J. Gowin: Nie można zmuszać kobiety do rodzenia dziecka, które umrze - zdjęcie
27.10.20, 08:09Fot. screenshot - YouTube

J. Gowin: Nie można zmuszać kobiety do rodzenia dziecka, które umrze

67

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicepremier i prezes Porozumienia Jarosław Gowin przekonuje, że po czwartkowym orzeczeniu TK, Zjednoczona Prawica musi przygotować konkretne przepisy dotyczące sytuacji zdiagnozowania wad letalnych dziecka nienarodzonego.

- „Dokładnie taki sam sens miało wczorajsze oświadczenie mojej partii Porozumienie. Z drugiej strony uważamy, że należy chronić życie dzieci dotkniętych zespołem Downa. Uważamy, że nie można dopuścić do sytuacji, że kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo zmuszane prawnie do heroizmu, a tak byłoby, gdyby matka była zmuszana do tego, aby urodzić dziecko, które w trakcie porodu albo zaraz po nim na pewno umrze” – stwierdził wicepremier w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Podkreślił, że decyzje co do działań w związku z orzeczeniem TK będą podejmować zarządy wszystkich partii koalicyjnych. Zapewnił, że Porozumienie w ciągu najbliższych dni, po konsultacjach z prawnikami, zaproponuje takie rozwiązania.

Jarosław Gowin dodał też, że to nie politycy decydują o pracach TK i terminach podejmowania przez niego decyzji, ale gdyby zależało to od niego, termin ten nie przypadałby na szczyt zachorowań na COVID-19 i globalny kryzys.

- „Orzeczenie TK musi być rzeczywiście zinterpretowane bardzo uważnie i przez różnorodne grono prawników. Porozumienie zasięgnęło opinii bardzo wybitnych konstytucjonalistów i w naszym przekonaniu orzeczenie Trybunału nie tylko pozostawia przestrzeń dla interpretacji ustawodawcy, ale wręcz wymusza taką konieczność. Dlatego będziemy proponowali naszym partnerom ze Zjednoczonej Prawicy, a potem, jeżeli będzie konsensus w obozie rządowym, to również z opozycji, podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o ochronie życia” – mówił polityk.

kak/PAP

Komentarze (67):

