J. Ardanowski: PiS musi się opamiętać! - zdjęcie
07.10.20, 16:32Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

J. Ardanowski: PiS musi się opamiętać!

53

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który stanowczo sprzeciwił się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”. Przekonuje w nim, że konflikt z rolnikami może pogrzebać szanse Prawa i Sprawiedliwości na wygranie jakichkolwiek przyszłych wyborów, dlatego wzywa swoją partię do „opamiętania się”.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, ograniczenie uboju rytualnego czy poszerzenie kompetencji organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Tzw. „Piątkę dla zwierząt” Prawo i Sprawiedliwość uznało za kluczowy projekt. Mimo to, część posłów ugrupowania go nie poparło, a wśród nich znalazł się były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” polityk podkreśla, że będąc świadomym ewentualnych konsekwencji, nie może poprzeć projektu ze względu na idące za nim konsekwencje gospodarcze.

- „W Holandii zacierają ręce, bo zostanie wyeliminowany poważny konkurent, a hodowle będą się rozwijały poza Unią Europejską, może w Azji, może na Ukrainie, gdzie zwierzęta będą miały dużo gorsze warunki, niż w Polsce. Może ktoś swoje sumienie uspokoi, choć jest to w dużej mierze hipokryzja. Jestem osobą odpowiedzialną za konwencje polskiego rolnictwa, które dotyczą też prognoz rolnictwa i muszę zgłaszać uwagi do tego, co może rolnictwu bardzo zaszkodzić” – mówi poseł PiS.

- „Mięsożerne norki zjadają to, czego nie chcą ludzie. Jest to ekologiczne, bo teraz trzeba będzie resztki palić w piecach utylizacyjnych, a niemieckie firmy utylizacyjne tylko na to czekają. Za fanaberie o nienoszeniu kożuchów zapłacą konsumenci mięs, które będą rosnąć” – dodaje.

Jego zdaniem mówienie w kontekście tej ustawy o walce z cierpieniem zwierząt jest próbą odwrócenia uwagi od realnych jej konsekwencji. Za manipulację uważa on również podejmowane próby przedstawiania hodowców zwierząt futerkowych jako korumpujących polityków lobbystów.

- „Natomiast ważniejszy od zwierząt futerkowych jest zakaz uboju rytualnego na eksport. W tym momencie jedynymi rynkami, na jakie możemy sprzedawać mięso pochodzące z uboju rytualnego, są rynki krajów muzułmańskich. W krajach europejskich jest coraz więcej muzułmanów, a zostaniemy niedługo zalani ogromną ilością drobiu i wołowiny z Ameryki Południowej, bo ustępująca Komisja Europejska podpisała umowę handlową z tamtejszymi krajami, które są największymi producentami na świecie, więc życzę sukcesów tym, którzy będą chcieli na rynku unijnym uregulować nadwyżki mięsa” – stwierdza.

Ardanowski krytykuje też przepisy mające umożliwić organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt wchodzenie na teren prywatnej posesji, co określa jako łamanie prawa.

Podkreśla, że w obecnym kształcie ustawa jest po prostu „nie do przyjęcia”. Doprowadziła ona w jego ocenie do utraty przez PiS zaufania rolników, którzy wcześniej zapewniali partii kolejne zwycięstwa.

- „Przez wojnę z rolnikami PiS może już nie wygrać żadnych wyborów. Jeszcze jest czas na opamiętanie się” – mówi.

kak/rp.pl

Komentarze (53):

