Kard. Parolin: Chrześcijanie są duszą Europy - zdjęcie
31.10.20, 18:05fot. yt/the cura foundation

Kard. Parolin: Chrześcijanie są duszą Europy

18

Osoba i wspólnota pozostają fundamentami Europy, którą jako chrześcijanie chcemy i możemy współtworzyć” – to słowa, jakie watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin skierował do uczestników zebrania plenarnego Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE. W wystąpieniu transmitowanym drogą wirtualną poruszył on temat roli Kościołów w Unii oraz szczególnych obszarów współpracy z jej instytucjami w dawaniu prawdziwego świadectwa chrześcijańskiego. COMECE obchodzi w tym roku czterdziestą rocznicę założenia. Ma ona towarzyszyć działaniom politycznym Unii w obszarach szczególnie interesujących Kościoły oraz przekazywać opinie i wizje Episkopatów służące dojrzewaniu procesu integracji europejskiej.

W obecnym kontekście pandemii, Kościół w Europie, zdaniem kard. Parolina z większą gorliwością powinien wypełniać swoją misję i wnosić wkład poprzez ofiarowywanie orędzia nadziei, jedności, solidarności i nadziei. Watykański sekretarz stanu nawiązał do treści niedawnego listu skierowanego przez Papieża do COMECE w sprawie przyszłości Europy. Franciszek nie tyle daje konkretne wskazania, ale sugeruje kierunki myślenia i najważniejsze elementy, nad którymi należy się zastanowić, aby móc podjąć właściwe działania.

Po pierwsze Europa nie powinna nigdy tracić z oczu konkretnej osoby, oraz tego, że jest ona włączona w żywą tkankę społeczną, dlatego nie może być postrzegana jedynie przez pryzmat biurokratycznych i martwych procedur. Pandemia jeszcze bardziej zaprasza do zmiany stylu życia oraz do odkrycia „tożsamości wspólnotowej”, jedynie zdolnej do przezwyciężenia podziałów i sprzeczności.

Świadectwo chrześcijańskie pozostaje nadal „spoiwem wiążącym” Europę. Papież wyznacza drogi tego świadectwa wskazując na cztery „marzenia”. „Marzenie o Europie przyjaznej dla człowieka i dla ludzi, która jest rodziną i wspólnotą, solidarną i hojną, oraz w zdrowy sposób świecką”. Europa powinna kochać człowieka w prawdzie o sobie oraz w jego integralności zachowując szacunek dla jego nadprzyrodzonej godności. Dzisiaj często na poziomie prawniczym przeważa wizja osoby w ujęciu indywidualistycznym, w odizolowaniu od przynależności do wspólnoty.

Kard. Parolin wymienił też cztery główne tematy, które szczególnie interesują Unię Europejską i mogą być przedmiotem współpracy COMECE i instytucji unijnych. Pierwsza sprawa to przezwyciężenie zdrowotnych, ekonomicznych oraz ludzkich skutków pandemii. Kolejny problem dotyczy tragedii osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich krajów w poszukiwaniu lepszej przyszłości, uciekając przed wojną i prześladowaniami. Trzeci temat dotyczy znaczenia kwestii klimatycznej i środowiskowej czyli tzw. „nawrócenia ekologicznego” oraz „zaangażowania na rzecz sprawiedliwości oraz obrony najsłabszych i najbiedniejszych ludów”, a także troski o przyszłe pokolenia. Czwartym problemem jest coraz szybciej postępująca cyfryzacja, która niesie ze sobą ryzyko związane brakiem równego i powszechnego dostępu do nowych technologii.

Ostatnim ważnym punktem polityki europejskiej, na który zwrócił uwagę kard. Parolin jest relacja z sąsiednimi krajami, które chciałby włączyć się struktury Wspólnoty oraz szczególnie partnerstwo z Afryką. Nie chodzi tutaj jedynie o rozwiązywanie problemów migracyjnych, ale o sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi kontynentu afrykańskiego. 