?????2020.10.27 19:46
Umrze każde!!! Na to jest 100% gwarancji. Wniosek jest więc prosty - NIE MOŻNA KOBIETY ZMUSZAĆ DO RODZENIA!!! Chce rodzić - proszę bardzo. Nie chce - taka jest jej wola.
opty2020.10.27 16:02
Panie Filozof, czy można abortować dziecko o niebieskich oczach???......
Irena2020.10.27 15:17
Obłędna i POkrętna logika, panie Gowin. Wynika z niej, że można zabić dziecko w łonie matki, bo... ono umrze po porodzie. Aborcja będzie traumą do końca życia, a dziecko, które umrze po porodzie, matka będzie mogła pochować. Czasem dzeci terminalnie chore żyją nawet kilkanaście godzin po porodzie i można je ochrzcić. Będzie Pan im odmawiał pójścia do Nieba??
GS2020.10.27 13:35
Każde dziecko kiedyś umrze. Tylko Gowin będzie żył wiecznie w naszej pamięci. (nie wiem tylko jaki to obraz będzie i co będzie symbolizował. Targowica już jest zarezerwowana w każdym razie.)
Baśka2020.10.28 19:35
Mam 5 bardzo dorosłych dzieci p.Gowin niech pan nie plecie bzdur ok.ciąża to misterium i najlepiej matka czuje co ma zrobić ! A powód tych demonstracji jest zawoalowany i pan wie o tym najlepiej
Wies2020.10.27 12:51
Cała Polska czyta Evangelium Vitea : "Należy zwrócić specjalną uwagę na ocenę moralną prenatalnych technik diagnostycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych anomalii w organizmie jeszcze nie narodzonego dziecka. W istocie ze względu na złożoność tych technik ich ocena winna być dokładniejsza i bardziej określona. Są one moralnie godziwe, gdy nie stwarzają nadmiernych zagrożeń dla dziecka i dla matki i gdy stosowane są po to, by umożliwić wczesne leczenie lub też by dopomóc w spokojnym i świadomym przyjęciu mającego się narodzić dziecka. Zważywszy jednak, że możliwości leczenia przed narodzeniem są jeszcze dziś ograniczone, nierzadko zdarza się, że techniki te służą mentalności eugenicznej, która dopuszcza selektywne przerywanie ciąży, aby zapobiegać narodzinom dzieci dotkniętych przez różnego rodzaju anomalie. Tego rodzaju mentalność jest haniebna i w najwyższym stopniu naganna, ponieważ rości sobie prawo do mierzenia wartości ludzkiego życia wyłącznie według kryteriów „normalności” i zdrowia fizycznego, otwierając tym samym drogę do uprawomocnienia także dzieciobójstwa i eutanazji. W rzeczywistości jednak właśnie odwaga i radość, z jaką idą przez życie liczni nasi bracia dotknięci poważnymi upośledzeniami, jeśli zaznają akceptacji i miłości z naszej strony, stanowi niezwykle wymowne świadectwo autentycznych wartości, które kształtują życie i sprawiają, że nawet w trudnych warunkach jest ono cenne samo w sobie i dla innych. Kościół stoi u boku tych małżonków, którzy z wielkim niepokojem i bólem godzą się przyjąć dzieci dotknięte poważnymi upośledzeniami, jest też wdzięczny tym wszystkim rodzinom, które przez adopcję przyjmują dzieci porzucone przez rodziców z powodu kalectwa lub choroby"
Anonim2020.10.27 13:35
super
Maria2020.10.27 14:02
Bardzo dobrze wyjaśnione.
Beno2020.10.27 12:42
Ja też już nie mogę patrzeć na tę obłudną gębę Gowina - przypomina mi i z gęby i fryzury komunistycznych sekretarzy PZPR.
nie ślepy2020.10.27 11:58
Czy on już by mógł zamknąć swoją gębę? Następny w roli Pana Boga!
Wady śmiertelne i nie2020.10.27 11:21
Większość wad jest śmiertelna dla płodu i do śmierci dochodzi w pierwszym trymestrze. Bardzo często kobieta w naturalny sposób traci martwy płód. Gdy jest to po pierwszym badaniu USG, na którym widać dziecko i słychać jego serduszko, rozstanie jest niezwykle bolesne. Część wad doprowadza do śmieci dziecka w łonie matki w późniejszym okresie, ale jest coraz więcej możliwości operowania wad strukturalnych wewnątrz macicy, co zmniejsza śmiertelność. Ostatnia grupa śmiertelnych wad to krótkie przeżycia po porodzie. We wszystkich tych sytuacjach kobieta nie będzie miała wyrzutów sumienia, że zabiła dziecko. Wyrzutów, które często prowadzą do depresji. Dla tych co nie chcą dziecka urodzonego jest "okno życia". Zawsze mogą skorzystać.