...2020.10.8 15:59
Holandia wcale nie zaciera rąk.W Holandi trwa etap likwidacji hodowli zwierząt futerkowych, który ma się zakończyć w 2023r. To właśnie Holendrzy chcieli dalej działać jako współwłaściciele firm działających w Polsce. I nie chodzi tylko o hodowle zwierząt futerkowych, ale przede wszystkim o firmy zajmujące się utylizacją po pobraniu futerka. Firmy utylizujące to wielki biznes. Tak więc to nie polski rolnik zarabia na zwierzątkach.
widz2020.10.8 15:12
Panie Ardanowski ,niech się Pan opamięta
Sandra2020.10.8 20:30
A jak ma to swoim intelektem ogarnąć?
Jan Radziszewski2020.10.8 14:38
NMP 2.05.2020 + )..) Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Tak naród Polski nie ma przywódcy co jak król przez Boga wybrany przeprowadzi naród Polski do wolności nowego świata, gdzie będzie Boga królowanie. Tak drogie dzieci, wiele bólu już przeszedł Polski naród. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. Czyż w cierpieniu nie oczyszcza się dusze, czyż nie w ogniu Ducha Świętego? Dlatego bądźcie gotowi i zbrójcie swą duszę, by mężne wasze serca przeszły zbawienny ogień oczyszczenia. Drogie Moje dzieci, wyście naród wybrany i dobry Bóg da wam Pomazańca Bożego co przeprowadzi Polski naród do zwycięstwa. I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi 10.05.2020 Jezus + (..) Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. .
nemo2020.10.8 15:09
Homilia Rydzyka? na kolana narodzie! im wam będzie gorzej .tym w wieczności lepiej!
Wojtek2020.10.8 14:33
Na kogo teraz głosować? Na ruskie onuce z Konfederacji? Na pijawki z PSL? Na komunę z SLD? O Partii Oszustów już nie wspomnę. Może Ardanowski z np Szeremietiewem i Jakubiakiem wyciągnie co mądrzejszych z PiS, Konfederacji i od Kukiza i zmontują prawicową, patriotyczną partię. Może liczyć na 15% elektoratu. Mogliby wtedy wejść w koalicję z PiS i pilnować aby PiS nie popełniał więcej głupot
Jan Radziszewski2020.10.8 14:20
żydzi i Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. + Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. + Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. + Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. + To ostatni wasz czas. + Amen. - Dziękuję Chryste Królu, doskonały nasz Panie i Zbawco
nemo2020.10.8 15:11
znowu TR wam?
Anonim2020.10.8 11:57
pis to partia judaszy co zrzeka sie wlasnych pogladow w imie kultu prezesa
nemo2020.10.8 15:16
Kult prezesa? jeżeli,to kult patrioty,zdolnego polityka,dobrego,uczciwego człowieka.Takim należy ufać,pomagać i korzystać,póki mogą nam pomóc.
Toni2020.10.8 10:50
Ardanowski obrzydliwy typ popiera polskich słupów, które hodują zwierzęta na futra obcym, bo w ich państwach to jest zakazane i popiera okrutne morderstwo na zwierzętach na zachcianki żydów i islamistów bo sami nie chcą tego robić by mieć mięso koszerne. To człowiek bez uczuć, bestialski osobnik. Zwierzęta też cierpią ból gdy w męczarniach przez wiele godzin zdychają powieszone za nogi z podciętym gardłem dopóki z nich wszystka krew nie spłynie w tym obrzydliwym uboju rytualnym. Za takie znęcanie się nad zwierzętami ci co to robią powinni trafiać do więzienia. Żydom chyba też sprawiała przyjemność jak skazywali na biczowanie i ukrzyżowanie i potem na to patrzyli. Teraz chcą męczeństwa zwierząt.
bogdanus2020.10.8 10:38
