Jan Gabriel Perboyre - święty męczennik z Wuhan. Zmarł uduszony na krzyżu - zdjęcie
11.09.20, 06:10Fot. GrandBout via Wikipedia, CC 4.0

Jan Gabriel Perboyre - święty męczennik z Wuhan. Zmarł uduszony na krzyżu

10

Jan Gabriel Perboyre to zdaniem dr Anthony’ego Clarka, specjalisty zajmującego się historią Chin, odpowiedni święty na czas epidemii, do którego powinni się modlić chorzy na koronawirusa. Perboyre był męczennikiem, który zmarł na krzyżu w Wuhan w roku 1840 i został kanonizowany w roku 1996 przez Jana Pawła II jako pierwszy święty Chin.

Jan Paweł II powiedział w czasie uroczystości kanonizacyjnych o św. Janie Gabrielu: „Na ulicach, na które został posłany, znalazł krzyż Chrystusa. Poprzez codzienne naśladowanie swojego Pana, z pokorą i łagodnością, w pełni się z Nim utożsamił. (...) Po torturach i skazaniu, odtwarzając Mękę Jezusa z niezwykłym podobieństwem, zmarł podobnie jak On i poniósł śmierć na krzyżu”.

Św. Jan Gabriel Perboyre należał do Zgromadzenia Księży Misjonarzy założonego przez św. Wincentego a Paulo. Dr Anthony Clark, który badał w Wuhan życiorys św. Jana Gabriela Perboyre’a oraz św. Franciszka Regisa Cleta, stwierdził: „zostali obaj zabici przez uduszenie; zmarli, ponieważ nie mogli oddychać”. Problemy z oddychaniem to jeden z symptomów koronawirusa, a więc obaj święci są odpowiednimi pośrednikami, do których należy się modlić o wstawiennictwo – uważa dr Clark.

Clark wymienił wśród męczarni, jakie zadano św. Janowi Gabrielowi, nieustanne bicie po dolnej części pleców i klęczenie na stłuczonym szkle. Po torturach męczennik został przywiązany do drewnianego krzyża, na którym zmarł z powodu uduszenia. Świętego zdradził za pieniądze jeden z katechumenów.

W czasach tzw. rewolucji kulturalnej za czasów Mao katolicy z Wuhan ukryli płyty nagrobne św. Perboyre’a i Cleta, chroniąc je przed zniszczeniem. „Kiedy tam byłem, odwiedziłem seminarium, w którym płyty nagrobne są teraz wystawione dla uczczenia ich pamięci; katolicy w Wuhan przejawiają olbrzymie nabożeństwo dla Eucharystii i wincentian takich jak Perboyre i Clet, którzy umarli za nich i przelali krew na ziemi tego miasta” – powiedział dr. Clark.

Wuhan było w przeszłości miastem, w którym katoliccy misjonarze zakładali szpitale. Za wstawiennictwem św. Jana Gabriela Perboyre’a modliła się św. Teresa z Lisieux, która nosiła w swoim modlitewniku obrazek jemu dedykowany.

jjf/catholicnewsagency.com

Komentarze (10):

Po 11 ...2020.09.11 7:37
Rozumiem, że można się powiesić leżąc na pryczy pod kocem, ale udusić się na świeżym powietrzu?
Darek2020.09.11 11:39
To jest Fronda przecież. A facet nigdy nie był w Wuhan, tylko w Henan i w wiezieniu Wu-ch’ang. A czemu się udusił, bo został powieszony na szubienicy, stąd uduszenie. Ku przestrodze dla innych zamachowców chcących iść śladami tego terrorysty belkę nośną szubienicy zrobiono z krzyża.
Irek2020.09.11 22:01
Po 11...! Lechu..! Umiesz czytać normalne słowa!?...Czy tylko same inwektywy?... Jak wół tam pisze: "...zostali obaj zabici, poprzez uduszenie..."! Ale z ciebie niemota...!
Natalja Siwiec2020.09.11 6:48
Jak pokazuje ten historyczny przykład naród chiński dzielnie walczy z pedofilią i homoseksualizmem, które są nieodłącznymi atrybutami nigdy nienażartej kasty księży katolickich. Po prostu duszą zło w zarodku.
Anonim2020.09.11 7:21
Myslę ze każdy kto zna dobrze Kościół zna porządnych księży więc to nie są żadne nieodłączne atrybuty. To są nieodłączne atrybuty dla ludzi którzy uważają że kościół jest tylko zły, którzy niepotrafią dostrzec prawdy i wyważyć proporcji zła i dobra w Kościele. Łatwo kogoś oskarżyć szczególnie ludzi kościoła którzy są nauczeni do nadstawiania drugiego policzka. Wrzucanie wszystkich księży do tego samego worka jest intelektualnie nieuczciwe i ujawnia tylko agende nienawiści która stoi za takimi oskarżycielami jak ty.
Natalja Siwiec2020.09.11 8:21
Porządni księża to nieliczne przypadki. To są ludzie, którzy zostali wmanewrowani i marnują swoje talenty w bagnie zwanym Kościołem Katolickim.
Damian2020.09.11 22:11
Lechu- Natalio"/ czyżby obojnak?/ Zamknij się! ...Najpierw pokaż swoją pedalską przeszłość OK?... Próbujesz się wybielić? To na nic...! Za dużo, pedziu o tobie wiemy!
Darek2020.09.11 11:43
Podobnie mną powiedzieć o nazistach, że mordowanie Żydów to nie są nieodłączne atrybuty nazisty i święta racja, mordowali też homoseksualistów, Polaków, Romów czy świadków Jehowy, ale zawsze w świadomości masowej zapamiętane są pojedyncze elementy danej ideologii a nie całokształt. W dodatku o ile naziści działali kilkanaście a w zasadzie aktywnie kilka lat to katoliccy zbrodniarze ponad półtora wieku, to jak normalny człowiek taki ogrom zbrodni miałby pojąć - stąd uproszczenia.
Bartosz2020.09.11 22:08
" Anonimie"...Myślę, że wiesz, kim jest ten, co tak pisze obelżywie?! ...Wystepuje on w różnych nickach! ...A prawdziwie nazywa się: Lech Keller-Krawczyk! Jest ateistą, Żydem i pedałem! Sam się tym chwali, jako" ...dumny gej...! Można o nim dużo poczytać ...w IPN-ie!... Był w SB!
Anonim2020.09.11 7:27
Władza chińska dzielnie walczyła ze swoim narodem i nie było w tym nic uczciwego tylko żądza właczy i zdławienia wszelkich ruchów demokratycznych czy promujących etyczny styl życia. Obecnie chińczycy żyjący w ChRL są zepsuci i wyzbyci wyższych ucuć jak choćby pomoc ludziom potrzebującym. Panuje znieczulica a ludźmi rządzi pieniadz.