Już 16 krajów zatwierdziło Fundusz Odbudowy. Blokada tylko Niemcy i Holandia - zdjęcie
12.04.21, 13:30fot. yt/robert kołakowski

Już 16 krajów zatwierdziło Fundusz Odbudowy. Blokada tylko Niemcy i Holandia

36

1.W Polsce trwa emocjonująca dyskusja kto poprze, a kto będzie przeciw w sprawie ustaw ratyfikujących unijny Fundusz Odbudowy i towarzyszące mu tzw. zasoby własne, a więc podatki, z których środki mają służyć jego obsłudze, a już wiemy, że jego ratyfikacja została zablokowana w Niemczech i najprawdopodobniej także w Holandii.

Do końca marca ustawy ratyfikujące ten Fundusz przyjęło 16 krajów, w tym przede wszystkim te, które najbardziej ucierpiały gospodarczo w wyniku kryzysu covidowego, a więc głównie kraje Południa Europy.

Ratyfikacja idzie trudniej w krajach Północy Europy, w tym głównie tzw. krajach skąpcach (Holandia, Austria, Dania, Szwecja, Finlandia) i ku zaskoczeniu wszystkich, do blokady doszło także w Niemczech i to prawdopodobnie przynajmniej na kilka najbliższych miesięcy.

2. Przypomnijmy, że tzw. kraje skąpcy, były głównymi przeciwnikami powołania Funduszu Odbudowy opartego o pożyczki dokonane przez Komisję Europejską w kwocie 750 mld euro podczas negocjacji tego projektu latem 2020 roku i dopiero po długich negocjacjach szefowie rządów tych krajów ostatecznie się na to zgodzili.

Otrzymali za to od szefa Rady Michela i kanclerz Merkel -wtedy przewodniczącej prezydencji w UE, „prezenty” w postaci ulg w składce (rabaty na około 7 mld euro rocznie) albo też dodatkowe środki w unijnym budżecie na lata 2021-2027.

Negocjatorzy wykonali podczas rozmów wobec tych krajów i inny poważny gest polegający na wyraźnym zmniejszeniu części dotacyjnej tego Funduszu i powiększeniu jego części pożyczkowej.

Z wyjściowej proporcji 500 mld euro dotacje, a 250 mld euro pożyczki, ostateczna wersja to 390 mld euro to dotacje (przy czym tak naprawdę tylko 312,5 mld euro to dotacje, ponieważ 77,5 mld euro automatycznie zasiliło programy zawarte w budżecie unijnym na lata 2021-2027), a pożyczki to 360 mld euro.

Ale na to na co zgodzili się premierzy 5 rządów wymienionych wyżej krajów, wcale nie muszą się zgodzić parlamenty ich krajów, gdzie panuje przekonanie, że przy pomocy środków z Funduszu Odbudowy np. Włochy i Hiszpania (dwaj najwięksi beneficjenci tego Funduszu), będą spłacać wcześniej zaciągnięte długi.

3. Niespodziewanie do blokady ratyfikacji Funduszu doszło w Niemczech, pod koniec marca w mediach pojawił się komunikat, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, zakazał prezydentowi podpisania ustawy ratyfikującej unijnego Funduszu Odbudowy, przyjętej wcześniej przez obydwie izby parlamentu.

Na razie nie ma uzasadnienia tej decyzji ale jest ona rezultatem skargi grupy profesorów ekonomii skupionych wokół Bernda Lucke jednego z założycieli partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i w poprzedniej kadencji europosła tej partii w Parlamencie Europejskim.

W skardze skierowanej do Trybunału w Karlsruhe, niemieccy ekonomiści podkreślają, że UE jest zobowiązana finansować swój budżet „całkowicie ze środków własnych, a nie kapitałem dłużnym”, a emisja obligacji przez Komisję Europejską, na finansowanie Funduszu Odbudowy ma właśnie taki charakter.

Podkreślają oni także, że „ci którym wolno wydawać pieniądze innych krajów mają tendencję do marnotrawstwa i nieefektywności”, a zaciąganie długów na tak dużą skalę przez KE prowadzi ich zdaniem „do uwspólnotowienia długów czyli do unii zadłużenia”.

4. Niemiecki Trybunał zakazał prezydentowi podpisywania ustawy ratyfikacyjnej, ponieważ chce merytorycznie rozpatrzyć zasadność tej skargi, więc jeszcze nie wiadomo jaka będzie jego ostateczna decyzja w tej sprawie ale już na tym etapie trzeba zauważyć, że rzetelnie pilnuje on, aby instytucje unijne tworzyły prawo tylko w zakresie kompetencji, które przekazały im państwa członkowskie.

