasozyt spoleczny prawi o lenistwie....ale beka.........te koscielne imbecyle to rzeczywiscie imbecyle
athos2019.07.7 13:32
Przestań wreszcie pisać swoje oszczerstwa BRZYDKI człowieku. Nawróć się do Boga, żałuj za swoje grzechy, wtedy smutek i przygniatająca rozpacz cię opuści.
andrzejhahn32019.07.7 17:58
do jakiego boga ...........w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
xionc2019.07.7 14:25
andrzejhahn3 będę się modlił za Pana i prosił aby Pan już nie był kosćielnym imbecylem, przestałbyć społecznym pasożytem i nie bekał. Będę o to błagał a Pan już nic nie moźe z tym zrobić jak się tylko zmienić i bedzie się działo.
andrzejhahn32019.07.7 21:56
czy nie lepiej aby Pan modlil sie o rozum dla siebie lub po prostu odwiedzil dobrego psychiatre.........niewolniku pana
ofiara alkoholu...2019.07.7 22:20
idiota zrobil cie twoj ojciec ...poubecki smie ...po pijanemu !!!!
[email protected]2019.07.7 12:39
zatoczyli wielkie koło "postępu" i zostali z niczym, czas wrócić do Tradycji
Michał Pasierb 2019.07.7 12:16
Apel kard.R. Saraha pozostał bez echa mimo 3 lat, które upłynęły od tamtego czasu....Duchowni wraz z hierarchią mają teraz inne sprawy na głowie...