Halloween – skąd to się wzięło? - zdjęcie
31.10.20, 13:29Fot. via: mepixels.pl - Cinematographer

Halloween – skąd to się wzięło?

15

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia dziękujemy Bogu za dar świętości. Niekiedy uroczystość tę błędnie utożsamia się z Dniem Zadusznym, przypadającym 2 listopada, kiedy wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Kościół stara się wówczas otoczyć modlitwą i wspomóc zmarłych cierpiących w czyśćcu, oczekujących na udział w społeczności zbawionych.

Naszą polską tradycją jest, że odwiedzamy groby bliskich, modlimy się za ich dusze. Zewnętrznym wyrazem tego są znicze zapalane na grobach, kwiaty, wieńce. Z przykrością jednak należy stwierdzić, że do Polski zaczynają przenikać elementy kultury amerykańskiej z ich „świętem” Halloween. To „święto” kojarzy się z obrazem duchów, szkieletów, czarownic oraz tłumami dzieci, które w przebraniach wampirów, duchów, czarownic i diabłów odwiedzają domy, zbierając cukierki i jabłka. Tak bawią się amerykańskie dzieci, starsi zaś szukają nawiedzonych domów lub oglądają horrory. Jeszcze inni o północy odwiedzają cmentarze, uczestniczą w seansach spirytystycznych.

Dla większości osób Halloween jest okazją do zabawy. Na tej zabawie zarabiają krocie producenci kostiumów halloweenowych (ich dochód roczny dochodzi do pół miliarda dolarów), plantatorzy dyń1, producenci i dystrybutorzy horrorów.

Co się jednak kryje za tą pozornie niewinną zabawą, której podstawowymi symbolami są śmierć, krew, duchy i okultyzm?

Zacznijmy od historii i prześledźmy korzenie owej rzekomo wesołej zabawy. Otóż, Halloween pochodzi z okresu poprzedzającego chrześcijaństwo i jego początki sięgają ok. 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Wywodzi się z praktyk Druidów, którzy u starożytnych Celtów pełnili funkcje kapłanów, wróżbitów, sędziów, nauczycieli. Największym świętem Celtów było święto na cześć ich boga Samhaina, pana zmarłych. Obchodzono je w noc z 31 października na 1 listopada. Ludy celtyckie tę noc traktowały w sposób szczególny. Wieczorem kończyło się bowiem lato i stary rok, a o świcie zaczynała zima i nowy rok. Wierzono, że tego wieczoru duchy zmarłych powracają do swoich byłych domów, by odwiedzić żyjących. Żyjący zaś musieli przygotować na ten dzień jedzenie dla złych duchów. Jeśliby tego nie zrobili, mogły przydarzyć im się wszelakiego rodzaju straszne rzeczy, ponieważ złe duchy miały płatać figle żywym.

Tradycja ta zaczęła zanikać pod wpływem chrześcijaństwa. Aby przeciwstawić się pogańskim wpływom świętowania śmierci, Kościół w roku 835 przeniósł uroczystość Wszystkich Świętych z okresu wielkanocnego na 1 listopada. Termin Halloween powstał ze skrótu dwóch nazw - „All Hallow Day” (Dzień Wszystkich Świętych) i „All Hallow Evening” (Wieczór Wszystkich Świętych).

W czasach nam współczesnych pogańska tradycja Celtów zaczyna się odradzać, m.in. pod postacią rzekomo wesołego „święta” Halloween, które jest szeroko nagłaśniane przez media. Jest to tym bardziej niebezpieczne, iż tradycja ta została przejęta przez satanistów, którzy Noc Halloween (z 31.X na 1.XI) uważają za swoje święto, wierząc, iż jest to czas, kiedy szatan ma szczególną moc. Jest to więc noc tzw. „czarnych mszy”, orgii seksualnych, związanych ze składaniem ofiar nie tylko ze zwierząt, ale i z ludzi. Policja amerykańska zauważyła np., że w tym czasie wzrasta groźba zaginięcia zarówno zwierząt, jak i małych dzieci.

Tę tragiczną prawdę potwierdzają wypowiedzi byłych satanistów, naocznych świadków zdarzeń. Jeden z nich, Glenn Hobbs, zapytany o Halloween odpowiedział, iż święto to kojarzy mu się z zabijaniem dzieci. Robią to ci, którzy nie traktują Halloween jako zabawy, ale uważają ten dzień za datę ceremonii, podczas których odbiera się życie niewinnym ofiarom. To czas, gdy pod osłoną nocy w sekretnych miejscach składa się w ofierze diabłu niemowlęta. Dzieje się to w tym samym czasie, gdy inne dzieci w przebraniach duchów, czarownic, diabłów krążą radośnie od domu do domu zbierając słodycze i owoce.2 Sataniści traktują więc zabawę w czasie Halloween jako zasłonę dymną. Jako chrześcijanie powinniśmy się przeciwstawiać odradzaniu pogańskich obyczajów, które w danym przepadku zamazują chrześcijańską głębię uroczystości Wszystkich Świętych.