Anonim2020.10.27 10:25
Ta świnia jeszcze ma czelność się wypowiadać . Gdyby nie on Polska była by prędzej Polską.
nemo2020.10.27 13:35
Człowiek bez cienia wstydu i całkowitym braku honoru.
Limonka2020.10.27 10:13
To co teraz chcą ci co protestują to otwarcie drzwi do eutanazji. A eutanazja doprowadzi do likwidowania protestujących na starość przez ich potomków.
Urban w stroju biskupa.2020.10.27 10:26
Po co się tak ograniczać. Od razu powiedz, że za dwa lata uzbrojone Sonderkommando będzie strzelać w tył głowy każdemu z grypą lub przeziębieniem. No tak będzie, nie zmyślam.
Samanta2020.10.27 10:04
każdy umrze panie masonie. Zabijmy więc wszystkich. Proszę zacząć od siebie
Anonim2020.10.27 10:00
Czy Kaczynskiemu na starosc rozum odebralo zeby ukladac sie z tym lewakiem co otworzyl szeroko bramy szkolnictwa dla lewakow i teraz dalej gra na rozwalenie juz calego kraju. Przez nieo tj. Gowina? a raczej Gownina mamy dzisiaj to co mamy!.
Nie zabijaj!2020.10.27 9:56
Kobiety, które decydują się na zabicie własnego bezbronnego nienarodzonego dziecka same gotują sobie piekło. Na zawsze stają się matkami, które zabiły własne dziecko. Wiele z nich nigdy nie popełniłoby tego czynu gdyby otrzymały wsparcie najbliższych i jednostek społecznych. Niestety osoby znane, w tym wielu polityków i celebrytów a nawet lekarzy, poprzez kłamstwa i usprawiedliwianie zbrodni dzieciobójstwa staje się zbrodniarzami jeszcze gorszymi od zmanipulowanych kobiet. Jeśli wierzysz w Boga to pamiętaj: te dzieci będą oskarżały swoich oprawców na sądzie ostatecznym!
bogdanus2020.10.27 9:51
Każda aborcja jest zagrożeniem dla kobiety, poród jest naturalny i daje szanse na uniknięcie powikłań. Dlatego każdy poród jest wskazany niezależnie w jakim stanie jest płód. Czy chcemy, by kobiety po aborcji nie mogły mieć w przyszłości swoich dzieci, nie. Czy chcemy by miały uraz i poczucie winy do końca życia, nie. Dziecko zawsze można oddać niezależnie w jakim stanie się znajduje.
Paweł2020.10.27 9:50
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
obiektywny2020.10.27 9:44
Nie jest moim idolem bo zapewne znowu wycofa się z tego go co powiedział ale trafnie ocenił stan rzeczy. Dodam ze swej strony że KOBIETA to nie inkubator od rodzenia byle jak i byle czego i ma prawo do tego aby być szczęśliwą i zadowoloną ze swojego życia MATKĄ.
A2020.10.27 11:33
..." KOBIETA to nie inkubator od rodzenia byle jak i byle czego"... To dlaczego Ciebie matka urodziała?
Obiektywny2020.10.28 0:49
Bo wówczas nie było przy korycie ani Gowina ani Kaczyńskiego...intelektualisto !
ciemnogród2020.10.27 9:40
a kto to wie że dziecko umrze ?to są tylko przypuszczenie że MOŻE Umrzeć, p. Gowin to polityk bez kręgoslupa gdzie zawieje in tam jest od razu jakies durne deklaracje pisze, mamy pozwolic na zabijanie niewinnych istot dlatego że krzycza , maluja Koscioły to smieszne tak naprawde to wołaja o pomoc dfla siebie a My powinniśmy życia bronić a im tez pomóc
AG2020.10.27 9:32
Pytanie do filozofa, katolika Jarosława Gowina: Co dzieje się z duszą lekarza i matki po takiej aborcji? Uświęca się? Czy taka aborcja jest grzechem, z którego trzeba się spowiadać czy nie?
Jerzy2020.10.27 9:07
