Kard. Duka: Nie będzie jedności Europy bez wierności ojcom - zdjęcie
30.08.20, 09:14fot. wikipedia.org/petr salek

Kard. Duka: Nie będzie jedności Europy bez wierności ojcom

6

Nie gardzę Unią Europejską, ale przypominam, że wszelkie starania o utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy będą mieć szansę na sukces tylko wtedy, jeśli będziemy wierni idei ojców założycieli - napisał kard. Dominik Duka, włączając się w dyskusję nad integracją europejską. Prymas Czech wystąpił o obronie prawa do krytyki Unii Europejskiej. Jego zdaniem to właśnie unijne instytucje są dziś największą przeszkodą w integracji. Dlatego wymagają one reformy.

Kard. Duka powołał się na opinię założyciela i pierwszego prezydenta międzywojennej Czechosłowacji. Tomáš Masaryk ostrzegał, że państwa, które nie żyją z idei, z których się zrodziły, są skazane na upadek. Zdaniem kard. Duki współczesna Unia Europejska to nie to samo, co wspólnota krajów założona przez chrześcijańskich polityków, którzy w powojennej Europie chcieli zaprowadzić pokój i współpracę. Dzisiejsza Unia ma swoje fundamenty na umowach z Maastricht i Lizbony, gdzie nie znajdziemy wzmianki o judeochrześcijańskich korzeniach kontynentu ani ducha ojców założycieli.

Praski arcybiskup podkreśla, że powinno nam zależeć na kształtowaniu Unii Europejskiej. Szczególną odpowiedzialność mają tu politycy, którzy przyznają się do chrześcijaństwa. Polityka jest sztuką robienia tego, co możliwe. Chrześcijanin zaś musi umieć wnosić do politycznych negocjacji i kompromisów chrześcijańskie postulaty. Dziś jednak sytuacja jest taka, że pokaźna część polityków, którzy w europejskiej polityce chętnie mienią się chrześcijanami, godzą się na takie kompromisy, że założycielskie ideały Europy zostają zepchnięte na margines czy wręcz kompletnie podeptane - dodał kard. Duka.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (6):

nuuo2020.08.31 16:35
ojcowie nasi lali swoje baby...ojcowie bab na siłę je wydawali za oflejtusów....wróćmy do tego prymitywu! koniecznie!
Anonim2020.08.30 17:26
Dziwne. To Kardynał NIE WIE , ŻE WIERZĄCY w Pana Boga , Katolicy mają tylko JEDNEGO OJCA , który jest w Niebie. Zaś w Księdze Mądrości czytamy, że każdy człowiek jest kłamcą. Zatem lepiej nie odwoływać się do polityków tylko do Słowa Bożego.
Moly2020.08.30 13:46
Nastepny ekspert od wielkiej polityki. I jeszcze umie przyszlosc przewidywac
Jerzy2020.08.30 13:15
Zgadzam sie. Nie moze byc jednosci w Europie z silami religijnego fanatyzmu i antytolerancyjnym warcholstwem narzucajacym innym swoje wydumane wartosci. Nieucywilizowana religia musi wyladowac na smietniku historii.
katolik2020.08.30 11:15
niech sie Ks zastanowi, kto myślałby o Europie. Trzeba wyjść z unii , nie ma co ratowac, niektórzy ratują unię dla kasy, ale śmierc czyha
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 9:36
kleszy pasożycie duka! wasze chrześcijaństwo to sobie uprawiajcie w domach i kościołach a nie wpyerdalajcie się z tą swoją śmieszną wiarą do polityki i życia społecznego!