J. Śniadek: Symbolem Solidarności jest L. Kaczyński, nie ,,Bolek’’ - zdjęcie
25.08.20, 17:51Fot. screenshot - YouTube

J. Śniadek: Symbolem Solidarności jest L. Kaczyński, nie ,,Bolek’’

29

Były przewodniczący „Solidarności”, a obecnie poseł PiS, Janusz Śniadek udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”, w którym przekonuje, że to Lech Kaczyński jest na czele najbardziej zasłużonych dla „Solidarności”. Polityk podkreśla też, że uczniowie w szkołach powinni być uczeni o tym, iż Wałęsa był „Bolkiem”.

Janusz Śniadek zauważa, że gdyby Lech Wałęsa po 1989 roku stanął w prawdzie, Polacy by mu wybaczyli. Zamiast tego ten jednak postanowił żyć w kłamstwie, poświęcając się tuszowaniu dowodów i niszczeniu znających prawdę ludzi. Teraz natomiast, wciąż idąc w zaparte i wypierającej się swojej współpracy z SB, mimo niezbitych dowodów, jeszcze bardziej sam sobie odbiera szacunek w oczach Polaków.

- „Spór o Wałęsę trywializuje sytuację ofiar PRL. Czyni ją żartem. Młodzi ludzie, patrząc na Wałęsę, przestają wierzyć w kombatanctwo prawdziwych ofiar PRL” – ocenia poseł.

- „Dzieci w szkole powinny się uczyć, że S to były miliony ludzi. To nie tylko Gdańsk, ale też Gdynia, Szczecin, Elbląg, Lublin, Świdnik, Mielec, Lubin itd. Solidarność to była armia Polaków, a nie jeden Wałęsa. Uczniowie w szkołach powinni uczyć się w książkach do historii, że Wałęsa był Bolkiem, a po 1989 roku zaczął wzywać do zwijania sztandaru S, bo sam chciał zostać jedynym sztandarem. Wałęsa chciał wmówić światu, że sam obalił komunizm, a to taka prawda jak to, że Czterej pancerni wygrali II wojnę światową” – stwierdza.

Dodaje, że budując taką retorykę, Wałęsa odebrał właściwe miejsce w historii takim prawdziwym bohaterom, jak np. Walentynowicz, Gwiazdowie czy Wyszkowski. Były przewodniczący „Solidarności” przekonuje, że wśród osób z największymi zasługami dla związku wyróżnia się Lech Kaczyński.

- „Ubolewam, że na świecie Solidarność wciąż kojarzona jest z Lechem Wałęsą. To się niestety już nie zmieni” – kończy.

kak/Rzeczpospolita, interia.pl

Komentarze (29):

