IPN wyśle radnym Platformy materiały edukacyjne - zdjęcie
04.11.19, 15:50

IPN wyśle radnym Platformy materiały edukacyjne

7

Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic Instytut Pamięci Narodowej zamierza przesłać materiały edukacyjne. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor IPN, dr Jarosław Szarek.

Rada Miasta Białystok przemianowała ulicę im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ul. Podlaską; Rada Miasta Żyrardów - ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" zmieniła na dawną ul. Jedności Robotniczej.

Jak powiedział dziś na konferencji prasowej w Warszawie szef IPN dr Jarosław Szarek, Instytut zdecydowanie sprzeciwia się takim poczynaniom. Jak przypomniał, zarówno gen. "Nil" jak i mjr "Łupaszka" byli zasłużonymi bohaterami polskiej walki o wolność; obu zamordowały sowieckie władze okupayjne.

Prezes IPN poinformował też, że Instytut jeszcze dziś prześle do radnych Białegostoku i Żyrardowa materiały edukacyjne, które pozwolą im zrozumieć wartość dla losów Polski takich postaci jak gen. Fieldorf i mjr Szendzielarz.

Dr Szarek wskazał, że usuwanie z nazw ulic polskich bohaterów jest wyrazem przyjęcia argumentacji obowiązującej w Polsce Ludowej tuż po wojnie.

"Mija 30 lat od odzyskania wolnej i niepodległej Polski. Po tych latach musimy bronić nadal naszych bohaterów" - wskazał z goryczą dyrektor IPN.

bsw/niezalezna.pl, fronda.pl

Komentarze (7):

Reno2019.11.8 15:51
Tak jest edukować edukować moze jeszcze coś z nich bedzie a tak tylko na pozarcie tygrysom do zoo sie nadaja
demon drugiego rodzaju 0/8/152019.11.4 18:39
Ale skoro są dowody na to, że „Łupaszka” był zbrodniarzem, to dlaczego niektórym tak trudno to zaakceptować? Bo jest ogromna propaganda, aby głosić, że nie jest prawdą to, że tacy jak „Łupaszka” mordowali niewinnych. Historycy swoje zrobili. Wszystko jest udokumentowane, ale nikt historyków nie pyta o zdanie. Część osób nie chce się z tym pogodzić, bo wyznają nowy kult świętych. Skoro są święci, muszą być bez skazy. To prosty mechanizm psychologiczny, który dotyczy zwykłych ludzi. Wiara w fałszywych bożków nie powinna jednak przesłaniać prawdy. https://plus.pomorska.pl/licza-sie-fakty-lupaszka-spalil-dwie-wsie-rozmowa/ar/9897785
Gnostyk2019.11.5 23:42
Niektorym nie przetlumaczysz. Oni sa, na przyklad, jak banderowcy zaprzeczajacy rzezi wolynskiej, Turcy twierdzacy, ze nie bylo zadnego ludobojstwa Ormian, Indonezyjczycy twierdzacy, ze Papuasi w Papui Zachodniej maja wprost niebo na ziemi. NIereformowalni balwochwalcy! Dla nich swietosc Lupaszki to dogmat!
Max Fiend2019.11.4 17:52
Ciekawe, czy IPN ma materiały n.t. dziewiętnastowiecznej historii Żyrardowa? Może niech się z nią najpierw zapozna.
Jestem z Białegostoku2019.11.4 16:47
POpaprana partia wie co robi. W moim mieście kolejną kadencje rządzi Truskolaski. Jest on popierany przez platforme, która ma większosć ,niestety. W Białymstoku ,jak to na tzw ścianie wschodniej jest dużo prawosławnych. Znam wielu , razem pracujemy, są sąsiadami, nawet mam szwagra. Oni nigdy nie głosują na prawice, jeżeli nawet to są to wyjątki. Truskolaski i platforma dobrze wiedzą o tym , i takimi działaniami starają się przypodobać tej mniejszości. Możliwe że jest to już kampania wyborcza dzisiejszej większości rady miasta i zabieganie właśnie o ich głosy.
Polak2019.11.4 16:46
Tesli przyślą im prawdziwe (np dziennik "bojowy" bandyty Łupaszki), to tylko potwierdzą że to była dobra decyzja. Ale to IPN, więc pewnie znowu próbują fałszować historię.
jula2019.11.4 16:17
Problem w tym,że nie wiadomo czy potrafią czytać ze zrozumieniem,czy bez klucza partyjnego ani rusz.