Akurat w przypadku Niemiec jeżeli chodzi o Fundusz Odbudowy to z gwarantowaniem „cudzych długów” jest coś na rzeczy (w tej perspektywie finansowej odprowadzają składkę w wysokości około 25% wpływów budżetu), więc w podobnym procencie będą gwarantować pożyczki w ramach Funduszu Odbudowy.

Oznacza to, że kwota gwarancji Niemiec w ramach Funduszu Odbudowy, sięgnie blisko 100 mld euro, natomiast w postaci grantów uzyskają oni około 23 mld euro.

5. Proces ratyfikacyjny nawet nie zaczął się w Holandii, rząd nie miał do tego głowy, bo w marcu odbyły się w tym kraju wybory parlamentarne i mimo tego, że wygrała go partia obecnego premiera Marka Rutte, to ma on poważne kłopoty ze stworzeniem nowego rządu.

Ujawniono bowiem poufne materiały, z których wynikało, że chciał on się pozbyć swojego głównego oponenta zresztą z partii koalicyjnej, oferując dla niego ważną zagraniczną funkcję w negocjacjach z jego kolegami partyjnymi.

W związku z tym na początku kwietnia w parlamencie holenderskim doszło do głosowania wniosku o wotum nieufności, które Rutte wprawdzie wygrał ale zaraz po tym przegrał głosowanie w sprawie wotum zaufania, co wprawdzie pozwala mu pełnić obowiązki premiera ale osłabia jego możliwości prowadzenia dalszych rozmów koalicyjnych.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (36):

