Kard. Hollerich: dość izolowania osób starszych, można ich chronić inaczej - zdjęcie
28.02.21, 08:21fot. pixabay.com

Kard. Hollerich: dość izolowania osób starszych, można ich chronić inaczej

6

Ludzie starsi cierpią na skutek trwającej już od roku izolacji. Trzeba zapewnić im inne sposoby ochrony i wyprowadzić z izolacji – uważa przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej. Jego zdaniem trzeba na nowo przemyśleć miejsce najstarszych pokoleń w naszych społeczeństwach, trzeba docenić ich wkład i potencjał. Inaczej nie uda się im zapewnić niezbędnej ochrony – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Jean-Claude Hollerich.

Luksemburski arcybiskup przyznaje, że wymaga to zmiany naszego pojęcia piękna, bo dziś jest to ideał niemal kliniczny, piękno młodości. Jednakże również starość ma swoje piękno, piękna jest rzeczywistość, piękny jest człowiek. Oznacza to, że inaczej musimy patrzeć na ludzi starszych, wyzwalając się z utylitaryzmu wyłączenie ekonomicznego, aby dostrzec godność każdego człowieka, bez względu na jego miejsce w procesie gospodarczym. 

Kard. Hollerich przypomina, że Papież Franciszek często zwraca naszą uwagę na peryferie. Dziś w Europie peryferie to ludzie starsi.

Starcy strasznie cierpią na skutek izolacji

Nie chcę krytykować instytucji czy samych polityków, bo wiem, że w czasie pandemii musieli podejmować szybkie decyzje. W stosunku do ludzi starszych podjęli decyzję najprostszą z możliwych. Postanowili ich odizolować, aby ich chronić. Wydaję mi się jednak, że teraz trzeba już to zmienić. Istnieją bowiem inne metody ochrony, które nie zakładają izolacji. Są przecież testy, które dają niemal natychmiastowe rezultaty. Dzięki szerszemu użyciu tych testów ludzie starsi mogliby wyjść z izolacji – powiedział kard. Hollerich. – Kiedy dzwonię do ludzi starszych, widzę, jak bardzo cierpią na skutek izolacji, słyszę ich krzyk. To straszne. Coś jest nie tak. Trzeba coś z tym zrobić, aby pokazać, że życie tych ludzi w podeszłym wieku ma sens, że my ich potrzebujemy, że młodzi potrzebują swoich dziadków. Dziadkowie to ci, którzy kochają, choć nie mają władzy na dziećmi. Cały ich autorytet wynika z doświadczenia i z miłości. Dlatego punktem wyjścia muszą być dla nas te peryferia, którymi są dziś ludzie starsi, aby inaczej postrzegać społeczeństwo. Nasz Papież wytycza nam drogę.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (6):

Teofila zjeBepko (w podróży)2021.02.28 10:04
https://www.fronda.pl/forum/szacunek-dla-osob-homoseksualnych-nie-moze-prowadzic-do-aprobowania-zachowania-homoseksualnego-albo-do-zalegalizowania-zwiazkow-homoseksualnych,104681.html
Teofila zjeBepko (w podróży)2021.02.28 10:05
Ludzie ratujcie! Moja rodzina się rozpadnie jak tylko geje będą mogli brać śluby, martwię się o swojego umiłowanego męża Piotra. +Wierzę w Pedofila w ministrancie obecnym w Kościele+
Następny szur "co wie lepiej"2021.02.28 10:00
tym razem - stary szur w koloratce.
Anonim2021.02.28 9:21
ja z tej okazji chce przeprosic prof Zybertowicza ze go wysmialem bo po przemysleniu sprawy stwierdzam ze ma niemalo racji ze zlym odzywianiem. Byly raporty. Szumowski zrobil z ludzi bezwolne upasione zastraszone uwiezione w 4 scianach warzywa. Nie dosc ze zmarlo dookola mnie wiele osob zupelnie na nic to znajomy personel medyczny donosil o masowych smierciach w szpitalach bez zwiazku z wirusem.
Elektor2021.02.28 9:13
Heh, rządzi ultrakatolicka partia która starszym osobom od roku już (a i wcześniej nie było wesoło) utrudnia jak może dostęp do pomocy medycznej a Fronda smęci jakieś kocopoły:) Tak antypolskiej partii u władzy jeszcze nie mieliśmy! PiS to zbrodniarze! Spodziewam się po pisowcach tylko najgorszego. Taka to partia której siła powstała na trumnach smoleńskich i szastaniu pieniędzmi kradzionymi Polakom.
zamykać zamykać zamykać powystrzelać2021.02.28 8:47
jakich starych? w Polsce izoluje się młodych, bo a to ich drzewa pozarażają, w płucach na stokach im się poprzewraca, albo zachce poprawiania sylwetki na siłowni. Zamiast skupić całą uwagę na leczeniu, słusznie zamyka się przychodnie, ludzi, gospodarkę. Gdyby nie telewizja i szczególnie doktor Sutkowski, nikt w Polsce by nie przeżył pandemii.