Anonim2020.09.1 22:57
L. Kaczyński starał się być doradcą robotników z Solidarności? Tak doradzał, że szlag trafił namacalny majątek Polski tak ciężko wypracowany robotniczymi rękami w PRL-u?
Anonim2020.09.1 22:54
Kłamstwo? żydowska Hagada? takie bajki to w przedszkolu?
Realio2020.08.26 9:19
Jak z usuwaniem ze zdjęć niewygodnych postaci za Stalina. Lech Kaczyński był jednym z grona doradców, bywał w stoczni i pomagał strajkującym. Nie uosabiał typu lidera.
Anonim2020.08.26 2:34
Debili ci u nas pod dostatkiem, można powiedzieć patrząc na J. Śniadka i PiS.
Roman2020.08.26 2:11
Dobrze pamietam te czasy w latach 1980-1990 , Nikt nie przypuszczal ze Walesa jest pionkiem w grze ktora prowadzi Kiszczak. Kiszczak sam napisal w swojej ksiazce ze wiekszosc komorek Solidarnosci w terenie zalozyli jego ludzie. Pozniej okazalo sie kto jest kim , a teraz widzicie po ktorej stronie sa prawie wszyscy dawni dzialacze Solidarnosci.
Pfft2020.08.26 1:04
:D :D :D Kaczyńscy obalili komunizm w Polsce. Pisania historii na nowo ciąg dalszy.
seel2020.08.25 23:30
no chyba żartujecie....
Polak2020.08.25 21:09
Czyli według towarzysza Śniadka symbolem Solidarności jest przypadkowy prawnik któremu zdarzyło się raz udzielić związkowcom konsultacji z prawa pracy? To ciekawa bajeczka, tyle że towarzysz Śniadek zapomniał że żyją ludzie którzy doskonale pamiętają historię którą tak nieudolnie próbuje fałszować.
Urszula2020.08.25 20:26
A czego dokonał ten L. Kaczyński dla Solidarności? Wtedy nawet jego nazwiska nikt nie znał. Wałęsa, Kuroń. Michnik, Mazowiecki, Bujak, Janowski, Wrzodak, Modzelewski - to są ludzie Solidarności, a nie Kaczyński jeden i drugi.
Anonim2020.09.1 23:00
Kuroń. Michnik, Mazowiecki, Geremek - banda czworga?
Trupia Voń Prezesa2020.08.25 20:02
Ten Śniadek jakiś śniady na tym skinszocie ;-)
ebz - Olej ostatni dumny zomowiec2020.08.25 19:56
Skąd ja tyle wiem o Żydach? Ano wieczorne rozmowy nas Żydow w klubie "U Hartmana" w piwnicach dawnego komitetu powiatowego PZPR-u. Ten Łukaszenka tez Żyd, ale on się ujawni jak przejdzie na emeryturę i wyjedzie do swej posiadłości na Krymie. Czyli NIEDŁUGO!
Urszula2020.08.25 20:17
Tyle wiesz o Żydach i dobrze, ale komu potrzebna taka informacja.
I o tobie wiem, ze2020.08.25 20:31
jestes parchem
ebz2020.08.25 19:36
Kolejny lider , którego nazwisko kiedyś tylko " obiło " mi się o uszy . Kolejny lider pochodzenia żydowskiego . Nie podobała się Żydom i rodzimym i tym zza Buga Komuna gdyż pozbawiła ich zagrabionego przez spekulacje majątku . Czekali na sposobność przewrotu . I wciągnęli nas Słowian w te swoje gierki , posłużyli się nami jak mięsem armatnim mając dla siebie zabezpieczone w razie niepowodzenia odpowiednie zaplecze . To myśmy się narażali . Wielu marzyło o Zachodzie , którego nie znało . Jawił się w różowych barwach . Kościół też agitował . Z tych samych powodów co Żydzi . I poszliśmy jak w dym w te ich obietnice . I co zyskaliśmy : ano to , że członek mojej od pokoleń górniczej rodziny mieszkający obok kopalni nie mógł dostać w niej pracy . Zyskaliśmy zdewastowaną ziemię , zniszczony system ekologiczny , rozgrabione zakłady pracy przez pazerny , spekulancki naród . Staliśmy się śmietnikiem odpadów toksycznych z całego świata . Bo Żydom nigdy dość . Ekosystemu praktycznie już nie ma . Podać przykłady ? Jest ich tyle , że nie wystarczyłoby miejsca . I ryzykowałam w czasie walk Solidarności więcej od tych zadekowanych liderów typu Kaczyńscy . I nie dostałam orderu . Dostała go jakaś pani ( też Żydówka ) z Krakowa , która pracowała " bardzo niebezpiecznie " przy ulotkach . Pewnie kupowała tusz do drukarek . Ja tego orderu bym nie przyjęła . Nie dla byle jakiego dla byle kogo walczyłam tylko dla idei , dla przekonań . Dałam się ponieść tak jak inni charyzmie i bojowemu duchowi Lecha Wałęsy . Ale i Jego i mnie ograbiono . Jego z dobrego imienia , mnie zaś z wiary w człowieczeństwo pazernego , żarłocznego i pokrętnego narodu żyjącego na mojej ziemi którą sprzedałby za jednego srebrnika . Byle w kabzie było więcej .
