I wam, uczonym w Prawie, biada! - zdjęcie
14.10.20, 06:20Fot. via Wikipedia, CC 0

I wam, uczonym w Prawie, biada!

7

PIERWSZE CZYTANIE

Uczynki ciała i owoce Ducha

Ga 5, 18-25

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów

Bracia:

Jeśli pozwolicie się prowadzić duchowi, nie będziecie podlegać Prawu.

Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Jezus piętnuje obłudę faryzeuszów

Łk 11, 42-46

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział:

«Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (7):

prawda boli2020.10.14 14:36
Nic dodać nic ująć.
lemington2020.10.14 12:45
Prawnicy...
To lepsze niż przypowieści Jezeusa2020.10.14 7:42
Cała prawda o miłości; Lepiej mężczyzno żeby twoja kobieta zdradziła cię z kolegą z pracy tylko pocałunkiem? czy lepiej z milionem kobiet na ostro na wszystkie możliwe sposoby? A może wolałbyś wierzący katoliku trudniejsze pytanie takie od poprzecznego bala: Wolałbyś żeby twoja kobieta się pocałowała z jakimś facetem jeśli byś wiedział, że to ocali milion dzieci czy wolałbyś wydać dzieci na śmierć - żeby tego nie robiła - jeśli byś był postawiony przed takim wyborem?
Natalja Siwiec2020.10.14 8:33
Zastanawiam się jak technicznie zrealizować zdradę z milionem kobiet. Chyba brakło by życia.
Anonim2020.10.14 11:04
jejciu!
RobotniczaKrew2020.10.14 7:35
Jezus to był jakiś obłąkany rabin w Palestynie I wieku. Niczego odkrywczego nie powiedział, nie podniecajcie się....
Anonim2020.10.14 11:03
oj, ojoj, ojej!