uwielbiam jak ten obleśny ubek zaczyna nadawać, cel ma tylko jeden - podjudzić, jak każdy żyd... ale prezes ostatnio uwielbia takich - gowin, morawiecki, niedzielski, szumowski - bo silnej kobieta, beaty Szydło, to się przestraszył i zesłał do brukseli. Niestety, dopiero w takich sytuacjach widać, co ta decyzja oznaczała. Polska miała wstać z kolan, a leży, kwiczy i czeka na dorżnięcie, 38 milionowy naród załatwiło paru przygłupów w krótkich spodenkach. Szanuję prezesa ale za przeszłość, teraźniejszości mu nigdy nie wybaczę i nawet jego alzheimer nie jest dla mnie żadnym wytłumaczeniem. Ronald Reagan udowodnił, że nawet w takim stanie można skutecznie rządzić, ważne aby mieć przy sobie odpowiednich ludzi a nie ścieki po Unii Wolności, obrzezanych pajaców nienawidzących Polski i Polaków...
lewak2020.10.27 8:59
Do czego kobietę zmusza lewacki ciemnogród? Do zabicia..
Anonim2020.10.27 9:01
Nic nie rozumiesz. Nie widzisz różnicy między zmuszaniem, a daniem wyboru.
lewak2020.10.27 9:26
Jak można nazwać całą akcje propagowania aborcji, szantaży moralnych, graniu na uczuciach, obawy wykluczenie z różnych środowisk jeśli nie poprzesz aborcji, albo jej nie dokonasz? Jaki ma wybór kobieta: urodzić dziecko, które i tak umrze - ale będzie spokojnie spała (lepsze to jest dla zdrowia psychicznego i fizycznego), czy dokonać aborcji i teoretycznie mieć spokój, ale za to być(niestety) osobą która pozbawiła życia i liczyć się z problemami psychicznymi i fizycznymi...
Anonim2020.10.27 9:51
Mam taką radę, nie interesuj się za bardzo stanem duszy innych osób, to też będzie spal lepiej. Nikt nigdy nie oskarżał kobiety za niedokonanie aborcji.
lewak2020.10.27 10:00
Na pewno nikt?! I gdzie ja pisałam o duszy? Tak na marginesie, człowiek z problemami psychicznymi to problem dla niego samego samego i dla społeczeństwa. Co więc proponujesz? Idąc twoim tokiem rozumowania pewnie - eutanazje...
Andrzej2020.10.27 8:52
Panie Gowin, każdy umrze więc według pana logiki żaden człowiek - ostatecznie jako śmiertelny - nie mógłby się urodzić.
Irena2020.10.27 8:49
Panie Gowin, to POkrętna logika: lepiej dziecko wyskrobać z brzucha matki, niż je pochować po urodzeniu. Każde dziecko od poczęcia ma duszę - niech już Pan lepiej NIGDY nie mów, że jest pan katolikiem.
W PiS du2020.10.27 8:54
Myślę jesteś zwykłą sadystką która lubi patrzeć na cierpienie i ból dzieci, życzył bym ci byś nigdy nie miała swoich bo na to nie zasługujesz zwyrodniała gnido
katolik2020.10.27 9:02
A może by tak ludzi palić na stosach bo ogień uwalnia od grzechu
Topek2020.10.27 9:06
Ty możesz się nawet ukrzyżować ale nie każ innym cierpieć za wyimaginowaną wiarę
Anonim2020.10.27 8:45
...za późno - teraz już możecie tylko wypppierdalac
Ciekawe te poglądy Gowina za prenatalną eutanazją2020.10.27 8:41
A co do współczesnej wersji hitlerowców biegających wczoraj pod tęczową szmatą a dzisiaj zasłaniających się nastoletnimi dziewczynkami, to ja proszę o więcej chuligaństwa, więcej przeszkadzania ludziom w poruszaniu się po mieście. Barankiem o ścianę!!!
Topek2020.10.27 8:41
Najpierw każą pisowskiemu trybunałowi wydać pasujący im wyrok następnie nie będą go uznawać czy też będą na swój sposób interpretować, albo wsadzą do zamrażarki a może Kaczyńksi każe wydać nowy wyrok bo stwierdzi że ten jednak mu nie pasuje. Ta władza to sami psychopaci ludzie nie odpowiedzialni powinno się ich natychmiast obalić
Po 11 ...2020.10.27 8:41
Już nawet Przyniedołęska się wycofuje i tłumaczy. Za późno, ty moje odkrycie kuchenne. Za głupotę się płaci. A za wielką głupotę się wyppppierdala.
Anonim2020.10.27 8:39
Spędzać, Skrobać, Legalizować!