Z tej piątki trzeba usunąć lub zmienić. - "Zakaz hodowli zwierząt na futra". Trzeba dać np; dwa lata na likwidację i przekształcenie hodowli np; na drób. PIS postępuje jak Balcerowicz z dnia na dzień pozbawia ludzi pracy i dochodu a wy ludzie róbcie co chcecie. ==== - "Ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych". Ten sposób zabijania dał Izraelowi sam Bóg a on wie co robi. Niech PIS nie będzie mądrzejszy od Boga, by przymilić się lewicowej modzie. Ubój ma się odbywać na terenie polski w sposób humanitarny, by zwierzę jak najmniej cierpiali. Muzułmanie się znęcają zanim zabiją zwierzę. By pies czy kot mógł żyć musi być zabite inne zwierzę. === - "Odbieranie zwierząt na koszt właściciela". Każdy kto ma zwierzaka pod byle jakimś pretekstem np; politycznym, może być nachodzony, inwigilowany. -------------------- Rolnicy mają dużo racji, przez nieprzemyślane decyzje mogą stracić większość w sejmie.
Nemo2020.10.8 15:18
Nikt nie będzie mądrzejszy od Boga,ale od Izraela dlaczego nie?
TYLKO PiS2020.10.8 8:55
Pamiętajmy, Platforma Obywatelska jest gwarantem interesów Berlina, a tym samym i Moskwy nad Wisłą, o interesach lewactwa jako takiego nie wspominając. W światowej układance Polska we współpracy z USA staje się zagrożeniem dla niemieckich i rosyjskich wpływów. Rosja zrobi wszystko, aby pozbyć się wojsk amerykańskich z Europy. W dodatku rządzona przez PiS Polska ponownie staje na drodze antychrześcijańskim ideologiom. Bez złamania Polaków niemiecka i rosyjska ideologia oraz ideologia LGBT nie przejmą kontroli nad Europą.
Anonim2020.10.8 9:10
Pamiętaj, że tylko Jezus Chrystus może wszystkim nam razem i każdemu z osobna dać wolność, niepodległość, błogosławieństwo w życiu i co najważniejsze - życie wieczne. Tego nie dadzą nam sojusze z pomocnikami diabła na ziemi, którzy wydają polecenia wszystkim politykom. Z nielicznymi może wyjątkami ale bez znaczenia decyzyjnego. Sojusze nam już bokiem wyszły nie raz a my dalej wierzymy w PiS zamiast w Boga. Czas już po tych niezliczonych błędach się ocknąć.
Anonim2020.10.8 8:46
Z tymi zwierzętami to chodzi aby ludzi zrównać z nimi. Bo Synagoga Szatana uznaje gojów za coś jak zwierzęta albo i niżej. A w tle sam diabeł chce tego dokonać, który steruje swoimi pomocnikami na ziemi. Ale nie z nami takie numery. Prawo i Sprawiedliwość skończy jak AWS.
Nemo2020.10.8 15:36
Wyraźna nadinterpretacja.Takie półprawdy najbardziej mieszają niezorientowanym w głowie.Nie chodzi o to,żeby zwierząt nie zabijać,nie korzystać z nich,ale wraz z rozwojem ,robić to humanitarnie i bez potrzeby.Nawet zwierzęta polują na inne tylko tyle ile im potrzeba do życia.Człowiek nie musi i nie powinien być sadystą.Św.Franciszek się kłania.
Polak Mały2020.10.8 8:42
Panie Ardanowski dziękuję za głos rozsądku ! W pełni się z nim zgadzam. A Prawu i Sprawiedliwości szczerze życzę opamiętania. Powinniście wiedzieć, że głos rozsądnej krytyki jest zawsze głosem przyjaciela!
Nemo2020.10.8 15:23
R O Z S Ą D N E J! ale o to najtrudniej,bo wtedy przestają brzęczeć pieniążki.
ada2020.10.8 8:02
Kiedy sam się opamięta? Ministrem się bywa, a człowiekiem trzeba być zawsze. Podgryzanie własnej partii źle o nim świadczy. Pycha jest zgubna.
Hanys GórnoŚląski2020.10.8 9:11
Nie wiem z której wybiórczej gazety czerpiesz informacje, ale to nie on dobrowolnie opuścił PiS ale Pan Jarek osobiście go z niej wyrzucił. I za takie numery Pan Jarek już niedługo zostanie ukarany przez Społeczeństwo: już dzisiaj spadło mu poparcie z 42% do 38%, a kto zyskał ? Konfederacja - czyli prawdziwie prawicowa partia.
bodeyoga2020.10.8 0:08
Ten już były minister rolnictwa to głos zdrowego rozsądku. Nie wiem kto doradza prezesowi? Dlaczego PIS wyrzuca za burtę uczciwych i mądrych ludzi? Czy potrzebujemy tylko polityków, którzy klaszczą cokolwiek im się zaproponuje?
Natalja Siwiec2020.10.8 8:36
Prezes wie, co robi. Proszę mu zaufać. Pozbywa się potencjalnych zdrajców za wczasu.
