Jak rządzili na wszystko brakowało pieniędzy, będąc w opozycji chcą wydawać miliardy - zdjęcie
13.06.20, 15:30Fot. Adrian Grycuk, via: Wikipedia CC 3.0/ Piotr Drabik, via: Wikimedia CC 2.0 (zdj. edytowane)

Jak rządzili na wszystko brakowało pieniędzy, będąc w opozycji chcą wydawać miliardy

23

1.Trwa kampania prezydencka i kandydaci dwóch partii, które rządziły w latach 2007-2015, Platformy -Rafał Trzaskowski i PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz, składają coraz więcej propozycji programowych, które mają kosztować już nie miliardy ale dziesiątki miliardów złotych.

Jednocześnie zarówno Trzaskowski jak i Kosiniak-Kamysz deklarują, że utrzymają wszystkie programy społeczne, które wprowadziły rządy Zjednoczonej Prawicy w czasie ostatnich 5 lat.

Bez specjalnych ekonomicznych analiz, trzeba stwierdzić, że w najbliższych latach obciążanie budżetu dziesiątkami miliardów nowych wydatków, nie będzie możliwe, choćby z powodu skutków pandemii dla polskiej gospodarki, a w konsekwencji także dla finansów publicznych.

Mimo tego obydwaj panowie z kamiennymi twarzami ogłaszają kolejne swoje pomysły wiążące się z dodatkowymi ogromnymi wydatkami, ba twierdzą, że jak wygrają wybory prezydenckie, to będą to pierwsze projekty ustaw, które złożą w Sejmie.

2. Rafał Trzaskowski w reakcji na przedstawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę bonu turystycznego dla dzieci w wysokości 500 zł (koszt 3 mld zł na 2 lata ale przewidziany w ramach Tarczy antykryzysowej w związku z koniecznością wsparcia polskiego sektora turystycznego, który najbardziej ucierpiał na skutek pandemii), przedstawił propozycje swojego bonu turystycznego w wysokości 500 zł dla wszystkich Polaków dysponujących numerem PESEL a jego koszt opiewa aż na 18 mld zł w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Równie kosztowny jest pomysł przeznaczenia 10 tysięcy złotych dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce na wymianę pieca, ocieplenie budynku czy odnawialne źródło energii.

Mimo, że jest realizowany program Czyste powietrze, z którego każde gospodarstwo domowe może uzyskać wsparcie na podobne cele w zależności jednak od poziomu dochodów na głowę w rodzinie, na które w ciągu najbliższych 10 lat ma być przeznaczone ponad 100 mld zł, Rafał Trzaskowski chciałby wydać na swój dodatkowe 12 mld zł.

3. Także drugi kandydat współkoalicjant Platformy Władysław Kosiniak- Kamysz z PSL-u sypie nowymi kosztownymi pomysłami jak z rękawa, nie oglądając się na możliwości budżetu państwa.

Podtrzymuje ciągle projekt emerytury bez podatku, choć skutki projektu tej ustawy dla systemu finansów publicznych są wręcz astronomiczne, wpływy z tytułu podatku od dochodów osób fizycznych (PIT), zmniejszyłyby się o około 17 mld zł, a z kolei dochody Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zmalałyby aż o 23 mld zł.

Projekt ustawy „emerytura bez podatku” to z jednej strony ogromny spadek wpływów publicznych o około 40 mld zł (a więc porównywalny z wydatkami rocznymi na program 500 plus dla każdego dziecka), z drugiej strony duża część tych utraconych przez system finansów publicznych wpływów, trafiłaby do emerytów o wysokich i bardzo wysokich świadczeniach (do 1,6 mln emerytów trafiłoby 20 mld zł i do 8,5 mln pozostałych także 20 mld zł).

Kolejne pomysły to przedłużenie o 3 miesiące zwolnienia ze składki ZUS przedsiębiorców (obecne zwolnienie 3 miesięczne kosztowało ZUS zmniejszeniem dochodów o 7,5 mld zł), a nawet jeszcze dalej idąca idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców, której skutki finansowe, szłyby zapewne w dziesiątki miliardów złotych.

4. To zadziwiające jak reprezentanci dwóch partii rządzących aż przez 8 lat, kandydujący w wyborach prezydenckich, tak łatwo zgłaszają projekty generujące dodatkowe wydatki budżetowe rzędu dziesiątków miliardów złotych, w sytuacji kiedy podczas swoich dwóch kadencji, raczej zabierali pieniądze Polakom niż je dawali.