1 Jednym z podstawowych rekwizytów Halloween jest wydrążona i podświetlona dynia. Wydrążona dynia to relikt zwyczaju rzeźbienia portretu demonów, aby odstraszały nieszczęścia. Uśmiechnięty i niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to dziś symbol wesołej zabawy - ongiś był symbolem potępionych dusz. W starożytności podświetlona dynia lub czaszka umieszczona na domu wskazywała na to, że mieszkańcy czczą szatana i należą im się względy demonów.

2 Patrz: kaseta wideo „Halloween. Święto duchów”. Wyd. Hagi 1995

Joanna Jarzębińska-Szczebiot, Marek Szczebiot / opoka.org.pl

Komentarze (15):

Glaudiusman2020.11.2 12:05
Nigdy nie kupiłem dyni dla celów okultystycznych. Precz z plugastwem.
Brazil2020.10.31 19:25
https://obywatelenieba.pl/2018/10/25/czy-chrzescijanie-moga-obchodzic-halloween/
MaxFiend2020.11.1 22:04
A jeżeli ktoś tego nie "obchodzi" a tylko dobrze się przy tej okazji bawi? :-D
Lublinianka2020.10.31 14:18
Jutro rusza wielka modlitwa przebłagalna za Polskę - różaniec do granic Nieba. Módlcie się za naszą Ojczyznę i przekazujcie tę informację innym, aby jak najwięcej osób podjęło tę intencję https://www.youtube.com/watch?v=Sp8le1yUCPo&ab_channel=KuBogu
Scary shit!2020.10.31 14:11
A jak Halloween jest obchodzony np. w Nowym Jorku? Jest to homo-orgia z udziałem wielu tysięcy lemparcić i margotów. To tam AIDS nabrał rozmachu, to tam AIDS poczuł się jak u siebie w domu, raczej w düpie. W tym roku, kto wie czy się odbędzie, choć homos są znani z tego, że olewają siebie tzw. golden shower, ale i higienę osobistą. . . . Marsz w W-wie, być może widzimy początki nowej tradycji. Z transparentów można wywnioskować, że to jest "COVID 2020 Marsz Miesiączki". Wiekszość nie musi się nawet przebierać, wystarczy być sobą, jak Lempart czy Margot. Scary shit!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.31 13:51
Uczcie się polaczki od Niemców jak np. organizować pogrzeby dla Żydów. Szuflą z popielnika i sru do najbliższej rzeki, no i świętujemy Marzannę radośnie.
Anonim2020.10.31 13:50
Nie rozumiem dlaczego katolicy wierzą w helloween. W takie głupie gusła i zabobony. Gdyby katolicy w to nie wierzyli to by sie tego nie bali. Proste.
Albert2020.10.31 18:23
Oni wierzą we wszystkie głupie gusła i zabobony. To i w moc Halloween też wierzą. Proste.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.31 13:50
Dzień Wszystkich świętych -skąd to się wzięło? strojenie grobów zielonymi gałązkami i zapalonym światłem to zwyczaj typowo pogański który przejął kościół i przystosował pod swoje potrzeby a narodził się w roku 731 i został wprowadzony przez papieża Grzegorza III
MaxFiend2020.10.31 13:48
"Dla większości osób Halloween jest okazją do zabawy." - to z czym macie problem katotalibowie?
Rodryg2020.10.31 13:40
Halloween to już nasza tradycja.
Po 11 ...2020.10.31 13:40
"Policja amerykańska zauważyła np., że w tym czasie wzrasta groźba zaginięcia zarówno zwierząt, jak i małych dzieci." Ale frądel jest głupi. To oczywiste, dzieciaki, nawet małe, latają po domach i czasem się gubią. Dzieci mogą też zapukać na katolicką plebanię ... no wtedy prawie na pewno się zgubią. Zwierzęta podobnie, latają z dzieciakami, albo gonią dzieci sąsiadów. Dużo jest też imprez i dorosłych opiekunów "na bani". Zatem frądel napisał coś w stylu: Rano 1 stycznia rośnie prawdopodobieństwo bólu głowy :)))
Nie mam na czym odtworzyć kasety video, Bodakowski2020.10.31 13:36
I co teraz?
Po 11 ...2020.10.31 13:44
Ksiundz na pewno ma. Może pożyczy? Na parafiach są takie różowe kolekcje na kasetach, że sprzęt VHS jest lepiej konserwowany niż mercedes proboszcza.
Anonim2020.10.31 13:34
To są ludzkie urojenia, legendy jak Jahwe, Jezus, Allah czy Budda.