Olej2020.10.7 23:55
I jeszcze piątka dla LGTB poparta przez PiS ????? Szaleństwo czy zmyłka zwana obuch na łeb ?????
Anonim2020.10.7 23:54
Niemka chce zagłodzić Polaków. A kogo chce zagłodzić PiS? Rolników polskich (czyli wszystkich Polaków i muzułmanów (Palestyńczyków?). Kto pilnował tej ustawy? Żydowski naczelny rabin w Polsce. To kto chce zagłodzić Polaków?
Olej2020.10.7 23:45
O czym tu pisać gdy ręce opadają a ,,koń jaki jest'' każdy widzi. A że zwariował to też każdy widzi. I co my biedny skołowany ludek mamy zrobić ? Wybieraliśmy/wybierałem/ i ponownie zostaliśmy zrobieni w bambuko. Sprawy idą w złym kierunku a my patrzymy z przerażeniem i zadajemy sobie pytanie dokąd wszystko prowadzi.
Agnieszka2020.10.7 23:09
Szkoda, że trzeba było tak ciężkich sytuacji, które w dodatku mogą się skończyć nieodwracalnymi szkodami dla Polski, żeby ujawniło się kto w polityce jest miałkim chłoptasiem a kto odpowiedzialnym, twardym i troszczącym się o dobro wspólne facetem z charakterem, któremu można powierzyć odpowiedzialność za państwo. Mam nadzieję, że pan Ardanowski nie zniknie z mediów, będzie nagłaśniany, bo wielką pociechą w tym upadku obozu władzy jest to, że ktoś moralnie tam ocalał i istnieje. Oby się nie zmienił i wrócił do władzy jako premier albo prezydent, choć taki minister rolnictwa to skarb. Nie sądziłam, że w tym niepozornym ministrze zajętym po cichu swoim resortem mamy taki skarb. Nie chcę nawet psuć sobie tej pociechy myśleniem o PiS na jego tle i tym, co zrobili z nim, jego pracą i Polską
Olej2020.10.7 23:49
Obydwoma rękami.......... - niechaj mamy nowego Witosa !
Alojzy Cedzidło2020.10.7 22:50
Kogo Pan broni panie Ardanowski , były Ministrze Rolnictwa . Rolnictwa i rolników czy tez może producentów skórek na futra , jaj .kur , mięsa koszernego . Wiem , to są sprawy złożone albo powiązane w gospodarce, A i w naturze też . Tylko to trzeba jasno ciemnemu narodowi wyłożyć . Ciemnemu czyli mnie bezpartyjnemu , i nie całemu PiS-owi. A dodatkowo . Wyrzucili Pana z Rodziny , ale nie idz Pan śladem wcześniej wyrzuconych i nie kichaj Pan w swoje byłe gniazdo . To nie honorowe . Sa inne sposoby dochodzenia swojej racji .
Glaudiusman2020.10.7 23:05
Zamknij gębę przekrętasie, bo niczego nie pojmujesz. Nie trzymasz ani poziomu ani pionu.
Alojzy Cedzidło2020.10.8 1:12
Pewno ,że zamknę . Z Wami niema dyskusji , polemiki , kompromisu ' Nie bo nie " Oto Wasze hasło . Tak tak właścicielu fermy lisów .Nie mylić z panem Lisem z Newswika
Glaudiusman2020.10.7 19:48
Minister Ardanowski ma 100 % racji. Fanaberie prezesa należy odrzucić do kosza. Stracić poparcie rolników to klęska dla PIS, którego przecież nie popierają geszefciarze z dużych miast, ani przekrętasy gospodarczy, ani młodzi wykształceni. To gol dla własnej bramki. Potrzeba nam partii katolicko-konserwatywnej.
nemo2020.10.8 15:31
Może to dobrze,ze wygra PSL i razem z bandą złodziei będą powtarzać"piniędzy nie ma i nie będzie" .Złodzieje przeżyją w rozkradanej Polsce,a młodzi może coś w końcu zrozumieją.
jou2020.10.7 18:27
Pis skretyniał do reszty: 5 dla zwierzyny (sic!) 5 dla homo dewiantów (sic!) a ludziom, którym jedynie czas nie pozwolił się jeszcze urodzić, ale już żyją i są, wbija nóż w plecy odsuwając ustawę o ochronie naszych najmłodszych - NASZYXH DZIWCI!!! bo kimże są nienarodzeni??? przybyszami z obcej planety? inwazorami? wrogami???? A teraz jeszcze korono - kretyństwa i minister zdrowia, który ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Głosowałem na was nieudacznicy i ŻĄŁUJĘ !!! Lepiej było głos zostawić w kieszeni, bo okazuje się, że wart pac pałaca apałac paca.