Anonim2020.10.27 8:37
Nasze prawo do niczego matek nie zmusza, z tego co wiem, nikt ich nie karze. To raczej kwestia, czy ludzie mają prawo wchodzić w kompetencje Boga. Czy nie powinniśmy być powściągliwi.
Anonim2020.10.27 8:39
Jakie kompetencje boga? Chcesz wierzyć, to sobie wierz, mi nic do tego. Ale nie zmuszaj do swojej wiary innych.
Po 11 ...2020.10.27 8:35
Zaczyna się żałosna rejterada. Droga prawico, za późno. Teraz jest wojna. I to wcale nie o kolejny kompromis. To juz nie aktualne. Nie trzeba było wywracać stolika. Teraz walka trwa o pełny dostęp do aborcji na życzenie, o edukację seksualną, o prawa LGBT, o świecką szkołę, o publiczną TV, o szkołę, o szpitale, o WOLNOŚĆ i SPRAWIEDLIWOŚĆ. Wasze żałosne zjadanie krawata nie zadziała. Już jesteście na śmietniku historii.
Cool2020.10.27 8:33
Każde, bez wyjątku dziecko kiedyś umrze!
Anonim2020.10.27 8:38
Ale nie każde musi umierać w męczarniach ;)
Cool2020.10.27 8:42
Nie dobija się chorych ludzi! .... a w cierpieniu można skutecznie ulżyć.
Anonim2020.10.27 8:44
Nie no zaje*ista pespektywa, umierać przez kilka godzin (dni) będąc nafaszerowanym morfiną. Normalnie cud życia xD
Cool2020.10.27 8:52
Zabić chore dziecko! .... to twoja perspektywa, uważasz się zapewne za cywilizowanego człowieka?! hmm :-(
Anonim2020.10.27 8:55
Terminować uszkodzony płód. No ale mniejsza o semantykę, dla ciebie to morderstwo, dla mnie zabieg medyczny. I tak, uważam się za cywilizowanego człowieka, bo uważam, że skoro mamy możliwość uniknięcia pewnego, nieuniknionego, trwałego i niepotrzebnego cierpienia, to należy to robić.
Cool2020.10.27 8:44
Sądzisz, że to takie fajne rodzić trupa?
Cool2020.10.27 8:45
... albo zabijać je po urodzeniu? .... Ne macie pojęcia o co walczycie!!!!
widz2020.10.27 13:40
No właśnie.Aborcja,to cierpienie.
Marian2020.10.27 8:29
Ten znów zaczyna. Rejtanem będzie się kładł.
Richuś2020.10.27 8:26
Kaczyńskiego powinno się odsunąć od władzy, jego mózg jest już całkowicie dysfunkcyjny ten gościu ma już całkowity odlot
AAAtomek2020.10.27 8:25
Za późno Gowinku. Teraz protestujące na ulicach Wnuczki Powstańców Warszawskich i wnuczki AK-owców zrobią PiS-owi und Klerowi jesień średniowiecza!
W PiS du2020.10.27 8:35
Znałem kilku AKowców wszyscy uważali że Kaczyński jest zdrajcą
Marian2020.10.27 8:35
Wnuczki o których mówisz po swoich dziadkach przechowują takie znane nam dobrze czapki Armii Budionnego.
AAAtomek2020.10.27 8:56
Nie mierz swoją miarą, a od POLSKICH dziewczyn i kobiet WARA ci! Wyp...aj!
gregor2020.10.27 8:24
panie gowin mowi pan ze lepiej zabic a potem porozrywac
Anonim2020.10.27 8:23
"Jestem za, a nawet przeciw". Widać, że Gowin szykuje się do odkrojenia kawałka tortu po odejściu Jarkacza do krainy wiecznych łowów. Niby jest w ZP, a jak mleko się wylało, to raczkiem się wycofuje. Już nie wiem co gorsze, koniunkturalista, czy zaślepiony fanatyk.
Ale luja i do przodu2020.10.27 8:21
Kibole bandyci bez móżdżków bronią kościołów, prawdziwy poziom pisowski, może założycie SS tam też taki margines brali
Panie Gowin2020.10.27 8:19
Wg orzeczenia TK pańskie propozycje są niezgodne z konstytucją. Niech pan nie próbuje zdobyć sobie popularności. To nie jest jakaś ustawa pod głosowanie. TK rozstrzygnął sprawę jednoznacznie. Następnym etapem (logiczna konsekwencja) będzie zakaz aborcji ciąży spowodowanej gwałtem.
emeryt2020.10.27 8:18
Gowin ty też umrzesz, a jednak zostałeś urodzony!
fdf2020.10.27 8:17
Klaun.
wicek2020.10.27 8:17
Gowin to zwykła menda. Tylko tyle mogę o tym człowieku powiedzieć.
kibic2020.10.27 8:17
Zamknął by wreszcie mordę ten zdrajca prawicy !!!