tej koleś2020.08.25 19:43
Nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi. Tego uczą w III klasie szkoły powszechnej.
TwojaStara2020.08.25 19:04
Symbolem teraźniejszej Solidarności jest Janusz "jedno oko na Maroko drugie na Kaukaz" Śniadek...
Torchwood2020.08.25 18:26
To się nazywa zaklinanie rzeczywistości. Jedyne, czego symbolem jest L. Kaczyński, to tego, że nie ląduje się odrzutowcem w złych warunkach pogodowych.
Duda-Gracz2020.08.25 18:12
Nie pan nie rżnie głupa, panie Śniadek. Nikt na świecie nie wie, kim był L. A. Kaczyński. Już prędzej słyszeli o Tedzie Kaczynskim, Unabomberze.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.25 18:05
"Symbolem Solidarności jest L. Kaczyński" ten Lech Kaczyński który popełnił samobójstwo za namową swojego brata i jest winny śmierci 95 osób? Lesiu w solidarności nic nie znaczył tym bardziej jego brat Jarosław który wtedy był tylko asystentem i zaczynał swoją "przygodę" z polityką latając do sklepu po fajki czy małpki dla Lesia!
Sasza2020.08.25 18:11
Zdraswujtie tawariszcz.
Mishka Ogarov2020.08.25 18:14
You misspelled.
Suweren2020.08.25 18:55
Większych towarzyszy jak w PiS nie widziałem. Z PO można było za drogi zegarek polecieć, w PiS nawet jak przepier***isz 70 baniek z publicznej kasy, albo zrobisz szwindel na sprzęcie medycznym, to cię po plecach poklepią i schowają na 2 miesiące. Prokuratura, nie znajdzie żadnych podstaw by wszcząć śledztwo, nigdy przecież nie znajduje, kiedy o towarzysza chodzi, a jak coś, nie daj paniu bożu świnty, to się wrzuci ten czy inny przepis na Trybunał i mgr Przyłębska, już tam, odpowiednio odgrodzona od motłochu, wirtualnie orzeknie co jej się przy rosole powie. A w najgorszym razie się oleje, przecież już się zdarzało ignorować prawomocne wyroki i co? I goowno. I na to właśnie w końcu was wszystkich za pińć set przerobią.
Yo... Suweren2020.08.25 19:14
Can I call you Dawid or perhaps your preference is Adam? Suweren is so ... royal.
Suweren2020.08.25 20:57
Serio będziesz to wszędzie wklejał? Tak jak pisałem, tylko jeżeli mogę mówić do ciebie Nastolatek, by zachować balans w naszej relacji i uhonorować miejsce, za którym tak tęsknisz, że mówiłeś o nim na okrągło kiedy się pozbaliśmy. W tym wątku masz to samo in Eng .https://www.fronda.pl/a/z-internetu-pamietnik-postepowej-europejki,149229.html
Suweren2020.08.25 20:58
A wgl co tak grzecznie? Nie w formie dzisiaj?
Felek2020.08.25 18:02
Tego by chcial J. Kaczyński i jego klakierzy. Niestety na świecie to Wałęsa jest symbolem Solidarności i walki o wolność Polski, a Kaczyńscy nie znaczyli wtedy nic. Teraz Pisowcy usilnie próbują napisać historie od nowa, ale nie ważne ile by sobie pomników nie postawili, nazw ulic nie zmienili, czy wygumkowali dziecią w szkole w książkach to i owo, to na tych najważniejszych kartach historii się nie zapiszą.
Piotr2020.08.25 18:02
Nie wiem, na ile publikacja jest wiernym omówieniem wywiadu, ale im jest wierniejsza, tym gorzej dla Śniadka. Prawdy nie da się bowiem zabić. To nie Lech Kaczyński, ale Lech Wałęsa, był dla milionów Polaków i ludzi na świecie symbolem Solidarności. To zaś, jaki Wałęsa był i jest każdy obdarzony rozumem widzi. Osobiście Wałęsa przypomina mi starotestamentalną postać, słabą, nędzną, ale którą Bóg w swym zamyśle w którymś momencie stara się posłużyć dla dobra swojego narodu. Takie wypowiedzi jak Śniadka niepotrzebnie niszczą pamięć Lecha Kaczyńskiego, który był człowiekiem dużego formatu, ale nie aspirował nawet nigdy do tego,żeby być postacią numer jeden opozycji demokratycznej. Przyjdą czasy, kiedy tak jak teraz zasługi Lecha Kaczyńskiego są niepotrzebnie wyolbrzymiane, tak kiedyś będą bezzasadnie umniejszane. Zadziała zasada wahadła.
Pamiętamy...2020.08.25 17:56
Jak rzucał brzozy i po tej brzozie Bolek wszedł na płot. To wszystko dzięki niemu. Ale niestety, kto brzozą wojuje ten od brzozy ginie...