Anonim2020.10.7 17:46
Panie Ardanowski jest Pan szlachetnym człowiekiem ? Ile Pan wziął judaszowych srebrników za te haniebne wypowiedzi ? ,,Stara UE " oczyściła ,, brudne łapki " od zwierząt futerkowych i uboju rytualnego a teraz posłużyła się Panem. Zostaje Panu tylko przeniesienie się do PO KO. My już mamy jednego jak Gowin. Nie potrzeba nam dwóch. Najlepiej będzie jak pan masz honor zniknąć z forów publicznych po tych swoich wypowiedziach. Ale przeważnie ci co już wzięli to go już nie mają jak sprzedajna TARGOWICA i pozostaje im już tylko jeździć po instrukcje i ROZKAZY do NIEMIEC żeby wyskomleć jeszcze więcej kasyn bo pazerność wzrasta w miarę brania. A NIEMCY szczęśliwi że skorumpowali następnego ,, Polaka ".
salamandra2020.10.7 19:18
Posądzanie kogoś, że coś wziął bez żadnych dowodów i to jako anonim jest czystym BANDYTYZMEM rodem z PRL_u /afera mięsna w której niewinnych ludzi komuna skazała na śmierć /. Podaj cwaniaku swoje imię i nazwisko jak jesteś takim bolszewickim ORMO_wcem. Ubój rytualny jest prowadzony w UE i nie jest zabroniony. Jak jesteś ciekawy to wybierz się do Dani, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Francji jakie zwierzęta się tam w ten sposób bije. Na koniec. Palnij sobie w łeb metalowy bolec lub poderżnij sobie gardło i zobacz jakie są różnice.
Alojzy Cedzidło2020.10.7 22:56
Czemu sią Pan/i chowa za tym " Anonimem " . W mim przekonaniu pisze Pan sama prawdę . Chyba ,że tak na jaja . Bo tych " Anonimów " coś przybyło Mnie ten nick zle się kojarzy.
Anonim2020.10.7 17:44
pis postanowil wyreczyc niemcow i zaglodzic rytualnie zydow z muzulmanami
Anonim2020.10.7 17:48
Ta EPIDEMIA niech się sama martwi o własne wyżywienie.
Anonim2020.10.7 17:38
Właśnie w TV Republika zaprezentował swój betonowy umysł poseł PiS, niejaki Krzysztof Lipiec. PiS utrzymuje na wierzchu tylko napięcie powierzchniowe. Takie klocki jak Lipiec łatwo sobie z nim poradzą służąc w charakterze balastu. Rację więc ma minister Ardanowski.
niezależny2020.10.7 17:10
Wieś to przeważnie katolicy - za pieniądze wykonują rytualny ubój - ogromne cierpienie podrzynanych na żywo krów - nawet ryczeć nie mogą oczy z bólu wychodzą na wierzch- a po tej masakrze ludziska idą pomodlić się do kościółka?
ble ble2020.10.7 17:19
i co z tego, zwierzęta to nie ludzie...
XD2020.10.7 17:54
To znaczy że można je katować dla własnej uciechy?
Japa2020.10.7 23:02
No widzisz " ble ble " Toś mi oczy otworzył , w świetle chęci zagłodzenia Polaków przez Niemców . " Polskie świnie " mówili " . I w komin z nimi , świniami . Zaśpiewaj jeszcze hajli hajlu
Anonim2020.10.7 17:05
Panie Ardanowski jest Pan szlachetnym człowiekiem.
widz2020.10.8 15:41
No, nie do końca. Może,ale wybiórczo.
Szybka Randka2020.10.7 17:00
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.erooo.pl ______________________-------------------------- i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Cham i Prostak2020.10.7 17:43
Zgłaszamy się na długie i nudne randki. Wzrost nam nie zawadza.
Katolicka deratyzacja Polski2020.10.7 16:58
Ardanowski przecenil swoje wplywy,ale oczywiscie ma racje,jesli chodzi o utrate zaufania do PIS-u.
Anonim2020.10.7 17:52
Wolna droga do PO KO.
kibic2020.10.7 16:40
Ardanowski, Ty się opamiętaj. Trzeba umieć odejść z honorem. Pamiętaj Ci co podskakiwali po odejściu z rządu marnie skończyli !!!
Japa2020.10.8 1:18
Kibicu Drogi . Daremne rady , daremny trud . Ja też myślałem , że pan Ardanowski zna etymologię słowa ROLNIK .
Natalja Siwiec2020.10.8 8:36
Pamiętasz podskakującego Gabriela Janowskiego? :D