Dam2021.04.13 7:09
Niemcy blokują z tego prostego powodu, że Unia tych pieniędzy nie ma i uważają że nie powinno się rozdawać kasy która nie istnieje. PIS i ich wyznawcy nie mają z tym problemu, w końcu to nie oni będą to spłacać, a dzieci niech się potem męczą "za miskę ryżu". Ale czego się spodziewać po ludziach, dla których odpowiedzialność za własne decyzje jest abstrakcją.
Bystry2021.04.13 0:33
Jesli to przejdzie to niestety bedziemy w bardzo glebokiej, ciemnej i smierdzacej du.ie. Kase bedzie brala Unia. Nam dadza ochlapy, bo jestesmy "niepraworzadni" i zawsze na nas cos znajda. A splacac bedziemy jak wszyscy. Biedny Morawiecki nawet nie wie jak go beda w przyszlosci przeklinac.
.,m./2021.04.12 20:18
blokują... niemcy i holandia? a tak narzekali że polska blokuje w grudniu 2020 ....
Tak wygląda Fundusz Odbudowy.2021.04.12 20:06
Nastąpiło to co było do przewidzenia już w trakcie kryzysu finansowego w Grecji. Przypomnę, Grecja słynna jest nie tylko z historii, ale i fety z oliwą z oliwek. I oczywiście turystki. I NICZEGO WIĘCEJ, od momentu przystąpienia do "euro-zone", czysto polityczna decyzja, bo jak można porównywać gospodarkę Grecji i Francji, na przykład; rozpoczął się w tejże Grecji FESTIWAL KORUPCJI na skalę nieporównywalną do żadnej w historii. Grecy PRZEYEBALI setki miliardow euros. Już wtedy było wiadomym, że JEDYNYM ratunkiem dla euro będzie zaciągnięcie długu, tak aby KAŻDY za Greka płacił. Nawet te kraje, które euro nie mają. A obecnie panująca pandemia daje znakomity pretekst! . . . .. Tak wygląda Fundusz Odbudowy. . . . . . A kto będzie głównym posiadaczem długu Unii? Na myśl przychodzi mi tylko jeden kraj, a raczej obóz koncentracyjny - CHINY!
DeborahKaminski2021.04.12 17:45
Zacznij teraz zarabiać co miesiąc 14886 USD lub więcej, pracując online. W zeszłym miesiącu zarobiłem i otrzymałem 15480 $ z tej pracy, dając to tylko 2 godziny dziennie. Każda osoba może teraz znaleźć tę pracę i zacząć zarabiać online, postępując zgodnie ze szczegółami tutaj ........>>>> www.MaxJob3.Com
Skrzypek na dachu2021.04.12 17:15
To szalenstwo Unijne ze Polska musi splacac Greckie Portugalskie Wloskie i Hiszpanskie dlugi .
kasikas2021.04.12 15:54
jeżeli przyjmą i ratyfikują tę umowę w naszym kraju to będziemy płacić MY podatki takie jak BrukselA SOBIE USTALI?,,, jak nie zgodzimy się na lgbt ,,,homoseksualistów ,,to nie dostaniemy należnych nam dotacji? a podatki i składki będziemy musieli płacić?? ,,,pytam kto nami rządzi?
kasikas2021.04.12 15:50
redaktor pismak opisuje inne kraje ,,,a jak u nas w kraju się przedstawia,,,czy już cyrograf na Polskę podpisali w parlamencie? ,,,mam nadzieje że nie zostanie reatyfikowana ta umowa w naszym kraju,,,
Tak wygląda Fundusz Odbudowy.2021.04.12 15:45
Nastąpiło to co było do przewidzenia już w trakcie kryzysu finansowego w Grecji. Przypomnę, Grecja słynna jest nie tylko z historii, ale i fety z oliwą z oliwek. I oczywiście turystki. I NICZEGO WIĘCEJ, od momentu przystąpienia do "euro-zone", czysto polityczna decyzja, bo jak można porównywać gospodarkę Grecji i Francji, na przykład; rozpoczął się w tejże Grecji FESTIWAL KORUPCJI na skalę nieporównywalną do żadnej w historii. Grecy PRZEYEBALI setki miliardow euros. Już wtedy było wiadomym, że JEDYNYM ratunkiem dla euro będzie zaciągnięcie długu, tak aby KAŻDY za Greka płacił. Nawet te kraje, które euro nie mają. A obecnie panująca pandemia daje znakomity pretekst! . . . .. Tak wygląda Fundusz Odbudowy. . . . . . A kto będzie głównym posiadaczem długu Unii? Na myśl przychodzi mi tylko jeden kraj, a raczej obóz koncentracyjny - CHINY!
Polak2021.04.12 15:41
Polska powinna zablokować te kredyty i nowe podatki na Polakach
wasz stary znajomy2021.04.12 15:29
Nie jest pewne czy ten fundusz będzie potrzebny. Żadnej odbudowy nie potrzeba bo nas nie bombardowali przez lata. Nie wiadomo też czy będzie potrzebne klasyczne keynesowskie pobudzanie gospodarki, bo może być tak że ona bez tego ostro ruszy za kilka miesięcy. Więc pompowanie tej kasy w gospodarkę będzie tylko służyć pompiarzom czyli tym co się wokół kasy będą kręcić. Zauważyła to opozycja i gromko pokrzykuje że oni też chcą do mieć swój udział.
To nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!2021.04.12 15:19
I Holendrzy!
Gudłaj Keller-Krawczyk już z desperacji2021.04.12 15:07
nie wie jak na siebie zwrócić uwagę! - - - - Wsadź tę swoją łysą palę do mikrofalówki i włącz na "haj" na 10 minut.
"Hrabia" znowu naćpał się wilczurzej karmy2021.04.12 15:20
zamiast zażyć leki przeciwpsychotyczne przepisane mu przez lekarza psychiatrę?