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ

Komentarze (18):

Janusz Barwinek2020.11.2 11:50
Wszystko co uświęcone, śmierdzi szatanowi, któremu Maryja zetrze głowę!
Janusz Barwinek2020.11.2 11:44
Katolicy są duszą Europy!
Anonim2020.11.1 1:47
Chrześcijanie kiszką stolcową Europy.
Sebastian2020.10.31 21:59
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
Autor tych 8 wpisów2020.10.31 19:17
musi poważnie na coś cierpieć. Miota się, jest kompletnie bezsilny.
Prosta matematyczna logika2020.10.31 18:28
Klecha właśnie przyznał, ze chrześcijaństwo nie istnieje, ponieważ: jeśli chrześcijaństwo jest dusza a dusza przecież nie istnieje to w takim razie chrześcijaństwo rownież nie ma prawa istnieć. Wszystko się zgadza Chrześcijaństwo tak naprawdę nie istnieje, istnieje tylko sekta kościola katolickiego, dla której bogiem są pieniądze, uzurpowanie wladzy i prawo do gwałcenia dzieci. Kościół katolicki nie ma nic wspólnego z prawdziwym chrześcijaństwem.
Paweł2020.10.31 19:58
Jak widzę matematyka a może logika to Twoja pięta achillesowa. Zanim coś skomentujesz poczytaj. Robisz z siebie nadwornego błazna.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.10.31 18:22
To jest wasza fekalna "dusza" katole: "Kler odradzał kąpiele jako grzeszną, pogańską rozrywkę. Duchowni z ambon grzmieli na próżnych (czytaj: myjących się) wiernych. Średniowieczni asceci w brudzie widzieli cnotę. Święta Agnieszka nie umyła się ani razu, święty Bernard zwykł mawiać, że tam, gdzie wszyscy śmierdzą, nie czuć nikogo, brud wychwalał też święty Franciszek z Asyżu. "
Paweł2020.10.31 19:35
Jaki ty prosty jesteś. Czytaj ze zrozumieniem. Bzdura na bzdurze.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.10.31 21:45
SMIERDZISZ katolu
Po 11 ....2020.10.31 18:22
A tak poważnie to nie macie tam gdzieś w przykazaniach grzechu PYCHY. Przekaz katolików to ciągłe wodospady, oceany pychy. Tylko nasz bóg istnieje, mamy monopol na prawdę, tylko na naszych wartościach zbudowano, tylko my mamy monopol na zbawienie, tylko nam wolno pukać dzieci, nasze wymysły są ważniejsze od Nauki, jesteśmy sumieniem, duszą Europy itp, itd. Powiem wam tak oprócz gigantycznej PYCHY macie wyjebbane w kosmos KOMPLEKSY.
PIERDOLIĆ PiS2020.10.31 18:28
hehe... najśmieszniejsze jest to że ci pedofile w koloratkach sami sobie ustalają prawa, wybierają między sobą świetych itp. jak ponoć ten ich bogu mówi wyraźnie że zwykły człowiek nie ma do tego prawa...
Paweł2020.10.31 19:55
Kolejny amator zabierający się za dyskusję. Nie masz wrażenia że kompromitujesz się? Kolego trochę samokrytyki.
Po 11 ...2020.10.31 23:16
Twój wpis jest pusty. Zero argumentów. 100% czepiania się.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.31 18:16
"Chrześcijanie są duszą Europy" buhaha... raczej śmierdzącym wrzodem na düpie! wypyerdalać do watykanu katolskie zyeby!!!
Świadomy2020.10.31 18:15
Religia zniewala ludzi i ich oszukuje. Religia wmawia ludziom że Bóg karze ludzi. Religia wmawia ludziom że 'żyjemy tylko raz'. To jest wszystko nieprawda. Prawda jest taka że Bóg nikogo nie karze. Reinkarnacja istnieje.
Po 11 ...2020.10.31 18:14
Chrześcijanie są duszą Europy? Patrzę na zdjęcie i myślę, że jednak bardziej smętnie pierdzącą dooopą.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.10.31 18:14
Będę się jednak upierać, że jesteście pasożytami narodów, bądź jak lubi mówić prezes gorszym sortem.