Wystarczy przypomnieć dwie sztandarowe reformy rządu PO-PSL prowadzone akurat przez ówczesnego ministra prascy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza (dwie najgorsze historie jak to określił także ówczesny minister rządu Donalda Tuska, Paweł Graś) czyli podniesienie wieku emerytalnego i zabranie z OFE ponad 150 mld zł.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (23):

anonim2020.06.14 12:16
Elektorat to ludzie z natury ufni, mogą uwierzyć w socjotechniczne gierki. Na następną kadencję popierają już najwyżej miłosierni. Ale do trzecich wyborów ostają się już tylko głupcy. Właśnie dlatego twierdzę - Trzaskowski przegra te wybory, tylko bądźmy bardziej zdyscyplinowani od głupców.
Szybka Randka sex2020.06.14 11:48
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Walter2020.06.14 10:21
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące artykuły ustawy zasadniczej: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. W czasie swojej kadencji tj. w latach 2015-2019 na utrzymanie swojej Kancelarii wydał z budżetu państwa 181 mln zł. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotowanie telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzić wybory korespondencyjne w dniu 10 maja 2020, które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania. Mam nadzieję, że wybory prezydenckie wygra Rafał Trzaskowski.
Zephyr2020.06.13 17:51
Ci goście bardzo dobrze i szybko potrafią wydawać nieswoje pieniążki. Trzaskowski to nawet może skleić taśmą klejącą, jak jakiś banknot się zniszczy. A kociak Kosiniak - Kamysz ma bardzo wymagającą żonę, która potrafi wydawać miliardy. Takie to gagatki ale wara im od polskiej matki.
Adam2020.06.13 17:22
coto za osioł ten blomasa nie kuma co zrobi li pisiorki uruchomili stocznie szczecin odnowo odkupili bankod włochów pko gazoport w szczecinie wybudowali krucej się pracuje jesteśmy bogatsi aplatforma guwno nima pińędzy iniebędzie polaków miało być 12 milionów góra reszta miała wyjechać albo zdechnąć i pracować wzagranicznych montowniach jusz jeden opalony w szfajcari wybódował fabryke osocza w polsce
M.a2020.06.13 17:09
A czyja to zasługa, że w budżecie się poprawiło. Wróżka to zrobiła? Tak Wam trudno przyznać że to Rząd dobrej zmiany osiągnął taki efekt.
Antoni2020.06.13 16:46
jak tylko w budżecie się poprawiło, to ta targowicka hołota od lulek poczuła grosz i przebiera nóżkami ...
M.a2020.06.13 17:01
Tak samo się poprawiło w budżecie. A może to PO poprawiło?
Polak Ateista Dumny Gej 2020.06.13 16:44
Lubię twoją pupcie Rafalku, ale nie lubię nieogolonych. Zostawiają zadrapania na kootasie
katolicka kretynizacja polski2020.06.13 16:33
To właśnie za PO powstało najwięcej stadionów, autostrad, dróg ekspresowych, hoteli, infrastruktury służącej do przygotowania euro 2012! co zbudowało PiS odkąd rządzi? nic! pieniądze rozdali patologii i kościołowi a to czego się dotkną zaraz zniszczą! także nie pyerdolcie farmazonów manie Kuźmiuk!
Andrzej Malik2020.06.13 16:25
Gdzie podwyżki dla nauczycieli? gdzie dla pielęgniarek? ładujecie tylko kasę w milicjantów, i napychacie swoje tłuste kałduny...
Leszek2020.06.13 16:15
Rafał Trzaskowski też jest słupem, tylko bardziej samodzielnym niż Kidawa". Kto za nim stoi? Bardziej radykalna część masoneri, niż za Dudusiem popychadło. Dlatego czy Duda , czy Świr Trzaskowski. Żądzą tak czy owak Żydki. Głupie goje znowu dają zrobić się w prącie. https://m.youtube.com/watch?v=JW-4HGHsD5o
PO do delegalizacji2020.06.13 16:20
Ty swirze z małpiarni od Brauna i Bosaka pozdrów Putina
Leszek2020.06.13 17:21
Jak widać prącie to Ty.
Leszek2020.06.13 16:07
Od pisiaków się nauczyli. PO i Pisiorom marzy się komunizm. To żydowski pomysł . Jak to rabin Morawiecki zakomunikował. Wykuwa się NPŚ. Jedna religia lucyferjańska.
biomasa nie kuma 2020.06.13 16:04
Po pierwsze pytanieniech autor poda cho jedną pisią inwestycję ? Gdyby nie PO to byśmy furmankami po kocich łbach jeździli Po drugie Gierek też drukował pieniadze bez pokrycia ! Jak się skończyło. Najpierw galopująca inflacja a potem kartki na wszystko to dalszy ciąg pisiego rozdawnictwa
Lulejko2020.06.13 16:57
Pamiętamy rozkradanie Polski za "rządów" PO-PSL. Nie rób z ludzi idiotów bo nie wszyscy muszą być tacy sami jak ty.
Zatroskany2020.06.13 16:04
Przewrotni ludzie nie wolno im ufać.
M.a2020.06.13 15:50
Zawsze dużo obiecywali ale też i zabierali. Wiek emerytalny,pogrzebowe.
biomasa nie kuma 2020.06.13 16:06
Debilu takich podatków jak teraz od wojny nie było Ale jak się nie pracuje to i podatków nie zabierają
Jim2020.06.13 17:51
Jako debilny PO traktuje swój elektorat. Rok 2005 jestem entuzjastycznym wyborcą PO - obietnica wyborcza 3 x 15 (podatki). Po wygranych wyborach nikt z PO nawet się nie zająknął o 3x15. I kto tu jest traktowany jak debil?
azotox2020.06.13 15:47
Oszuści ?
zdechłe dziecko2020.06.13 18:45
Jak pożyczą od niemiec albo banku światowego to będą mieli