just wanker2021.04.12 15:54
WTF is wrong with me? Why does nothing ever work out?”
Anonim2021.04.12 15:04
zebrak polski. anowie placa, wiec decyduja, polaczek smierdzacy zebraczek.
AAAtomek z loży Polin2021.04.12 15:03
Wszędzie widzę antysemitów i pazernych księży-pedofilów... ALE lubię ich druty obciągać! Lubię jak mi w kichę dają i PŁACĄ! Nie ma to jak DUŻY chüj narodowca!
AAAtomek2021.04.12 15:02
Co u Riczarda słychać? Oddał już 100000 zajumanych euro?
no no ... matis892021.04.12 14:44
Zaglądasz swojej mame w pisde bo ma pisde w poprzek no, no i masz łepek pokręcony
no no2021.04.12 14:41
Nie kłam Kuźmiuk. My Polacy nie chcemy być poddanymi Brukseli i Berlinowi. Morawiecki jedź do swoich banksterów zamiast pielgrzymować zs zczepionkami z abortowanych płodów pseudokatoliku
Kogo to2021.04.12 14:34
Pytanie nie kto poprze tylko kto to będzie spłacał? Nasi przywódcy chyba nie mają tej świadomości!
A "edi" K U R W A białoruska próbuje!2021.04.12 14:28
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
edi2021.04.12 14:25
Zadnych psudo funduszy i zapozyczania bez liku oraz oddawania suwerennosci Polski, podpisanego przez morawieckiego i dude, powiazania funduszy z rzekoma praworzadnoscia. Pis doprowadza Polske do bankructwa, oklamujac dobra sytuacja, w rezultacie zapozyczajac nieustannie na splacanie dlugow. UE szykuje nowe podatki narzucajac wszytkim krajom w tym katastralny oraz zdrowotny, podwyzki energii itp..Dosc rzadow nieudacznikow.
mateuszjegliński2021.04.12 14:09
Wy tow Kuźmiuk, tak nie galopujcie, ta 16, to kraje lewackie, czyli doprowadzone przez lewaków do biedy i szukające na gwałt pieniędzy, aby wyborców znowu kupić, a szkopki i tulipany, to zwykłe cwaniaki, które w przeciwieństwie do tow Kuźmiuka nie palą się spłacania cudzych długów.
eee...2021.04.12 13:55
A kto będzie spłacał te pożyczki jak np. Grecja czy inne tzw. kraje południa zbankrutują? A już balansują na krawędzi i to przy pomocy tzw. księgowości kreatywnej bo normalnie to już by się zawaliły, zresztą dzięki Niemcom i ich ojro. No, może Pan doktor ekonomii na to pytanie odpowie...
Tak wygląda Fundusz Odbudowy.2021.04.12 13:52
Nastąpiło to co było do przewidzenia już w trakcie kryzysu finansowego w Grecji. Przypomnę, Grecja słynna jest nie tylko z historii, ale i fety z oliwą z oliwek. I oczywiście turystki. I NICZEGO WIĘCEJ, od momentu przystąpienia do "euro-zone", czysto polityczna decyzja, bo jak można porównywać gospodarkę Grecji i Francji, na przykład; rozpoczął się w tejże Grecji FESTIWAL KORUPCJI na skalę nieporównywalną do żadnej w historii. Grecy PRZEYEBALI setki miliardow euros. Już wtedy było wiadomym, że JEDYNYM ratunkiem dla euro będzie zaciągnięcie długu, tak aby KAŻDY za Greka płacił. Nawet te kraje, które euro nie mają. A obecnie panująca pandemia daje znakomity pretekst! . . . .. Tak wygląda Fundusz Odbudowy. . . . . . A kto będzie głównym posiadaczem długu Unii? Na myśl przychodzi mi tylko jeden kraj, a raczej obóz koncentracyjny - CHINY!
katolik2021.04.12 13:48
Polska nie potrzebuje łaski tej chorej unii, poradzimy sobie sami.
robaczek2021.04.12 13:50
no wlasnie. dzięki, bo sie kurde juz gubie w tej waszej "IDEOLOGI NOWOŁADOWEJ" ;] czekam na szcezgóły i przebieram nóżkami ;] alez bedzie socjalnie........................ jak za komuny!!!!! ;] .................i wy sie prawicą nazywacie.....................hahhahahahahhahahhahaa
jestem caramba żydłaczek-robaczek2021.04.12 13:58
ciężko upośledzony gudłaczek
robaczek2021.04.12 14:24
oooo!!! znowu CHRZESCIJANIN sie wypowiedzial ;] ................ fajni jestescie ;]
jestem tanaka żydłaczek-robaczek2021.04.12 14:26
ciężko upośledzony gudłaczek
robaczek2021.04.12 14:35
sciskam mocno dziadziusiu. WIEM WIEM. TY MASZ MISJE OD BOGA!!! glosy ci nakazuja atakować wszsytkich którzy śią myśleć inaczej!!!! TOZ TO ANTYPOLACY I SATANISCI!!!!!!!!! ...............nie ma miejsca na innosć w świecie KATOLIKA SOCJALISTY Z PIS!!! ;] ....................................... brawo ...............................godnie reprezentujesz prawice!!!!!!!!!!!!! ;] śle tysiące buziaczków ;]
Szukam pracy2021.04.12 14:42
Bo teraz muszę "polaczkom", tj. Polskim Panom spacje pomiędzy półdupkami wycierać. WHY?
robaczek2021.04.12 13:46
TO ta UNIA JEST ZLA CZY DOBRA W KONCU??????????????? bo sie gubie drogie PISiusie i drodzy PISiurkowie.
Krzysztof.2021.04.12 13:54
Unia zła, pieniądze dobre. Czego tu nie rozumieć?
robczake2021.04.12 14:23
czyli PISIUSIE sprzedaja swoje wartosci za kase !!!!! ;] ............................. jak sie to nazywa?? ;] oj biedne pisiusie